PDA

Zobacz pełną wersję : Krwiodawstwo

Hjubi
04-01-2012, 23:40
Zakładam na życzenie nowy temat, żeby nie rozmywać wątku 'Oświadczenia', który w ostatnich godzinach opanowały rozmowy o oddawaniu krwi.

Podstawowe informacje:
Krew można oddawać w Warszawie na ul. Saskiej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Cała wizyta trwa około godziny, z czego sam proces ściągnięcia krwi to jakieś 5 minut, bo reszta to badania. Przed pobraniem krwi należy pić dużo wody, zjeść lekkie śniadanie i ograniczyć palenie papierosów o godzinę poprzedzającą pobranie. Krew można oddawać raz na 2 miesiące. O wielu kwestiach na pewno zapomniałem, to podawajcie je w tym temacie, żeby zachęcić do akcji jak najwięcej osób.

Oprócz samego oddania czystej krwi, możliwe jest comiesięczne oddawanie płytek krwi, co trwa nieco dłużej (pobieranie z 40 minut). Temat może dotyczyć takie oddawania osocza, szpiku etc.

Zachęcam wszystkich do zostania Honorowym Dawcą Krwi.

ormo
04-01-2012, 23:42
W środy można oddawać krew przy metrze Centrum.

księciuniu
04-01-2012, 23:45
Zakładam na życzenie nowy temat, żeby nie rozmywać wątku 'Oświadczenia', który w ostatnich godzinach opanowały rozmowy o oddawaniu krwi.
(...)
Zachęcam wszystkich do zostania Honorowym Dawcą Krwi.

Ooo, dopiero co oddał krew i już szaleje :hyhy:

A tak na serio - hobby warte promowania.

I miejsce odpowiednie - wszak powszechnie wiadomo, że kibole lubią krew :chees:

Parasol44
05-01-2012, 00:01
Inicjatywa jak najbardziej słuszna i potrzebna.

Pozwolę sobie dodać, że jakby ktoś z nas potrzebował krwi dla siebie czy swoich bliskich, to też śmiało pisać.

Ja mam jakby co B Rh(-) full oryginał, chodliwy towar, parę razy dzwonili nawet do mnie z Saskiej żeby przyjść, bo brakuje.

Hjubi
05-01-2012, 00:09
Ale z oddawaniem dla potrzebujących znajomych to wygląda tak, że dawca nie musi posiadać takiej samej grupy jak biorca. Bo potrzebujący dostanie dokładnie taką ilość jaką ktoś dla niego przekazał, ale w zamianie dla jego odpowiedniej grupy. Kumpel potrzebuje po wypadku przykładowo B Rh(-), a ma 10 ziomków którzy oddali dla niego A Rh(+), to i tak potrzebujący dostanie dzieki temu 4 litry swojej krwi.

Parasol44
05-01-2012, 00:16
Dokładnie, trzeba mieć ze sobą namiary potrzebującego, jaki szpital, w którym ma mieć operację i wszystkie potrzebne dane. Ale to w szpitalu, w którym leży, czy ma mieć operację potrzebujący wszystko powinni powiedzieć, co i jak.

maatek
05-01-2012, 09:03
Dobrze, że mi przypomnieliście, jak się do końca wykuruję, to skoczę do Bielańskiego.

Tak na marginesie - krwiodawstwo :) Można do tematu dołączyć DKMS. Warto zapisać się do ich bazy, w sumie jest to kilka minut (szczególnie jak się trafi na jakąś akcję na mieście - wypełnienie formularza + ślina), a też może dużo pomóc.

PozdroMama
05-01-2012, 09:14
Aż godzinę u Was? ;> U mnie to badania raz dwa, ciśnienie, pstryk w palec, serducho i wio na fotel, całość ok. 20 minut :) Ze swojej strony dodam - nie rozwiązujcie ankiety na pamięć, bo są bodajże dwa miejsca gdzie trzeba zaznaczyć poza schematem, a jeśli się tego nie zrobi to możesz zostać zawrócony, a w najlepszym wypadku będzie trzeba się tłumaczyć :) Co do częstotliwości oddawania - kobiety co 3 miesiące :)

Budyń
05-01-2012, 09:24
Korzystając z okazji zapytam zorientowanych.

Jak się ma sprawa z oddawaniem krwi przez alergików? Nie mówię tu o jakiś śmiesznych alergiach typu kichnąć, prychnąć i po sprawie ale o takich gdzie krew czasem buzuje w żyłach ;)

Grejfrut
05-01-2012, 09:45
Najlepiej jakbyś przeszedł się i zapytał lekarzy w punktach krwiodawstwa.

bloniaq
05-01-2012, 10:05
Dziś pod Gmachem Głównym Politechniki stoi autobus. :)

Robert
05-01-2012, 10:11

Jak się ma sprawa z oddawaniem krwi przez alergików? Nie mówię tu o jakiś śmiesznych alergiach typu kichnąć, prychnąć i po sprawie ale o takich gdzie krew czasem buzuje w żyłach ;)

Najlepiej jakbyś przeszedł się i zapytał lekarzy w punktach krwiodawstwa.

Dokładnie.
Swoją drogą znajomy przechodził odmę płucną, 4 litry krwi już oddał, a przy kolejnym badaniu lekarz w stacji poprosił żeby przyniósł zaświadczenie od lekarza specjalisty, że tamten nie widzi przeciwwskazań do oddawania krwi, więc różnie bywa, tak naprawdę każdy przypadek jest indywidualnie traktowany przez lekarza.

Jaco
05-01-2012, 10:15

010-10-29 14:38:28 AlergiaCzy to prawda że alergicy zażywający leki na alergię na przykład Zyrtec nie mogą oddawać krwi? Jeżeli tak to jaki jest tego powód.

Autor : Janek
2010-11-03 09:41:39
Osoba z alergią może oddawać krew jeśli nie jest w okresie zaostrzenia objawów i nie bierze leków. Krew mogą oddawać tylko osoby w pełni zdrowe .

http://krwiodawstwo.pl/?status=10&id_forum=2188&forum=1

http://krwiodawstwo.pl/?status=3&id=36&dzial=4

marol6
05-01-2012, 10:16
Idea warta zaangażowania!

Ja uczęszczam regularnie co 2 miesiące.
Jeżeli chociaż trochę jesteś przeziębiony to może wykazać podwyższony poziom leukocytów w organizmie co jest z miejsca odrzucane, w takim wypadku zapraszają za ok 2-3 tygodnie.

a) po zrobieniu tatuażu trzeba odczekać pół roku.
b) jeżeli było się w Tajlandii, Nigerii i tego typu miejscach też kilka miesięcy trzeba odczekać
C) wszelkie poważniejsze choroby w przeszłości
d) zabieg stomatologiczny, tydzień wykluczenia
e) gastroskopia, kolonoskopia etc pół roku

Lista ma więcej podpunktów, ale pamiętam tylko te.

Dla tych co kalkulują czy się opyla czy nie, poniżej kilka korzyści.

Dla niezdecydowanych, obowiązkowo dzień wolny w pracy z zachowaniem 100% prawa do wynagrodzenia, 8 tabliczek czekolady.
Do tego bezpłatnie badania krwi, nie trzeba czekać na zapisy żeby sprawdzić czy jesteś zdrowy/ -a.

Po oddaniu 16 albo 18 litrów krwi przejazdy po Warszawie do końca życia za free.

To tyle z mojej strony, mam nadzieję, że to Was zachęci:)

Robert
05-01-2012, 10:20
Idea warta zaangażowania!

Ja uczęszczam regularnie co 2 miesiące.
Jeżeli chociaż trochę jesteś przeziębiony to może wykazać podwyższony poziom leukocytów w organizmie co jest z miejsca odrzucane, w takim wypadku zapraszają za ok 2-3 tygodnie.

a) po zrobieniu tatuażu trzeba odczekać pół roku.
b) jeżeli było się w Tajlandii, Nigerii i tego typu miejscach też kilka miesięcy trzeba odczekać
C) wszelkie poważniejsze choroby w przeszłości
d) zabieg stomatologiczny, tydzień wykluczenia
e) gastroskopia, kolonoskopia etc pół roku

Lista ma więcej podpunktów, ale pamiętam tylko te.

Dla tych co kalkulują czy się opyla czy nie, poniżej kilka korzyści.

