PDA

Zobacz pełną wersję : Raj żarłoków :-)

Strony : [1] 2 3

Jaco
09-11-2011, 10:08
W tym temacie wrzucamy przepisy na znakomite potrawy, łatwe do wykonania oraz adresy sklepów z dobrym żarciem. Na dobry początek:

http://smakipodkarpacia.pl/

Jajecznica na pomidorach

Składniki:
- 4 jajka
- 2 pomidory
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka masła
- kilka listków bazylii
- sól i pieprz
Sposób przyrządzenia:
Pomidory sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórek, usunąć twarde części i pokroić. Wrzucić na rozgrzaną oliwę i smażyć na średnim ogniu, często mieszając, aż sok wyparuje, pomidory utworzą niemal jednolitą masę, a oliwa się od nich całkiem oddzieli (trwa to czasem nawet ponad pół godziny, ale warto). Dorzucić posiekaną bazylię, posolić i pieprzyć do smaku. Jajka rozkłócić widelcem w miseczce, wlać na patelnię i nieustannie mieszając smażyć, aż jajecznica zrobi się puszysta, ale wciąż będzie dość miękka.
:prosze:

Yanks
09-11-2011, 10:20
Jak ten temat namierzy moja żona (kuchnia to jej hobby, wręcz pasja), to obawiam się, że się zarejestruje na forum i będę bardziej inwigilowany :kopwjaja:

PS Temat zacny, żarłok to może nie jestem, ale smakosz i owszem. To zasługa mojej ukochanej, ... rozpieściła mnie w ... jedzeniu, mówiąc często ...

Zrobiłam ci dobrą kolację, musisz być sprawny ...

... oj lubię, lubię ... tą jej kuchnię.

Ed: :kwiaty: For You Słoneczko !!!

syrokomla
09-11-2011, 10:23
O jakiś fajny temacik dla mnie :prosze:.

makaron z kurczakiem - moj ostatni pomysł:

- gotujemy makaron np. penne, spaghetii czy inne fussili - kibol może zastapić kluskami ;)

na patelni rozgrzewamy oliwę - wrzucamy pokrojona w cieniutkie paski pierś kurczaka - smażymy, aż się zezłoci.

dodajemy 2-3 rozgniecione ząbki czosnku, pokrojony na skwarki surowy boczek i jakieś 300 gr pokorojonych w plasterki pieczarek. smażymy dalej z pięć może siedem minut. Dodajemy pół kieliszka wina (białe wytrawne) i trzymamy na ogniu aż z połowa odparuje, dodajemy 2/3 kubka śmietany pęczek posiekanego szczypiorku, można trochę suszonych pomidorów i gotujemy na małym ogniu kilka minut, doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem.

smacznego

ma ktoś przepis na to:

;)

http://www.fakt.pl/m/Repozytorium.Obiekt.aspx/-580/-500/faktonline/634505572056503490.jpg

legart
09-11-2011, 10:25
Szemrany co to za piwko?

syrokomla
09-11-2011, 10:33
chyba Tyskie

legart
09-11-2011, 10:34
chyba Tyskie

juz wiem dlaczego nie poznałem :)

syrokomla
09-11-2011, 10:36
juz wiem dlaczego nie poznałem :)

tez tego nie tykam - zdjęcie z bloga "make life harder" ;)

wiara
09-11-2011, 10:42
(...) przepisy na znakomite potrawy (...)
Jajecznica
:leze:

Ok, to ja wczoraj zrobiłam bardzo dobry sosik:

Sos pieczarkowo- kurczakowy z makaronem:)

Składniki:
makaron kokardki
jedna duża pierś z kurczaka lub 2 mniejsze
przyprawa "złocista" do kurczaka
pieprz
sól
ok. pół szklanki mąki
ok. 2 cebule
pieczarki (ok. 30dag)
sos knorr śmietankowo- grzybowy (ew. doprawienie mięsa samodzielnie)
olej do smażenia

Sposób przygotowania:
Pierś z kurczaka dokładnie umyć, następnie odkroić wszystko co błonkowe i czarwone8) i pokroić na kawałki. Następnie mięso wymieszać z solą, pieprzem i przyprawą do kurczaka i pozostawić do "nasiąknięcia" przyprawami. Na patelni smażyć posiekaną w drobną kosteczkę cebulę i pieczarki (ja jedno i drugie siekam blenderem). Na drugiej patelni smażyć pierś z kurczaka, po wcześniejszym delikatnym obtoczeniu jej w mące. Po usmażeniu zmieszać zawartość obu patelnii, przerzucić do garczka i zalać MAŁĄ ilością przegotowanej wody (do przykrycia), gotując. Następnie dodać gotowy sos (dla większych smakoczy polecam zrobienienie własnego sosu- mi nigdy nie wychodzi tak dobry jakbym chciała, więc używam gotowego).
Wcześniej zagotować wodę, dodać makaron i gotować zg. z przepisem na opakowaniu. Następnie odcedzić i zmieszać z gotowym sosem.
Smacznego.

Jako szybkie danie polecam też Potrawkę z kurczaka z ryżem, przygotowanie analogiczne:
Składniki:
ryż
jedna duża pierś z kurczaka lub 2 mniejsze
przyprawa "złocista" do kurczaka
pieprz
sól
majeranek
ok. pół szklanki mąki
ok. 2 cebule
pieczarki (ok. 30dag)
koncentrat pomidorowy
olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Wszystko jak wyżej, z tym że zaprawiamy koncentratem pomidorowym, a nie sosem i podajemy z ugotowanym wcześniej ryżem. Ja dodaję dodatkowo majeranku i zalewam ciut większą ilością przegotowanej wody niż w 1 przypadku.

Dałabym też przepis na moją pyszną lasagne, ale jako że to moja "potrawa popisowa" (przysmak szefa kuchni:hyhy:)...nie dam;)

Yanks
09-11-2011, 10:45
Mięso z kurczaka, to warzywo a nie mięso ... :prawi:

ultra(L)ights
09-11-2011, 10:46
wyglada jak podsmażane kopytka...

syrokomla
09-11-2011, 10:46
Mięso z kurczaka, to warzywo a nie mięso ... :prawi:

tu masz 100 % racji. no niestety moja konkubina innego nie je, więc mam 1000 patentów na to warzywo.

wiara
09-11-2011, 11:01
A ja jem tylko mięso z kurczaka praktycznie, nawet spaghetti potrafię z nim zrobić:)

Spaghetti

Składniki:
ok. 30-40dag mięsa wieprzowego (ja biorę od szynki lub schab)
ok. 30-40dag wołowiny
wszelkie możliwe przyprawy (sól, pieprz, majeranek, bazylia, oregano, chili, curry, papryka ostra)
2 cebule
2-3 ząbki czosnku
pomidory w puszce
ok. 30dag. pieczarek
olej do smażenia
makaron spaghetti

Sposób przygotowania:
Mięso mielimy, następnie wrzucamy na patelnię wraz z przyprawami i dokładnie smażymy. Dodajemy zeszkloną na patelni cebulę i wyciśnięty czosnek, usmażone pieczarki, następnie pomidory. Podajemy z ugotowanym makaronem. Można też dodać gotowy sos do spaghetti, ale nie jest to konieczne (ja mam słabość do tych sosów i zawsze dodaję:)).

kamilsson
09-11-2011, 11:02
:leze:

Ok, to ja wczoraj zrobiłam bardzo dobry sosik:

Twoj przepis można było opisac tak:
Kupujemy sos knora w sloiku podsmazamy piers,cebule i pieczarki ,mieszamy i podajemy z makaronem.
No offence ale ty ten sos tylko doprawiłas a nie zrobiłaś.

ultra(L)ights
09-11-2011, 11:03
tak czy inaczej, zaczynam robić się głodny :)

wiara
09-11-2011, 11:09
Twoj przepis można było opisac tak:
Kupujemy sos knora w sloiku podsmazamy piers,cebule i pieczarki ,mieszamy i podajemy z makaronem.
No offence ale ty ten sos tylko doprawiłas a nie zrobiłaś.
Czepiasz się;) Miało być łatwe. Przyznaję się bez bicia- nie umiem robić sosu śmietanowego (dlatego napisałam, że większym smakoszom polecam doprawienie samodzielne- niech ktoś wypowie się czym i w jakich proporcjach-kefir, śmietana czy co).

OK, w takim razie już się tu nie wypowiadam:efoch:

Yanks
09-11-2011, 11:13
tak czy inaczej, zaczynam robić się głodny :)

Tak czy inaczej, u mnie w kuchni, moja dama szykuje dzisiaj coś takiego

http://i44.tinypic.com/20jgykn.jpg

... z mięsem (wołowina jak się dowiedziałem) + barszcz czerwony (z kartonu [nazwy firmy nie wymienię]) :rotfl2:

ultra(L)ights
09-11-2011, 11:15
Tak czy inaczej, u mnie w kuchni, moja dama szykuje dzisiaj coś takiego

http://i44.tinypic.com/20jgykn.jpg

... z mięsem (wołowina jak się dowiedziałem) + barszcz czerwony (z kartonu [nazwy firmy nie wymienię]) :rotfl2:

nie drażnij głodnego

kamilsson
09-11-2011, 11:19
Czepiasz się;)
OK, w takim razie już się tu nie wypowiadam:efoch:
Nie no zaraz,spoko,wracaj tu i dawaj przepisy dla mniej uzdolnionej kulinarnie części forumowej braci. :lol:
To ja stąd spadam bo przewrażliwiony troszkę jestem na punkcie gotowania,tradycje rodzinne,sam kucharzyłem trochę,takie tam rzeczy,pewnie to ja "zboczony" na tym punkcie jestem ;)

b.
09-11-2011, 11:22
chyba Tyskie

:lol:

mydła nie pijemy :nie:

bkt
09-11-2011, 11:32
Ja Wam polece wydawaloby sie proste i takie sobie danie... oczywiscie z torebki:D ale, zeby mialo wartosc smaku taka, jaka jest lepsze:> to trzeba je wykonac inaczej i z nieco innymi (nawet tanszymi) skladnikami niz w prawdziwej "instrukcji". Bardzo polecam bo wszystkim smakuje:)

Chodzi o to: http://www.knorr.pl/produkt/fixy/2-w-1/kebab-z-sosem-czosnkowym

Ale zamiast pita :D i tej salatki do kebaba robimy tak:
1. kupujemy fixa
2. wiadomo ze mieso z piersi kurczaka, miesa moze byc wiecej niz na torebce (tam jest chyba 0,5kg)
3. mieso normalnie kroimy w kostki i smazymy na patelni tak, zeby sie lekko zaczynalo przypalac, mocno dosmazyc inaczej mowiac.
4. wtedy do miesa dodajemy ta czerwona magiczna kebabową zaprawę:D i dalej jakis czas trzymamy na ogniu zeby sie dobrze wymieszalo. Ja to mieso dodatkowo wczesniej delikatnie sole i pieprze.
5. Kupujemy ogórka jednego solidnego i druga czesc sosu (z torebki drugiej czesci bialy proszek mieszamy z majonezem i jogurtem naturalnym malym) i mieszamy to razem tworzac w pewnym sensie mizerie w sosie czosnkowym:) tego sosu troche nam zostanie wiec
6. do zwyklych ziemniakow go dodajemy (kladziemy go na nie) i wrzucamy tro wszystko na talerz.

Powiem Wam ze jadlem juz rozne rodzaje dan kebabowych ale zadne mi nie smakowalo tak jak to z ziemniakami i mizeria w sosie czosnkowym :)

wiara
09-11-2011, 11:37
Nie no zaraz,spoko,wracaj tu i dawaj przepisy dla mniej uzdolnionej kulinarnie części forumowej braci. :lol:
To ja stąd spadam bo przewrażliwiony troszkę jestem na punkcie gotowania,tradycje rodzinne,sam kucharzyłem trochę,takie tam rzeczy,pewnie to ja "zboczony" na tym punkcie jestem ;)
Dziękuję za przyzwolenie:uklony: ;)
Swoją drogą... tradycje rodzinne zobowiązują, więc czekam niecierpliwie na Twoją porcję przepisów\')
Ja chętnie przywłaszczyłabym przepis na risotto. Jak byłam mała jadłam zawsze taaaakie rewelacyjne, mniam... Ale ciocia nie pamięta przepisu:(

A tymczasem... jajka faszerowane- uwielbiam!!!
Składniki:
jajka
pieczarki
sól
pieprz
szczypiorek
majonez
Jajka gotujemy (ilość dowolna). Po ugotowaniu kroimy na pół (od dłuższej strony). Oddzielamy białko od żółtka. Żółtka miażdżymy widelcem w jakiejś miseczce, dodajemy podsmażone pieczarki (posiekane w drobną kosteczkę), sól, pieprz do smaku i posiekany szczypiorek. Zaprawiamy majonezem, by uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie masę wkładamy do pozostałych białek. Mniam!
http://imagefruity.com/images/10105908157082470257.jpg

Jak ktoś chce to mogę też dać przepis na placki po węgiersku.

Cynamonka
09-11-2011, 11:43
Wiara, jak możesz to wrzuć przepis na placka po węgiersku. Ja swoje robię intuicyjnie i wg. tego co podejrzałam od innych. Smakują dobrze, ale chętnie przeczytałabym Twój ;)

Yanks
09-11-2011, 11:44

Dawaj. A co do jajek faszerowanych, pieczarki można zastąpić dobrą wędzoną szyneczką ... taka druga wersja, też miodzio.

jarecki_
09-11-2011, 11:49
Doooobry temat :brawo:
Zasugeruję jeszcze wpisywanie różnych potraw wysokobiałkowych, dla osób ćwiczących.

hummel
09-11-2011, 11:55
Temat super , jak człowiek mieszka sam i czasem się nudzi to coś tam się w kuchni wymyśli :) Dawajcie jeszcze co tam macie dobrego :D

Jaco
09-11-2011, 11:59
Kolejny sklepik:

http://www.samirashop.pl/index.php?US=f1a9007ba073ad3bd9cd413409f621c2

wiara
09-11-2011, 12:07
Wiara, jak możesz to wrzuć przepis na placka po węgiersku. Ja swoje robię intuicyjnie i wg. tego co podejrzałam od innych. Smakują dobrze, ale chętnie przeczytałabym Twój ;)
Tylko to wszystko z pamięci piszę, więc jeśli o czymś zapomniałam- przepraszam:roll:
Placek po węgiersku:
Placek:
ziemniaki
czosnek
cebula
mąka
jajko
sól
pieprz
Gulasz:
ok. 70dag wołowiny
przyprawy: sól, pieprz, papryka ostra, curry (i co tam kto lubi)
ziele angielskie (ok. 4)
2-3 liście laurowe
mąka do obtoczenia
2 cebule
kilka ząbków czosnku
3 papryki (czerwona, zielona, żółta)
koncentrat pomidorowy

olej do smażenia

Przygotowanie placków:
Obrane ziemniaki trzemy na tarce (tudzież maszynką do mięsa). Tak samo postępujemy z cebulą. Po starciu przyprawiamy solą, pieprzem, dodajemy wyciśnięty czosnek, następnie zagęszczamy mąką ("na oko") i dodajemy jajko. Smażymy z dwóch stron, rozlewając placek o wielkości patelni.
Przygotowanie gulaszu:
Mięso kroimy w kostkę i dokładnie smażymy na patelni, wcześniej obtaczając je w mące. Przyprawiamy czym się da, do smaku. Następnie przerzucamy do garczka (samo mięso, bez tłuszczu), zalewamy wodą, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe i dusimy ok. 1h. Na osobnej patelni szklimy posiekaną cebulę, czosnek i smażymy paprykę, pokrojoną w drobną kostkę. Wrzucamy do gotującego się mięsa i dusimy dalej aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji, zaprawiając pod koniec koncentratem pomidorowym.

Jak ktoś lubi do można dodać jakąś kukurydzę, fasolkę, zielone groszki, groch itp... Ja nie lubię, więc nie dodaję:)

Yanks, te jajka można też z tuńczykiem zamiast z pieczarkami zrobić. Mi osobiście najbardziej smakują z pieczarkami- ale o gustach się nie dyskutuje:]

Dobra, koniec- bo zaczynam się czuć jak taka kura domowa, mająca najwięcej do powiedzenia w temacie kuchni, heh (i to jeszcze nazwana "mniej uzdolnioną":foch:).

