PDA

Zobacz pełną wersję : Kibic=bandyta,cały czas to samo...

Długi123
14-12-2003, 22:16
Ciekawy artykuł znalazłem na stronie Lecha i jest jak najbardziej na miejscu gdyż dotyczy nas wszystkich:

11/12 Wizerunek kibica w mediach

Przeciętny kibic piłkarski to bandyta i chuligan, pozbawiony skrupułów, przy okazji łobuz, pijak i złodziej. Na dodatek z powodu niskiej samooceny po każdym przegranym meczu demoluje pół stadionu.

Taki oto obraz współczesnego kibica próbują wypromować media. Zarówno media publiczne jak i te komercyjne są w tym temacie w 100% zgodne. Całkiem niedawno publiczna telewizja TVP3, nadała program "Telekurier Nocą", w całości poświęcony tematyce kibiców piłkarskich. Zgodnie z utartym schematem, był prowadzący - kompendium wiedzy, kilku "ekspertów", telefony od publiczności, no i sporo materiału filmowego.
Już na samym początku, zanim jeszcze program na dobre się rozpoczął, wyemitowany został film z awanturą po meczu Lech - Legia w... 1995 roku! Bez żadnego komentarza i informacji, że jest to materiał archiwalny. Nieco później, już ukierunkowani widzowie mogli wysłuchiwać opinii zgromadzonych w studio ekspertów, z prowadzącym red. Zwiefką na czele. Generalnie prowadziły one do udowodnienia tezy, że kibic=chuligan. W dodatku ograniczony umysłowo.
Poparciem na to był kolejny materiał filmowy. Tym razem jak najbardziej bieżący, nakręcony na stadionie Legii Warszawa. Kilku młodzieńców (może mieli po 12 lat), wykrzykiwało przed kamerą niecenzuralne przyśpiewki, ku uciesze zgromadzonej za nimi gawiedzi. Później była przebitka na skandujące podobne treści trybuny. Następnie wypowiadał się kolejny "ekspert", tym razem był to urzędnik państwowy. Powiedział on wiele śmiesznych rzeczy, m.in. że z przeprowadzonych badań wynika, że średnia frekwencja na stadionach piłkarskich wynosi 3000 osób, przy 12 000 odwiedzających (średnio) mecze siatkówki. Pomijam, że w Polsce mamy dwie hale o takiej pojemności w Katowicach i we Wrocławiu, żeby było śmieszniej tylko w jednym z tych miast... jest drużyna siatkarska!
Oczywiście w trakcie trwania programu dzwonili widzowie. Oni także mówili bardzo "ciekawe" rzeczy np. że podczas manifestacji górników w Warszawie, to kibice Legii, a nie górnicy atakowali policję! Reszta osób wykazała podobną "znajomość" tematu. Jedyny dzwoniący, który miał pojęcie o temacie, został przez prowadzącego program wyśmiany. Wcześniej jednak red. Zwiefka tak się pogubił w swoich wypowiedziach, że sam przyznał, że takie programy jak ten... promują chuligaństwo. Po prostu brak słów.
Dziwnym trafem, do programu nie można się było dodzwonić (mimo, że wyemitowano tylko 5 wypowiedzi) gdyż telefon cały czas był zajęty. Program można by uznać, za kiepski dowcip gdyby nie zawarte w nim materiały filmowe. Wynikało z nich, że po stadionach chodzą bandy złaknionych krwi psychopatów.
Nie inaczej postępują komercyjni nadawcy. Prym wśród nich wiedzie zawsze żądna sensacji telewizja TVN. Już kilka razy wyemitowali oni kłamliwe programy o kibicach. Po jednym z nich można było dojść do wniosku, że w Krakowie na ulicach miasta trwa permamentna wojna pomiędzy kibicami, a wszyscy szalikowcy zajmują się jakąś przestępczą działalnością (od handlu narkotykami po rozboje i wymuszanie haraczy). Było jeszcze kilka programów utrzymanych w podobnym tonie, ale nie ma sensu ich tutaj opisywać.