Dla niezdecydowanych, obowiązkowo dzień wolny w pracy z zachowaniem 100% prawa do wynagrodzenia, 8 tabliczek czekolady.
Do tego bezpłatnie badania krwi, nie trzeba czekać na zapisy żeby sprawdzić czy jesteś zdrowy/ -a.

Po oddaniu 16 albo 18 litrów krwi przejazdy po Warszawie do końca życia za free.

To tyle z mojej strony, mam nadzieję, że to Was zachęci:)

wszystko się zgadza, a do tego nie wiem jak u Was, ale u mnie mega satysfakcja że się komuś pomogło i to bezinteresownie co w dzisiejszych czasach jest wyjątkiem! Przejazdy darmowe już mam, ale jak na złość ani jednego kanara jeszcze nie widziałem, gdzie wcześniej jak mrówków ich było he he :)

Budyń
05-01-2012, 10:21
Dziękuję za odpowiedzi.

Wystarczyło trochę pogrzebać w sieci :jejku:

Snoopy
05-01-2012, 10:25
Ja mam jakby co B Rh(-) full oryginał, chodliwy towar, parę razy dzwonili nawet do mnie z Saskiej żeby przyjść, bo brakuje.
pfff, AB Rh(-) :kawa:

elita elit :hyhy:

Robert
05-01-2012, 11:33

fakt, nie do przebicia :)
ja A(-) :)

matx
05-01-2012, 11:46

Sprawa dyskusyjna. Mam 0 Rh -. Moja grupa występuje nieco częściej, ale jako biorca mam mniej dawców, za to duuuuuuuuuuuuużo więcej biorców jako dawca (100% wg Wiki).
Szczerze mówiac już od długiego czasu przymierzam się do tego by zacząć oddawać krew. Przydałoby mi się również badanie krwi, więc mam nadzieję, ze dzięki tematowi w końcu uda mi się zmobilizować.

Wtorek
05-01-2012, 11:53
Szczerze mówiac już od długiego czasu przymierzam się do tego by zacząć oddawać krew. Przydałoby mi się również badanie krwi, więc mam nadzieję, ze dzięki tematowi w końcu uda mi się zmobilizować.

Trzeba wspomnieć o badaniach, że po oddaniu krwi masz badania zrobione za darmo.Nie potrzeba dodatkowo płacić.

Snoopy
05-01-2012, 12:13
Szkoda, że cały czas w Polsce ludzie traktują oddawanie krwi jak coś nienormalnego/nienaturalnego. Standardowa gadka jak ktoś mnie przyuważy z bandażem na łokciu:

- co Ci się stało?
- nic, oddawałem krew.
- po co???
- ... :-

Tym lepiej, że taki temat powstał. Mnie jednak najbardziej interesuje oddawanie szpiku bo w tym jestem zielony, jakby ktoś poratował dobrymi linkami (albo z własnego/znajomych doświadczenia coś skrobnął) byłbym wdzięczny :)

PS aaa kibole, krwiodawstwo wyklucza się z pobytem w areszcie, więc... nie dać się złapać :prawi:

matx
05-01-2012, 12:26
PS aaa kibole, krwiodawstwo wyklucza się z pobytem w areszcie, więc...

Że niby jak jesteś honorowym krwiodawcą, to nie mogą cię zamknąć? ;)

maatek
05-01-2012, 12:38
@Snoopy - http://www.dkms.pl/dawca/najczesciej-zadawane-pytania/index.html?PHPSESSID=1b2446f199ec6280bcb5c1add180f 5e4

http://www.dkms.pl/dawca/rejestracja/index.html

Tu chyba masz wszystko, jeszcze inne podstrony.

Ja brałem udział w akcji na mieście - w jednej z kawiarni ludzie z DKMS siedzieli z formularzami i 'pałeczkami' (nie wiem jak to się dokładnie nazywa, fachowo). Rejestracja trwała kilka minut + oddanie śliny na tę 'pałeczkę' i tyle. Jest się wtedy w bazie DKMS i jak coś, to się do Ciebie odzywają.

MałaMi
05-01-2012, 12:41
Tych przeciwwskazań też jest trochę, dlatego warto to doczytać do końca. Ja nie mogę oddawać - czego bardzo żałuje, ale choroby skórne też są przeciwwskazaniem :/

Snoopy
05-01-2012, 12:46
matx :hyhy:

maatek - podziękował, zaczynam lekturę :)

Cinkowski
05-01-2012, 12:50

Muszę się zgodzić z kolegą. :) tak samo ab rh-

Co do korzyści można dodać, że za każdy litr oddanej krwi (lub jego odpowiednik - płytki, osocze) można sobie odpisać od podatku bodajrze 130 zł. niby nie dużo, ,ale jak ktoś regularnie chodzi to i ponad 5 stów da radę sobie odpisać.
Co do przeciwwskazań to warto też uważać jak ktoś podróżuje nawet po europie. Mnie raz wezwali, a później zrezygnowali bo byłem na Węgrzech (latał tam komar z jakimś gównem zaraźnym).
A do 3 dni przed pobraniem nie można brać nawet aspiryny (z tego co pamiętam rozrzedza krew).
A płytki to raczej bliżej godziny niż 40 minut.

wujek_A
05-01-2012, 12:56
Jakby ktoś chciał oddać krew konkretnej osobie to podaję dane chłopaka z Ciechanowa, który pilnie jej potrzebuje. 23 letni Mariusz Wróblewski choruje na białaczkę szpikową, choroba znów się wznowiła, 2 przeszczep nie pomógł, obecnie przechodzi chemioterapie. Grupa krwi nie jest ważna jednak najbardziej poszukiwana grupa to O Rh-, jednak inne grupy też mogą być ponieważ centrum krwiodawstwa może wymienić krew.

Dane jakie trzeba podać przy oddaniu krwi to:

Mariusz Wróblewski
Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
02-776 Warszawa
ul. Indiry Gandhi 14

Zaświadczenie z danymi na wystawioną krew prośba o przesłanie na e-maila: prezes475@wp.pl

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

marol6
05-01-2012, 13:06
Jakby ktoś chciał oddać krew konkretnej osobie to podaję dane chłopaka z Ciechanowa, który pilnie jej potrzebuje. 23 letni Mariusz Wróblewski choruje na białaczkę szpikową, choroba znów się wznowiła, 2 przeszczep nie pomógł, obecnie przechodzi chemioterapie. Grupa krwi nie jest ważna jednak najbardziej poszukiwana grupa to O Rh-, jednak inne grupy też mogą być ponieważ centrum krwiodawstwa może wymienić krew.

Mariusz Wróblewski
02-776 Warszawa
ul. Indiry Gandhi 14

Zaświadczenie z danymi na wystawioną krew prośba o przesłanie na e-maila: prezes475@wp.pl

Może też napisz do kiedy dana osoba potrzebuje tej krwi?
Czy jest jakiś termin czy potrzebuje jej ciągle bo chyba ma to znaczenie?

pzdr,

wujek_A
05-01-2012, 13:22
Trudno powiedzieć raczej w takich przypadkach do kiedy potrzebna ale wiem, że chemioterapię zaczął dokładnie 29 grudnia i krew jest na pewno jeszcze bardzo potrzebna.

Parasol44
05-01-2012, 14:19
Tych przeciwwskazań też jest trochę, dlatego warto to doczytać do końca. Ja nie mogę oddawać - czego bardzo żałuje, ale choroby skórne też są przeciwwskazaniem :/

Ważnym przeciwwskazaniem są tatuaże, nie można oddawać krwii 6 miesięcy od zrobienia. Uciążliwe trochę, ale tak jest.

Czasami na miejscu mogą podejść ludzie, z konkretnymi osobami dla, których potrzebują krwii, często z rodziny. Ja zawsze pomagałem, prawie zawsze chcieli dawać pieniądze, wiadomo odmawiałem, a jak byli już tak zdetrminowani żeby dać to odsyłałem ich do Caritasu, żeby tam pomogli.

jasin
05-01-2012, 21:44
Co do korzyści można dodać, że za każdy litr oddanej krwi (lub jego odpowiednik - płytki, osocze) można sobie odpisać od podatku bodajrze 130 zł. niby nie dużo, ,ale jak ktoś regularnie chodzi to i ponad 5 stów da radę sobie odpisać.

nie od podatku a od podstawy opodatkowania to raz.

a poza tym można gratis jeździć ztemem, jak ktoś odda min. 18 litrów.

była dyskusja o oddawaniu płytek. kiedyś regularnie oddawałem, niestety te nowe maszynki (trima się nazywają) skutecznie mnie zniechęciły - ciśnienie zwrotu jest tak duże, że rozsadziło mi żyłę. Co prawda można poprosić o zmianę ustawień, żeby było niższe (wtedy dłużej się siedzi), ale to te kobity powinny ogarniać a nie ja :/ te stare wysłużone maszyny (spektra) - z jednej ręki pobranie, w drugą łąpę zwrot - są jak dla mnie przyjemniejsze. niby obie łapy pokłute, dłużej się siedzi (ok. 1,5h) ale za to żyły całe.

