PDA

Zobacz pełną wersję : Książka - Mirosław Sulej - Marian Bernaciak "Orlik" - Żołnierze Wyklęci

Budyń
17-02-2013, 20:33
Niedługo 1 marca, dzień w którym nasze myśli wędrują w kierunku tych, dla których wolna Polska znaczyła dużo więcej niż sowiecka mistyfikacja. Trudno zatem o lepszy czas na przybliżenie Wam postaci "Orlika". Nikt nie zrobi tego lepiej niż Mirosław Sulej w swej książce poświęconej legendzie pogranicza ziemi Lubelskiej i Mazowieckiej.

Mam do nabycia książkę pt. Marian Bernaciak "Orlik", która jest jedyną pozycją traktującą o tej postaci. Dowiecie się z niej o życiorysie Orlika, Jego pochodzeniu, wojennych ścieżkach, brawurowej napaści na więzienie UB w Puławach (i wielu innych potyczkach z okupantem), nieudanej próbie pomocy powstańczej Warszawie, największej bitwie (zakończonej niespodziewanie zwycięstwem Wojska Polskiego) w historii walk z UB, NKWD oraz KBW oraz śmierci będącej wynikiem donosu .

Smaczku dodaje fakt, że książka nigdy nie była rozprowadzana w otwartej sprzedaży, tym bardziej cieszy fakt, że jest teraz dostępna zdalnie tylko i wyłącznie na tym forum.

http://i48.tinypic.com/972p0n.jpg

Cena książki 25 zł. 76 stron, książka okraszona jest 31 fotografiami, których raczej nie znajdziecie w Internecie :) Zysk przeznaczony zostanie na Legijne akcje związane z Orlikiem, w tym renowację pomników Mu poświęconych (które, co jakiś czas, są okradane i niszczone przez lewackie ścierwo). Możliwa wysyłka chociaż preferuję odbiór osobisty ;)

http://i47.tinypic.com/24q6z3o.jpg

Pozwolę sobie na cytat z pierwszych stron:

Książka została napisana i wydana w związku z odsłonięciem i poświęceniem Pomnika Mariana Bernaciaka "Orlika" przy Jego domu rodzinnym w Zalesiu 26 czerwcu 2005 r. ...

Budowie pomnika patronował Komitet Honorowy, którego członkiem był m.in. Ś.P. Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy.

Jakbyście mieli pytania walcie tutaj, w celu nabycia tej pozycji piszcie śmiało natomiast mi na priv.

Wybaczcie rozciągłość, nie potrafiłem krócej :)

EDYTA:

Zauważyłem, że niektórzy specjalnie rejestrowali się na forumce w celu nabycia książki. Więc aby nie robić zamieszania można również zamówienia składać na maila:

budynlegia@gmail.com

Jaco
17-02-2013, 20:38
Ja to napiszę tylko tyle: znam Budynia i wiem, ile zdrowia i poświęcenia włożył w krzewienie pamięci o "Orliku", dlatego gorąco zachęcam do nabycia książki. :prawi:

BlackAdder
17-02-2013, 22:16
Mam do nabycia książkę pt. Marian Bernaciak "Orlik", która jest jedyną pozycją traktującą o tej postaci.

Nie jest to do końca prawda. Książka "Żołnierze Wyklęci" Ślaskiego poświęcona jest w zasadzie zgrupowaniu "Orlika", jak również "Orlik" ma oczywiście swój rozdział w książce Pająka "Oni się nigdy nie poddali".

Co nie zmienia faktu, że im więcej książek poświęconych Wyklętym, tym lepiej ;)

Budyń
18-02-2013, 07:47
Ja to napiszę tylko tyle: znam Budynia i wiem, ile zdrowia i poświęcenia włożył w krzewienie pamięci o "Orliku", dlatego gorąco zachęcam do nabycia książki. :prawi:

Dzięki Jaco za dobre słowo :) Tak naprawdę to nic szczególnego nie robię w tym temacie. Być może z pomocą kibolstwa uda się po raz kolejny pozytywnie zaskoczyć pewne osoby ? :)

Nie jest to do końca prawda. Książka "Żołnierze Wyklęci" Ślaskiego poświęcona jest w zasadzie zgrupowaniu "Orlika", jak również "Orlik" ma oczywiście swój rozdział w książce Pająka "Oni się nigdy nie poddali".