Szkoda, że media nie dostrzegają ogromnej zmiany, jaka zaszła na piłkarskich arenach. Dla telewizji, gazet, czasopism najbardziej ciekawy temat to zadyma po meczu. Nikt nie zada sobie trudu, żeby przyjść na stadion i zrobić materiał o fantastycznej atmosferze, jaka panuje przy okazji każdego meczu, o oprawach przygotowywanych w pocie czoła przez najbardziej fanatycznych kibiców. Owszem, wysyła się niekiedy ekipę filmową na trybuny, ale tylko po to, by znaleźć dziurę w całym. Całkiem niedawno na stadionie Lecha gościliśmy panią redaktor Miedziejko z PTV. Była to już jej druga wizyta przy Bułgarskiej. Kiedyś zrobiła materiał o poznańskich szalikowcach. Z 90 minut nagrań, wybrano 10 minut, które odpowiednio zmontowane zrobiły z nich bandytów bez skrupułów.
Tym razem chciała zrobić materiał o podobnej treści. Poprzez Wiarę Lecha udało jej się dotrzeć do osób tworzących oprawę na meczach Lecha. Nie interesowało jej jednak, ile pracy to kosztuje, tylko nasz stosunek do kibiców innych drużyn, chuligaństwa, czy się bijemy na stadionach, co sądzimy o pijaństwie itd., itp. Potem chodziła po stadionie i wyłapywała pijane osoby i ludzi ubranych w koszulki "hooligans" rodem z Bema. Żenada po prostu. Na szczęście, jej materiał nie został wyemitowany.

Nie twierdzę, że ze stadionów zniknęły wszystkie złe zjawiska. Zdarzają się, ale proszę mi wskazać jakąś większą grupę społeczną, w której wszyscy żyją w absolutnej zgodzie? Nie ma takowej. Nawet w Kościele zdarzają się "czarne owce".

Chciałbym zaapelować do mediów. Przełamcie stereotypy. Pokażcie jak bezpiecznie, kolorowo, ciekawie może być i jak już w tej chwili jest na stadionach, a na pewno w Poznaniu.

Nie gońcie za tanią sensacją, bo potem ciężko jest udowodnić komuś, że idąc na stadion nie ma się czego obawiać, że nie dostanie żadną butelką w głowę (bo taki argument najczęściej przytaczają przeciwnicy wizyt na stadionie).

Chcemy być lepsi? - my już jesteśmy lepsi!

Powyższy tekst został opublikowany w programie meczowym na mecz Lech - Górnik Łęczna z 17.10.2003

marecki
14-12-2003, 22:27
mysle ,ze jest nie na miejscu :]

juz nie ...przynajmniej nie w naszym przypadku

ten program na wot byl wchuj czasu temu ...olac go

od tamtego czasu byl artykul w Wyborczej ,Przegladzie ,reportarz w TV4 i WOT ...nawet Rzeczpospolita pisala nam laurki :]

jest dobrze :)

Ader_ZS
14-12-2003, 22:55
gdy CF byli w roweru blazeja gdy czytale "blysk z czata" myslalem ze rozwale od razu ten telewizor ludzie pisali takie rzeczy ze normalnie sie da oto 2 przyklady
koles przechodzil kolo stadionu i dostal w ryja od chuliganow 8- 8- 8-
a inny napisal ze sie boi chodzic na mecze bo zobaczyl w telewizji ze tam sie kiedys na stadionie chyba Legia_widzew i sie boi sie przyjsc na stadion ludzie sa albo tak niekumaci albo tak glupi albo takich zgrywaja normalnie sie nie da mogliby y przyjsc na mecz i zobaczyc jak jest np u nas jak bylo chuligansko przychodzilo malo osb w tych czasach zawsze sie dymilo bo policja nie miala "kulek" a teraz gdy jest spokojnie powstalo FB jest coraz wiecej ludzi przyklag Lech ZG 6000 wyjazd do wroclawia 700 nie kapuje takich ludzi CHIWD pozdro dla kumatych i niekumatych :lz:

Mini
15-12-2003, 08:15
gdy CF byli w roweru blazeja gdy czytale "blysk z czata" myslalem ze rozwale od razu ten telewizor ludzie pisali takie rzeczy ze normalnie sie da oto 2 przyklady
koles przechodzil kolo stadionu i dostal w ryja od chuliganow 8- 8- 8-
a inny napisal ze sie boi chodzic na mecze bo zobaczyl w telewizji ze tam sie kiedys na stadionie chyba Legia_widzew i sie boi sie przyjsc na stadion ludzie sa albo tak niekumaci albo tak glupi albo takich zgrywaja normalnie sie nie da mogliby y przyjsc na mecz i zobaczyc jak jest np u nas jak bylo chuligansko przychodzilo malo osb w tych czasach zawsze sie dymilo bo policja nie miala "kulek" a teraz gdy jest spokojnie powstalo FB jest coraz wiecej ludzi przyklag Lech ZG 6000 wyjazd do wroclawia 700 nie kapuje takich ludzi CHIWD pozdro dla kumatych i niekumatych :lz:

może gdyby powiedział prawdę że w życiu nie był koło stadionu to by nie puścili jego wypowiedzi w tv a tak ma ***** reklame. tylko po co :hmm:

Włóczykij
15-12-2003, 16:43
Wogole brak slow dla takich idiotow i redaktorow i programow i innych takich :fu:

domber
15-12-2003, 17:11
spoleczensteo i tak juz ma zdanie na ten temat , :fu: trzeba duzo czasu zeby je zmienic

Jawor_CDR
15-12-2003, 17:24
ostatnio na uczelni kolezanka poznala mnie ze swoja kolezanka, a ta ze swoją :) no i tamta ostatnia na wiadomosc ze zabieram swoja kolezanke na mecz odradzila jej to bo... sama niedawno byla na meczu i odrazu na początku była awantura i musiala uciekac zeby jej nie pobili... Z wyglądu wyglądala na inteligetna osobe ale zwatpilem w to zaraz po tej blyskotliwej wypowiedzi. A jak sie zapytalem kiedy bylo to 'ostatnio' to mi powiedziala ze 'pare tygodni temu'... 8- :buhaha:

marecki
15-12-2003, 19:03
no i znowu laurka na WOTcie :]

Kawa
15-12-2003, 19:05
A co z tym filmem z GieKSy? '8

marecki
15-12-2003, 19:06
A co z tym filmem z GieKSy? '8

zapytaj Woytka :]

ems
19-12-2003, 00:05
ostatnio na uczelni kolezanka poznala mnie ze swoja kolezanka, a ta ze swoją :) no i tamta ostatnia na wiadomosc ze zabieram swoja kolezanke na mecz odradzila jej to bo... sama niedawno byla na meczu i odrazu na początku była awantura i musiala uciekac zeby jej nie pobili... Z wyglądu wyglądala na inteligetna osobe ale zwatpilem w to zaraz po tej blyskotliwej wypowiedzi. A jak sie zapytalem kiedy bylo to 'ostatnio' to mi powiedziala ze 'pare tygodni temu'... 8- :buhaha:

niebezpiecznie na tej Polonii
:buhaha:

*PRZEMO*
19-12-2003, 10:35
dobrze dobrze ze nam pisza co pewien czas laurki, moze wkoncu ten

****** stereotyp sie zmieni... ale napewno nieprędko ::/::

MaK_ŁuKóW
19-12-2003, 15:01
moj ojciec tez bal sie pojechac na mecz ze mna bo widzial w TV jak chuligani rozbijali samochody,ale jak juz pojechalismy na lech i nic sie nie stalo bardzo mu sie spodobalo

Długi123
21-12-2003, 13:44
moj ojciec tez bal sie pojechac na mecz ze mna bo widzial w TV jak chuligani rozbijali samochody,ale jak juz pojechalismy na lech i nic sie nie stalo bardzo mu sie spodobalo
Tak jest zawsze tylko trzeba osoby które by się wybrały ale się boją męczyć aż pojadą,bardzo często po takim meczu kupują one karnet :)

Tupcia
14-03-2004, 16:25
dobra, kiedys to juz chya było, nei wiem gdzie, eni chce mi sie szukac...
Otóż w dezisiejszym odcinku "Na dobre i na złe" :rotfl: (jeden z nieiwlu jaki kiedykolwiek w zyciu ogladałam, źli ludzie zaatakowali biednego bohatera, a jeden ze "złych ludzi" miał legijny szalik...
Kuran, znowu sie zaczynam wkurzac... to kolejny taki odcinek czy powtorka?