Parasol44
05-01-2012, 22:37
była dyskusja o oddawaniu płytek. kiedyś regularnie oddawałem, niestety te nowe maszynki (trima się nazywają) skutecznie mnie zniechęciły - ciśnienie zwrotu jest tak duże, że rozsadziło mi żyłę. Co prawda można poprosić o zmianę ustawień, żeby było niższe (wtedy dłużej się siedzi), ale to te kobity powinny ogarniać a nie ja :/ te stare wysłużone maszyny (spektra) - z jednej ręki pobranie, w drugą łąpę zwrot - są jak dla mnie przyjemniejsze. niby obie łapy pokłute, dłużej się siedzi (ok. 1,5h) ale za to żyły całe.

Witaj w klubie, ja do dzisiaj mam traumę, ale to duzo zależy od żył no i tych kobitek.

Tysh
05-01-2012, 23:31
ja jestem na liście NIE POBIERAĆ ŻYŁY PĘKAJĄ
od kilku lat :/

wystarczy chcieć i nie ma problemu

Kawa
05-01-2012, 23:34
wystarczy chcieć i nie ma problemu
No ja 2 razy chciałem, kończyło się lekka utratą przytomności, panem Staszkiem trzymającym mnie do góry kołami, krew za wolno spływała, ściągali kombinerkami i takie tam ;)

Tysh
06-01-2012, 00:00
No ja 2 razy chciałem, kończyło się lekka utratą przytomności, panem Staszkiem trzymającym mnie do góry kołami, krew za wolno spływała, ściągali kombinerkami i takie tam ;)

właśnie dlatego też adnotacja, tu nie ma opcji oddać krwi ;]

E: w szpitalu "sikałam" krwią we wszystkich; kwestia: dobrze wbić się

Aureliusz
06-01-2012, 10:20
Czy po przebytej chorobie boreliozy (wyleczonej) można oddawać krew?

Przejrzałem listę przeciwwskazań i nie ma ta ani słowa o tym.

http://krwiodawcy.info/dyskwalifikacje/

Robert
08-01-2012, 20:41
Czy po przebytej chorobie boreliozy (wyleczonej) można oddawać krew?

Przejrzałem listę przeciwwskazań i nie ma ta ani słowa o tym.

Z tego co pamiętam, w ankiecie ktorą się wypełnia przed oddaniem krwi nie ma pytania na temat boreliozy. Jednak zawsze może sie zdarzyć że lekarz przy ogólnym badaniu zapyta się o dodatkowe przebyte już choroby itd. tak jak pyta czasami mnie o jakieś urazy, złamania itp.
Zawsze możesz zadzwonić do stacji krwiodastwa i się dopytać, mi przed Bukaresztem też kazano po powrocie zadzwonić i się dopytać czy nie będę musiał mieć przerwy w oddawaniu. Także telefonicznie tak mi się wydaje da radę ogarnąć.

pzk
19-01-2012, 14:51
Stacja krwiodawstwa na Saskiej czynna jest do 17. Jak pójdę np. po 16.30 to jeszcze mnie przyjmą czy już nie?

ma_ch
19-01-2012, 15:05
Szlachetna inicjatywa. Z korzyści nadmieniłbym tu jeszcze dzień wolnego, który się ustawowo należy po takiej akcji :D

marol6
19-01-2012, 15:09
Stacja krwiodawstwa na Saskiej czynna jest do 17. Jak pójdę np. po 16.30 to jeszcze mnie przyjmą czy już nie?

Odradziłbym, jeżeli będzie kilka osób przed Tobą to mogą nie przyjąć.

pzk
19-01-2012, 15:18
Odradziłbym, jeżeli będzie kilka osób przed Tobą to mogą nie przyjąć.

Tak też zrobię. Z roboty wcześniej wyskoczyłem i chciałem oddać krew, ale dowodu nie miałem :jejku:
Może jutro się uda.

deszcz
19-01-2012, 15:31
Poczekaj do następnego tygodnia to i ja bym się z Tobą wybrał.

Hjubi
21-01-2012, 23:20
W niedzielę będzie można oddać krew przy:
Parafii św. Marii Magdaleny (ul. Wólczyńska 67) w godzinach 10:00-15:00
Caritasie w Józefowie (ul. 3-go Maja) w godzinach 9:00-13:30

Hjubi
24-01-2012, 18:29
Jutro środa, czyli standardowo ambulans do pobierania krwi stoi pod PKiN w godzinach 11:00-16:00.

wujek_A
25-01-2012, 13:47

Mariusz Wróblewski
02-776 Warszawa
ul. Indiry Gandhi 14

Mimo wielkiej pomocy i oddanych hektolitrów krwi przez mieszkańców Ciechanowa i nie tylko niestety choroba pokonała Mariusza. Zmarł.... :( Dzięki wszystkim za pomoc. To, że go już nie ma, nie znaczy że krew nie jest potrzebna. Nic nie stoi na przeszkodzie by dalej oddawać krew. On tak by chciał, na pewno.

Hjubi
22-03-2012, 20:24
Jeden z kibiców Legii zwrócił się do nas z prośbą o pomoc - nie dla siebie, ale dla Emilii Sokołowskiej. Miesiąc temu u tej wesołej i pogodnej 13 latki stwierdzono chłoniaka limfoblastycznego złośliwego T-komórkowego. Emilia poddawana jest bardzo intensywnemu leczeniu – chemioterapii. Leki cytostatyczne wywołują u niej drastyczny spadek krzepliwości krwi.

Krew dla Emilii można oddać w:
1) Stacji krwiodawstwa na Saskiej Kępie – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie ul. Saska 63/75
2) Centrum Zdrowia Dziecka – Al. Dzieci Polskich 20

Oddając krew należy podać następujące dane:
a) dla kogo krew ma być przeznaczona – Emilia Sokołowska,
b) w którym szpitalu przebywa – Centrum Zdrowia Dziecka, Oddział: Onkologia dziecięca.

Poniżej wzór plakatu, który informuje o akcji zbierania krwi dla Emilii. Akcja prowadzona jest równolegle na Facebooku - kliknij tutaj Po ewentualnym oddaniu krwi potrzebne są zaświadczenia o oddaniu krwi na Emilię i dostarczenie ich do Gimnazjum nr 126 - osobiście lub pocztą. Stanowi to niepodważalny dowód dla naszej służby zdrowia że jest to krew dla Emilki.

Kontakt do mamy Emilii:
Agnieszka Sokołowska
502 368 010
goldfi@tlen.pl

http://legia.net/wiadomosci,46086-prosba_o_krew_dla_emilki.html

http://legia.net/images/zdjecie/big/1d3a9b98e93a1a171ea9abc83f5d608c.jpg

Hjubi
26-03-2012, 20:28
Oddawałem dzisiaj krew dla Emilii i od razu zostałem w rejestracji skojarzony z Legią :look:

Zachęcam do oddawania...

Homer
02-04-2012, 21:08
Zapoznajcie się, proszę i przesyłajcie dalej. Może akurat ktoś będzie mógł pomóc.

http://zafganistanu.pl/?p=3243

Angelika
15-04-2012, 15:40
To jeżeli oddaje krew to mogę sobie zastrzec ze to dla danej osoby?

maatek
15-04-2012, 15:44
Wypełniając kwestionariusz można zaznaczyć dla konkretnej osoby.

Yanks
27-04-2012, 18:00
Wolontariusze - Kibice Legii Warszawa zapraszają!

http://www.facebook.com/events/334581559940078/

Jak przygotować się do oddania krwi?

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

* w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
* być wyspanym
* spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
* wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
* ograniczyć palenie papierosów
* nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
* nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu !!!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!
W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 l. krwi. Częstotliwosć, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Mayk
27-04-2012, 23:04
W RCKiK na Saskiej mają pełny zapas każdej grupy teraz.

W przedszkolu mamy 1 dziecko u którego wykryto białaczkę i dowiadywaliśmy się jak zorganizować akcję oddawania krwi "w terenie".

Powiedzieli, że w tej chwili mają pełny zapas, co widać nawet na stronie RCKiK, więc akcji oddawania na razie nie robią, ale pojedyncze osoby chętnie tam przyjmują.

Dedes
28-04-2012, 00:43
W RCKiK na Saskiej mają pełny zapas każdej grupy teraz.

W przedszkolu mamy 1 dziecko u którego wykryto białaczkę i dowiadywaliśmy się jak zorganizować akcję oddawania krwi "w terenie".

Powiedzieli, że w tej chwili mają pełny zapas, co widać nawet na stronie RCKiK, więc akcji oddawania na razie nie robią, ale pojedyncze osoby chętnie tam przyjmują.

?? Zawsze możesz oddać krew (jeśli jesteś w 100% zdrowy) dla konkretnej osoby albo bez podawania osoby dla której chcesz przeznaczyć swoją krew bez znaczenia czy mają duży zapas czy mały.

karola996
18-05-2012, 10:43
Bardzo bym prosiła o pomoc, podczas akcji specjalnej Otwieramy Żoliborz o oddanie krwi dla mojego kolegi, wiernego fana Legii. O chorobie dowiedział się tuż po swoich 18 urodzinach, a póki co jest coraz gorzej. Chętnych prosimy o wsparcie.

http://www.facebook.com/events/430139983672036/

Mało(L)at
03-06-2012, 15:07
Orientuje się ktoś ile przerwy od oddawania krwi muszę zrobić po tatuażu? Miesiąc wystarczy, czy mam się jeszcze wstrzymać?

Grejfrut
03-06-2012, 15:10
Z tego co pamiętam to chyba pół roku trzeba odczekać.

Parasol44
03-06-2012, 15:19
Zgadza się.

Mało(L)at
03-06-2012, 15:20
Szkoda, że to aż tak długo trzeba czekać.

karola996
04-06-2012, 14:08
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/598691_351235041609472_662333433_n.jpg

karola996
06-06-2012, 23:19
Wszystkie prośby o oddawanie krwi nie są już aktualne... Nasz kolega rano odszedł na wieczną służbę...
Dziękuję wszystkim, którzy byli zainteresowani.

ormo
18-06-2012, 08:59
Wrzucę i tu bo sprawa jest bardzo poważna:

Piotrek, kolega z grupy miał wypadek ( tutaj o tym: http://www.cozadzien.pl/wiadomosci/region/10119.html )
i pilnie potrzebuje krwi. Krew najlepiej oddac jeszcze jutro,bo im szybciej tym lepiej,poniewaz Piotrek jest w stanie krytycznym.
Krew nalezy oddac do dowolnego centrum krwiodactwa i podac takie dane,aby było wiadomo dla kogo jest ta krew:

Piotr Jakubowski
26-617 Radom ul. Aleksandrowicza 5,
ODDZIAŁ ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ

i należy wziąć zaświadczenie i sprawdzić dokładnie,że dla tej osoby jest ta krew zapisana.

b.
18-06-2012, 09:08
i należy wziąć zaświadczenie i sprawdzić dokładnie,że dla tej osoby jest ta krew zapisana.

a tego zaświadczenia nie trzeba wysłać na adres szpitala, w któym przebywa chory?

nie wiem jak teraz, może idzie "z automatu", ale kiedyś trzeba było wysyłać

ormo
18-06-2012, 09:24
Dzięki baciek, nadal trzeba, a nie dopisałem. Jeśli chodzi o zaświadczenia to w miarę możliwości przekazujemy je na maila b.kryszkiewicz@wp.pl albo jeśli ktoś by chciał to po prostu do mnie.

Gdyby ktoś potrzebował z fb: https://www.facebook.com/events/459869714023776/

bkt
19-06-2012, 15:27
Miał ktoś problem z oddaniem krwi z uwagi na niska zawartość żelaza we krwi?

pzk
08-08-2012, 09:10
Jak to jest z tym dniem wolnym? Co w przypadku, kiedy nie przejdę pomyślnie badań i nie oddam tych 450ml? Wtedy też stacja wydaje zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego?

deszcz
08-08-2012, 09:51
Ty to niedługo łeb sobie utniesz, byle zwolnienie dostać:hyhy:

berserk
08-08-2012, 12:45
Jak to jest z tym dniem wolnym? Co w przypadku, kiedy nie przejdę pomyślnie badań i nie oddam tych 450ml? Wtedy też stacja wydaje zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego?

tak, zaświadczanie zostanie Tobie wydane...

księciuniu
21-08-2012, 21:08
Witam wszystkich chętnych do honorowego wykrwawiania - weteranów i tych, którzy całe życie czekali na ten "pierwszy raz" ;)

Właśnie się dowiedziałem, że półtoraroczna córeczka bliskiego kumpla (w młodości chodzącego na Legię :) ) zachorowała na białaczkę (dokładniej: ostrą białaczkę limfoblastyczną wysokiego ryzyka).
Zuzia nie jest na razie w stanie pozwalającym na przeszczep szpiku, zapowiada się długotrwała walka o uratowanie tego małego życia i w związku z tym potrzebna jest krew. Zuzia ma bardzo rzadką grupę krwi (B Rh-), ale pomóc można oddając krew jakiejkolwiek grupy i pobierając przy oddaniu zaświadczenie, że krew została oddana na konkretnego pacjenta.

Pomożecie ??!
Pomożemy !!!
Na to liczę :) – wszystkich chętnych do pomocy zapraszam na priv, to podam szczegóły do zaświadczenia, które trzeba wziąć w centrum krwiodawstwa.

Z góry szczerze dziękuję w imieniu rodziców Zuzi, a ze swojej strony każdego bohaterskiego krwiodawcę poczęstuję buteleczką własnoręcznie warzonego piwka Żoliborskiego :) (obecnie IPA, na jesieni pewnie pilsner i pszeniczne; szczegóły do znalezienia w temacie piwnym).
Że o 8 tabliczkach czekolady i dniu wolnym od roboty nawet tutaj już nie wspomnę :)

księciuniu
22-08-2012, 10:32
Dziękuję Tym Forumowiczom, ktorzy się do mnie odezwali i ... proszę o jeszcze :) - aby rozwiać ew. wątpliwości: jak ktoś nie może teraz, a będzie mógł np. za 2 czy 4 tygodnie to zapotrzebowanie też raczej na pewno będzie (ew. proszę to potwierdzić u mnie na priv).

Jakby komuś było nie po drodze do stałych stacji krwiodawstwa (http://www.oddajkrew.pl/gdzieoddac.php?id=7) to znalazłem też rozpiskę gdzie można spotkać "ekipy wyjazdowe" :chuligan: http://www.rckik-warszawa.com.pl/index.php?harmonogram=1 (zakładam, że tam też można otrzymać zaświadczenie o oddaniu krwi na konkretnego pacjenta)

Pamiętajcie: także w dzisiejszych czasach można przelać krew w słusznej sprawie :prawi: (legalnie, pobożnie i za czekoladę :chees: )

NowyKamil
17-09-2012, 22:09
"Uwaga, jeden z nas - Maciej Jaskólski - potrzebuje pomocy! Oto jego słowa: "Cześć.mam gorącą prośbę do Was.Mam mieć operacje za półtora tygodnia.więc będzie potrzebna krew,jak ktoś może oddać krew to będę bardzo wdzięczny(najbliższy punkt krwiodawstwa) z dopiskiem Maciej Jaskólski Centrum Onkologii ul. W.K. Roentgena 5 (Ursynów)". Kto może oddać krew niech pomoże koledze Maciejowi!!!"

Snoopy
08-10-2012, 12:53
Jakbyście mieli problem ze słabym przepływem podczas oddawania krwi (czerwone lampki zamiast zielonych) to sprawę rozwiązuje mocna kawa na godzinkę przed oddaniem + dużo wody od rana. Ale chyba to ta kawa czyni cuda. Raz już wątpiliśmy czy dociągniemy do tych 450ml, więc jakiś to problem był ale chyba się rozwiązał, testowane już parę razy. Tak dla potomnych :prosze:

A i polecam ekipę z Cegłowskiej (Szpital Bielański), zawsze sprawnie i sympatycznie.

tarcza
17-11-2012, 17:01
Mam pytanie odnośnie zwrotu pieniędzy za przejazd do miejsca oddania krwi.
Przykład:
Mieszkam w Warszawie, a chciałbym oddać krew w Krakowie, czy pieniądze za przejazd do Krakowa dostanę od razu? Czy wie ktoś jak to wygląda? I czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy nie tylko za przejazd do miejsca pobrania krwi, ale i za powrót?

b.
17-11-2012, 17:14
no bez jaj

to ktoś przykładowo ze Świnoujścia może chcieć oddać krew w Ustrzykach i mają mu zwrócić za wycieczkę krajoznawczą po Polsce?

hajsy przeważnie dają na podstawie biletu, np z ztm, ale nikt ci nie zwróci za pociąg z Warszawy do Krakowa

tarcza
17-11-2012, 17:21
Wiem, wiem, to tylko przykład, przecież bym tak nie zrobił;)
Dzięki za odpowiedź.
A, w tym poście chyba nie poruszane. Jak ktoś przyszedł na oddanie krwi i z jakichś przyczyn nie oddał krwi to może dostać zwolnienie na 3 godziny;)
A jest możliwość dostania pieniędzy również za powrót?

Hjubi
17-11-2012, 18:38
Ludzie naprawdę tylko w wyjątkowych przypadkach proszę o zwrot kosztów poniesionych na dojazd... Nie róbmy z siebie jakichś rumunów, co to na szlachetnej akcji chcą się nachapać...

Angela
17-11-2012, 18:40
Nie wiem czy pytanie było więc z góry przepraszam za powtórkę. Ile kg musi ważyć kobieta, która ma 19 lat aby mogła zostać dopuszczona do oddania krwi?

Wtorek
17-11-2012, 18:44
Ciężar ciała nie powinien być mniejszy niż 50 kg

b.
17-11-2012, 18:48
Nie wiem czy pytanie było więc z góry przepraszam za powtórkę. Ile kg musi ważyć kobieta, która ma 19 lat aby mogła zostać dopuszczona do oddania krwi?

oprócz tego wypełniasz dosyć długą ankietę typu czy nie robiłaś w ostatnim czasie dziary, dragi, antykoncepcja itd

a i badają ci poziom hemoglobiny, jeśli dobrze pamietam to 11 u kobiet min

Grejfrut
18-11-2012, 11:28
Pani mi kiedyś mówiła, że z tymi zwrotami to jest tak: jak w miejscu zameldowania masz stacje krwiodawstwa to Ci nie zwracają. Taka zasada obowiązuje w lubelskim rckik.

tarcza
19-11-2012, 18:24
Ludzie naprawdę tylko w wyjątkowych przypadkach proszę o zwrot kosztów poniesionych na dojazd... Nie róbmy z siebie jakichś rumunów, co to na szlachetnej akcji chcą się nachapać...
Na pewno masz rację!!!
A pieniądze za transport do miejsca oddania krwi, to szpital płaci ze swojej kieszeni, czy dostają jakieś środki od państwa?

Wtorek
10-01-2013, 21:07
Wybieram się na dniach oddać krew.
Może ktoś z waszych znajomych potrzebuje kwi, zawsze mogę oddać na konkretną osobę.

marol6
17-01-2013, 21:50
Dzisiaj zdecydowałem się na oddanie płytek krwi zamiast krwi jak to było do tej pory.
Cała procedura wkłucia w żyłę trwała w moim przypadku 47min.
O dziwo zniosłem to bardziej lajtowo niż w przypadku krwi pomimo czasu trwania.
Co chwila trzeba obczajać na monitor i na zmianę zaciskać pięść a następnie mieć ją rozluźnioną. W czasie poboru płytek mogą wystąpić drętwienia w związku z czym pielęgniarka może podać rozpuszczone wapno/ wapń (?). Płytki krwi można oddawać co miesiąc! Także zachęcam, pzdr:)

paleczka
18-01-2013, 09:50
Dodam tylko, że do płytek zalecane są mocniejsze żyły.

Ja na przykład nigdy płytek nie będę mogła oddać.

Dedes
18-01-2013, 10:21
Mi też pielęgniarka nie polecała oddawania płytek ze względu na "jakość" żył, przed oddaniem najlepiej się skonsultować z osobą kompetentną czy warto się fatygować.

czembro1916
18-01-2013, 13:41
Mi też mówiła żebym na płytki nie chodził ze względu na jakość żył ale od razu się wkuła i 5 minut przed czasem skończyłem niż na monitorze wskazywało i żadnych drętwień nie miałem jak lekarka mówiła

berserk
18-01-2013, 18:45
a te płytki to gdzie się oddaje?tak samo jak krew czyli w rckik?

księciuniu
18-01-2013, 20:42
Tak.

FCB
19-01-2013, 09:20
ja chciałbym zapytać o wyrobienie legitymacji zasłużonego honorowego dawcy krwi. Zawsze myślałem, że dają to z automatu. A tu oddane prawie 9l krwi i cisza. Chciałbym się dowiedzieć jaki papier trza wypełnić? gdzie dostarczyć itp. Nie mówię, że będę się wpychał przed babcie w kolejce do lekarza bo tego prawie nie odwiedzam ale zniżka na niektóre medykamenty w aptekach byłaby całkiem o.k

Parasol44
19-01-2013, 10:04
Wyrobisz od ręki jak będziesz oddawać krew. Tak przynajmniej było kiedyś na Saskiej. Oddałem, poczekałem, wyrobiłem. Nic nie było potrzebne.

Magik2501
19-01-2013, 12:25
Nie mówię, że będę się wpychał przed babcie w kolejce do lekarza

Oooj wierz mi, lekarz całowałby Cię po rękach, gdybyś na parę chwil wybawił go od starszych ludzi przychodzących na wizytę pogadać po prostu ;)

-------------------------------

Narodzie! Zwracam się z pytaniem!
Jak to jest z otrzymaniem książeczki honorowego dawcy? Sam już taką mam, nie chwaląc się - nawet wypełnioną dość, ale pytam w imieniu kolegi. Gdy pójdzie oddać drugi raz w to samo miejsce to przemiła pani z okienka mu ją wypełni od ręki?

Angela
07-05-2013, 17:55
Za Legionisci.com na facebooku:
"Słuchajcie, kibic Legii Maciek będzie miał niedługo poważną operację. Potrzebna jest krew. Dane: Maciej Jaskólski, adres: centrum onkologii Warszawa ulica Roentgena 5, 02-781 Warszawa. Grupa krwi nie jest istotna. Kto może, niech udostępni u siebie tę informację."

Magik2501
10-05-2013, 18:39
Oj, widzę, że ktoś nade mną też prosi, ale jednak napiszę.

Bliska osoba mojego przyjaciela potrzebuje krwi na szybko, także jak ktoś ma zamiar wybrać się jakoś w najbliższym tygodniu i chce pomóc niech odezwie się na PRIV po dane.

Z góry dziękuję w jego imieniu.

księciuniu
25-06-2013, 20:56
MEGA PILNIE I WAŻNIE potrzebna jest osoba z grupą krwi B Rh- - najlepiej z Wrocławia albo gotowa na dwudniowy, sponsorowany wyjazd do Wrocławia.

Jakby coś to priv.

B.O.
26-06-2013, 08:52
Księciuniu, priv x2.

asiaef.
26-06-2013, 10:39
Księciuniu odezwij się do mnie na PW

księciuniu
26-06-2013, 12:31
MEGA PILNIE I WAŻNIE potrzebna jest osoba z grupą krwi B Rh- - najlepiej z Wrocławia albo gotowa na dwudniowy, sponsorowany wyjazd do Wrocławia.

Jakby coś to priv.

Wielkie dzięki za odzew.
Temat obecnie nieaktualny, bo w nocy udało się znaleźć odpowiednią ilość osób z Wrocławia, więc krew mgła być szybciej i bez problemów logistycznych (bo z pewnych względów musiałby to być dwudniowy pobyt).

Dziękuję wszystkim za privy z różnorakimi propozycjami pomocy; zaraz poodpisuję każdej i każdemu z osobna :)

Przepraszam, że pisze dopiero teraz, ale jak na złość nie miałem od rana dostępu do kompa (a poza tym dopiero wyjaśniała się kwestia czy te znalezione osoby przejdą wstępne badania).

Jeszcze raz kłaniam się nisko i serdecznie dziękuję za wszelkie inicjatywy.

księciuniu
27-06-2013, 09:50
Jeżeli ktoś przeoczył na legionisci.com ...

http://legionisci.com/zdjecia2/2013/1371716583.jpg

księciuniu
10-07-2013, 14:18
Podbiję, bo Mistrzowskie Pół Litra już jutro (godz. 11-15).
:paker:

księciuniu
11-07-2013, 15:17
Kibole (L) - RCKiK "Saska" 1:0
- zabrakło im druczków i mocy przerobowych :lol2:

Rewanż za rok albo wcześniej ;)

Kawa
11-07-2013, 19:57
Orientuje się ktoś czy jak RCKiK zbanuje człowieka na oddawanie krwi to da się to jakoś wymazać z rejestru?

karakan
11-07-2013, 20:03
Oni podobno 8 os na godzinę mogę obrobić max.

tarcza
13-07-2013, 17:51
Orientuje się ktoś czy jak RCKiK zbanuje człowieka na oddawanie krwi to da się to jakoś wymazać z rejestru?

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie...
Chodzi Tobie o to, żeby usunąć z rejestru informację, że zostałeś zbanowany?
To raczej wątpię. Jeżeli zostałeś zbanowany dożywotnio to raczej nie da się usunąć tej informacji, bo znajdą się tacy co za wszelką cenę będą chcieli oddawać krew, mimo zakazu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli przyjdzie gościu, który został zbanowany oddawać krew, to będzie chciał wkręcić lekarza RCKiK, a on sprawdzi dane gościa, zobaczy, że zbanowany i podziękuje panu. Tak mi się wydaje. Jeśli zostałeś zbananowany na jakiś okres, to sytuacja pewnie wygląda tak samo.
Zresztą Każda sprawa się przedawnia, więc jeśli ktoś długo nie oddawał krwi to pewnie usuwany jest z rejestru.
Taka jest moja opinia i mogę się mylić.
Polecam zadzwonić na Saską, bądź jakiegoś odziału terenowego i się zapytać. Tam na pewno znajdziesz odpowiedź.

johnflower
18-07-2013, 15:29
Mam do Was sprawę: mój wujek leży w szpitalu, i potrzebuje krwi. Wystarczy podać jego dane w rejestracji w miejscu donacji. Po całej procedurze dostaniecie zaświadczenie o oddaniu krwi ze wskazaniem na konkretną osobę, będę potrzebował skanu (albo oryginału) tego zaświadczenia.
Mój adres e-mail: kwiatkowski.w@gmail.com
Dane wujka:
Zdzisław Kwiatkowski
Szpital Praski
Aleja Solidarności 67
03-401 Warszawa

Prośba jest skierowana do wszystkich, a zwłaszcza do ludzi z grupą krwi 0 Rh-.

Bartas97
29-08-2013, 18:31
Znajomy moich koleżanek miał dziś w nocy wypadek... Co za tym idzie, potrzebna jest krew. Z chęcią sam bym oddał, jednak w punkcie krwiodastwa odeślą mnie z kwitkiem, ponieważ jestem niepełnoletni. Dlatego Bracia, kieruje do was prośbę o pomoc. Koleżanki, mówiły że każda grupa krwi się przyda. Jak ktoś jest chętny do pomocy, to priv.
Z góry dziękuje !!!

startowiec55
10-09-2013, 22:00
Zapytam i tu. Orientuje się ktoś, gdzie mogę oddać krew i jak to zrobić, by trafiła do chłopaka z Widzewa?

FCB
10-09-2013, 22:10
w każdym punkcie krwiodawstwa. Musisz tylko wypełnić odpowiedni kwitek gdzie i dla kogo krew ma trafić

Święty
11-09-2013, 18:25
A nie trzeba przypadkiem dostarczyć tego kwitka do szpitala w którym leży poszkodowany ?

lukasz9209
11-09-2013, 18:33
A nie trzeba przypadkiem dostarczyć tego kwitka do szpitala w którym leży poszkodowany ?
Nie.

tarcza
11-09-2013, 19:02
Zapytam i tu. Orientuje się ktoś, gdzie mogę oddać krew i jak to zrobić, by trafiła do chłopaka z Widzewa?
Idziesz do jakiegokolwiek punktu krwiodawstwa i mówisz, że chcesz oddać krew konkretnej osobie, podajesz dane osobiste i wszystko. Po wszystkim odbierasz zaświadczenie, które musi trafić do szpitala w którym leży ta osoba.

w każdym punkcie krwiodawstwa. Musisz tylko wypełnić odpowiedni kwitek gdzie i dla kogo krew ma trafić
Jaki kwitek? Z tego co mi wiadomo nic nie trzeba wypełniać. Centra krwiodawstwa mają zapisane osoby które potrzebują krwi. Czy jeżeli krwi potrzebuje osoba z poza Warszawy cała procedura wygląda inaczej?

Zaświadczenie musi trafić do szpitala w którym leży poszkodowany, ale nie koniecznie zaświadczenie musisz dostarczyć Ty. Nie musi to być oryginał, może być kopia. Dlatego jeżeli nie ma możliwości dostarczenia zaświadczenia do szpitala, wysyła się kopię do kogoś kto kopię dostarczy.

startowiec55
11-09-2013, 21:44
Dzięki za wszelkie, wyczerpujące informacje. Jutro jadę i ewentualnie napiszę, jeśli coś się zmieniło :)

arosso
11-09-2013, 23:10
Dla zainteresowanych oddaniem krwi i mieszkających blisko Łomianek, będzie akcja krwiodawstwa 14 września pod Auchanem (Brukowa 25) w godzinach 11-15.

FCB
12-09-2013, 19:49

Jaki kwitek? Z tego co mi wiadomo nic nie trzeba wypełniać. Centra krwiodawstwa mają zapisane osoby które potrzebują krwi. Czy jeżeli krwi potrzebuje osoba z poza Warszawy cała procedura wygląda inaczej?

Podczas donacji dawca może przeznaczyć "swoją" krew dla konkretnej osoby. W RCKiK są zapasy krwi na zabezpieczenia porodowe, nagłe wypadki oraz operacje ratujące życie. Natomiast gdy w szpitalu ma dojść do planowanej operacji podczas której może potrzebna być transfuzja lekarze mogą (nie zawsze tak jest) poprosić rodzinę pacjenta o "zebranie" danej ilości krwi. Dlatego nieraz w punktach poboru krwi można spotkać ludzi, którzy pytają się nas czy nie oddalibyśmy krwi dla konkretnej osoby. Takie apele pojawiają się również w internecie. Podawane są w nich dane osobowe pacjenta, dane oddziału, szpitala oraz grupa krwi jaka jest wymagana (jednak nie zawsze). Jeżeli podejmiemy decyzję, o takim oddaniu po zakończeniu donacji prosimy Panie w rejestracji o wydanie nam zaświadczenia potwierdzającego. Dokument taki przekazujemy rodzinie lub bezpośrednio szpitalowi (fax, mail itp). Trzeba zaznaczyć jednak jeszcze jedną rzecz. To, że to my oddaliśmy krew dla danej osoby nie oznacza, że ten pacjent dostanie właśnie naszą krew. Chodzi tylko o fakt, że ktoś oddał krew ze wskazaniem właśnie na tą osobę. Często też, nie musi zgadzać się grupa krwi osoby potrzebującej z grupą krwi osoby oddającej. W takich przypadkach jest ona wymieniana na jednostkę z właściwą grupą.

księciuniu
12-09-2013, 21:19
Jeżeli ktoś z forumowiczów świętuje rocznicowo (KMWTW :lol:), to niech podbije na priv to się może jakoś złapiemy :piwko:

mmm
13-09-2013, 01:54
Byłem wczoraj rano oddać krew, ale pierwszy raz nie mogłem jej oddać, bo stwierdzili u mnie za niską hemoglobinę i teraz czeka mnie przerwa w oddawaniu do... stycznia. Szkoda, bo liczyłem, że pomogę kibicowi, zwłaszcza, że info o możliwym oddaniu przeczytałem we wtorek(chociaż mogłem już od poniedziałku oddać). Pierwszy raz miałem taką sytuację, nigdy wcześniej problemów nie było.

Jeżeli ktoś z forumowiczów świętuje rocznicowo (KMWTW :lol:), to niech podbije na priv to się może jakoś złapiemy :piwko:

Gdyby wczoraj się udało to byłby jubileusz(10 oddanie), zamiast rocznicy :ucieszony:

księciuniu
13-09-2013, 08:59
Pisałem o rocznicowym świętowaniu, a nie oddawaniu. :)

marol6
13-09-2013, 11:39
Byłem wczoraj rano oddać krew, ale pierwszy raz nie mogłem jej oddać, bo stwierdzili u mnie za niską hemoglobinę i teraz czeka mnie przerwa w oddawaniu do... stycznia. Szkoda, bo liczyłem, że pomogę kibicowi, zwłaszcza, że info o możliwym oddaniu przeczytałem we wtorek(chociaż mogłem już od poniedziałku oddać). Pierwszy raz miałem taką sytuację, nigdy wcześniej problemów nie było.

Gdyby wczoraj się udało to byłby jubileusz(10 oddanie), zamiast rocznicy :ucieszony:

Dlaczego aż do stycznia? Jaki miałeś wynik przy hemoglobinie? Ja byłem odroczony ze względu na hemoglobinę x2 i hematokryt x2, ale na max 2-4 tygodnie.

Navi
13-09-2013, 14:49
mmm, połykaj sobie żelazo przez miesiąc i idź jeszcze raz oddać krew.

tarcza
14-09-2013, 18:02
Podczas donacji dawca może przeznaczyć "swoją" krew dla konkretnej osoby. W RCKiK są zapasy krwi na zabezpieczenia porodowe, nagłe wypadki oraz operacje ratujące życie. Natomiast gdy w szpitalu ma dojść do planowanej operacji podczas której może potrzebna być transfuzja lekarze mogą (nie zawsze tak jest) poprosić rodzinę pacjenta o "zebranie" danej ilości krwi. Dlatego nieraz w punktach poboru krwi można spotkać ludzi, którzy pytają się nas czy nie oddalibyśmy krwi dla konkretnej osoby. Takie apele pojawiają się również w internecie. Podawane są w nich dane osobowe pacjenta, dane oddziału, szpitala oraz grupa krwi jaka jest wymagana (jednak nie zawsze). Jeżeli podejmiemy decyzję, o takim oddaniu po zakończeniu donacji prosimy Panie w rejestracji o wydanie nam zaświadczenia potwierdzającego. Dokument taki przekazujemy rodzinie lub bezpośrednio szpitalowi (fax, mail itp). Trzeba zaznaczyć jednak jeszcze jedną rzecz. To, że to my oddaliśmy krew dla danej osoby nie oznacza, że ten pacjent dostanie właśnie naszą krew. Chodzi tylko o fakt, że ktoś oddał krew ze wskazaniem właśnie na tą osobę. Często też, nie musi zgadzać się grupa krwi osoby potrzebującej z grupą krwi osoby oddającej. W takich przypadkach jest ona wymieniana na jednostkę z właściwą grupą.

No właśnie!
Żadnego kwitku nie trzeba wypełniać. Poza oczywiście kwestionariuszem dla krwiodawców.

marol6
26-09-2013, 10:05
Ja mam jedno pytanie. Jeżeli oddam płytki krwi powiedzmy o 9 rano to czy mając lot tego samego dnia o 16 nic mi się nie stanie z organizmem/ żyłami/ ogólnie krwią? Praktykował ktoś coś takiego? pzdr

ormo
26-09-2013, 11:26
RCKIK zaleca podróż samolotem po minimum 12 godzinach od oddania krwi.

marol6
26-09-2013, 12:58

ok, dzięki za info.

FCB
26-09-2013, 14:37

tak samo zaleca nie prowadzić pojazdów po oddaniu krwi. A prawda jest taka, że jak nie zjedziesz zaraz po oddaniu to nic Ci się nie stanie. Ważne tylko aby w dniu donacji nie przeciążać ręki gdzieś po budowach czy innych siłowniach (otwarcie się rany i wypływ krwi). O resztę czyli jazda za kółkiem czy w samolocie nie ma się co martwić.

księciuniu
26-09-2013, 14:52
To zależy…
Nigdy nie mam żadnych sensacji po oddaniu krwii, ale jek kiedyś pojechałem samochodem na Saską, to potem po oddaniu ledwie dojechałem do Ronda Jazdy Polskiej – we łbie mi się kręciło i inne takie. Ale może zbyt szybko wyruszyłem.

ormo
26-09-2013, 14:55
Podróż samochodem, a samolotem to jednak spora różnica

księciuniu
26-09-2013, 15:08
Wiem, samolot ma więcej przycisków i jest większy :pokemon:

Wspomniałem o samochodzie nie w odpowiedzi na pytanie marola, ale - w formie ew. przestrogi - w nawiązaniu do posta FCB, kóry pisał o siadaniu za kółkiem po donacji.

ormo
26-09-2013, 15:56
A mój post w ogóle nie nawiązywał do Ciebie, a do FCB ;)

C_L_F
26-09-2013, 16:05
12 litrów honorowego krwiodawstwa przekroczone ;)

mmm
03-10-2013, 23:40
Zamuliłem w temacie, w którym były odpowiedzi(niestety brak neta na wygnaniu :kac: )

Dlaczego aż do stycznia? Jaki miałeś wynik przy hemoglobinie? Ja byłem odroczony ze względu na hemoglobinę x2 i hematokryt x2, ale na max 2-4 tygodnie.

mmm, połykaj sobie żelazo przez miesiąc i idź jeszcze raz oddać krew.

Nie mam pojęcia jaki wynik, musiałbym poszukać kartki, dostałem w centrum informację, że moja niezdolność "idzie w świat" dlatego nie oddam do stycznia już nigdzie(na karteczce była data kiedy mogę znów "spróbować" oddać). Kilka razy oddawałem krew na niewyspaniu(kto normalny jest o 7:00 wyspany?) i wyniki zawsze były bardzo dobre, obecnie od jakiegoś czasu zjadam codziennie tabletki z żelazem.

To zależy…
Nigdy nie mam żadnych sensacji po oddaniu krwii, ale jek kiedyś pojechałem samochodem na Saską, to potem po oddaniu ledwie dojechałem do Ronda Jazdy Polskiej – we łbie mi się kręciło i inne takie. Ale może zbyt szybko wyruszyłem.

Mnie wiele miesięcy temu(podczas pierwszego oddawania) po agresywnym wstaniu zakręciło się konkretnie w głowie, obecnie po oddaniu krwi jeszcze z 15-20 min. sobie leżę, zjadam całą czekoladę, a podczas 5 minut "pompowania" krwi wypijam całą dużą wodę(2 zawsze podbieram na powrót :lol2: ) i można jechać samochodem, chociaż ogólnie wredne babska pracujące w CK nie zachęcają do tego wszystkiego...

Kubańczyk
09-10-2013, 16:37
w najbliższych dniach idę do CK oddać krew,jeśli jest potrzeba abym oddał na konkretną osobę proszę o info tutaj/PW

Navi
19-10-2013, 14:35
w najbliższych dniach idę do CK oddać krew,jeśli jest potrzeba abym oddał na konkretną osobę proszę o info tutaj/PW
Teraz punkt pobrań nie wydaje zaświadczeń że krew jest oddawana na konkretną osobę. Szpital wykonujący operację ma OBOWIĄZEK zapewnienia krwi dla chorych.
Wiem, że nie powinienem tego mówić głośno, ale ogólnie krwi nie brakuje, a im więcej jest dawców tym więcej zarabia RCKiK. Stąd te wszystkie kampanie nakłaniające do oddawania krwi...
Oddaję krew od kilkunastu lat i niestety widzę coraz większy syf. Co oczywiście nie zniechęca mnie do oddawania i każdego nakłaniam żeby to robił.

tarcza
20-10-2013, 14:28
Teraz punkt pobrań nie wydaje zaświadczeń że krew jest oddawana na konkretną osobę. Szpital wykonujący operację ma OBOWIĄZEK zapewnienia krwi dla chorych.
Wiem, że nie powinienem tego mówić głośno, ale ogólnie krwi nie brakuje, a im więcej jest dawców tym więcej zarabia RCKiK. Stąd te wszystkie kampanie nakłaniające do oddawania krwi...
Oddaję krew od kilkunastu lat i niestety widzę coraz większy syf. Co oczywiście nie zniechęca mnie do oddawania i każdego nakłaniam żeby to robił.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Prosiłbym o jakieś źródła...

Navi
21-10-2013, 06:21
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Prosiłbym o jakieś źródła...

Teraz punkt pobrań nie wydaje zaświadczeń że krew jest oddawana na konkretną osobę...
źródło: http://www.krew.gda.pl/content.php?cms_id=49
Reszta są to moje wnioski z dotychczasowych doświadczeń z RCKiK, wynikających m.in. z rozmów osobami tam pracującymi. Jak coś to na priv możemy sobie pogadać :)

tarcza
21-10-2013, 21:04
Raczej nie słaniałbym się do wniosków idących tak daleko...
A propos zaświadczeń, to zdecydowanie dobra zmiana. Dość często zdarzały się sytuacje, gdzie lekarz niemal zmuszał rodzinę osoby, która potrzebowała krwi do jej zbierania wśród znajomych. Stawiano im wręcz ultimatum: nie będzie krwi, nie będzie operacji.
A teraz krwią dysponuje RCKiK, w pierwszej kolejności wiadomo, nagłe wypadki i osoby, które krwi potrzebują cito. A osoby które na krew mogą czekać, poczekają w kolejce na swoją kolej:)

Człenio
07-01-2014, 12:38
Jutro krew oddaję , jak ktoś ma osobę , której mogę datek "dedykować" to proszę o PW

tarcza
12-02-2014, 22:36
Ulga dla Honorowych Dawców Krwi w rozliczeniu PIT za 2013 rok.
Do pobrania ulotka Ministerstwa Finansów:
http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/1509357/20120101_ulotka_ulga_krew_2012.pdf

księciuniu
26-02-2014, 15:01
Jakby ktoś miał ochotę uczcić Dzień Żołnierzy Wyklętych własną krwią, to zapraszamy :)

http://legionisci.com/zdjecia2/2014/1392796286.jpg

Majkisek
09-04-2014, 23:22
Jutro krew oddaję , jak ktoś ma osobę , której mogę datek "dedykować" to proszę o PW

Ja również jutro się wybieram. Gdyby ktoś coś, czekam na priv jutro do około południa.

Majkisek
18-07-2014, 11:13
Jutro przed meczem jest akcja oddawania krwi, jeśli ktoś planuje się wybrać a nie ma nikogo szczególnego do przekazania swojej krwi oraz jest mu mniej więcej obojętne dokąd ta krew trawi, to prośba o priv, ja mam taką osobę - podam dane.

Człenio
13-08-2014, 09:48
Teraz na zachętę każdy krwiodawca dostaje darmową wejściówkę do ZOO :)

Nie spać , zwiedzać,krew oddawać !!!

Magik2501
15-09-2014, 15:28
Ktoś wie co i gdzie należy złożyć po legitę zasłużonego dawcy?

Navi
15-09-2014, 16:09
Tam gdzie oddajesz krew idziesz z legitymacją i oni przesyłają Twój wniosek do "centrali". Za jakiś czas dostajesz zaproszenie na rozdanie odznaczeń i albo idziesz albo odbierasz za jakiś czas (okolice pl. Zbawiciela)

Kubańczyk
16-11-2014, 21:35
http://legia.com/aktualnosci/juras-zaprasza-do-akcji-krwawy-sport-44634

mmm
16-11-2014, 23:15
http://legia.com/aktualnosci/juras-zaprasza-do-akcji-krwawy-sport-44634

szkoda, że tych koszulek nie można kupić poza akcją oddawania krwi, zaliczę już drugie nieudane podejście do jej zdobycia, ponieważ mogę oddać tylko płytki :)

z ciekawości: czym różni się procedura oddawania płytek od oddawania krwi(poza tym, że trwa podobno kilkadziesiąt minut) i jak wygląda przyznawanie odznak? Z następnym oddaniem przekroczę barierę 6 litrów 8)

marol6
17-11-2014, 17:38
szkoda, że tych koszulek nie można kupić poza akcją oddawania krwi, zaliczę już drugie nieudane podejście do jej zdobycia, ponieważ mogę oddać tylko płytki :)

z ciekawości: czym różni się procedura oddawania płytek od oddawania krwi(poza tym, że trwa podobno kilkadziesiąt minut) i jak wygląda przyznawanie odznak? Z następnym oddaniem przekroczę barierę 6 litrów 8)

Oddając płytki masz wbitą igłę przez ok 50 min. Możesz oddawać płytki co miesiąc.
Patrzysz na monitor, który Ci mówi kiedy zaciskać rękę a kiedy nie. Jak się poczujesz słabiej to dostajesz wapń do popicia na drętwienia. Poza tym przed oddaniem płytek masz robione bardziej dokładne badania niż przy oddawaniu krwi. Nic strasznego:)

Piotruś
19-01-2015, 17:44
Jeśli ktoś z waszych bliskich/znajomych potrzebuje krwi to prośba o informację tutaj lub priv. Jutro idę oddać.

KubsOne
19-01-2015, 18:14
Jest prośba o oddanie krwi dla dziecka chorego na białaczkę. Grupa krwi BRh-. Dane itd podam na privie, więc pisać.

panzer77
14-08-2015, 10:24
Bracia,

Pewnie większość z Was kojarzy to zdjęcie:

http://legionisci.com/konkursy/flesz2007_marzec1.jpg

Jego autor a także wieloletni użytkownik tego forum (chociaż teraz mniej aktywny) leży w tej chwili w ciężkim stanie po operacji i potrzebuje krwi. Sytuacja jest bardzo poważna, więc jeżeli ktoś może pomóc, każda kropla jest bezcenna.

Krew jest dla Michała Sałasa- Szpital Wolski na Kasprzaka

panzer77
17-08-2015, 21:37
Przepraszam że post pod postem, ale sprawa jest ważna. Krew jest dla kolegi, którego wielu zna z wątku o zagadkach warszawskich:
http://forum.legionisci.com/member.php?u=221

http://legia.com/aktualnosci/oddaj-krew-i-pomoz-legioniscie-47839

m82
18-08-2015, 17:27
Może ktoś chciałby pomóc, babcia koleżanki potrzebuje pomocy.

Proszę o pomoc, potrzebna jest krew!! Moja Babcia leży w szpitalu, wszystko jest pod kontrolą, otrzymała krew, ale teraz szpital prosi rodzinę i znajomych, żeby uzupełnić zapasy. Krew trzeba oddać w terminie 17-20.08.br w szpitalu przy Wołoskiej na rzecz Barbary Włodarczyk. W stacji krwiodawstwa wystawiają oprócz standardowego zaświadczenia, jakiś dodatkowy dokument, który należy zanieść na czwarte piętro do sekretariatu kardiochirurgi.

wrc
18-08-2015, 20:17
Przepraszam że post pod postem, ale sprawa jest ważna. Krew jest dla kolegi, którego wielu zna z wątku o zagadkach warszawskich:
http://forum.legionisci.com/member.php?u=221

http://legia.com/aktualnosci/oddaj-krew-i-pomoz-legioniscie-47839

Ja oddawałem pierwszy raz w życiu krew dwa tygodnie temu więc nie mogę teraz tego zrobić, ale jako że kojarzę kolegę z forumowych wpisów to pozwolę sobie 'podbić' sprawę do góry.
Kto może niech oddaje, nie ma się czego bać - jedyne, co czujemy po oddaniu krwi to ogromna satysfakcja.

Mlody87ml03
19-08-2015, 08:42
Witam,ja również podbijam post,jako że Michał jest moim dobrym kolegą z dawnych lat.Michał był bywalcem Żylety od lat 90-tych ,wciągał w Legijny klimat chłopaków na osiedlu,a z czasem powstania nowego stadionu przeniósł się na trybunę rodzinną gdzie czynne z synem który obecnie gra w Akademii Legii wspierał Legię. Sprawa jest bardzo poważna,ponieważ Michał jest już ponad miesiąc w śpiączce,a krew musi być cały czas przetaczana.

Miki8989
20-10-2015, 18:17
uważam, że oddawanie krwi to rewelacyjna sprawa. Ostatnio zastanawiam się nad byciem dawcą komórek. Oddajesz wymaz ze śliny i w dowolnej chwili kiedy znajdzie się "twoj bliźniak" możesz komuś pomóc!:)

Stout
17-05-2016, 17:39
Jeśli ktoś ma możliwość ,to proszę o pomoc.Ogłoszenie od mojego dobrego kolegi.

Moi drodzy, syn mojego kuzyna miał poważny wypadek i potrzebna jest krew. Jeżeli możecie, proszę pomóżcie. W krwiodawstwie poinformujcie, że krew jest dla Krzysztof Lewandowski - Szpital Biziela Bydgoszcz.

Yanks
14-02-2017, 08:08
http://i.imgur.com/2P5RD3X.jpg