Co do miejsc...polecam garmażerkę przy Sadyba Best Mal- nieopodal przystanku Goreszewska, przy KFC (w sklepie spożywczym jest stoisko, po schodach się wchodzi). Bardzo dobre pierogi mają:) (a także wszelkie sałatki, krokiety, kotlety itp, ale tego nie próbowałam).

meraś
09-11-2011, 12:30
Ja lubię takie powidło ;)

Penne z pesto i kurczakiem

Kurczak 500 g. 8 zł
pesto "pomidorowe" 5 zł
Makaron penne pełnoziarnisty ( 500 g ) 5 zł
Świerza bazylia 5 zł
Pomidory koktajlowe 7 zł
Przyprawa Pesto Kotanyi ( ale z peperonii ) 4 zł

Gotujemy makaron ( całość ), smażymy kurczaka ( doprawiamy go papryką curry pieprz sól ) dodajemy "dodatki" tj pomidory, bazylia ( ja to połowę plantacji wrzucam - ale wedle uznania ;) i duuużo przyparwy

za 34 blaszki mamy obiad dla 4 osob, lub 1 os. ma dobrej szamy na 2 dni. :)

Polecam :)

kamilsson
09-11-2011, 12:32
Swoją drogą... tradycje rodzinne zobowiązują, więc czekam niecierpliwie na Twoją porcję przepisów\')

Żeby nie było,tak na szybko,prosty i smaczny sos śmietanowo-serowy do zrobienia w 5min.Podstawa do różnych dań.
Mozna go podawać np z Twoja ulubiona piersia z kurczaka ;)

Składniki
Śmietanka tortowa łowicz,łaciata 36%
Ser pleśniowy "Lazur"
Serek topiony "Hochland" śmietankowy
Oliwa/Olej
ew.Kurkuma (jak chcesz przyfisiowac i zabarwić na żółto )
Śól
Pieprz
Wykonanie
Na rogrzaną oliwe wrzucasz "Lazura" i "topniaka",kiedy ser zaczyna ci sie rozplywać,zalewasz go śmietaną tortową,pieprz ,sol(ew. szczypta kurkumy),
mieszasz cały czas intensywnie,śmietana zacznie ci gęstnieć,nabierać właściwej kremowej konsystencji.
No i to cały przepis,prosty i kozacki.
Jesli chcesz koniecznie pierś z grzybami i cebulą,to nie dawaj wtedy lazura,tylko samego topniaka.
Sugeruje z makaronem Tagiatelle,albo Penne.Smacznego
ps
Nie wiem jakie ilości bo ja to wszystko na "oko" dodaje. ;)

kamilsson
09-11-2011, 12:36
Dobra, koniec- bo zaczynam się czuć jak taka kura domowa, mająca najwięcej do powiedzenia w temacie kuchni, heh (i to jeszcze nazwana "mniej uzdolnioną":foch:).

O nie,gdzie ja powiedziałem że to Ty jesteś mniej uzdolniona?? :foch:
Twoj przepis był dla mniej uzdolnionych,typowa kobita,wszystko musi wyolbrzymić :prawi:

deemka
09-11-2011, 13:01
Jak żarłoków to ma byc tłusto i mięcho?
Bo ja raczej preferuje zdrowe odżywianie i chude :hmm:

Esk
09-11-2011, 13:15
Czewapczca po Bośniacku

1,5 kg cielęciny, 2 cebule, pęczek natki pietruszki, 200 gr. pomidorów, 200 gr. zielonej papryki, pół szklanki białego, wytrawnego wina, 250 gr. pieczarek ( mogą być inne grzyby ), 2 łyżki musztardy, sól, pieprz, łyżka smalcu.

Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na smalcu. Mięso pokroić w kostkę, grzyby i paprykę w paski, pomidory na plasterki. Wszystko wkładamy do miski, dodajemy cebulę i posiekaną natkę. Solimy i pieprzymy, dodajemy musztardę i wino. Mieszamy i na 1 h odstawiamy do lodówki. Potem całość dzielimy na kilka równych części. Każdą zawijamy w folię aluminiową, wkładamy do brytfanny i pieczemy w piekarniku na średnim ogniu ( ponad godzinę ). Podajemy w folii.

Smacznego :)

Łatwe tylko trzeba się nakroić.

Bobired
09-11-2011, 13:47
Czewapczca po Bośniacku

1,5 kg cielęciny, 2 cebule, pęczek natki pietruszki, 200 gr. pomidorów, 200 gr. zielonej papryki, pół szklanki białego, wytrawnego wina, 250 gr. pieczarek ( mogą być inne grzyby ), 2 łyżki musztardy, sól, pieprz, łyżka smalcu.

Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na smalcu. Mięso pokroić w kostkę, grzyby i paprykę w paski, pomidory na plasterki. Wszystko wkładamy do miski, dodajemy cebulę i posiekaną natkę. Solimy i pieprzymy, dodajemy musztardę i wino. Mieszamy i na 1 h odstawiamy do lodówki. Potem całość dzielimy na kilka równych części. Każdą zawijamy w folię aluminiową, wkładamy do brytfanny i pieczemy w piekarniku na średnim ogniu ( ponad godzinę ). Podajemy w folii.

Łatwe tylko trzeba się nakroić.

Ja do tego dodaje 0,5 kg mielonej baraniny ....

i jeszcze lepsze jest z grilla(z rusztu) ...

aż mi ślinka pociekła .....

szczup(L)ak
09-11-2011, 14:05

Ponieważ, jestem żywym przykładem, zdrowego i chudego odżywiania polecam, mój przepis. W najbliższym spożywczaku kupujemy kilogram najtańszej kręconej. Im tańsza tym ... lepsza. Do tego pół kostki smalcu, trza kupić całą bo w połówkach, nie dają. Na stoisku, nie wiedzieć czemu zwanym monopolowym, w zależności od potrzeb, bierem 0,7 lub litra berbeluchy, im tańsza tym ..lepsza. No...a, reszta to wiecie co z tym zrobić :rotfl::leze: Smacznego:leze:

rey
09-11-2011, 14:08
Ponieważ, jestem żywym przykładem, zdrowego i chudego odżywiania polecam, mój przepis. W najbliższym spożywczaku kupujemy kilogram najtańszej kręconej. Im tańsza tym ... lepsza. Do tego pół kostki smalcu, trza kupić całą bo w połówkach, nie dają. Na stoisku, nie wiedzieć czemu zwanym monopolowym, w zależności od potrzeb, bierem 0,7 lub litra berbeluchy, im tańsza tym ..lepsza. No...a, reszta to wiecie co z tym zrobić :rotfl::leze: Smacznego:leze:

Lubię to :ok: :lol:

Endrju
09-11-2011, 14:26
Ja chętnie przywłaszczyłabym przepis na risotto. Jak byłam mała jadłam zawsze taaaakie rewelacyjne, mniam... Ale ciocia nie pamięta przepisu:(

A tymczasem... jajka faszerowane- uwielbiam!!!
Składniki:
jajka
pieczarki
sól
pieprz
szczypiorek
majonez
Jajka gotujemy (ilość dowolna). Po ugotowaniu kroimy na pół (od dłuższej strony). Oddzielamy białko od żółtka. Żółtka miażdżymy widelcem w jakiejś miseczce, dodajemy podsmażone pieczarki (posiekane w drobną kosteczkę), sól, pieprz do smaku i posiekany szczypiorek. Zaprawiamy majonezem, by uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie masę wkładamy do pozostałych białek. Mniam!

Jak jajka faszerowane, to po ugotowaniu kroimy razem ze skorupką na pół, wyciągamy i żółtko i białko, potem są różne szkoły na farsz, w każdym razie zrobiony farsz wkładamy z powrotem do skorupek, potem faszerowaną stroną do bułki tartej, potem na patelnię z tłuszczem i czekamy, aż bułka się zarumieni. To jest dopiero coś! 8)

meraś
09-11-2011, 14:37
Jak jajka faszerowane, to po ugotowaniu kroimy razem ze skorupką na pół, wyciągamy i żółtko i białko, potem są różne szkoły na farsz, w każdym razie zrobiony farsz wkładamy z powrotem do skorupek, potem faszerowaną stroną do bułki tartej, potem na patelnię z tłuszczem i czekamy, aż bułka się zarumieni. To jest dopiero coś! 8)

:prawi: tak jest ! Yanks wspomniał o wędzonej szynce w jajkach - to bardzo dobry pomysł jest - z tym, że ja bym nie wyrzucał pieczarek.

Esk
09-11-2011, 14:41
Ja do tego dodaje 0,5 kg mielonej baraniny ....

i jeszcze lepsze jest z grilla(z rusztu) ...

aż mi ślinka pociekła .....

O tak. Wyobrażam sobie, że z baraniną i cielęciną ( mniam ) może być jeszcze bardziej smakowite.

A propos tłustego jedzenia, to kiedyś dostałam taki przepis ( ale raczej trudny niż łatwy ;) )

" Potrzebne:
- Stary stól (1,2,3,4 nogi - moga byc powylamywane)
- 1 swinia (2-latka, maksymalnie 3-latka) rasa np. british landlace, hampshire czy biala walijska
- noz
- siekiera
- hebel
- pila
- kreda
- linijka
- bandaz
- piwo
- czosnek
- lisc laurowy
- cebula
- sol, pieprz
- musztarda
- maszynka do golenia
- krem do golenia
- eter
- gaza

1. Swinie usypiamy eterem na gazie. Gdy swinia spocznie w objeciach Morfeusza, sprawnym ruchem zawodowca odrebujemy jej tylnia, prawa noge.
2. Mierzymy odrabany kikut i po dodaniu 4cm odmierzamy (linijka + kreda) ta odleglosc na jednej z nog stolu. Nastepnie pilujemy, czyscimy, heblem nadajamy jakis zgrabny ksztalt (artystyczne wersja: - kariatyda podtrzymujaca rufe swini)
3. gorna czesc ksztaltujemy na tzw "wpust" i mocujemy do miejsca gdzie swinia posiadala noge a juz nie posiada. Mocno zawiazujemy bandazem. Oczywiscie nie mozna zapomniec o dezynfekcji rany - SEPSA grasuje.
4. Odrabany kikut blondynki golimy z wlosow (depilujemy). usuwamy tzw RACICE i nacinmy skore.
5. NAcieramy oliwa, sola i pieprzem, w naciecia wtykamy drobno posiekany czosnek.
6. Rozgrzewmy piec do 180st. Wsadzamy nozke.
7. Po godzinie wyciagamy i na patelni rumienimy cebule na zloto, dodajemy lisc laurowy, reszte czosnku i tluszcz ktory sie wytopil z nózki.
8. Wrzucamy do jednego garnka z nozka, zalewamy piwem i gotujemy 30min.
9. pod koniec do wywaru dorzucamy lyzke musztardy i zagotowujemy ostatni raz.
10. Golonka na talerz, musztarda, ogorek kiszony, chleb, piwo.
11. Po zjedzeniu budzimy kopniakiem swinie, a ta wesolo merdajac ogonkiem i radosnie pokwikujac biegnie do chlewiku stukajac drewniana nozka o podloge.

UWAGA!
1 swinia wystarcza na 4 golonka - pózniej jest juz bezuzyteczna.

BONUSY:
Na podobnej zasadzie można przyrządzić ozór wieprzowy. Jednak - tu uwaga - świnia z drewnianym językiem nie kwiczy.

Trwają badania nad maksymalnym wykorzystaniem świni, bez pozbawiania jej życia."

hummel
09-11-2011, 17:05

Zawsze wiedziałem ,że kibol w kuchni nie pogotuje haha :D

Gawriosz
09-11-2011, 17:15

Idzie wnosić zatem, że z dziewoji musi być zdrowa i zgrabna binia, a może mimo to jest na odwrót i jak śpiewał w jednej ze swych piosnek Kaźmierz Staszewski "....pozory często mylą..."

:pokemon:

Cynamonka
09-11-2011, 17:22
Wrzucę też coś dobrego od siebie - przepis na Tagliatelle z pieczarkami

Składniki:
400 g makaronu tagliatelle
500 g pieczarek
2 ząbki czosnku
1 cebula
2 łyżki masła
sól, 2 łyżki ostrej papryki w proszku,
250 ml bulionu
125 g kwaśnej śmietany, 2 łyżki soku z cytryny, pęczek natki pietruszki

Ugotować makaron. W międzyczasie posiekaną cebulę zeszklić na rozgrzanym maśle, następnie dodać pokrojony czosnek oraz pieczarki. Trzymać na ogniu ok. 5 minut, po czym doprawić do smaku papryką. Następnie dolewamy bulion i gotujemy do momentu, aż odparuje połowa bulionu. Zaprawiamy śmietaną i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Makaron polewamy gotowym sosem i posypujemy natką pietruszki (jak nie mamy lub ktoś nie lubi można się obejść bez). Porcja mniej więcej dla 3-4 osób, w zależności od możliwości rzecz jasna ;)

deemka
09-11-2011, 17:33
Idzie wnosić zatem, że z dziewoji musi być zdrowa i zgrabna binia, a może mimo to jest na odwrót i jak śpiewał w jednej ze swych piosnek Kaźmierz Staszewski "....pozory często mylą..."

:pokemon:

168 cm i 60 kg, wiec chyba nie myla :foch:
Chce ważyć 58, ale te 2 kg najgorzej zgubić. Co 4 tygodnie to już w ogóle nadchodzą dni, kiedy mi się nawet ćwiczyć nie chce :oczko:

Ytong
09-11-2011, 17:36
To ja przywiozłem cóż z innego regionu niby proste, ale bardzo smaczne:

Składniki

Pomidory-1kg
Cebula 4/5 sztuk
Ziemniaki 6/10 sztuk
Plus przyprawy pieprz, sól, patryka

Przygotowanie:

Kroimy cebule, pomidory w plasterki i wrzucamy to na patelnie na około 5 minut. Wrzucamy do do naczynia żaroodpornego i mieszamy z ziemniakami (tak samo pokrojone w plasterki)mieszamy wszystko razem i pieczemy ( dokładna ilość minut nie da się określić, tz aż ziemniaki będą miękkie). Danie z tymi składnikami na 2 osoby. Smacznego ;)

hummel
09-11-2011, 17:36
Chce ważyć 58, ale te 2 kg najgorzej zgubić. Co 4 tygodnie to już w ogóle nadchodzą dni, kiedy mi się nawet ćwiczyć nie chce :oczko:

2 kg ciężko ciężko ? Proszę Cie .. wystarczy chcieć , ale zazwyczaj kobiety wolą żreć jakieś dodatki przed tv :D

nevermind
09-11-2011, 17:37

Dieta Kopenhaska i bez problemu 2 kg zejdą :prawi: Moj rekord, to chyba 13 kg w ciagu... 13 dni i o dziwo od 2 lat tylko o dwa kilogramy waga poszła do góry :mpiwo:

deemka
09-11-2011, 17:41
2 kg ciężko ciężko ? Proszę Cie .. wystarczy chcieć , ale zazwyczaj kobiety wolą żreć jakieś dodatki przed tv :D

Nie żre żadnych dodatków :lw::lw:

hummel
09-11-2011, 17:46
Dieta Kopenhaska i bez problemu 2 kg zejdą :prawi: Moj rekord, to chyba 13 kg w ciagu... 13 dni i o dziwo od 2 lat tylko o dwa kilogramy waga poszła do góry :mpiwo:

Nie wiem na czym polega ta twoja dieta , nie mniej w 13 dni tyle kg to nie zdrowo.. to po raz :)
Po dwa jak się chce to wage idzie szybko zrzucić zaczynając od chleba ciemnego kończywszy na nie jedzeniu ziemniaków i smażonego :D Podstawa to przyzwyczaić organizm do zdrowego żywienia :) Dla mnie 2 kg to pestka także nie wiem co ty jesz , że Tobie ciężko to zrzucić koleżanko :)

nevermind
09-11-2011, 17:49
Nie wiem na czym polega ta twoja dieta , nie mniej w 13 dni tyle kg to nie zdrowo.. to po raz

No i co z tego? Wazne ze przyniosła oczekiwane efekty. :mistrz:

No ale to nie temat o dietach, wiec dawac jakies przepisy bo zgłodniałem :prawi:

deemka
09-11-2011, 17:51
Nie wiem na czym polega ta twoja dieta , nie mniej w 13 dni tyle kg to nie zdrowo.. to po raz :)
Po dwa jak się chce to wage idzie szybko zrzucić zaczynając od chleba ciemnego kończywszy na nie jedzeniu ziemniaków i smażonego :D Podstawa to przyzwyczaić organizm do zdrowego żywienia :) Dla mnie 2 kg to pestka także nie wiem co ty jesz , że Tobie ciężko to zrzucić koleżanko :)

Na śniadanie zwykle jakiś owoc, potem około południa grahamka z warzywami (czasem chuda wędlina drobiowa), obiad zwykle gotowane warzywa, ryż na zmiane z ziemniakami, jakas ryba lub gotowane mięso. Wieczorem jogurt, jakieś warzywa. Tak naprawde nie jem dużo, bo mi się nie chce. Do tego ćwicze. I nie jest to dieta, tylko styl życia. Nie jem w ogóle słodyczy, bo nie lubie. Gazowanych napojów nie pije.
Mam problemy hormonalne, więc może dlatego mam problem ze schudnięciem.

Cynamonka
09-11-2011, 17:53

Wszystko zależy od przemiany materii, ja odstawiłam słodycze, mniej słodzę, nie jem białego pieczywa i najważniejsze, żeby jeść częściej w ciągu dnia, a mniej :prawi: Zmuszaniem do ćwiczeń niczego się nie osiągnie, przede wszystkim musi się chcieć (wiadomo, że zawsze z tym najgorzej). Dobra, ale to nie miejsce na takie rozkminki.