Grzywa
14-03-2004, 16:51
dobra, kiedys to juz chya było, nei wiem gdzie, eni chce mi sie szukac...
Otóż w dezisiejszym odcinku "Na dobre i na złe" :rotfl: (jeden z nieiwlu jaki kiedykolwiek w zyciu ogladałam, źli ludzie zaatakowali biednego bohatera, a jeden ze "złych ludzi" miał legijny szalik...
Kuran, znowu sie zaczynam wkurzac... to kolejny taki odcinek czy powtorka?

Jazdaaaaaa właśnie miałem to napisać :lol: oglądam ten serial plecami siedząc na kompie dodać trzeba że pobity chłopaczek zaczął zażywać białko i pakować w domowej siłowni a później zapadł na chorobę genetyczną popatrzcie do czego prowadzi chuligaństwo :P
Moja matka nawet zaczęła zlewać gdy na jej komentarz "teraz ćwiczy żeby im oddać" z powagą powiedziałem "no to koniecznie musi sobie kupić szalik" :cheesy:

Duch
14-03-2004, 17:33
Tak jest zawsze tylko trzeba osoby które by się wybrały ale się boją męczyć aż pojadą,bardzo często po takim meczu kupują one karnet :)
Ja już tak wile osób w tą zabawe wkręciłem i od tej pory chodzą na wszystkie mecze prawie jeden jest tylko taki nieugięty i zrezygnował poparu meczach.
Dobrym prezentem na jakąś okazję jest biletr wtedy mamy pewnosc ze osoba pojdzie na mecz bo nieche zmarnowac biletu.

MK
19-03-2004, 22:47
Uważam ,że niepotrzebne jest nam zrozumienie przez media ,ani ich akceptacja mi jakoś nie zależy na tym aby się przypodobać pseudo-ekspertom bądźmy jacy jesteśmy i koniec. A pozatym nie widze tu problemu Legia nawet z tak złą opinią (skoloryzowaną przez media) potrafi znaleźć sponsora ,a raczej sponsor Legie. Na stadionie i tak każdy jest potrzebny tak samo chuligan jak i ultras.

Jaco
20-03-2004, 21:05
Może w złym miejscu ten link, ale nie chciałem zakładać nowego topicu.
Jest to smutny link i oby więcej takich informacji już nigdy nie było:
http://sport.onet.pl/889360,wiadomosci.html
8o

Rohrau
20-03-2004, 22:23
No coz prasa/telewizja musza sie sprzedawac. Ktora gospodyni domowa kupi gazetke jesli beda w niej pisac o calym swiecie w samych superlatywach? Stad tez od czasu do czasu aby zamknac rok ksiegowy na plusie musi sie pojawic jakis sensacyjny artykul- raz to sa talibowie w Klewkach, raz kosmci w Cieciurkach a raz musi trafic na burdy na stadionach.
My mozemy tylko rece zalamywac po sluchaniu wywodow tych domoroslych specjalistow.
Ale ostatnio zaczelo blyskac swiatelko w tunelu ,np.: text o Cyberf@nach (chyba) w "Kulisach".
Pozostaje miec nadzieje ze kiedys spoleczenstwu pokaze sie prawdziwy obraz w ktorym oswoi sie przyslowiowego wilka ;) .

el majoneze
21-03-2004, 00:57
wiecie co?teraz sie naraze..ale miałem takie same zdanie jak wiekszosc z was, broniłem w dyskujsach dobra zdanie o kibicach..tylko ostatnio,wracajac z meczu(juz nie bede pisał ze przy spiewach w 90% o innych klubach-jakis głupi zwyczaj)pare osob zaczeło rozpierdalac autobus..i ci ludzie patrzyli z przerazeniem..i po raz pierwszy pomyslalem ze sie im nie dziwie..ja wiem,ze pare osob w autousie to nie wszyscy..ale dopoki nie wyeliminujemy takich zachowan to ten stereotyp w mediach taki bedzie.. :fu:

pijak
21-03-2004, 11:02
wiecie co?teraz sie naraze..ale miałem takie same zdanie jak wiekszosc z was, broniłem w dyskujsach dobra zdanie o kibicach..tylko ostatnio,wracajac z meczu(juz nie bede pisał ze przy spiewach w 90% o innych klubach-jakis głupi zwyczaj)pare osob zaczeło rozpierdalac autobus..i ci ludzie patrzyli z przerazeniem..i po raz pierwszy pomyslalem ze sie im nie dziwie..ja wiem,ze pare osob w autousie to nie wszyscy..ale dopoki nie wyeliminujemy takich zachowan to ten stereotyp w mediach taki bedzie.. :fu:
czy mieli po naście lat, i dziką agresję w oczach, po czym gdy coś sie naprawde zaczyna dziać, ***********?? czy to te słynne na całą Warszawa plemię "kozaków" :>

Kiub
21-03-2004, 11:42
czy mieli po naście lat, i dziką agresję w oczach, po czym gdy coś sie naprawde zaczyna dziać, ***********?? czy to te słynne na całą Warszawa plemię "kozaków" :>

prawda jest taka że autobusy zawsze rozwalają zdebilniałe małolaty, które chcą w ten sposób udowodnić przed starszymi że są cool :fu:, bo niczym innym zaimponować nie potrafią, są odważni tylko w grupie..... :/

el majoneze
21-03-2004, 17:51

prawda jest taka że autobusy zawsze rozwalają zdebilniałe małolaty, które chcą w ten sposób udowodnić przed starszymi że są cool :fu:, bo niczym innym zaimponować nie potrafią, są odważni tylko w grupie..... :/
dokładnie o to chodzi..tylko czemu nikt z tych starszych kibicow nie zareaguje??kiedys powroty autobkiem byly dla mnie jedneym z ciekawszych elementow wyjazdu naa sam mecz,po niektoprych meczach(jak jescze brylowały u nas łodzkie gwiazdki) nawet najciekawsze..a teraz podoba mi sie srednio 8-

el majoneze
21-03-2004, 17:53
eee..sory za to ze tyle postoof..cos mi sie zjebało z netem..nie wiem czemu tak wyszło :fu: ..sory jeszcze raz..adminie:wybacz mi! ;)

Raffi
21-03-2004, 18:17
Wybaczam i wycinam :P

MK
21-03-2004, 22:18
Też wkurzają mnie tacy frajerzy co rozpieprzają różne martwe rzeczy i dokonują aktów wandalizmu co to wogóle jest?-totalny debilizm takie osoby nikomu nie zaimponują jak chcą się wyżyć to przosze bardzo są ustawki zobaczymy czy wtedy też będą tacy chętni tylko że nawet mimo chęci nikt ich nie weźmie bo narazilibyśmy sie na kompromitacje wypuszczając "kozaków" których największym wyczynem jest rozpieprzenie czegoś w autobusie albo jazda na gape. Banda tych leszczy myśli że jak założy odzież takich firm jak hooligan, lonsdale lub everlast to jest mocna a mocni są prawdziwi chuligani którzy nie potrzebują ubrań tych firm i wyżywania się na martwych rzeczach żeby komuś zaimponować oni na to ciężko pracują nie zabiegając o rozgłos i zauważenie w tłumie ,za to dla was szacunek i za to co robicie. Chociaż uważam że niektóre akty agresji są uzasadnione np. ktoś beszcześci imie klubu i barwy ,lub w obronie własnej i barw.

marecki
22-03-2004, 11:24
Stadionowe szaleństwa fanów Legii

Piłkarskich kibiców Legii długo postrzegano jako łobuzów i zadymiarzy. Na taką opinię zarabiali przez wiele lat. Ale od pewnego czasu pracują nad zmianą wizerunku. Przychodzą na stadion po to, by tworzyć wspaniały spektakl.

Dziesięć lat temu, podczas finału rozgrywek Pucharu Polski na Stadionie Wojska Polskiego rozegrała się regularna bitwa między policją i kibicami. Kibicowskie zadymy były na porządku dziennym. Dziś to już zamierzchła przeszłość. Kolorowe kartony, race, stroboskopy, transparenty, flagi - tak dziś wyglądają trybuny podczas spotkań piłkarskich, przynajmniej przy Łazienkowskiej. Nie ma wulgarnych przyśpiewek, jest wspaniały doping. Piłkarze Legii uważają, że publiczność na Stadionie Wojska Polskiego jest ich dwunastym zawodnikiem, i zawsze, po każdym meczu, dziękują za spektakl, który stworzyła.