Bo wiesz jak jest z tą prawdą ;) Natomiast podtrzymuję, że jedyna pozycja napisana stricte pod tą postać to ta z mojego pierwszego posta a Orlik, zgoda, jako wybitna postać ruchu niepodległościowego pojawia się w wielu publikacjach. Ślaskiego jak najbardziej polecam jako uzupełnienie Suleja.

Hades
18-02-2013, 14:58
Publikację gorąco polecam ;)
Jest ciekawie napisana oraz bogata w relacje podkomendnych majora "Orlika", którzy przed odejściem na wieczną wartę zdążyli przekazać dla młodszych pokoleń swoje świadectwo o służbie pod rozkazami "Orlika".

Autor książki często bywa na uroczystościach związanych z rocznicą śmierci "Orlika" oraz innych dotyczących lokalnej konspiracji, więc szczęśliwi posiadacze książki będą mieli okazję nabyć autograf, czy wpis pamiątkowy do książki. :>

BlackAdder, tak się składa, że z książek i artykułów prasowych poświęconych "Orlikowi", czy jego towarzyszom broni z 15. PP "Wilków" AK i późniejszego Zgrupowania "Orlika" zebrałaby się duuuuuża bibliografia. :]

BlackAdder
18-02-2013, 19:00
BlackAdder, tak się składa, że z książek i artykułów prasowych poświęconych "Orlikowi", czy jego towarzyszom broni z 15. PP "Wilków" AK i późniejszego Zgrupowania "Orlika" zebrałaby się duuuuuża bibliografia. :]

To podaj proszę te książki poświęcone "Orlikowi".
Oprócz bohaterki niniejszego wątku i tych dwóch, które poprzednio wymieniłem, oczywiście :oczko:
Z pewnością znajdą się tacy, którzy z chęcią po nie sięgną ;)

Budyń
18-02-2013, 20:18
O proszę, jak się tuzy zejdą to tylko może wyjść z tego tylko wartość dodana :)

Być może ludzie pokroju Orlika zaczną być wzorem dla młodzieży...ale aby najpierw mogli mieć na to szansę muszą poznać postaci Bohaterów. Myślę, że różnego rodzaju publikacje są tu jak najbardziej odpowiednią drogą na zasadzie "wiem więc rozumiem".

Budyń
20-02-2013, 09:53
Moi drodzy,

Zuchy jesteście i zostały mi ostatnie 2 sztuki, które mogę mieć od ręki. Warto więc nie zwlekać z decyzją.

Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie będzie większe myślę, że nie będzie problemu z domówieniem kolejnych sztuk. Wiąże się to niestety z dłuższym oczekiwaniem na realizację.

a-d-a-m
20-02-2013, 10:09
Budyń priv

Kusza
20-02-2013, 10:11
I ode mnie też :oczko:

Budyń
20-02-2013, 10:26
I tym sposobem mamy komplet :dziekuje:

Wszystkim zaangażowanym w temat jeszcze raz serdecznie dziękuję !

Tak jak pisałem niżej, od tej chwili będę zbierał dalszych chętnych (o ile tacy się pojawią rzecz jasna :) ) i następnie zostaną domówione kolejne książki.

P.S

Zauważyłem, że niektórzy specjalnie rejestrowali się na forumce w celu nabycia książki. Więc aby nie robić zamieszania można również zamówienia składać na maila:

budynlegia@gmail.com

Budyń
25-02-2013, 19:54
Dla wszystkich, którzy mają klepnięte sztuki z pierwszej partii. Jutro jestem od 15:30 w Źródle także zachęcam zainteresowanych do stawiennictwa po odbiór :)

Przypominam, że wciąż zbieram chętnych na drugą partię, która najprawdopodobniej będzie realizowana na początku marca.

Budyń
28-02-2013, 20:53
Wszyscy zainteresowani drugą turą dostali już wiadomości prywatne z wiadomością, że możemy już ten etap realizować :) Znaczy to, nie mniej nie więcej, że druga tura książek jest już u mnie :) Jeśli ktoś nadal jest zainteresowany tą pozycją proszę o priv lub wiadomość na budynlegia@gmail.com

Hades
04-03-2013, 12:38
To podaj proszę te książki poświęcone "Orlikowi".
Oprócz bohaterki niniejszego wątku i tych dwóch, które poprzednio wymieniłem, oczywiście :oczko:
Z pewnością znajdą się tacy, którzy z chęcią po nie sięgną ;)

Wybacz, że odpisuję dopiero teraz, ale przy okazji 1 III nie miałem zbyt wiele czasu na siedzenie przy kompie. ;)
Oprócz:
M. Sulej: "Marian Bernaciak "ORLIK"",
J. Ślaski: "Żołnierze Wyklęci",
H. Pająk: "Oni się nigdy nie poddali",
temat "Orlika" i Jego podkomendnych jest poruszany również w:
I. Caban: "Oddziały Partyzanckie 15. Pułku Piechoty "Wilków"",
R. Wnuk: "Lubelski Okręg AK - DSZ - WiN 1944-1947",
Oficyna Wydawnicza Wolumen: "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.",
L. Pietrzak: "Antykomunistyczne podziemie zbrojne na terenie Inspektoratu Puławy 1944-1956",
R. Śmietanka-Kruszelnicki: "Komendant "Zagończyk"",
A. Lewtak: "Ojczyźnie oddani. Szkice dziejów Armii Krajowej w gminie Końskowola",
A. Lewtak: "Bitwa w Lesie Stockim",
T.J. Budziak: "Walka o prawdę",
K. Pielacha: "Proces Żołnierzy Wyklętych w Rykach (15 I 1947r.)",
M. Sulej: "Zdrada i zbrodnia. Studium przypadku. Komuniści na terenie Podobwodu Dęblin - Ryki Armii Krajowej podczas II wojny światowej i później"
...to by było na tyle z tego co mam na półce ;)
Oprócz tego publikowane były dziesiątki artykułów prasowych dot. "Orlika" i żołnierzy Jego zgrupowania. IPN w ramach cyklu "Z Archiwum IPN" zrealizował również film dokumentalny:

http://youtu.be/HlTRHo4jkgE

część II: http://youtu.be/KLxk8cybcQ4 (http://youtu.be/A-9zIIwhklQ)
część III: http://youtu.be/A-9zIIwhklQ

Oprócz tego sporo ciekawych informacji można znaleźć w necie :)

Pozdrawiam,
"Hades"

BlackAdder
04-03-2013, 22:54
Dziękuję bardzo za tak solidną odpowiedź ;)

Budyń
06-03-2013, 12:01
Zostały 3 ostatnie sztuki książki.

E: już nieaktualne :) Jak ogarnę wszystkie wysyłki, odbiory to zrobię małe podsumowanie.

Budyń
24-06-2013, 13:02
Panie i Panowie,

Dziś mija dokładnie 67 lat od śmierci "Orlika". Na tą chwilę pomnik jest po pierwszym etapie renowacji (udało się zdążyć przed uroczystościami), czeka go co najmniej jeszcze jeden. Nie mniej jednak serdecznie dziękuję wszystkim, którzy dołożyli się do tego skromnego przedsięwzięcia. Podziękowania przekazuje również ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Rykach. Lokalna społeczność jest Wam wdzięczna, możecie być z siebie dumni ;) Jeszcze do niedawna nie było widać co jest na pomniku wyryte, dziś jest już dużo lepiej. Jak wszystkie prace zostaną zakończone wrzucę zdjęcia "przed i po".

Fiona
29-07-2013, 05:51
Skoro temat staje się poniekąd kompendium wiedzy o Orliku, to wrzucę tutaj; na miły początek tygodnia :prosze:

Do prezydenta trafił wniosek o odebranie Orderu Virtuti Militari pięciu funkcjonariuszom KBW i żołnierzom LWP, którzy w 1946 r. wzięli udział w likwidacji mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”, legendy antykomunistycznej partyzantki na Lubelszczyźnie.
Warto przeczytać cały artykuł:
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/49366,ordery-z-bledem.html

no to czekamy na męską decyzję Bula :)