Żeby nie rozmywać powyższym, to powiem że na kolację kalafior z bułką tartą jest prima sort ;)

hummel
No i co z tego? Wazne ze przyniosła oczekiwane efekty. :mistrz:

No ale to nie temat o dietach, wiec dawac jakies przepisy bo zgłodniałem :prawi:

No nie wiem czy takie no i co z tego :) O tym możesz się przekonać za pare lat jednak oby nie :)

Dokładnie to nie temat o diecie więc dawać przepisy , tylko żadnych pieczarków itd bo tego nie lubie haha :D

Jaco
Każdy temat musicie rozwalić, pokemony? :-/

ormo
09-11-2011, 17:54
A ja polecam Solankę w knajpie Babooshka :prawi:

hummel
09-11-2011, 18:00

Panie , chciała o diecie to dostala haha :D

karpen
09-11-2011, 19:18
Mam problemy hormonalne, więc może dlatego mam problem ze schudnięciem.

Wąsy ci rosną?

deemka
09-11-2011, 20:18
karpen, chciałes byc zabawny ?

hmB.
09-11-2011, 20:21

...

Wąsy ci rosną?

:poddaje:

Bonhart
11-11-2011, 12:40
Moja specjalnosc czyli MAKARON Z KREWETKAMI z czosnkiem i pietruszka

Potrzebujemy:
-sredni peczek zielonej pietruszki
-100 gram masla czosnkowego
- 6 srednich zabkow czosnku
-ok. 250-300 gram obranych krewetek (najlepiej swiezych i nie koktajlowych!jesli sa mrozone to rozmrozic)
-pol paczki makaronu
-papryczki piri piri lub chilli w proszku
-2 lyzki oliwy z oliwek lub oleju
- sol i pieprz do smaku

Gotujemy makaron w osolonej wodzie na al dente.
Listki pieteruszki odrywamy z lodyzek i siekamy na drobno, siekamy tez na plasterki 1 zabek czosnku. Wrzucamy to na ZIMNA patelnie z oliwa i smazymy na malym ogniu ok.2 min. Potem podkrecamy ogien i wrzucamy krewetki. Mieszamy, zeby zielone przykleili sie do krewetek. Smazymy kolejne 2 min, zmniejszamy ogien i dodajemy kostke masla czosnkowego, ktora roztopi sie tworzac bialy sosik. Podczas topienia sie masla wciskamy przez praske pozostale zabki czosnku. Dodajemy chilli (lub posiekana 1 papryczke piri piri), solimy do smaku. Trzymamy na ogniu ok. minuty po roztopieniu sie masla.
Wrzucamy ugotowany makaron i grzejemy jakies 1-2min intensywnie mieszajac.
Rozkladamy na talerz, sypiemy parmesanem i voila :)
Zaleta tego dania, jest to, ze ciezko je zepsuc i jest zajebiscie smaczne.
Jesli ktos lubi to moze krewetki posypac wegeta przed wrzuceniem na patelnie. Ale nie jest to konieczne.

Warszawiak
14-11-2011, 15:35
Tutaj łatwy i szybki przepis:

http://www.youtube.com/watch?v=FU4owhFivpA

makaron
4 łyżki oliwy
3-4 ząbki czosnku (siekany, żadnej praski :) )
garść czarnych oliwek
garść kaparów
mała puszka anchois
suszone papryczki chilli (wedle uznania) lub chilli w proszku
1 łyżka oregano
2 puszki pomidorów
świeża bazylia

NIE DODAJEMY SOLI, słony smak uzyskamy dzięki kaparom i anchois.

Jeszcze z programów JO polecam pieczone ziemniaki:

Pieczone ziemniaki
4 duże ziemniaki
oliwa
sól
1 główka czosnku

Rozgrzać piekarnik do temperatury 230ºC i nagrzać w nim dużą prostokątną blachę.
Ziemniaki w skórce pokroić na dość duże kawałki, gotować przez 7 minut, aż lekko zmiękną, odlać
i odsączyć w durszlaku. Na rozgrzaną patelnię wylać 4 łyżki oliwy. Podsmażyć ziemniaki i przełożyć
je na rozgrzaną w piekarniku blachę. Dodać pokrojoną na kawałki główkę czosnku w łupinach i piec ok. 20 minut.

Sól rozmarynowa
3 gałązki rozmarynu
1 cytryna
sól

Oderwać listki rozmarynu i utrzeć ze skórką startą z połowy cytryny i solą. Powstałą pastę przetrzeć przez sitko. Sól rozmarynową można przechowywać kilka miesięcy w zamkniętym słoiku. Doskonale pasuje do pieczonych ziemniaków i mięs.

ziemniaczki oprószyć solą rozmarynową. Piec w mundurkach!

Yanks
23-11-2011, 11:27
Wczorajsza, błyskawiczna, ... kolacja i nawet smaczna

- Makaron, ugotowany (pozostałość z obiadu)
- Trochę boczku wędzonego ok 100g
- Cebula
- Ząbek czosnku
- Śmietana 250ml
- Żółtka 2 szt
- Natka pietruszki
- Sól
- Pieprz

Boczek pokroiłem w drobną kosteczkę i na patelnię. Po wysmażeniu wędlinki dodałem pokrojoną cebulkę, a kiedy się zeszkliła dorzuciłem posiekany czosnek. Śmietanę rozbełtałem z żółtkami, tak solidnie i po zdjęciu patelni z ognia, wlałem, do w/w naczynia, delikatnie mieszając. Kiedy zrobił się jako taki sosik dorzuciłem makaron i z powrotem na ogień. Następnie: sól, pieprz, natka pietruszki, dokładnie wymieszać i gotowe ...

... bon appetit :hmm:

PS Wydaje się, ze natkę pietruszki, zastąpić można bazylią vel szczypiorkiem, a na wierzch posypać tartym, żółtym serem. Wypróbuję kolejnym razem.

NGA
23-11-2011, 12:29
Zajebisty temacik :brawo: jak będę miał więcej czasu dam przepis na pyszny omlet.

januszek
23-11-2011, 12:30
I to jest dobry temat!

Moja propozycja na dziś to Kurczak i ziemniaki :D

Produkty:
ziemniaki najlepsze takie czyste
piersi z kurczaka
masło
czosnek
jogurt bałkański
przyprawy (ja użyłem ziaren gorczycy, pieprz, sól, papryka, majeranek)
sałata (gotowy mix) + jakiś winegret (nie wiem jaka jest poprawna pisownia, dlatego napisałem fonetycznie)

Przygotowanie:
włącz piekarnik
z piersi robisz grube kotlety i wkładasz do jogurtu z przyprawami
ziemniaki dokładnie myje i owijam folia aluminiowa i do pieca
z masła i czosnku + trochę soli i pieprzu, robisz masło czosnkowe
odpalasz patelnie, a na nią lejesz jakiś tłuszcz
jak sie patelnia rozgrzeje, to smażysz kurczaka
w miedzy czasie porwij sałatę i wymieszaj z sosem
jak juz dobre, to zdejmij kotlety
ziemniaki powinny być miękkie, jak sa to wyjmij je z pieca i rozwiń z folii. Uwaga gorące.
na talerzu kroisz ziemniaki na pół i smarujesz masłem czosnkowym
do tego kotlet, sałata i fajrant.

A może przy okazji tak zacnego tematu legijna brać podzieli Sie sekretnymi przepisami na jakieś trunki? Nalewki etc.

Yanks
23-11-2011, 12:46
A może przy okazji tak zacnego tematu Legijna brać podzieli sie sekretnymi przepisami na jakies trunki?

Na żywca !!!
Spiryt (z zamrażarki) + sok pomidorowy z solą, na zagrychę kotlet schabowy, surowy :prawi: poprószony Wegetą ... Yeahhh :uciekaj:

Nazgul
23-11-2011, 13:25
Żarło blyskawiczne:

1. Ugotuj makaron
2. Rozgniec na talerzu ćwierć kilo twarogu
3. Stop na skwarki troche boczku lub słoniny
Wymieszaj na talerzu makaron, skwarki i twaróg
Dopraw do smaku. Mnie sól do tego wystarcza.

PYCHA!!!

księciuniu
23-11-2011, 13:49
Co kto lubi - ja ten makaron z serem polewam śmietaną wymieszaną z cukrem - pyszne i na dodatek słodkie :ucieszony:

Żarło blyskawiczne:

1. Ugotuj makaron
2. Rozgniec na talerzu ćwierć kilo twarogu
3. Stop na skwarki troche boczku lub słoniny
Wymieszaj na talerzu makaron, skwarki i twaróg
Dopraw do smaku. Mnie sól do tego wystarcza.

PYCHA!!!

legart
23-11-2011, 14:13
Polecam sklepik Piccolo italia na Emili Plater (na przeciwko Sali Kongresowej). Ceny dosyć umiarkowane jak na centrum stolicy, a spory wybór jedzenia śródziemnomorskiego.

Nazgul
23-11-2011, 23:38
Co kto lubi - ja ten makaron z serem polewam śmietaną wymieszaną z cukrem - pyszne i na dodatek słodkie :ucieszony:

A to spróbuj do tego dodać jabłek duszonych i cynamonu... :)

Benio
24-11-2011, 08:43
Zarówno propozycje Księciunia jak i Nazgula (ta ze skwarkami) na makaron z serem godne polecenia jednak za cynamon to ja podziękuję

PS. :brawo: za temat

Edit:

Jak ten temat namierzy moja żona (kuchnia to jej hobby, wręcz pasja), to obawiam się, że się zarejestruje na forum i będę bardziej inwigilowany

Moja II połówka już namierzyła temat także znając Ją pewnie będzie czerpać inspiracje z waszych przepisów a i sama jakieś swoje doda

Kropcia
24-11-2011, 09:20
Witam wszystkich =] Jest to mój pierwszy post na tym forum i liczę, że ten temat stanie się moją domeną ;)

Moja II połówka już namierzyła temat także znając Ją pewnie będzie czerpać inspiracje z waszych przepisów a i sama jakieś swoje doda

Sam mi pokazałeś ten temat xD

Skoro zostałam wywołana do tablicy to wrzucę tu coś, co jest proste, szybkie i zdrowe :)

Makaron ze szpinakiem i sosem śmietanowo-ziołowym:

1 opakowanie makaronu (penne, muszelki, kolanka- dowolność)
~ pół kg szpinaku (może być ten brykietowy na wagę- ja go używam)
1 duża śmietana 18
zioła- bazylia, oregano, zioła prowansalskie
ok 3 ząbki czosnku
sól, pieprz

Makaron gotujemy i odcedzamy. Szpinak rozmrażamy na patelni/ w garnku (w zależności w czym będziecie robić). W trakcie jak szpinak się rozmraża i podgrzewa zarazem do miski/ innego garnka dajemy śmietanę i trochę wody. Ma być taka upłynniona konsystencja. Wrzucamy do tego bazylię, oregano, zioła prowansalskie, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, sól pieprz. Mieszamy i wlewamy do szpinaku. jak już to będzie cieple, wrzucamy makaron i mieszamy. Możemy jeszcze do tego dodać pokrojoną w kostkę i podsmażoną pierś z kurczaka, a wierzch (na talerzu) ozdobić serem feta. Ale nie jest to wymogiem.
To jest szybki i dobry obiad na 4 porcje. Na drugi dzień tego "sosu" nie ma, bo wsiąknie w makaron, ale smak pozostaje =] Życzę smacznego

legart
24-11-2011, 09:28
ja zamiast śmietany używam jakiegoś sera pleśniowego - zwykle lazura czy rokpola

Jaco
24-11-2011, 09:36
:popcorn: Gorgonzola jest zajebista do sosów.
Śmiało, Kropcia, leć z kolejnymi przepisami.

Benio
24-11-2011, 09:42
@Legart

Ale jak robisz z tym serem? Topisz go i polewasz czy od tak wrzucasz do całości?

Kropcia
24-11-2011, 09:42
Na przekąskę:

Bułeczki z ciasta na pizzę:
wędlina 20 dkg
ser zółty 20 dkg
ciasto na pizzę (może być to, które w Carrefour mają w dziale pieczywo-ciasta)
bazylia 0,5 łyżeczki
oregano 0,5 łyżeczki
czosnek suszony 0,5 łyżeczki
zioła prowansalskie 0,5 łyżeczki
tłuszcz do pieczenia

Mając gotowe ciasto na pizzę lub przygotowując własne wałkujemy je i wycinamy z niego trójkąty, kwadraty, romby (figury dowolne). Wędlinę w plastrach (najlepiej jakąś małą i okrągłą) przecinamy na pół, ser w plastrach podobnie. Do małej miseczki lub talerzyka wsypujemy po pół łyżeczki przypraw i mieszamy je ze sobą. Na wycięte figury z ciasta sypiemy mix przypraw a następnie kładziemy wędlinę i ser (może być wędlina, ser wędlina). Zawijamy od góry. Pieczemy w prodiżu lub piekarniku wysmarowanym tłuszczem tak, by się zarumieniły. Podajemy na ciepło lub zimno. Przepis oczywiście można urozmaicić o własne składniki (np pieczarki, oliwki, paprykę)

Esk
24-11-2011, 09:52
ja zamiast śmietany używam jakiegoś sera pleśniowego - zwykle lazura czy rokpola
Robię dokładnie to samo. Sos jest wtedy pełniejszy.
Szpinak też najlepiej świeży, a jak musi być mrożony to koniecznie liściasty. Miał szpinakowy to nie jest to :)

:popcorn: Gorgonzola jest zajebista do sosów.

Gorgonzoli szkoda trochę do sosów. Lepiej bezpośrednio do wina ;)

A propos sosów do makaronu, to ostatnio zachwyciłam się sosem z cukinią.

- 2 małe cukinie,
- kartonik przecieru pomidorowego,
- 3/4 główki czosnku
- 1-2 papryczki chili ( zależy od wielkości i ostrości )
- oliwa
- sól

Czosnek rozgnieść i podsmażyć na oliwie razem z rozdrobnioną papryczką.
Dodać pokrojoną w kostkę cukinię. Smażyć, mieszając, aż cukinia nieco zmięknie.
Wlać 3/4 kartoniku przecieru pomidorowego i dusić przez chwilę pod przykryciem. lekko posolić.
Można jeszcze posypać natką z pietruszki.

Do tego sosu najbardziej pasuje makaron penne lub farfalle.

wiara
24-11-2011, 10:02
Bułeczki z ciasta na pizzę
A nie łatwiej upiec pizzę i po prostu tradycyjnie ją pokroić?\')

To ja na przekąskę polecam kanapeczki czosnkowe z mozarellą.
Kupujemy bagietkę czosnkową (w markecie zawsze jest nadkrojona na kawałki). Na bagietkę nakładamy ser mozarella i wkładamy do piekarnika. Podajemy z ketchupem.
Szybkie i dobre:)

Polecam też naleśniki z serem i truskawkami:)
Naleśniki (wszystko miksujemy):
- mleko
- jajka
- mąka
- szczypta soli
- cukier
- trochę wody
Nadzienie (wszystko mieszamy):
-twaróg półtłusty (ewentualnie ser do sernika, wtedy bez śmietany)
- śmietana
- cukier
Polewa:
- truskawki
- ew. cukier
Na ciupce oleju smażymy naleśniki, po usmażeniu nadziewamy je masą serową, zwijamy i podsmażamy na patelnii. Podajemy polane pysznym musem.

edit. zamiast musu zimą można polać np. dżemem truskawkowym.

Polecam też naleśniki z pysznym roztopionym żółtym serem i wędliną. Wówczas na jedną połówkę naleśnika nakładamy ser i wędlinę, składamy naleśnik w rożek i też podsmażamy z obu stron. Podajemy z ketchupem.
- to było wczoraj, a ja dziś chyba zrobię to:D:

Devolay z buraczkami i ziemniakami.
Devolay:
- pierś z kurczaka
- sól, pieprz, majeranek, przyprawa do kurczaka
- ser żółty
- usmażone pieczarki
- wykałaczki
- bułka tarta
- olej do smażenia
Buraczki:
- czerwone buraki
- cukier
- mleko
- cytryna
- olej
Pierś z kurczaka rozbijamy i posypujemy przyprawami, pozostawiamy do zamarynowania na chwilę. Następnie nadziewamy serem żółtym (pokrojonym w gruby pasek) i usmażonymi (w kosteczkę) pieczarkami. Zawijamy i spinamy wykałaczkami, my nadzienie nie wyleciało. Następnie posypujemy bułką tartą i smażymy.
Buraczki obieramy i gotujemy w wodzie (przed rzuceniem kroimy na ćwiartki, by szybciej się ugotowały). Gdy są miękkie- zdejmujemy z ognia, odlewamy wodę i czekamy aż się przestudzą. Po wystygnięciu mielimy maszynką z szatkownicą lub ścieramy na tarce. Wrzucamy do garczka, dodajemy troszkę oleju, trochę mleka, 0,5-1 cytrynę i doprawiamy cukrem do smaku.
Podajemy z ziemniakami (czy kto tam co lubi:) ).

Benio
24-11-2011, 10:09
A nie łatwiej upiec pizzę i po prostu tradycyjnie ją pokroić?\')

W sumie te bułeczki to takie mini pizze. Pomysł na to powstał kiedy byliśmy zdani tylko na prodiż (w mieszkaniu które wynajmowaliśmy nie było piekarnika). Poza tym daj się dziewczynie powyżywać artystycznie :P

Kropcia
24-11-2011, 10:13
Poza tym daj się dziewczynie powyżywać artystycznie :P

No właśnie, bo się skończy na tym, że się zamknę w sobie i nic już nie dodam :P

legart
24-11-2011, 11:18
@Legart

Ale jak robisz z tym serem? Topisz go i polewasz czy od tak wrzucasz do całości?

Jak już wymieszam gorący doprawiony szpinak z makaronem to wrzucam rozdrobniony serek na koniec i wyłączam palnik kuchenki. Pod przykryciem serek ładnie się topi ale nie rozpływa całkowicie na stygnącej kuchence.

Kropcia
24-11-2011, 11:48
Dzięki legat spróbuję zrobić któregoś dnia z serkiem :)

Koko
24-11-2011, 14:07
Makaron o którym pisze Legart mistrzostwo, gorgonzola w połączeniu ze szpinakiem coś wspaniałego, z tym że ja tam jeszcze daję kurczaka, bo bez mięsa jakoś nie umiem się obejść ;)

A ode mnie coś prostego a efektownego.

Kurczak w cieście francuskim, potrzebne składniki:
- ciasto francuskie (ja kupuję jakieś tanie, po prostu trzeba sobie trochę rozwałkować, bo jest grubsze niż to droższe)
- kurczak
- cebula
- pieczarki
- masło
- sól
- pieprz
- jajko

Sorki, że bez proporcji, ale piszę tak z głowy i nigdy nie biorę dokładnych ilości z przepisów.
Rozkładamy rozwałkowany płat ciasta francuskiego i nacinamy boki równolegle (tak z 8 razy po każdej stronie) środek zostawiając nienaruszony. Wzdłuż nienaruszonego środka układamy doprawione wcześniej kawałki kurczaka (wystarczy jedną pierś podzielić wzdłuż na pół). Drobno pokrojoną cebulę i pieczarki podsmażamy na maśle doprawiamy solą i pieprzem i układamy na kurczaku. Na górę dajemy jeszcze troszkę masła. I następnie ponacinane płaty ciasta zawijamy na przemian, jak warkocze, solidnie żeby nie było dziur ;) Następnie smarujemy żółtkiem i pieczemy ok 25 minut w piekarniku 180 stopni. Świetnie pasuje do tego sos porowy ;)

Wiara, sosy śmietanowe nic prostszego ;) Każdy robi się tak samo, tylko składniki zmienia.
Trochę masła + cebula + sól, następnie jak ma być to sos porowy to dajemy pora, podsmażamy, wlewamy wino, jak odparuje na małym ogniu, trochę bulionu, a na koniec śmietanka, czekamy aż zgęstnieje i doprawiamy ;) Wydaje mi się, że ważne jest to żeby robić na małym ogniu, wtedy lepiej ze wszystkiego wydobyć smak i nie ma opcji, żeby sos się nie udał ;)

Szawar
24-11-2011, 14:14
Faszerowana papryka:

4 duże kolorowe papryki
200 gram ryżu (albo dwa woreczki)
30 dag mielonego mięsa wieprzowego albo mieszanego
5-6 większych pieczarek
1 duża cebula
sól, pieprz, pieprz ziołowy, ostra papryka itp.
kilka plastrów żółtego sera

Sposób przyrządzania w necie.

Polecam

legart
24-11-2011, 14:42
ogórkowa:

W średnim garnku podduszam na oliwie drobno posiekaną cebule. Jak się zeszkli dodaje pokrojone w drobną kostke ziemniaki (dosyć sporo). Jak ziemniaki się trochę obsmazą a raczej podduszą - muszą zmięknąć dodaje 2 starte marchewki oraz pieruszkę.
Po zblanszowaniu warzyw (marchewka i piertruszka dosłownie chwileczkę) dodaje wody (zostawiam pare centymetrów wolnego garnka), ziele angielskie i listek laurowy.
Całość dotuje na dosyć ostrym ogniu. Po zagotowaniu powoli doprawiam - na pocztku kostka rosołowa, po paru minuta wegeta, pod koniec gotowania szczypta soli, pieprzu oraz pieprzu cajenne.
Jak ziemniaki się ugotują dodaje (na sam koniec prawie) 5 startych na grubych oczkach tarki ogórków kwaszonych (nie powinny być za słone). Po zagotowaniu ogórków (kilka minut) wybieram do blendera jakieś 300-400g zupy z dużą ilością ziemniaków, miksuje i wlewam z powrotem do zupy (doskonale to zagęszcza bez używania mąki). Potem dodaje śmietany 18% zwykle z piątnicy (śmietana powinna być w temperaturze pokojowej a nie prosto z lodówki) a i najpierw dodaje zupy do śmietany a nie odwrotnie. Zagotowuje jeszcze ze śmietaną i dodaje szczypte majranku.

Doskonała na kaca.

Kropcia
25-11-2011, 08:25
Coś na wystawny obiad:

schab (0,5 lub 1 kg)
majeranek
olej
sól, pieprz

Mięso marynujemy w majeranku zmieszanym z solą i pieprzem, wstawiamy do lodówki (najlepiej na 24 h, ale jak będzie 12 tez się nic nie stanie). Rozgrzewamy piekarnik i pieczemy mięso około 40 minut w temp 180 st. W tym czasie przygotowujemy albo ziemniaki, albo kaszę. Do tego gotujemy sos (albo pieczeniowy, albo myśliwski).

Żeby obiad był pełny trzeba jeszcze jakąś sałatkę. Ja dość często robię taką:
kapusta pekińska, papryka czerwona, żółta, pomidor, jajko, kukurydza, ogórek. Całość zaprawiam sosem sałatkowym koperkowo- ziołowym.

Jaco
25-11-2011, 09:07
Dajcie coś na wykorzystanie 1 kg polędwicy wołowej (oprócz tatara). :hasao:

Kropcia
25-11-2011, 09:09
Jaco nie korzystam z wołowinki :D Swoją drogą ktoś pisał o gulaszu z mięsa wieprzowego i wołowego ;)

Esk
25-11-2011, 09:24
Dajcie coś na wykorzystanie 1 kg polędwicy wołowej (oprócz tatara). :hasao:

Bitki wołowe.
Tylko nie rozbijaj zbyt mocno. Nie mogą być za cienkie.
Dobrze natrzyj oliwą, solą i zmiażdżonym czosnkiem i na patelnię :)
Rewelacja.

Ewentualnie Chateaubriand na grzance, z pieczarkami, serem i pietruszką.

Jaco
25-11-2011, 09:50
Bitki wołowe.
Tylko nie rozbijaj zbyt mocno. Nie mogą być za cienkie.
Dobrze natrzyj oliwą, solą i zmiażdżonym czosnkiem i na patelnię :)
Rewelacja.

Będzie grane. :modli:

Esk
25-11-2011, 09:55
Będzie grane. :modli:

Jak już doprawisz oliwą, solą i czosnkiem ( tego ostatniego nie żałuj ) to niech z godzinkę, dwie bitki poleżą w lodówce. Są lepsze jak się przegryzą.

Jaco
25-11-2011, 10:03
Dziękuję. :chees:

Wrzucam coś dla absolutnych koneserów:

Składniki

dla 4-6 osóbcebula (zwykła lub czerwona), 8 szt.
kaszanka, 4 szt.
majeranek, pół łyżeczki
koperek, łyżeczka
sól, pieprz,
ogórek konserwowy - do posypania, 1 szt.
olej,

Opis przygotowania

czas przygotowania: do 60 min1. Cebule obrać i wydrążyć tak, aby zostały dwie warstwy. Środki cebuli pokroić drobno i usmażyć na małej ilości oleju.

2. Jak cebulka się zeszkli dodać obraną ze skórki i pokrojoną na kawałki kaszanki. Wymieszać i smażyć razem kilka minut, przyprawić do smaku.

3. Nadziewać cebule gotowym farszem, ułożyć w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym i piec w 180 stopniach około 35 minut.

4. Danie jest gotowe jak cebule będą miękkie. Przed podaniem można posypać pokrojonymi w drobną kostkę ogórkami konserwowymi.

Pod wódeczkę gites malines. :ok:

rey
25-11-2011, 10:13
Pod wódeczkę gites malines. :ok:

Aleś mi Panie smaka narobił... A, że weekend się zbliża wielkimi krokami, kto wie... :chytry: Tatar też zły by nie był pod tą wódeczkę :chees:

Peter
25-11-2011, 11:28
Rey, może na pokerka przygotujesz jakieś specjały. :)

rey
25-11-2011, 12:02
To nie jest głupi pomysł, tylko musisz transport sobie ogarnąć, albo pidżamę przywieźć ze sobą... :chytry:

Jaco
25-11-2011, 12:10
Tym razem przekąska do szybkiego przygotowania:

Składniki:

• 1 szklanka ugotowanego i obranego bobu (świeżego lub mrożonego)
• 2 łyżki oliwy z oliwek (do smażenia)
• 3 łyżki bułki tartej
• 1/2 ząbka czosnku, drobno posiekanego
• 1 łyżeczka tartej skórki z cytryny
• 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin (do sałatek)
• 2 łyżki tartego Parmezanu lub Grana Padano

Przygotowanie:

Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy z oliwek i na średnim ogniu, mieszając zrumienić bułkę tartą na złoty kolor. Pod koniec dodać czosnek oraz skórkę z cytryny i chwilę razem podgrzewać mieszając.
Bób podgrzać, doprawić solą oraz pieprzem, wymieszać z oliwą z oliwek extra virgin, przełożyć do salaterki. Posypać pangrattato oraz tartym Parmezanem. Podawać na przystawkę lub jako dodatek do dania głównego z mięsem, do risotto czy włoskich gnocchi.Bób można zastąpić ciecierzycą, którą nota bene uwielbiam. :modli:

bloniaq
25-11-2011, 13:32
Tak samo na szybko i po akademicku.

Składniki:
-2 cebule
-paczka mięsa mielonego (500 g bodajże)
-2 puszki zielonego groszku
-2 torebki ryżu
-kostka rosołowa

Przysmażamy cebulkę z mięsem standardowo, gotując jednocześnie ryż z kostką rosołową. Jak jest już w stanie gotowym do spożycia, lub na minutę, dwie przed w rzucamy groszek z puszek oraz ugotowany ryż, przy czym co ważne, celowo nie odcedzając groszku do końca z zalewy, ale zostawiając jej trochę. Mieszamy dobrze starając się rozgnieść groszek, co pozwala na przejście smakiem groszku całej potrawy. Oczywiście nie trzeba rozgniatać całego, widziałem, że niektórzy w ogóle nie rozgniatają, ale ja lubię ten smak na przykład. Doprawiać można na różne sposoby: moja kobieta dodaje curry, ja bazylię i zioła prowansalskie, niektórzy na ostro - chilli. Przygotowanie mi zajmuje 15 minut, bo zazwyczaj mam posiadam już usmażone mięsko. :) Ryż bez kostki też się nadaje.

januszek
25-11-2011, 14:12
Kurczak z mozarella

Skład:
2 piersi kurczaka
Kula mozarelli
pulpa/przecier pomidorowy 500g
wyrazisty ser moze być np. parmezan lub tanszy dziugas (tyle zeby starczyło po starciu na dokładne obtoczenie kurczaka)
masło
przyprawy (co kto lubi do sosu pomidorowego. Ja daje świezy wyciskany czosnek, pieprz, sól, bazylie, oregano, chili, worcestershire)
dodatkowo co kto lubi frytki, pieczone ziemniaki etc.

Przygotowanie:
1. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni
2. Po umyciu kurczaka obtaczamy w miekkim masle i startym parmezanie
3. Naczynie żaroodporne wysmarowujemy masłem i nim wkładamy obtoczonego kurczaka do piekarnika
4. Z pulpy i przypraw w małym garnuszki robimy gęsty sos pomidorowy. Musi byc dobrze przyprawiony, bo kurczaka po za serem nie doprawialismy.
5. Kiedy kurczak jest juz praktycznie gotowy (powinien się lekko zbrazowić), wyjmujemy naczynie z piekarnika
6. Na kurczaka nakładamy sos pomidorowy i plastry mozzarelli
7. Zapiekamy całość prze chwile aby rozpusciła sie mozzerella
8. Podajemy z frytkami

Kropcia
28-11-2011, 09:31
Hej żarłoki przez weekend nic dobrego nie robiliście? :P
Może tym razem sałatka z zupek chińskich:
kapusta pekińska (średniej wielkości)
2 opakowania zupek chińskich kurczak curry ostry
papryka
kukurydza
pierś z kurczaka w przyprawie kebab-gyros lub tuńczyk rozdrobniony
por
majonez

Kapustę siekamy , paprykę kroimy w kostkę, kukurydzę odcedzamy, z zupek chińskich kruszymy na drobno makaron, zasypujemy samą przyprawą i zalewamy wodą (według przepisu na opakowaniu) i czekamy aż woda wsiąknie w makaron, następnie dodajemy do kapusty i reszty składników

Opcja z piersią z kurczaka:
Pierś kroimy w bardzo drobniutkie kawałeczki, obsypujemy przyprawą kebab-gyros i obsmażamy, pora kroimy w półplasterki (biała część) i dodajemy do reszty. Łączymy majonezem. Nie dodajemy żadnych przypraw, bo już mamy makaron przyprawiony i kurczaka, a to się ładnie po sałatce rozchodzi.

Opcja z tuńczykiem:
Do kapusty i reszty dodajemy tuńczyka rozdrobnionego, oczywiście wcześniej odcedzamy go z oleju. W tej wersji nie dodaję pora- wydaje mi się smaczniejsze. Całość łączymy majonezem i również nie przyprawiamy

meraś
28-11-2011, 10:33
pytanie jest :)

z czym połączyć mięso mielone usmażone tak jak pod spaghetti - tyle, że coś bym innego wymyślił bo od tych sosów to zgaga bierze, ew. czy ktoś ma jakiś patent na przyrządzenie standardowego mielonego ? :)

ormo
28-11-2011, 10:34
Ja robię troszkę inaczej, a konkretnie makaron z zupek podsmażam ;) Jak dla mnie lepszy niż gotowany. A wszystko inne z przepisu robię tak samo ;)

Szawar
28-11-2011, 10:41

z czym połączyć mięso mielone usmażone tak jak pod spaghetti - tyle, że coś bym innego wymyślił bo od tych sosów to zgaga bierze, ew. czy ktoś ma jakiś patent na przyrządzenie standardowego mielonego ? :)

Moze buritto ?

meraś
28-11-2011, 10:56
ooo :)

Szawar dzięki :) jakiś zacny prosty przepis może ?

edytka:

Ja robię troszkę inaczej, a konkretnie makaron z zupek podsmażam ;) Jak dla mnie lepszy niż gotowany. A wszystko inne z przepisu robię tak samo ;)

Czyli najpierw go zalewasz wrzątkiem po czym dajesz na patelnie ?
Dla konkretnego żarłoka to chyba tak 2-3 paczki musisz zużyć, co ?

Kropcia
28-11-2011, 10:57
@meraś ja robię klopsy.
mięso mielone łączę z jakiem, czosnkiem, cebulą, kaszą manną solę , pieprzę, potem albo obtaczam jeszcze w kaszy albo od razu robię kuleczki i gotuję w wodze z kostką rosołową. Można jeszcze do tego wrzucić ryżu. Jeśli masz dość sosów to możesz zjeść z samymi ziemniakami / kaszą czy czym tam chcesz :)

wiara
28-11-2011, 10:57

Jeśli usmażyłeś- to raczej standardowego mielonego już z tego nie zrobisz:) Jeśli jeszcze nieusmażone- to dodajesz jajko, sól, pieprz, zmoczoną bułkę i usmażoną cebulę i smażysz.

Lasagne możesz zrobić, jeśli nie boisz się podjąć tego wyzwania:)

Kropcia
28-11-2011, 11:01
Lasagne albo canneloni. Dośc proste do przygotowania :)

meraś
28-11-2011, 11:05
Dzięki dziewczyny, namierzyłem bajeczny ( bo wszystko z wyjątkiem awokado mam w domu :fajek: ) przepis na buritto :yeah:

ormo
28-11-2011, 11:05
Czyli najpierw go zalewasz wrzątkiem po czym dajesz na patelnie ?
Dla konkretnego żarłoka to chyba tak 2-3 paczki musisz zużyć, co ?

Nie nie, nie zalewam wrzątkiem. Kruszę i wrzucam na patelnie, aż się zrobi brązowy :) Tylko uważaj, bo lubi sobie przywrzeć do patelni. 2 paczki są jak najbardziej ok ;)

Szawar
28-11-2011, 11:07

Szawar dzięki :) jakiś zacny prosty przepis może ?

Składniki na farsz zgodnie z upodobaniem, moze być

kukurydza z puszki 1 puszka
mięso mielone z łopatki 500 g
Fix Kurczak po meksykańsku 1 saszetka
ser żółty
papryka czerwona 1 szt
pieczarki
czerwona fasola
czerwona cebula

Ja osobiscie preferwuje do buritto kukurydze z czerwona fasolą.
Sposób jest banalny, do usmazonego męsa dodajesz wybrane skladniki, które wrzucasz do mięsa, podgrzewasz i kladziesz ile chcesz na tortillę lub naleśnik.

wiara
28-11-2011, 11:15
A dla mnie zawsze czarną magią były gołąbki. Lubię je bardzo, ale opcja z tą kapustą i zawijaniem napawała mnie zawsze przerażeniem... Jako, że podejścia nie zmieniłam (tak wiec przepisu nie chcę, bo i tak mi się nie przyda:))- wie ktoś może gdzie mogę tanio zjeść lub tanio kupić gołąbki gotowe do odgrzania i podania?
e. jak na razie najlepsze "na wynos" są te przywożone przez mamusię:D

rey
28-11-2011, 11:26
A może coś takiego, jak Cię zwijanie kapusty przeraża? ;)

http://www.knorr.pl/produkt/fixy/standard/golabki-bez-zawijania

Kropcia
28-11-2011, 15:22
A dla mnie zawsze czarną magią były gołąbki. Lubię je bardzo, ale opcja z tą kapustą i zawijaniem napawała mnie zawsze przerażeniem... Jako, że podejścia nie zmieniłam (tak wiec przepisu nie chcę, bo i tak mi się nie przyda:))- wie ktoś może gdzie mogę tanio zjeść lub tanio kupić gołąbki gotowe do odgrzania i podania?
e. jak na razie najlepsze "na wynos" są te przywożone przez mamusię:D

Wiara ja się zabieram do ugotowania gołąbków już jakiś rok... tak samo jak do zrobienia sałatki jarzynowej... Ale to nie jest to, że nie umiem (co prawda nigdy ich nie robiłam), ale to, że czasu na tym trzeba spędzić sporo [z reszta tak, jak na pierogach, chociaż wydaje mi się, że na gołąbkach jednak więcej]. Jak się w końcu zbiorę w sobie i ugotuję to się pochwalę :D Podejrzewam, że najwcześniej na wigilię to będzie :D:D:D:D:D

bloniaq
28-11-2011, 15:28
z czym połączyć mięso mielone usmażone tak jak pod spaghetti

wiem, że już wykorzystałeś ale 3 posty w dół był akurat mój przepis :)

emse
28-11-2011, 15:30
Chili con carne zrobione według poniższego przepisu wczoraj, miało być na jeden obiad a jest tyle, że i na jutro mam, ale nie narzekam, bo świetnie smakuje!
I prawdą jest, że po odgrzaniu nawet lepsze.
http://www.wielkiezarcie.com/recipe2515.html

Jaco
28-11-2011, 15:35
Chili con carne zrobione według poniższego przepisu wczoraj, miało być na jeden obiad a jest tyle, że i na jutro mam, ale nie narzekam, bo świetnie smakuje!
I prawdą jest, że po odgrzaniu nawet lepsze.
http://www.wielkiezarcie.com/recipe2515.html

Chili con carne a la Jaco:

Składniki:
2 średnie cebule
ząbek czosnku
oliwa z oliwek
2 płaskie łyżeczki chilli w proszku
1 czubata łyżka mielonego kminu rzymskiego
sól morska i świeżo mielony czarny pieprz
½ kg wołowiny
200g suszonych pomidorów w oliwie z oliwek
1 świeża papryczka chili, bez nasionek, drobno posiekana
400g pomidorów z puszki
½ laski cynamonu
140 ml wody
400g czerwonej fasoli z puszki

Przygotowanie:
Posiekaj drobno cebulę i czosnek, wrzuć na rozgrzaną oliwę z oliwek i zeszklij. Następnie dodaj chili w proszku i kmin rzymski. W malakserze zmiel kawałek wołowiny i podsmaż razem z cebulą, aż mięso zrobi się brązowe. Suszone pomidory wraz z zalewą i chili zmiksuj na jednolitą masę i dodaj do mięsa wraz z pomidorami, cynamonem i szklanką wody, dopraw do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Całość doprowadź do wrzenia, przykryj papierem śniadaniowym i pokrywką, zmniejsz ogień do minimum i gotuj przez 1½ godziny lub wstaw do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni C. Pół godziny przed końcem gotowania dodaj fasolę z puszki.

Kilku forumowiczów może potwierdzić, że wychodzi zajebiście. :yeah:

emse
28-11-2011, 15:47
Zapisane i już jest na liście do zrobienia.

Choć ja zawsze i tak dodaje od siebie jakieś bonusy jak kolendra, jalapeno czy chili.
Ale to tylko dla smakoszy pikantnego :D

meraś
28-11-2011, 16:07
bloniaq sprawdzę następnym razem :)

Szawar dobre to to i proste ! już po konsumpcji ;) ja jeszcze posypałem serem pod koniec "suszenia" w piekarniku. strasznie dobre i starsznie syte ;)

ormo
28-11-2011, 19:00
Zna ktoś lub może polecić przepis na dobre risotto?

lukasz_os
28-11-2011, 19:58
ew. czy ktoś ma jakiś patent na przyrządzenie standardowego mielonego ? :)

Może na przyszłość - polecam mielone w waflu - idealne na imprezę:

0,5 kg. mielonego mięsa
paczka grubych, kwadratowych wafli
jajka i bułka do panierki

Mięso przyprawić jak na zwykłe mielone kotlety, ale bez bułki . Na suchym waflu rozsmarować część mięsa i przykryć drugim, to samo zrobić z kolejnymi waflami, tych grubych wafli zazwyczaj w paczce jest 4 szt.
Każdy wafel przeciąć na 9 kwadratów (ala plansza do gry w kółko i krzyżyk), a kwadraty w poprzek na trójkąty.
Trójkąciki maczać w jajku i bułce i smażyć na patelni.

Ja osobiście do mięsa dodaje przesmażone pieczarki. Po prostu rewelacja:)

Brylancik
28-11-2011, 20:23
może ktoś sobie przygotuje takie oto coś:

sałatka z tuńczykiem i ryżem :)

-worek ugotowanego ryżu
-puszka tuńczyka w oleju (lub dwie jak kto woli)
-kukurydza konserwowa
-4 ogórki kiszone
-4 ugotowane jajka
-majonez
-sól, pieprz

Tuńczyka odcedzić troche z oleju, rozdrobnic widelcem, ryż, odcedzoną kukurydzę dodajemy, kroimy pozostałe składniki w drobna kostke, dodajemy na koncu majonez i doprawiamy do smaku. Można dodać rownież starty ser zółty jak ktoś ma ochote. :)

Szawar
28-11-2011, 20:31
może ktoś sobie przygotuje takie oto coś:

-worek ugotowanego ryżu
-kukurydza konserwowa
-4 ogórki kiszone
-4 ugotowane jajka
-majonez
-sól, pieprz

Tuńczyka odcedzić troche z oleju, rozdrobnic widelcem, ryż, odcedzoną kukurydzę dodajemy, kroimy pozostałe składniki w drobna kostke, dodajemy na koncu majonez i doprawiamy do smaku. Można dodać rownież starty ser zółty jak ktoś ma ochote. :)

Bardzo dobra i smaczna sałatka. Ewentualnie zamiast majonezu moze być jogurt naturalny ( wersja dietetyczna). Na wierzch sałatki, dla dekoracji listki bazyli lub natki z pietruszki.

SirKruszon
28-11-2011, 21:04
wie ktoś może gdzie mogę tanio zjeść lub tanio kupić gołąbki gotowe do odgrzania i podania?

jeśli chodzi o to drugie to w każdym większym markecie dostaniesz gołąbki z sosem pomidorowym 500 g firma virtu (swoją drogą czego oni nie robią) cena ok 7zł ;)

A_S_1984
28-11-2011, 22:11
Danie szybkie i smaczne.

Co potrzeba:
- ulubiony makaron (mi najlepiej smakuje z makaronem z sepią, kształty dowolne, co kto lubi :) )
- słoiczek pesto (lub pesto własnej roboty) około 150-200g
- tuńczyk z puszki (najlepiej w sosie własnym)
- parmezan (lub coś w ten deseń)

Makaron gotujemy zgodnie z przepisem (lub wedle własnego gustu) i odcedzamy zostawiając odrobinkę wody z gotowania. Tuńczyka odcedzamy, wrzucamy na patelnię i lekko podgrzewamy rozdrabniając. Do podgrzanego tuńczyka dorzucamy pesto, uprzednio wyłączajac palnik (lub zdejmując patelnię z ognia) i mieszamy. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą (oby nie przesolić). Na patelnię z sosem wrzucamy ugotowany wcześniej makaron, podgrzewamy i mieszamy wszystko razem, następnie podajemy i posypujemy parmezanem. Sosu wystarczy na około 3 osoby, lub 2 żarłoków w zależności od wybranego makaronu i apetytu. :D

Do przybrania można użyć świeżej bazylii, pietruszki, orzeszków piniowych, oliwek, kaparów lub ćwiartki cytryny.

Rudzielec
29-11-2011, 00:10
Znajdzie się coś łatwego dla początkujących na szybki obiad ?

bloniaq
29-11-2011, 00:18
Wszystko poniżej jest łatwe... :D

Rudzielec
29-11-2011, 00:22
teoretycznie,ale jakoś mnie to nie przekonuje.

bloniaq
29-11-2011, 00:35
Heheh. Kanapka z serem i keczupem jest dosyć prosta :D

http://demotywatory.pl/536996/Kanapka-studencka

lukasz_os
29-11-2011, 07:10
Heheh. Kanapka z serem i keczupem jest dosyć prosta :D

A jajecznica studencka jeszcze bardziej :lol:

Jaco
29-11-2011, 08:12
Rób ziemniaki z kefirem. :cinkciarz:

rolnik
29-11-2011, 08:17
:lol::lol::lol:

Foxx
29-11-2011, 08:32
Zależy, jak bardzo szybki ;)

Najszybszy to chyba rosół z dwóch kurzych udek - masz od razu zupę i drugie danie :)

- udka
- by się zmieściły w garze, ok 3 litry wody
- 1 wołowa kostka rosołowa, 1 drobiowa i 1 buliion warzywny
- jak ktoś lubi - drobno skrojona mała marchewka wrzucana w połowie gotowania
- trochę koperku pod koniec gotowania

Ok. godziny perkotania na kuchence. Nic prostszego chyba nie znam :]

Jeżeli chodzi o prawdziwy łatwy obiad, proponuję polędwiczki w moim ulubionym sosie chrzanowym:

- polędwiczki przez godzinę zamarynować w przyprawie z ziołami - może być np. "grill tradycyjny/klasyczny" w lodówce

- wrzucić na patelnię, smażymy na oleju

- równocześnie przygotowujemy ok. półlitrowy garnek z bulionem - w zależności od preferowanej intensywności smaku: warzywnym, drobiowym, wołowym

- gdy wszystkie powierzchnie polędwiczek się przysmażą, dolewamy do nich chochlę bulionu i przykrywamy, by się poddusiły - pół godzinki na małym ogniu

- jednoczesnie przygotowujemy sos, 1 łyżkę masła, 1 mąki i jedną 18% śmietanki do zup , 3 łyżki chrzanu śmietankowego - dokładnie mieszamy i rozcieramy, po czym dodajemy do bulionu ostro mieszając, by nic się nie zważyło

- polędwiczki kładziemy na talerz, polewamy sosem, dodajemy ziemniaki (opcjonalnie ubite z odrobiną prawdziwego masła i mleczka do kawy)

- jako dodatek świetnie się sprawdzają obrane ze skórek pomidory wcześniej schłodzone w lodówce intensywnie popieprzone i z odrobiną soli :prosze:

Kropcia
29-11-2011, 08:46
Oj oj oj to się namnożyło przepisów. nie mogę zostać w tyle ;)
Przepis wzięty z jednego z rzeszowskich barów, gdzie podawali to danie.
Naleśniki z serem żółtym i pieczarkami:

Smażymy naleśniki jak na krokiety (czyli bez dużej ilości cukru):
0,5 l mleka
2 jaja,
trochę soli
łyżka cukru by je "złamać"
mąka (ja dodaję na oko)

ser żółty ścieramy na tarce, pieczarki kroimy i podsmażamy z cebulką (dobrze ich mieć około 1 kg, bo one mimo wszystko "giną" podczas podsmażania)

na gotowe naleśniki nakładamy pieczarki i ser i zawijamy jak krokiety. na wierzch dajemy również troszkę sera. potem całość przez chwilkę albo zapiekamy albo wsadzamy do mikrofali- kwestia roztopienia sera. Podajemy np z ketchupem na wierzchu.

meraś
29-11-2011, 13:35
POLĘDWICZKI WIEPRZOWE Z MIODEM I MUSZTRADĄ

Jak przyrządzić?
Polędwiczkę pokroić w plastry 2-3 centymetrowej grubości, rozbić lekko dłonią, dodać sól i grubo zmielony czarny pieprz; przygotować marynatę: dwie łyżki musztardy ostrej, dwie łyżeczki jasnego miodu, spora ilość tymianku, majeranku, ostrej papryki i odrobina rozmarynu, wszystko wymieszać i wrzucić do miski z gęsta marynatą polędwiczki, odstawić do lodówki (im dłużej bedą w marynacie, tym smak bedzie bardziej intensywny, ale można już po 15 min. smażyc). Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek lub winogron, smażyć polędwiczki na dużym ogniu do zrumienienia, po kilka minut z każdej strony, na końcu dodać na patelnię masło do smaku; da koniec posypać lekko tymiankiem.

Potrzebne przybory:

Jak podawać?
Polecam podawać z ziemniaczkami smażonymi w ziołach prowansalskich i brukselką w cieście.

Uwagi:
Miód daje słodkawy i soczysty wyraz potrawie, natomiast musztarda i przyprawy ostry charakter ;-) mieszanka rewelacyjna.

wiara
03-12-2011, 17:31

-worek ugotowanego ryżu
-kukurydza konserwowa
-4 ogórki kiszone
-4 ugotowane jajka
-majonez
-sól, pieprz

Nienawidzę kukurydzy, a strasznie mam ochotę na taką sałatkę:) Powiedzcie mi dość pilnie...czym mogę ją zastąpić? Groszek konserwowy będzie ok czy lepiej dać np. więcej ogórków i jajka po prostu??

Foxx
03-12-2011, 17:35
Jak kto woli - może puszka czerwonej fasoli? :prosze:

Wtorek
03-12-2011, 17:37
Jak kto woli - może puszka czerwonej fasoli? :prosze:

Czerwona fasola jest dobra, też ją wole niż kukurydze. :D

wiara
03-12-2011, 17:38
Z konserwowych rzeczy mam w domu tylko groszek:) Tylko nie wiem czy pasuje on to tuńczyka i ryżu (i nie zepsuje smaku), czy lepiej po prostu zwiększyć proporcje tego co jest w przepisie?

Foxx
03-12-2011, 17:44
Akurat w tym zestawie, moim zdaniem, groszek to zło :]

wiara
03-12-2011, 17:46
Posłucham więc dobrej rady i daruję go sobie:)
:dziekuje: i idę pichcić późny obiad i sałatkę;)

NGA
03-12-2011, 19:38
Mam dla Was propozycję, gdy przejecie się już mięsem od Turków, pizzami itp.
Polecam omlet na słodko tzw. "Placek grzybek" ;)

Czas wykonania ok 15-20 minut.

Składniki (dla jednej głodnej osoby):
4 jajka, 4 łyżki mąki, 3 łyżki cukru, dwie krople mleka, szczypta soli, masło roślinne.

1. Białka oddzielić od żółtka.
2. Do zółtka dodać mąkę, cukier, sól - wszystko dokładnie wymieszać. (jeżeli masa jest zbyt ścięta dodać odrobinę mleka)
3. Białka zmiksować na sztywno ;)
4 .Żółtka przelać do białka i wymieszać, aby całość nabrała kremowego koloru.
5. Masło roślinne (nie żałować go) grzać na patelni do momentu roztopienia.
6. Masę nalewać na strzelający tłuszcz.
7. Smażyć do zbrązowienia - to samo z drugiej strony.

Gotowy omlet można polać kwaskowym syropem lub posmarować dżemorem.
Danie szczególnie dobre na kolację dla chcących zjeść coś lekkiego.

Przy okazji jak zrobię cyknę fotkę, bo wygląda też smakowicie.

Esk
05-12-2011, 10:21
Śmierdzący, topiony serek z kminkiem, domowej roboty :

1 kg białego, tłustego sera ( raczej nie z marketu, tylko wiejskiego ), łyżka masła, dwa żółtka, sól, kminek.

Ser rozdrobnić, najlepiej widelcem, posolić i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni do tygodnia. Gdy ser zacznie się ciągnąć i śmierdzieć ( zgliwieje i zżółknie ), wrzucić na patelnię masło i ser. Smażyć aż się cały stopi. Dodać nasiona kminku, posolić, wbić dwa żółtka. Jednolitą masę przelać do plastikowego pojemnika i włożyć do lodówki aby okrzepł.

Najlepiej podawać ze świeżą bagietką lub ciabattą. Idealny jako przekąska do wina. Pycha :)

( Najlepiej robić go latem, kiedy można naczynie z serem wystawić na balkon. Inaczej należy przyzwyczaić się do zapachu unoszącego się w mieszkaniu przez kilka dni. Z autopsji wiem, że po 2 dniach już się go nie czuje ;) )

Yanks
05-12-2011, 17:32
Ser rozdrobnić, najlepiej widelcem, posolić i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni do tygodnia. Gdy ser zacznie się ciągnąć i śmierdzieć (...)

:zdziwiony:
To może być sabotaż ... :prawi:
;)

wiara
05-12-2011, 22:01
Taki przepis, tym bardziej serwowany przez koleżankę Wiślaczkę... brzmi niepokojąco;)
Ona chce nas wszystkich potruć chyba! :niebij:

je_martin
05-12-2011, 22:25
A ja mam z kolei inne pytanko. Niedługo zbliżają się moje kolejne urodziny i planuję wydać mini posiadówkę (bez rezerwacji lokalu). Możecie coś polecić, by było smacznie, tanio i z dobrym piwkiem? Zależy mi na prawej stronie W-wy (Praga Płd i te okolice, ew Śródmieście) :)

IX14
05-12-2011, 22:27
Zaraz tu Magda Gessler wpadnie i będzie zjeba:)

bloniaq
05-12-2011, 23:29
je martin: może do Szwejka, przy pl. Konstytucji...

bkt
06-12-2011, 20:26
Szwejk sie nada jak nic.
Dajcie jakies nietypowe nalesniki?:)

I cos co bardzo bym chcial... jakis przepis na pizze, a wlasciwie ciasto... moze ktos ma na takie z kfc?:D Albo jakies prosto z Wloch moze komus gdzies taki przepis wpadl? Pytam serio, zeby nie bylo, ze sobie jaja robie.

A ktos wyzej pisal o cos szybkiego na ruszt, to wlasnie nalesniki z parowka i zoltym serem bym polecil.

Jaco
06-12-2011, 20:31
Szwejk sie nada jak nic.

I cos co bardzo bym chcial... jakis przepis na pizze, a wlasciwie ciasto... moze ktos ma na takie z kfc?:D Albo jakies prosto z Wloch moze komus gdzies taki przepis wpadl? Pytam serio, zeby nie bylo, ze sobie jaja robie.

A ktos wyzej pisal o cos szybkiego na ruszt, to wlasnie nalesniki z parowka i zoltym serem bym polecil.
Pewna kobieta wrzuciła taki przepis:

Składniki, 3 - 4 porcje:

Naleśniki gryczane (około 20 naleśników o średnicy 16 cm, średnio grubych):
•250 g mąki gryczanej*
•75 g mąki pszennej
•1 małe jajko
•1 łyżeczka soli
• 750 ml wody (ja dałam 500 ml wody i 250 ml wody mineralnej - gazowanej)
•1 łyżka oliwy z oliwek
Dodatki do zapiekanki:
•6 małych pieczarek, pokrojonych na cienkie plasterki
•2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
•3 łyżki posiekanego cieniutkiego szczypiorkuFarsz z kaszy gryczanej i mielonego mięsa:
•100 g kaszy gryczanej (1 woreczek)
•2 łyżki oliwy z oliwek
•4 łyżki drobno posiekanej cebuli
•200 g mielonej wołowiny (użyłam ligawy, może być też udziec)
•sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
•3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki
•1 łyżka sosu pomidorowego lub keczupu
•1 łyżka sosu Worcestershire
•50 g sera gorgonzola (lub sera brie) + 3 łyżki tartego parmezanu
•1 jajko
Mus szparagowy:
•10 - 12 białych szparagów, około 500 g
•2 łyżki oliwy z oliwek
•1 pełna łyżka masła
•sól

Przygotowanie:
Naleśniki gryczane: obydwie mąki przesiać do miski, wymieszać z solą, zrobić dołek i wbić w niego jajko. Wlewać wodę. mieszając energicznie rózgą lub miksując mikserem na małych obrotach. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić na 1 godzinę**. Przed samym smażeniem do ciasta dodać oliwę z oliwek i wymieszać. Rozgrzać małą patelnię o średnicy około 16 cm i smażyć naleśniki nakładając po 4 pełne łyżki stołowe ciasta. Ciasto rozprowadzić energicznie poruszając patelnią, ewentualnie pomagając sobie wypukłą stroną łyżki. Naleśniki można smażyć na patelni posmarowanej cienko oliwą (za pomocą naoliwionego kawałka ręcznika papierowego) lub na suchej patelni. Można też pierwszego naleśnika smażyć na oliwie, resztę już bez. Naleśniki smażymy z dwóch stron, do czasu aż będą lekko zrumienione. Naleśniki układać na talerzu, jeden na drugim i przykryć ściereczką aby nie obeschły.
Farsz z kaszy gryczanej i mielonego mięsa: kaszę gryczaną gotować przez 18 minut w osolonej wodzie. Woreczek z kaszą odcedzić, przelać zimną wodą, odsączyć. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, dodać cebulę oraz mielone mięso. Doprawić solą oraz pieprzem i smażyć na średnio dużym ogniu przez około 5 minut, aż całe mięso będzie wysmażone. Dodać natkę pietruszki, sos pomidorowy lub keczup, sos Worcestershire, i mieszając od czasu do czasu smażyć jeszcze przez około 4 minuty. Na koniec dodać kaszę gryczaną, wymieszać, doprawić solą i pieprzem i smażyć razem przez 1 minutę. Farsz zdjąć z ognia i wymieszać z pokrojonym w kosteczkę serem gorgonzola, parmezanem i jajkiem.
Mus szparagowy: Szparagi opłukać i obrać na całej długości. Odłamać zdrewniałe końce łodyg lub przyciąć je (na około 4 cm). Resztę łodyg pokroić na 4 cm kawałki. W rondelku z grubym dnem rozgrzać olej z masłem. Dodać łodygi (bez główek), oprószyć solą i równomiernie obsmażać szparagi przez 5 minut na małym ogniu mieszając od czasu do czasu. Dodać główki szparagów, przykryć i dusić na malutkim ogniu kolejne 5 minut, aż łodygi będą miękkie. Jeśli będzie taka konieczność można dodać łyżkę wody, ale ja nie dodawałam). Kilka główek szparagów odłożyć do dekoracji zapiekanki, resztę zmiksować, a następnie przetrzeć przez sito aby uzyskać gładki mus.
Naleśniki zwijać z farszem, nakładając go po około 4 łyżki i układać łączeniem do boku w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym łyżką oliwy z oliwek (może pozostać trochę farszu). Polać musem szparagowym, posypać pieczarkami, ułożyć końcówki szparagów, doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Skropić łyżką oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Zapiekać w piekarniku pod rozgrzanym grillem (lub włączoną górną grzałką) przez około 10 - 15 minut, aż końcówki szparagów będą lekko zrumienione. Przed podaniem posypać szczypiorkiem. Czytaj więcej w BLOGU (http://www.kwestiasmaku.com/blog/files/f4724acf35cb297e3a8c33166f2eaa91-737.php).* mąkę gryczaną można kupić np. w większości dużych sklepów i supermarketów jak Tesco (np. na działach eko), w delikatesach Alma, w sklepie internetowym, np. tutaj lub tutaj, lub w sklepach z żywnością ekologiczną (zdrową). Można też zmielić samemu kaszę gryczaną w termomiksie lub młynku do kawy.

** Jeśli ciasto postoi dłużej i zgęstnieje, można dodać do niego więcej wody (ja dodałam mineralnej). Ciasto można przechować przez jeden dzień w lodówce.

:look:

bloniaq
07-12-2011, 00:15
moze ktos ma na takie z kfc

Pracuję w KFC, ale o jakim cieście mówisz to nie wiem :D

ormo
07-12-2011, 00:25
Może miał na myśli Pizze Hut :look:

Szawar
07-12-2011, 07:43
Sałatka ze szpinakiem

Liscie szpinaku
kapusta pekinska
mozarella/feta
pomidory
sos do sałatek.

Tak jak nie lubie szpinaku, tak taka sałatka bardzo mi posmakowała.

Sposób jest bardzo prosty:

do miski wrzucamy liscie szpinaku ( po uprzednim oderwaniu ogonków), kapute pekinską , pokrojona fete lub mozarelle, wszystko zalewamy sosem do sałetek.

Kropcia
07-12-2011, 08:35
Szwejk sie nada jak nic.

Kilka(naście) postów niżej dałam przepis na naleśniki z serem żółtym i pieczarkami... :)
A co do przepisu z kfc to mam kilka- na kurczaki, sałatkę, ciasto na pizzę z pizza hut itp. :)

Dedes
07-12-2011, 09:05
Sałatka ze szpinakiem

Liscie szpinaku
kapusta pekinska
mozarella/feta
pomidory
sos do sałatek.

Tak jak nie lubie szpinaku, tak taka sałatka bardzo mi posmakowała.

Sposób jest bardzo prosty:

do miski wrzucamy liscie szpinaku ( po uprzednim oderwaniu ogonków), kapute pekinską , pokrojona fete lub mozarelle, wszystko zalewamy sosem do sałetek.

Dorzuć do przepisu jakaś gramaturę lub ilości poszczególnych produktów bo jak każdy będzie robił "tak jak mu się wydaje" to efekt może być odwrotny;)

PeCe
07-12-2011, 09:09
A co do przepisu z kfc to mam kilka- na kurczaki, sałatkę, ciasto na pizzę z pizza hut itp. :)
Fajnie gdybyś zechciała się podzielić ;)

syrokomla
07-12-2011, 09:25
Fajnie gdybyś zechciała się podzielić ;)

życie Ci niemiłe?

PeCe
07-12-2011, 09:32
Raz na jakiś czas można ;) Zresztą robione w domu to co innego niż masówka z kfc czy mcd :) nie rozmywajmu tematu :prawi:

milton
02-01-2012, 09:36
Miałem okazję być ostatnio w restauracji "U kucharzy". Nie wiem, czy trafiłem na zły dzień obsługi (nie tylko serwującej posiłki, ale i sprzątającej ten przybytek), ale jeśli ktoś z was poza dość smacznym jedzeniem oczekuje: uprzejmej obsługi, czystości w restauracji i tego, że nie pachnie w połowie pomieszczeń kiblem, to nie polecam.

E: O samym wystroju lokalu się nie wypowiadam. Jedni mogą lubić taki retro-niechlujny wygląd (pewnie modny: vintage), inni nie.

Jaco
02-01-2012, 09:38
Miałem okazję być ostatnio w restauracji "U kucharzy". Nie wiem, czy trafiłem na zły dzień obsługi (nie tylko serwującej posiłki, ale i sprzątającej ten przybytek), ale jeśli ktoś z was poza dość smacznym jedzeniem oczekuje: uprzejmej obsługi, czystości w restauracji i tego, że nie pachnie w połowie pomieszczeń kiblem, to nie polecam.
Nic dziwnego, wszak ten przybytek należy do pani Gessler.:imprezowicz:

bkt
02-01-2012, 11:03
Pracuję w KFC, ale o jakim cieście mówisz to nie wiem :D

chodzilo oczywiscie o pizze hut.

Julek
02-01-2012, 11:33
Nic dziwnego, wszak ten przybytek należy do pani Gessler.:imprezowicz:

Akurat "U Kucharzy" należy do Gesslera, nie Gesslerowej.

Kasztan
02-01-2012, 11:42
Moje ulubione żarełko to mielone (zwane granatami) w sosie z frytami i mizerią :hyhy:

http://img221.imageshack.us/img221/2384/granaty2.jpg

Składniki:

- 0.5kg mielonego mięsa wieprzowego bądź z indyka, jak kto lubi.
- dwa żółtka
- kilka ząbków czosnku
- sos pieczeniowy jasny lub ciemny
- bułka tarta
- sól, pieprz

Przyrządzanie:

Mięcho wrzucamy do miski, trochę pougniatamy, wrzucamy posiekany czosnek (ja tam lubię dużo), dodajemy dwa żółtka i wszystko trzeba odpowiednio wymieszać łapami, potem zostaje tylko dolać do miski kapkę wody coby mięso nie było za suche, posolić i popieprzyć do smaku i formować granaty. Potem obtaczamy w bułce tartej i na patelkę, wiadomo. Polecam robić małe, żeby nie spalić na zewnątrz, a w środku były surowe :D Długość smażenia zależy od wielkości, ale każdy mniej więcej wie jak powinny wyglądać gotowe. W międzyczasie robimy sos pieczeniowy, i jak kotlety będą praktycznie gotowe to wlewamy do nich sos i dusimy kilka minut w sosie. Do tego wg uznania, frytki/ryż jakaś surówa i robimy masę :box:

kapsel77
02-01-2012, 12:01
Kasztan takie żarcie to ogromna strata energii.
Jeśli już chcesz jeść mielone, frytki to ok, ale nigdy razem. Gdy łączysz białka i węglowodany, wtedy kwasy żołądkowe się neutralizują i całe to żarcie zalega w organizmie i gnije.

Spróbuj jeść mielone z warzywami.

Neeryng
02-01-2012, 12:03
chyba pomyliłeś sztućce

Kasztan
02-01-2012, 12:15
chyba pomyliłeś sztućce
Mańkut :oczko:

Jeśli już chcesz jeść mielone, frytki to ok, ale nigdy razem. Gdy łączysz białka i węglowodany, wtedy kwasy żołądkowe się neutralizują i całe to żarcie zalega w organizmie i gnije.

Chvj ze zdrowiem, byle smakowało :lol:

kamilsson
02-01-2012, 12:36

:lol:
Pamiętaj,stara prawda pana Stasia z Marymontu:

"Wełna,nie wełna, aby kicha była pełna"

Jaco
02-01-2012, 15:07
Akurat "U Kucharzy" należy do Gesslera, nie Gesslerowej.
Fakt. Ten sam szrot. :kawa:

VANAHAIM72
02-01-2012, 15:09
Jak to się stało, że dopiero teraz odkryłem taki zacny temat? :niebij:

Julek
02-01-2012, 16:59

Pełna zgoda. :kawa:

Esk
02-01-2012, 17:28
Możesz przybliżyć ?

Gdyż ja słyszałam, że restauracje Gesslera mają dobrą przedwojenną tradycję i starają się do niej nawiązywać. Z dobrym skutkiem zresztą.
Bardzo pochlebne recenzje słyszałam o chwilę działającym i nawiązującym do czasów świetności Wyścigów, bistro na Służewcu jak i o restauracji U Kucharzy.
Dlatego ze zdziwieniem czytam dzisiejsze wypowiedzi Miltona i Twoje.

O Gesslerowej wiem co to za kaliber osoby.
Poza tym w Żelazowej Woli w knajpie w Muzeum Chopina, podaje zupę z kostki :]

Jaco
02-01-2012, 18:55
Możesz przybliżyć ?

Gdyż ja słyszałam, że restauracje Gesslera mają dobrą przedwojenną tradycję i starają się do niej nawiązywać. Z dobrym skutkiem zresztą.
Bardzo pochlebne recenzje słyszałam o chwilę działającym i nawiązującym do czasów świetności Wyścigów, bistro na Służewcu jak i o restauracji U Kucharzy.
Dlatego ze zdziwieniem czytam dzisiejsze wypowiedzi Miltona i Twoje.

O Gesslerowej wiem co to za kaliber osoby.
Poza tym w Żelazowej Woli w knajpie w Muzeum Chopina, podaje zupę z kostki :]
Byłem u Kucharzy, zwabiony ciekawą ekspozycją w oknie. W środku tak, jak pisze Milton, śmierdzi, obsługa robi wielką łachę a porcje w stosunku do cen mikroskopijne. W dodatku nie lubię tej chamskiej rodziny. :zlosliwy:

http://www.youtube.com/watch?v=WOAfGVaYOp4

Julek
02-01-2012, 19:12
Chamska rodzina, chamską rodziną. Gorsze od ich chamstwa są ich przekręty. Swego czasu (ze 3, 4 lata temu) rozpisywała się na ten temat prasa. Teraz, w tym aspekcie, dorobili się w Warszawie konkurencji w postaci przybyłych z Krakowa Likusów.

bkt
02-01-2012, 21:02
geslerowa to jest dla mnie z tego jakiegos programu totalne dno, widze ze gesler nie jest wiele lepszy... jakos tu szacunku do pracownikow nie zauwyazylem.

Jakie przekrety?

Traper
02-01-2012, 21:25
Jeśli się nie mylę to robili jakieś długi, a potem się wykręcali, nie wiem ile w tym prawdy, tak tylko zasłyszane :)

rey
03-01-2012, 06:27
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/514250.html :prosze:

Raffels
13-01-2012, 14:03
Dostalem dzisiaj taki przepis, ponoc rozklada podniebienie na lopatki. Trzeba bedzie sprobowac. :pimp:
http://atinabc.blox.pl/2009/02/Tilsloslashrte-bondepiker-norweski-deser-jablkowy.html

Sosen
13-01-2012, 14:56
Mam pytanie w Kompanii na Podwalu da rade coś zjeść porządnego ? Ide tam na firmówke i nie wiem czy zjeść coś wcześniej :hyhy:

Jaco
13-01-2012, 15:00
Mam pytanie w Kompanii na Podwalu da rade coś zjeść porządnego ? Ide tam na firmówke i nie wiem czy zjeść coś wcześniej :hyhy:
Raczej idź na czczo. Porcje są olbrzymie. :imprezowicz:

http://www.podwale25.pl/index.php/menu

Sosen
13-01-2012, 15:08
Raczej idź na czczo. Porcje są olbrzymie. :imprezowicz:

http://www.podwale25.pl/index.php/menu

Dziekować. A coś byś polecił szczególnie ?

syrokomla
13-01-2012, 15:11
Golonkę! I sznycel wiedeński

Jaco
13-01-2012, 15:22
Dziekować. A coś byś polecił szczególnie ?

Deska „Mix grill” :]

Uwaga, hit!!!:

http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2012/01/09e79ffd386e014c5461144b9d53ffa2.png?1326305796

maatek
14-01-2012, 21:08
Dostalem dzisiaj taki przepis, ponoc rozklada podniebienie na lopatki. Trzeba bedzie sprobowac. :pimp:
http://atinabc.blox.pl/2009/02/Tilsloslashrte-bondepiker-norweski-deser-jablkowy.html

Jestem właśnie po konsumpcji. Rozkłada podniebienie - potwierdzam. Kilka porad po zrobieniu: ja rozbijałem herbatniki i przy tym trzeba uważać, żeby nie były za bardzo kruche, bo wtedy są strasznie zapychające. Jabłka najlepsze starte, kupiłem zielone (+dodałem część ze słoika, bo miałem) i były super.
I najważniejsza uwaga: jak najcieńsze warstwy. Na zdjęciach te warstwy są dość duże, takie też zrobiłem i moim skromnym zdaniem za grube są. Jak ktoś nie chce się szybko zapchać takim rarytasem (a taką szklanicą jak na zdjęciu się zapchałem :P), to na spód szklanicy/pucharku można rzucić warstwę bitej śmietany. Przy takiej pogodzie za oknem to 45min na balkonie starcza.

Ogólnie bardzo dobre, potwierdzam też opinię, że to szybka szarlotka. Jak niespodziewani goście wbijają i się chce im coś dobrego zaprezentować, to świetny pomysł :)

Yanks
14-01-2012, 21:38
- 2 banany
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 2 łyżki masła
- 1/3 szklanki świeżego soku z pomarańczy (niech was ręka boska broni z kartonu)
- Lody waniliowe
- Polewa czekoladowa, karmelowa
- 50 ml rumu
- Gaśnica (Na wszelki wypadek :hyhy:)

Rozpuszczamy masło na patelni dodajemy cukier. Jak się skarmelizuje, wrzucamy pokrojone banany (plastry lub połówki połówek :gupi:) i podsmażamy ok 2 minuty, obracając. Następnie dodajemy sok pomarańczowy dokładnie mieszamy z bananami i po kilku minutach, po odparowaniu, polewamy wszystko rumem. Podpalamy czyli flambirujemy jak rum się wypali to możemy podawać koniecznie z lodami :prawi: + ew. polewa czekoladowa i karmelowa.

Akcję z rumem można odpuścić. Też dobre i bezpieczniejsze.

Przetestowane wielokrotnie. Polecam, jak cholera ...

Adqs
14-01-2012, 22:10
Kilka(naście) postów niżej dałam przepis na naleśniki z serem żółtym i pieczarkami... :)
W sumie to podbijam prośbę o ujawnienie tegoż cuda, czasem można w końcu ;)

Kropcia
15-01-2012, 11:45
W sumie to podbijam prośbę o ujawnienie tegoż cuda, czasem można w końcu ;)

Mail i podeślę :) Bo mam to w formie pdfu :D

StefanMW
15-01-2012, 12:36
Wrzuć na zshare.net, każdy sobie pobierze jak będzie chciał :)

bkt
15-01-2012, 12:51
pogadajmy o alkoholach
;>
jaki najlepszy rum i whisky piliscie, jakie sa najlepsze ogolnie rzecz biorac?
Testowal ktos pijane misie wlasnie z whisky?

Jaco
15-01-2012, 13:00
pogadajmy o alkoholach
;>
O whisky wpisze się kolega Van (jeśli zechce :lol3: ). Co do rumu, to jeśli będziesz miał okazję, to spróbuj na moją odpowiedzialność Appleton Estate 12 years old:

http://havanaclub.com.pl/rumy/appleton_estate_rum.php

Viola
15-01-2012, 13:17
Deska „Mix grill” :]

Uwaga, hit!!!:

http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2012/01/09e79ffd386e014c5461144b9d53ffa2.png?1326305796

Dzień 4:

Misie z jeżówką cytrynową :

http://i42.tinypic.com/rm0mfd.jpg

:gwizdze:

Yanks
18-01-2012, 20:54
Dzień 4:

To się misie nawaliły ... masakra.

paleczka
19-01-2012, 10:29
Dzień 4:

Jak misie skończą już chlać, daj znać, jak smakują.

VANAHAIM72
21-01-2012, 15:57
A mnie dzisiaj naszło na autorską wariację na temat pide:

http://i42.tinypic.com/2e1f9yb.jpg

wrc
21-01-2012, 16:37
Wygląda smakowicie :)

Ytong
21-01-2012, 16:46
A mnie dzisiaj naszło na autorską wariację na temat pide:

http://i42.tinypic.com/2e1f9yb.jpg

Poproszę o przepis :D

Koń Rafał
21-01-2012, 16:54
Wielka pieczona wagina !!!!
A kilka stron wcześniej ktoś wrzucił jajka przekrojone na pół wysmarowane kupą.

Kibole jedzą surowe mięso i popijają spirytusem ewentualnie wodą z kałuży!

Viola
21-01-2012, 17:11
Pijane Misie relacja z degustacji:

Pierwsze wrażenie po wzięciu misia do ust jest takie, że smakuje zupełnie normalnie, po chwili w przełyku czuć już dla odmiany samą cytrynówkę a nie misia, najlepszy efekt gdy się pogryzie takiego misia przed połknięciem.

Snoopy
21-01-2012, 17:21
Viola na zdjęciu wygląda, jakby misie się zlały w jedną wielką misiową kupę? Chyba, że to tylko wrażenie :)

Viola
21-01-2012, 18:41
to był 4 dzień i Misie jeszcze w tym pływały, jak misie wszystko wypiły to każdy jest oddzielnie i wyglądają jak miseczka powiększonych miśków.

VANAHAIM72
21-01-2012, 20:53
Ytong, łap:

Zacznijmy od farszu...

Potrzeba:
1 duża pierś z kurczaka
15 dag Goudy
1 papryka czerwona
1 papryka pomarańczowa
1 mała ale ostra pepperoni
por
cebula
2 ząbki czosnku
przyprawa kebab/shoarma "Prymat"
oliwa z oliwek
sól

Co z tym zrobić:
Pokroić cebulę w drobną kostkę, papryki w dużą kostkę, pora w plastry ok. pół centymetra, pepperoni posiekać. Wszystko razem zeszklić na oliwie po czym poddusić ale krótko - warzywa nie mogą być miękkie a raczej chrupiące. Jak się będzie pitrasić, posiekać czosnek. Po zrzuceniu warzyw z patelni (najlepiej do sporej michy) dodać czosnek. Pierś z kurczaka oczyścić, pokroić w drobną kostkę, oprószyć przyprawą i niezbyt długo przesmażyć na silnym ogniu - mięso ma być tylko pozbawione surowizny oraz mieć pozamykane pory, ale nie wysuszone. Jak mięcho będzie gotowe, to wrzucacie je do michy i doprawiacie wszystko na słoność ("moc" daje pepperoni). Kiedy farsz przestygnie trzeba zetrzeć Goudę na tarce (grube oczka) i wymieszać. Gotowe.

Jak farsz się studzi, zabieramy się za ciasto. Tutaj proporcje są trochę "na oko" bo ciężko to określić, gdyż b. dużo zależy od wielkości jajka, wilgotności mąki itp

Potrzeba:
drożdże (3/4 standardowej kostki 10dag)
mąka tortowa (najmarniej 50 dag)
1 jajko
letnia woda (około szklanki)
jogurt naturalny (małe opakowanie 20 dag)
oliwa z oliwek (tu łatwo określić ilość - standardowa "pięćdziesiątka :D )
łyżeczka cukru
sporawa szczypta soli

Co z tym wszystkim robimy:
Drożdże zasypujemy cukrem, dodajemy sól a potem zalewamy wodą. Trzeba to wszystko dokładnie wymieszać (drożdże mają się rozpuścić) a potem zasypać mąką - mąke przesiewałem; tak lepiej. Do wszystkiego "idzie" oliwa, jogurt, jajko, podwijamy rękawy i dwoma łapami wyrabiamy ciasto. Łatwo nie będzie bo musi być gładkie i idealnie odchodzić... Konsystencja ma być podobna do ciasta na pizzę - aby ją osiągnąć trzeba będzie albo dolać wody, albo też dosypać mąki. Nic nie poradzę - trzeba trenować oko :D
Kiedy ciasto uformujemy w kulę, odstawiamy w ciepłe miejsce na jakieś 45 minut. Jak podwoi objętość i elegancko popęka, mieszamy i dzielimy na kule wielkości kajzerki. Teraz najcięższy moment: trzeba pierdyknąć na kolana przed żoną i jakimś cudem wybłagać aby oddała wałek. Jak się to uda, każdą z tych kulek rozwałkowujemy (raczej cienko ale grubiej niż na pizzę) nadając kształt owalu. 15 minut w cieple (ciasto lekko wyrasta) i można nakładać ZIMNY farsz. Masę rozmieszczamy "po długości" po czym zwilżając brzegi, sklejamy ciasto tak, aby osiągnąć efekt widoczny na zdjęciu gotowego dania. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i zostawiamy (ma być ciepło) na 20 minut. Po tym czasie ciasto wyrośnie i pozostanie już tylko pieczenia. Piekarnik na 200 stopni, termoobieg "on" i po 25 minutach efekt końcowy osiągnięty.

EDIT: Z w/w składników wychodzi 5 "chlebków", każdy o wymiarach ok. 35/15 cm. Już jednym można się najeść, ale ja spożyłem dwa - trzeba duuużo trenować przed Superpucharem :lol:

Ytong
21-01-2012, 21:47
VANAHAIM72 dzięki ;) więc moja mamę czeka nie lada zadanie :)

VANAHAIM72
21-01-2012, 22:05
Myślałem, że to dla Ciebie... Jak będziesz drukował przepis to skasuj kwestię o wałku, proszę :D

Z innej beczki:

pogadajmy o alkoholach
;>

Mieszanie czegokolwiek (wliczając to misie) poza wodą, z single malt to barbarzyństwo, a osoba czyniąca to nie zasługuje na podawanie ręki. I tej tezy będę bronił niczym Niepodległości.

Nie ma czegoś takiego jak "najlepsza" whisky; jednemu smakuje trunek z Lowland a innemu z Islay. Jeden lubi owocowy i lekko przydymiony posmak a inny niemalże asfaltowy z silną nutą soli. Nawet długi okres leżakowania niewiele znaczy dla spożywającego - nie każdy musi lubić taniny.

Poza tym o jakie kryteria Ci chodzi? Ceny? To chyba najgłupsze z możliwych...

Porter
23-01-2012, 14:57
Jako, że temat zmierza ku drugiej stronie, trzeba go podreperować ;)

Wszedłem w posiadanie arcykibolskiego mięsiwa - wieprzowinki już w postaci stejków i nasuwa się kwestia co z tym zrobić dalej.. Wiem, że największa agresja po surowym, ale że jest trochę czasu to mogę pobawić się w kucharza , więc..

Ma ktoś sprawdzony przepis na marynatkę do tego?

Najwyżej punktowane są oczywiście odpowiedzi 'na ostro' . Pozdro :awanti:

księciuniu
23-01-2012, 15:06
Steki tylko z wołowiny i bez marynaty :efoch:
Sól, pieprz i masełko już po zdjęciu z patelni.

Porter
23-01-2012, 17:17
o wołowinke chodzi oczywiście, pomyłka.

Może jednak ktos coś bardziej skomplikowanego?

Jaco
23-01-2012, 17:21

Składniki:
• 1szklanka przegotowanej ostudzonej wody
• ˝ szkl czerwonego wytrawnego wina
• 10 ziaren pieprzu
• 3 liście laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
Sposób wykonania;
Wszystkie podane składniki dokładnie wymieszać i doprowadzić do wrzenia.
Wówczas zamarynować wołowinę.

Składniki:
• 1szklanka przegotowanej ostudzonej wody
• 2/3 szklanki octu winnego
• 10 ziaren pieprzu
• 3 liście laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
Sposób wykonania;
Wszystkie podane składniki dokładnie wymieszać i doprowadzić do wrzenia.
Wówczas zamarynować wołowinę.

Na ostro, to zamiast liści laurowych dodajesz 2 posiekane papryczki chilli.

Nie muszę dodawać, że marynujesz w lodówce.

VANAHAIM72
23-01-2012, 17:45

Zakładam, że wołowina jest sezonowana?

Proszę bardzo:

Cebula, marchewka, pół małego selera, pietruszka, niewielki kawałek imbiru - wszystko to kroisz w cienkie półplasterki. 2 ząbki czosnku oraz chilli siekasz i dodajesz do warzyw. W moździerzu miażdżysz 5 ziarenek ziela angielskiego, listek laurowy. Do warzyw dodajesz miazgę przyprawową, łyżeczkę cukru i kilka łyzek oleju; mieszasz. Obtaczasz tym mięso, które wędruje do lodówki na 2 dni. Po tym czasie robisz zalewę z pół szklanki czerwonego wina, pół szklanki oleju oraz przypraw: estragonu, tymianku i lubczyku po czym zalewasz mięso w warzywach i czekasz następne 24 godziny. Gotowe.

Porter
24-01-2012, 10:37
Dzięki pany za sugestie, zabieram się niniejszym :hipis:

VANAHAIM72
19-02-2012, 14:25
Wariacja na temat kuchni nowoorleańskiej czyli jambalaya z kurczakiem i pikantnymi kiełbaskami paprykowymi:

http://i41.tinypic.com/21awpxd.jpg

VANAHAIM72
21-02-2012, 15:24
Trochę francuskich klimatów - placek cebulowy:

http://i41.tinypic.com/2427rlh.jpg
http://i39.tinypic.com/4vmlw4.jpg

nst
21-02-2012, 15:26
Czym taki prawdziwy placek cebulowy rozni sie od Cebulaka? Zawsze mnie to intrygowalo :P Pytam bo kiedys Maklowicz mowil zeby nie mylic jednego z drugim.

VANAHAIM72
21-02-2012, 16:05
Nie wiem co to jest cebulak tak więc nie jestem w stanie podać różnicy...

EDIT: Od czego jest wujek google... Różnica pomiędzy plackiem cebulowym a dostępnymi w sieci najpopularniejszymi przepisami na cebulaki polega na rodzaju ciasta, innych przyprawach, braku sera, zastosowaniu pora oprócz cebuli, no i użyciu masy jajeczno-śmietanowej. To tak ogólnie.

Jaco
21-02-2012, 22:31
Prawdziwym smakoszom polecam sklepik koło restauracji Fresh&chili. Dobre ceny i zajebisty asortyment. Adresu specjalnie nie podaję, bo to tylko dla prawdziwych żarłoków. :ok: Kto chce, znajdzie na bank. :prawi:

Jaco
07-03-2012, 12:19
Tatar z polędwicy wołowej:

Składniki
20 dag polędwicy wołowej
1 ogórek konserwowy
3 pieczarki konserwowe
1 cebula
2 żółtka
musztarda
2 sardynki

Mięso bardzo drobno i dokładnie posiekać tasakiem na desce. Uformować koszyczek, do którego się zmieści się żółtko. Cebulę, pieczarki, ogórka, pokroić w drobną kostkę i z resztą dodatków ułożyć na talerzu wokół mięsa . Doprawić według swojego uznania („w tym cała zabawa”) solą, pieprzem, papryką, maggi.

http://3.bp.blogspot.com/-CXEndUotAHE/TuJWipINp2I/AAAAAAAAEHE/Tg-Jyyrq9uo/s1600/Tatar.jpg

lans
07-03-2012, 12:29
to bydlę się na mnie gapi :lol:

ultra(L)ights
07-03-2012, 12:32
po "uja" właziłem na ten temat...głodny jestem...a ten tatar to bym jak nasi Śląsk...jak dzik w żołędzie... na pełnej k*rwie w 37 sekund zniszczył :)

deszcz
07-03-2012, 12:35
Bana mu!

PS. Gdzie na mieście można zjeść dobrego tatara w miarę przystępnej cenie i popić przysłowiową "setą"?

Jaco
07-03-2012, 12:36
Bana mu!

PS. Gdzie na mieście można zjeść dobrego tatara w miarę przystępnej cenie i popić przysłowiową "setą"?
Miodowa 2. :pije:

Bar Warszawa:

Trzeba czytać forum. Legart już wrzucał:

http://zrondla.blogspot.com/2011/11/bar-warszawa-miodowa-2.html

syrokomla
07-03-2012, 12:37
W Lotosie

deszcz
07-03-2012, 12:45
Miodowa 2. :pije:

Bar Warszawa:

Trzeba czytać forum. Legart już wrzucał:

http://zrondla.blogspot.com/2011/11/bar-warszawa-miodowa-2.html

Dzięki Ci dobry Panie. Właśnie wiedziałem, że była kiedyś rozmowa na temat tatara i miejsc jego konsumpcji, ale nie mogłem sobie przypomnieć w jakiś temacie się to działo.

ultra(L)ights
07-03-2012, 12:56
Freta..."Pod Samsonem"...no i koniecznie później golonkę z kością...podają tam i kilowe sztuki, oraz podto śliwowicę 60% /lub 70 volt...nigdy nie pamietam:))/ albo piwko ...smacznego:)!

Praha
07-03-2012, 13:21
Dzięki Ci dobry Panie. Właśnie wiedziałem, że była kiedyś rozmowa na temat tatara i miejsc jego konsumpcji, ale nie mogłem sobie przypomnieć w jakiś temacie się to działo.

To było w temacie o knajpach. Ja tam polecałem tatara w plenerze ze sklepu na Ząbkowskiej i z tego co wiem któryś z forumowiczów dał się skusić. Musisz się tylko kilka stron cofnąć w tamtym temacie :)

Praha
07-03-2012, 13:36
Wariacja na temat kuchni nowoorleańskiej czyli jambalaya z kurczakiem i pikantnymi kiełbaskami paprykowymi:

http://i41.tinypic.com/21awpxd.jpg

Panie kochany ale daj pan jakiś sprawdzony przepis na to danie a nie samą fotkę bo jak wspomniano na samym początku:

" W tym temacie wrzucamy przepisy na znakomite potrawy, łatwe do wykonania oraz adresy sklepów z dobrym żarciem...." :)

Buziek_LG
07-03-2012, 15:41
To jeszcze jeden przepis, delikatnie inny na tatara. Na porcję 200g.
Potrzebne są:
Mięso wołowe 200g
Oliwa
Sól, pieprz, maggi
Mała cebula
Żółtko
Korniszony

Mięso drobno posiekać, najlepiej dwukrotnie. Połączyć z łyżką oliwy, 2/3 łyżki maggi(lub jak ktoś woli samemu kombinować to mieszanka tymianku, kminku, papryki i cynamonu), sporą szczyptą pieprzu, mniejszą soli i zupełnie malutką cukru, jednym żółtkiem. Całość odłożyć na 20-30 min do lodówki zawinięte w folię. Po wyjęciu ułożyć do podania i posypać drobno skrojoną cebulką i korniszonami.

A skoro ruszyliście surową wołowinę to polecam jeszcze carpaccio:
Składniki:
1/2 – 1 kg polędwicy wołowej
1-2 łyżki tartego parmezanu
1-2 łyżki kaparów
3-4 łyżki oliwy z oliwek (u mnie z dodatkiem trufli:)
sól, pieprz do smaku

Wykonanie:
Z polędwicy wyciąć równy, maksymalnie duży kawałek.
Mięso uformować w zgrabny wałek, i zawinąć w folię przezroczystą i/lub aluminiową. Zamrozić.

Na 2-3 godziny przed przygotowaniem carpaccio, mięso wyjąć z zamrażarki i pozwolić aby lekko rozmarzło (tak aby dało się kroić).

Mięso pokroić w cieniuteńkie plasterki i od razu układać na talerzu do serwowania.

Doprawić solą i pieprzem. Posypać parmezanem i kaparami. Polać oliwą.

Do momentu podania trzymać w lodówce.
http://lepszysmak.files.wordpress.com/2010/06/dsc_4467.jpg?w=500&h=414

VANAHAIM72
07-03-2012, 20:27
Panie kochany ale daj pan jakiś sprawdzony przepis na to danie a nie samą fotkę bo jak wspomniano na samym początku:

" W tym temacie wrzucamy przepisy na znakomite potrawy, łatwe do wykonania oraz adresy sklepów z dobrym żarciem...." :)

Na cholerę mam się męczyć produkując setki literek jeśli nikt nie będzie zainteresowany? Leniwa bestia jestem i nie zamierzam tego zmieniać.

A jeśli ktoś prosi, to zawszę mogę się poświęcić...

Potrzebujesz:
pierś z kurczaka
20 dag pikantnych kiełbasek paprykowych (ja kupuję tzw węgierskie - coś jak frankfurterki tylko wielce ogniste i podwędzane)
dużą cebulę
czerwoną paprykę
5 łodyżek selera naciowego
puszkę krojonych pomidorów
25 dag ryżu
pół litra bulionu warzywnego
2-3 łyżki oliwy
łyżeczka tymianku
2 listki laurowe
sól
cayenne
pieprz

Co i jak robisz:
Pierś kroisz w kostkę i smażysz na oliwie wraz z listkami laurowymi jakieś 10 minut na dużej i głębokiej patelni. W tym czasie siekasz cebulę w kostkę, paprykę w paski a seler w plasterki. Gotowego kurczaka wyjmujesz z patelni, a na jego miejsce wrzucasz warzywa i smażysz mieszajac dosyć często, aż będą półtwarde. Wyławiasz liście laurowe - do niczego już nie są potrzebne. Potem wlewasz zawartość puszki pomidorów, wrzucasz kiełbaski pokrojone na niewielkie kawałki i wsypujesz ryż. Pozwalasz żeby ryż wypił cały sos i zalewasz bulionem. Mieszasz i czekasz aż wszystko zacznie wrzeć. Jak zacznie bulgotać wrzucasz kurczaka, tymianek, mieszasz, przykrywasz patelnię i zmniejszasz ogień. Mieszaj co jakiś czas, żeby nie przypalić ryżu. Powinno się to wszystko pulpać jakieś 20-25 minut do czasu aż ryż będzie miękki. Na koniec doprawiasz solą, cayenne i pieprzem.

Czas gotowania zależy od ryżu a ilość przypraw od tego ile zniosą Twoje kubki smakowe (my preferujemy tzw "ogień w gębie"), no i zawartości papryki w kiełbaskach a soli w bulionie...

Paw(L)ak
17-03-2012, 13:27
Dobra, jako że temat zamiera to wrzucę swój ''popisowy'' przepis. Oto potrawa dla fanów kuchni włoskiej, czyli makaron, albo jak kto woli: pasta.

Możecie sobie go przyrządzić jak chcecie: ze szpinakiem (który po doświadczeniach z przedszkola, ja szczerze j.ebię w dupę :protestuje:) albo z natką pietruszki.

Składniki:
- 200 gr. makaronu tagliatelle.
- 2 łyżki oliwy.
- jakieś 250 gr. piersi z kurczaka pokrojone na małe kawałeczki.
- 2 ząbki czosnku (jeśli chcecie, jak lubicie).
- 150 ml. śmietanki 18% procent (czyli jakieś 4 kopiaste łyżki).
- 3 łyżki świeżego estragonu (ale jeśli takiego nie znajdziecie, to możecie użyć tego z torebki Kamisa czy innego szajsu, różnica w smaku minimalna).
- 100 gr szpinaku/pietruszki (jak mówiłem, co kto woli).
- ćwiartka cytryny.
- sól i pieprz wedle uznania.

Przyrządzenie:
Gotujecie makaron (8-10 minut). W międzyczasie smażycie na oliwie (w ostateczności na zwykłym oleju) kurczaka, gdy będzie lekko złoty (po jakiś 4-5 minutach) dodajemy czosnek (jeśli używacie) oraz śmietanę i estragon. Gotujecie to na małym ogniu i często mieszacie. Potem dolewacie kilka łyżek (3-4) wody w której gotuje się makaron. Gdy makaron jest ugotowany, odcedzacie go z wody, wrzucacie na patelnię i dodajecie pietruszkę/szpinak oraz sól i pieprz wedle uznania. Mieszacie całość jakieś 2-3 minuty. Nakładacie danie na talerz, dodając na koniec, bezpośrednio przed jedzeniem, wyciśnięty sok z cytryny.

Smacznego ;)

Proste, ale rodzince smakuje. Na końcu powinno wam wyjść coś takiego:
http://img513.imageshack.us/img513/6159/makaronf.jpg

Yanks
19-03-2012, 06:44
Temat zdominowany przez piersi kurczaka. :wkurzony:

Mayk
19-03-2012, 08:48
Temat zdominowany przez piersi kurczaka. :wkurzony:

Bo kobieta jest jak kurczak.

Najlepsze piersi i udka.

Adqs
19-03-2012, 11:04
Jadł ktoś makaron z pancettą kiedyś? Niby tylko kluski z boczkiem, ale i tak i tak miazga.

Coś na dzisiejszy obiad polecacie ? ;) W miarę szybkie i smaczne i dla żarłoków.

Mayk
19-03-2012, 11:05
Jadł ktoś makaron z pancettą kiedyś? Niby tylko kluski z boczkiem, ale i tak i tak miazga.

Coś na dzisiejszy obiad polecacie ? ;) W miarę szybkie i smaczne i dla żarłoków.

A to nie penne carbonara?

Adqs
19-03-2012, 11:07

A może, w Belgii to jadłem. Ciotka mówiła, że to pancetta ;)
/to co kumaczi w kwestiach kulinarnych polecą na obiada ? :p

Jaco
19-03-2012, 11:18
Ziemniaki ze skwarkami z boczku i maślanką. Można dołożyć jajko sadzone.

Calgon
19-03-2012, 15:10

Pancetta to po prostu wloski dojrzewajacy,a potem suszony boczek ( ale nie tylko), ktorego orginalnie uzywa sie do Carbonary.:)

Makrel
21-03-2012, 13:25
Chciałbym polecić to oto danie. Nie da się opisać tego cudownego smaku. :) Powodzenia

http://www.przepisy.pl/przepis/kurczak-w-ciescie-3

Jaco
01-04-2012, 16:06
Kilka prawilnych tematów zjechało nisko, ale ten niech trwa. :prawi:
Z inspiracji Arcziego:

Gurmańska pljeskavica

1 kg siekanego mięsa wołowo-wieprzowego
2 posiekane strąki ostrej papryki
15 dag startego wędzonego żółtego sera
15 dag posiekanej wędzonej słoniny
sposób przygotowania:

Mięso dobrze wyrób, wymieszaj z resztą składników i uformuj 4 płaskie kotlety. Upiecz na ruszcie z obu stron (stopień wysmażenia wg uznania).

Proste i pyszne! :prosze:

Inny przepis na tę samą potrawę:

http://smaker.pl/przepisy/obiady/pljeskavica-balkanskie-hamburgery-mielone,43824

8)

meraś
01-04-2012, 20:20
Dobra żarłoki jest sprawa ;)

Potrzebuję przepis ( najlepiej 2 dobre przepisy ) na sałatkę.

Trzeba zadowolić podniebienia większej liczny osób ( Wielkanoc na Mazurach :))

Klusek
01-04-2012, 20:43
Dobra żarłoki jest sprawa ;)

Potrzebuję przepis ( najlepiej 2 dobre przepisy ) na sałatkę.

Trzeba zadowolić podniebienia większej liczny osób ( Wielkanoc na Mazurach :))

ja robię tak:

1. łosoś wędzony (szarpiesz w kawałki akuratne na widelec), oliwki zielone (kroję na pół), pomidory suszone (tak samo jak łosoś), pieczarki marynowane, pieprz i balsamico do smaku. Czasem dodaję też orzeszki ziemne.

2. (ala bawarska) - szynkę konserwową, ser żółty (wyrazisty w smaku) i ogórki konserwowe kroję w paski, do tego 2 cebule - kroję na piórka i blanszuję. Mieszam składniki i zalewam sosem: balsamico+oliwa+pieprz+kminek.

smacznego.

Klusek
01-04-2012, 20:45
Kilka prawilnych tematów zjechało nisko, ale ten niech trwa. :prawi:
Z inspiracji Arcziego:

Gurmańska pljeskavica

2 posiekane strąki ostrej papryki
15 dag startego wędzonego żółtego sera
15 dag posiekanej wędzonej słoniny
sposób przygotowania:

Mięso dobrze wyrób, wymieszaj z resztą składników i uformuj 4 płaskie kotlety. Upiecz na ruszcie z obu stron (stopień wysmażenia wg uznania).

Proste i pyszne! :prosze:

Inny przepis na tę samą potrawę:

http://smaker.pl/przepisy/obiady/pljeskavica-balkanskie-hamburgery-mielone,43824

8)

brzmi zajebiście - mięso siekałeś czy mieliłeś?

urs
01-04-2012, 21:25
nie wiem może I było mega tanie około 10 zł mega sycące dla 2 OSÓB bez śniadania ''spaghetti'' z serka topionego
1 śmietanka od 30% wzwyż kupcie taka co się nie waży
makaron jaki kto lubi
2 -3 serki topione zależy od gęstości
1-3 ząbki czosnku
kilka plastrów szynki
2 cebulki

cebulkę i szynkę z czosnkiem obsmażamy jak na jajecznice odkładamy na bok na patelni z szynki i cebuli wlewamy śmietanę MUSI BYĆ GORĄCA i trochę solimy dodajemy serki topione drobne krójcie gdyż będą ;gródki ; i się nie roztopią jak się rozpuszcza dodajemy cebule szynkę i czosnek i wsio

CZAS : TYLE SAMO CO GOTUJE SIĘ MAKARON RESZTĘ ZDĄŻYSZ ZROBIĆ W CZASIE

meraś
02-04-2012, 07:22
ja robię tak:

1. łosoś wędzony (szarpiesz w kawałki akuratne na widelec), oliwki zielone (kroję na pół), pomidory suszone (tak samo jak łosoś), pieczarki marynowane, pieprz i balsamico do smaku. Czasem dodaję też orzeszki ziemne.

2. (ala bawarska) - szynkę konserwową, ser żółty (wyrazisty w smaku) i ogórki konserwowe kroję w paski, do tego 2 cebule - kroję na piórka i blanszuję. Mieszam składniki i zalewam sosem: balsamico+oliwa+pieprz+kminek.

smacznego.

No no :) właśnie o coś w ten deseń mi chodzi :) dzięki :)

Jaco
02-04-2012, 09:29
brzmi zajebiście - mięso siekałeś czy mieliłeś?

:chytry:

Ytong
02-04-2012, 09:33
Jaco, super przepis ! Jak masz podobne przesyłaj je ;)

Klusek
02-04-2012, 12:29
:chytry:

przepis czytałem, pytanie było potencjalnie złośliwe

Jaco
02-04-2012, 12:43
przepis czytałem, pytanie było potencjalnie złośliwe
Moja odpowiedź takoż. :lol2:

Makrel
02-04-2012, 13:50
Urs dzięki za fenomenalny przepis. Nieźle się nażarłem :)

Porter
02-04-2012, 14:17
Urs dzięki za fenomenalny przepis. Nieźle się nażarłem :)

No, przepis zacny. Bomba kaloryczna najlepsza na kaca, polecam. Ja oprócz topionego wrzucam do śmietany ze 2-3 żółtka i sypie w to dużo startego żółtego sera. Zamiast szynki boczek. Po takiej szamie zazwyczaj z pół godzinki musi minąć zanim z domu wyjdę ;)

Angela
05-04-2012, 18:32
Ma ktoś jakiś dobry przepis na sałatkę? Wielkonoc za chwilę a pomysłów brak.

mort
05-04-2012, 19:07
kupic :D

Pan Artysta
05-04-2012, 19:16
kupic :D

człowiek mikrofala w tym temacie :lol:

nie zaskoczył mnie :lol urwa do kwadratu:

chajtgr
05-04-2012, 19:30
Ma ktoś jakiś dobry przepis na sałatkę? Wielkonoc za chwilę a pomysłów brak.
a może gyrosik?

http://www.gotujmy.pl/salatka-gyros-,przepisy,30448.html

Angela
05-04-2012, 21:58
Gyros jest praktycznie co święto u mnie :D Chciałabym coś innego. Ale dzięki za propozycję ;)

A_S_1984
05-04-2012, 22:04
prosta sałatka:

- groszek z puszki
- mała cebulka lub gruby szczypior
- jaja ugotowane na twardo
- majonez

cebulę/szczypiorek i jaja pokroić, groszek odcedzić, wrzucić do michy, dodać majonez doprawić do smaku i zamieszać

:D

Jaco
06-04-2012, 13:44
Bardzo zacny przepis na żurek:

http://smaker.pl/przepisy/obiady/urek-quot-na-bogato-quot,23599

Raffels
06-04-2012, 14:26
Bardzo zacny przepis na żurek:

http://smaker.pl/przepisy/obiady/urek-quot-na-bogato-quot,23599

Potwierdzam, korzystalem niemal z identycznego kilka razy, wychodzi rewelacyjnie. :pimp:

To tak w temacie salatek:

Składniki:
- woreczek ryżu
- dwa filety z kurczaka
- papryka czerwona
- papryka żółta
- puszka kukurydzy
- 2 pory
- 1-2 łyżki przyprawy curry
- sól, pieprz
- olej do smażenia
- kilka łyżek majonezu

Wykonanie:

Kurczaka umyć, pokroić w kostkę. Obtoczyć w curry i usmażyć na rozgrzanej oliwie. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Ryż ugotować, wystudzić. Papryki pokroić w kostkę, por drobno posiekać . Połączyć ze sobą wszystkie składniki, dodać kukurydzę. Doprawić solą i pieprzem, dodać majonez. Dokładnie wymieszać. Smacznego :)

Sałatka najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy już wszystko się ze sobą "przegryzie".

Z tym, ze ja lubie tez dodac troche curry do juz gotowej salatki no ale to nie kazdemu pewnie podejdzie.

A_S_1984
06-04-2012, 15:04
kolejny przepis na prostą szybką sałatkę:

makaron (najlepiej farfalle lub tortellini z ulubionym nadzieniem, musi być krótki)
papryka zielona czerwona i żółta
ser żółty
szynka konserwowa
majonez i przyprawy

Makaron gotujemy, papryki ser i szynkę kroimy w dosyc równą kostkę, wszystko razem do miski, mieszamy z majonezem i przyprawiamy do smaku.

Również smakuje lepiej na drugi dzień :)