- Legia ma najlepszych kibiców nie tylko w Polsce, ale na świecie - twierdzi trener Górnika Łęczna Jacek Zieliński. Podobnego zdania są i inni szkoleniowcy zatrudnieni w polskiej ekstraklasie.

- To, co prezentują warszawscy kibice, to europejska ekstraklasa. Właśnie z powodu ich wspaniałego kibicowania i doskonałej oprawy meczowej zdecydowałem, żeby na stadion w Płocku wpuścić dużo więcej sympatyków Legii, niż nakazują na to minimalne przepisy PZPN - powiedział prezes Wisły Płock Krzysztof Dmoszyński. - Po co to wszystko robimy? Odpowiedź jest tylko jedna - dla Legii. To dla niej przychodzimy na stadion - twierdzi "Bodziach", jeden z kibiców zajmujących się przygotowaniem opraw meczowych. - Tworzone przez nas widowiska, których przygotowanie trwa nieraz kilka dni i nocy, mają być dodatkiem do spotkań, zachęcać do głośniejszego dopingu i regularnego odwiedzania naszego stadionu. Wiadomo, że chcemy być najlepsi. Skoro więc bierzemy się już do wykonania spektakli na trybunach, staramy się, aby były one na najwyższym poziomie - dodaje.

- Nie ma wśród nas reżysera. Nie ma też zresztą specjalistów i z innych dziedzin. Wystarczają chęci i ciężka praca. Wiele osób nauczyło się na przykład... obsługiwać maszyny do szycia. Wszystko robimy sami, bo wychodzi taniej. Z pieniędzmi też jest krucho, a oprawy meczowe tworzone przez nas wymagają sporych nakładów. Oprócz własnych, miesięcznych składek, korzystamy także z wsparcia sponsorów. Takimi są na przykład drukarnia Art i Stowarzyszenie Sympatyków Legii Warszawa. Najważniejszy jest jednak doping, a ten zależy od każdego z nas. Nie tylko od ultrasów - dodaje "Bodziach". Spektakle odbywają się nie tylko przy Łazienkowskiej. Kibice Legii jeżdżą za swoją drużyną po całej Polsce. Gdy jest to możliwe, zamawiają specjalny pociąg. W innym przypadku do celu dostają się na własną rękę.

- Podróże jednoczą kibiców. W pociągach zawiązało się już kilka przyjaźni i miłości, bo do grona kibiców dołącza coraz więcej dziewczyn. Jeździmy bez policji. Nikt nie demoluje wagonów. Co więcej, dbamy o porządek i czystość, zabieramy nawet swoje śmieci. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za każdy głupi wybryk zapłacimy my, kibice - opowiada "Bodziach". Przeżyliśmy transformację ustrojową, a w ostatnim dziesięcioleciu także przemianę kibiców. Przychodzą na stadion nie po to, by łobuzować, demolować obiekt czy bić się z policją, ale by oglądać w akcji swoją drużynę i tworzyć wspaniały spektakl. Udowadniają swym zachowaniem, że dziś na Legię może przyjść każdy, nawet całe rodziny. Tak jak chodzi się na przedstawienia do teatru, operetki czy opery, tak niedługo wielbiciele kultury i sztuki będą przychodzić na spektakle przy Łazienkowskiej. Bez strachu i obawy...

'8

Bodziach dopilnowal sprawy :)
:+:

aaadamm
22-03-2004, 12:01
wydrukowalem ten tekst pare razy, dam go rodzicom, dziadkom, wywiesze na przestankach, bo nie wszyscy mi wierza jak jest na meczch

crolick
22-03-2004, 12:33
http://sport.gazeta.pl/pilka/1,35338,1979368.html
:) wreaszcie pismaki zaczynaja doceniac, nas kibicow

Raffi
22-03-2004, 12:36
http://www.zw.com.pl/gallery/zw2/13/20/13201.pdf

tu masz dokładny plik do wydrukowania :look: