PDA

Zobacz pełną wersję : Inwestowanie - Giełda, Forex, Fundusze

Strony : [1] 2

Piknik z Poludniowej
11-09-2010, 14:18
nie znalazlem takiego tematu a to moj maly konik wiec chcialbym zebysmy podyskutowali.

Krotko. Jak, gdzie i ile mozna zrobic zeby zarobic.

Zapraszam do dyskusji biednych, srednich i bogatych. WSZYSCY moga zarabiac, a tu postaramy sie podpwiedziec jak.

Moje podpwiedzi:

Giełda dla kumatych. Polecam IDMSA, MCI i GANTa. Pierwsza wlasnie opylila akcje ze skupu inwestorowi finansowemu, zaraz bedzie info o kupnie banku plus IPO Electusa i IDEA TFI. Ciekawy wrzesien.
MCI, wreszcie ABC Data sie ruszyla wiec zaksieguja sporo cachu w 3 kwartale, spolka dobrze zarzadzana, bogata. Ciagle tania w porownaniu do konkurencji.
GANT - najtanszy z developerow, zaczeli budowe w Warszawie, idzie podobno sprzedaz super.

Dla poczatkujacych W polbanku Kowalczykowa reklamuje konto oszczednosciowe, 5,5% w skali roku, odesetki kapitalizowane codziennie. Mozna otworzyc 3 rachunki po 17l kazdy. C\hyba najlepsza teraz oferta.

Dla pocztkujacych z gielda informacja, ona sama w listopadzie wejdzie na rynek, bedzie mozna przyciac pare zlotyc ...

Piknik z Poludniowej
13-09-2010, 19:59
widze ze nikt nie podejmuje tematu.. a szkoda, dzieki moim weekendowym propozycja mozna bylo zarobic 10% w jeden dzien dzieki IDMSA Szczegoly tutaj (http://stooq.pl/q/?s=idm&c=1d&t=c&a=lg&b=0) POLECAM trzymanie dalej lub zakupy, jeszcze bedzie szansa wiekszego zarobku...

Bugi B.
13-09-2010, 20:08
w temacie "gdzie konto?" czasem pojawiały się tematy inwestycyjne.
myślisz, że debiut GPW na... GPW to niezła okazja?:) ja szczerze sam przymierzałem się do bawienia w kontrakty terminowe i forex, ale nie mam funduszy by się "bawić"...

Szawar
13-09-2010, 20:22
Dla poczatkujacych W polbanku Kowalczykowa reklamuje konto oszczednosciowe, 5,5% w skali roku, odesetki kapitalizowane codziennie. Mozna otworzyc 3 rachunki po 17l kazdy. C\hyba najlepsza teraz oferta.

Dla pocztkujacych z gielda informacja, ona sama w listopadzie wejdzie na rynek, bedzie mozna przyciac pare zlotyc ...

Zakladanie konta oszczednosciowego w Polbanku jest dosc ryzykowne zwazywszy na fakt ze nie korzysta on z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Lepiej skorzystac chyba z konta Osczednosciowego w Kredyt Banku - Swobodna Lokata, który przewiduje 5,3% ( przy wkladzie do 14,9 tys) w skali roku, odsetki sa kapitalizowane codziennie. Mozna zalozyc tylko jedno konto. Zawarcie konta nie jest rownoznaczne w koniecznoscia prowadzenia rachunku bankowego w tym banku.

Kawa
13-09-2010, 21:17
Jak do tej pory Polbank nie padł to już raczej nie padnie, a ten świetny Kredyt Bank ma jeden z gorszych portfeli kredytowych na rynku ;)

jasin
14-09-2010, 07:49
tak na marginesie, to kiedyś był temat giełda / inwestycje.

Szawar
14-09-2010, 08:53
Jak do tej pory Polbank nie padł to już raczej nie padnie, a ten świetny Kredyt Bank ma jeden z gorszych portfeli kredytowych na rynku ;)

Mimo wszystko w Polbanku nie zostawił bym pieniedzy. Nie warto ryzykowac dla kilku dziesiatych procenta. Co do kredytu, temat jest o inwestowaniu, jesli ktos chce zalokowac kase, to nie bedzie brał kredytu.

Piknik z Poludniowej
14-09-2010, 13:54
w Polbanku kasy strzeze grecki odpowiednik naszego BFG wiec raczej bylbym spokojny. Zreszta juz zlozyli papiery w Polsce o licencje, nie beda dzialali jako polski oddzial tylko polski bank.

w Polbanku dobre jest t ze mozna zalozyc kilka kont, max 17k, czyli 2,33 zlotego wpada codziennie z odsetek.

Co do GPW na GPW. roznie moze byc. napewno beda go skupowaly roznej masci TFI, emerytalne, banki, i inne instytucje finansowe. W koncu chca miec wplyw na cos dzieki czemu zyja. Dwa, ze GPW to dojna krowa, zawsze przynosi zyski czy to hossa czy bessa, prowizje od transakcji trzeba placic.
Nie wiem tylko czy da zarobic na szybko, bardziej widze ja jak Tauron, ktory po 2 miecha dopiero rusza.

Piknik z Poludniowej
14-09-2010, 13:56
kontrakty terminowe i forex, ale nie mam funduszy by się "bawić"...

nie radze sie bawic, juz lepiej wsadzic kase w fundusze czy gielde niz kontrakty. Trzeba miec kupeeeee czasu zeby powyciagac pieniadze z kontrkatow czy forex. ale zyski (straty) tez ponadprzecietne.

Citlivu
14-09-2010, 14:18
nie znalazlem takiego tematu a to moj maly konik wiec chcialbym zebysmy podyskutowali.

Krotko. Jak, gdzie i ile mozna zrobic zeby zarobic.

Zapraszam do dyskusji biednych, srednich i bogatych. WSZYSCY moga zarabiac, a tu postaramy sie podpwiedziec jak.

Moje podpwiedzi:

Giełda dla kumatych. Polecam IDMSA, MCI i GANTa. Pierwsza wlasnie opylila akcje ze skupu inwestorowi finansowemu, zaraz bedzie info o kupnie banku plus IPO Electusa i IDEA TFI. Ciekawy wrzesien.
MCI, wreszcie ABC Data sie ruszyla wiec zaksieguja sporo cachu w 3 kwartale, spolka dobrze zarzadzana, bogata. Ciagle tania w porownaniu do konkurencji.
GANT - najtanszy z developerow, zaczeli budowe w Warszawie, idzie podobno sprzedaz super.

No nie, skoro i tutaj zawitała giełda to za pare miechów koniec hossany:>
Zastanawiałem się już od jakiegoś czasu czy nie wycofać części kaski z giełdy. Dzięki Piknik, za kolejny impuls do tego:)

Piknik z Poludniowej
14-09-2010, 14:39
Zastanawiałem się już od jakiegoś czasu czy nie wycofać części kaski z giełdy. Dzięki Piknik, za kolejny impuls do tego:)

spokojnie, ja nie jestem naganiaczem, ani baba z warzywniaka co kupuje akcje bo kupuje sasiadka.
Watek jest po to zeby pomoc ludziom jakos swoja kase pomnazac. Gielda jest jednym z przykladow. Poczatkujacym z kasa polecam lokaty, konta oszcz i fundy.
Skoro sie znasz to tez mozesz dorzucic swoje trzy grosze ..

Citlivu
14-09-2010, 15:19
spokojnie, ja nie jestem naganiaczem, ani baba z warzywniaka co kupuje akcje bo kupuje sasiadka.
Watek jest po to zeby pomoc ludziom jakos swoja kase pomnazac. Gielda jest jednym z przykladow. Poczatkujacym z kasa polecam lokaty, konta oszcz i fundy.
Skoro sie znasz to tez mozesz dorzucic swoje trzy grosze ..

Spoko to była taka mała prowokacja :hyhy:

Co do moich sposobów pomnażania gotówki to w zasadzie korzystam/korzystałem z 3 narzędzi - giełda, waluty, konto oszczędnościowe (każde w innym momencie, rzadko kiedy 3 naraz). Przy takich mocnych ruchach jakie miały miejsce od dwóch lat (najpierw dolar, następnie giełda, ostatnio na dolarze też złapałem parę procent), nietrudno było pomnożyć gotówkę, tak więc to żadna wykładnia tego czy się znam czy też nie. Obawiam się z jednej strony spadków, z drugiej strony chciałbym parę miesięcy trendu horyzontalnego.

Od 2 miesiący przemeblowuje swój portfel akcji, wchodzę w kilka spółek w podobnej sytuacji jak IDMSA, wychodzę z innych ( myślałem nad tą spółką ale zdecydowałem się na inne oby nie mniej profitowe,). Pozostawiłem sobie jedynie jedną która doświadczyła mocnych wzrostów od 2009 - jest to Auxilium, na której przebywam od przedziału 3,5-3,9 i traktuje to jako inwestycja na lata, mam nadzieję iż zarząd mnie nie zawiedzie;)

Moja prywatna rada dla przypadkowej osoby? Jeśli np, chcesz zainwestować gotówkę w jedną spółkę nie rób tego w jednym zleceniu. Wchodz po mału np przez parę miesięcy obserwując sytuację przez ten czas(uważaj na prowizję, więc dobrze to policz jakimi pakietami kupować).

midzi
14-09-2010, 15:36
Impulsów jest wiele i ja na też liczę na tąpniecie, bo będzie oznaczało to oznaczało za jakiś czas sezon zakupów :)

WIG20 praktycznie podwoił już liczbę punktów, z 1372 pkt. do poziomu ok. 2600 pkt. więc przy obecnym trendzie bocznym średnioterminowym może nastąpić za jakiś czas jedno wielkie bum. Wchodzenie teraz na giełdę dla kogoś kto ma nikłe pojęcie o zarządzaniu portfelem to jest najgorsza rzecz jaką może zrobić. Lepiej niech kupi sobie za tą kasę jaką rolną działeczkę, albo zostawi kasę na lokacie.

Piknik z Poludniowej
14-09-2010, 18:05
dlatego prowadzmy ten watek dla kazdego, dla mniej obeznanych bedziemy proponowac lokaty, konta oszczednosciowe itd, a dla kumatych spoleczki na bananie ;p czy inne instrumenty...warto zauwazyc ze za kilka dni debiutuja ETFy

Kawa
14-09-2010, 18:32
Mimo wszystko w Polbanku nie zostawił bym pieniedzy. Nie warto ryzykowac dla kilku dziesiatych procenta. Co do kredytu, temat jest o inwestowaniu, jesli ktos chce zalokowac kase, to nie bedzie brał kredytu.

Jeśli przytaczasz Polbank jako niestabilny bank to ja Ci pokazuje, że w Kredyt Banku też może nie być tak różowo, a taka sytuacja nie martwi raczej kredytobiorców, a depozytariuszy.

dyha
14-09-2010, 21:33
tak na marginesie, to kiedyś był temat giełda / inwestycje.

sam chyba zakładałem :hmm:

Grejfrut
15-09-2010, 06:46
dobrze panowie, to ja mam prośbę gdzie włożyć na lokatę nie dużą sumę (1.000-1.500), może być na rok bo mi się nie spieszy z wydatkami. Chodzi o to żeby się nie przetraciło, a jeszcze troszeczkę zarobiło. Co polecacie? :)

Szawar
15-09-2010, 08:28
dobrze panowie, to ja mam prośbę gdzie włożyć na lokatę nie dużą sumę (1.000-1.500), może być na rok bo mi się nie spieszy z wydatkami. Chodzi o to żeby się nie przetraciło, a jeszcze troszeczkę zarobiło. Co polecacie? :)

Najlepiej oprocentowane jest Konto Mocno Oszczedajace w Polbanku - 5.5% lub Swobodna Lokata w Kredyt Banku - 5,3. Oba z dzienna kapitalizacja odsetek.

Citlivu
15-09-2010, 08:59
dlatego prowadzmy ten watek dla kazdego, dla mniej obeznanych bedziemy proponowac lokaty, konta oszczednosciowe itd, a dla kumatych spoleczki na bananie ;p czy inne instrumenty...warto zauwazyc ze za kilka dni debiutuja ETFy

Co za sens Twoim zdaniem ma ETF na WIG20 ? Nie lepiej samemu zbudować portfel ze spółek Wig20? Tak jestem sceptycznie nastawiony:foch:

Endrju
15-09-2010, 10:48
Dobra, to powiedzcie giełdowe kozaki jaki los wróżycie Tauronowi. Ja na razie trzymam, bo fajnie rośnie, chociaż na początku mocno wątpiłem ;) ale ogólnie z jakąkolwiek analizą nie ma to nic wspólnego.

Citlivu
15-09-2010, 12:40
Zamiast wróżby proponuję scenariusz tego co ja bym zrobił gdybym miał Taurona od debiutu:D Skoro rośnie to bym trzymał, mając stop lossa założonego (np poniżej ostatniej konsolki, więc jakieś 5,50 ale to tylko luzny przykład). Jeżeli w dalszym ciągu by rosło to bym stopa sukcesywnie podciągał. Jeżeli by spadło w okolicy to ucieszyłbym się z tych paru procent które zarobiłem i poszukał innej okazji.

Btw. W Taurona nie wejdę, mam tam jakieś zasady i "magiczne";) wskazniki i Tauron w obecnej chwili nie jest dla mnie. Nie znaczy to, że nie będzie rósł. Po prostu nie złamię swoich zasad:)

EDYTA: Czy ktoś zna sposób w jaki można zainwestować w egzotyczniejsze waluty ? Np Forinta Węgierskiego ? Najchętniej nie chciałbym mieć tych walut fizycznie więc kantor odpada (prowizja też jest jakaś mega moim zdaniem). Jakiś spokojny produkt, oddający ruch walut. Na Forex nie mam nerw;)

Piknik z Poludniowej
15-09-2010, 14:57
Co za sens Twoim zdaniem ma ETF na WIG20 ? Nie lepiej samemu zbudować portfel ze spółek Wig20? Tak jestem sceptycznie nastawiony:foch:

etfy nie dialaja tylko na akcjach, ale i na kontraktach np. wiec jak leci wig to zarabiaja na krotkich.. wiec ryzyko masz mniejsze.

Citlivu
15-09-2010, 22:14
etfy nie dialaja tylko na akcjach, ale i na kontraktach np. wiec jak leci wig to zarabiaja na krotkich.. wiec ryzyko masz mniejsze.

Oka, w ten sposób ma to sens i można rozważyć. Masz może linki do jakichś wyników historycznych z USA ? Nie chce mi się szukać, a może przypadkiem masz pod ręką:mistrz: Jak nie to poszukam w wolnej chwili i tu wrzucę

Peter
16-09-2010, 06:41
Ja często odwiedzam ten blog: http://appfunds.blogspot.com/

Kijek
19-10-2010, 11:15
A ja chyba zwrócę uwagę mocniej na kurs dolara ;)

Ostatnimi czasy spada i po cichu liczę, że jakoś w czasie średnioterminowym zrobi się dobra promocja aby kupować.

Nastepnie wrzucić na odnawialną lokate miesięczną 0.5% (może 0.5% to nie ale 0.2% już tak :P ) i czekać aż znowu urośnie do 3.80 PLN.

Sprzedać.

i w ten sposób 70% w pół roku zarabiamy :D
i są wakacje w Chile ! ;)

daimler
19-10-2010, 11:26
Ty zobaczysz dolara po 3.80 :lol:

Kijek
19-10-2010, 11:58
zobacze i **** :napinka:

Nie no serio po 1.90 i 3.80 nie zobacze ale po 2.20 i 3.40 już pewnie tak.

Prosta matematyka i prosty excel i wiesz ile jesteś do przodu. ;)

daimler
19-10-2010, 12:18
Biorąc pod uwagę aktualną politykę pieniężną w USA polegającą na tym, że komuś się chyba zaciął guzik "drukuj" w ichniejszej mennicy, to śmiem tweirdzić że prędko po 3.20 nie zobaczysz.

Kijek
19-10-2010, 12:44
Tak jest to jeden z powodów dla jakich mogę nie zobaczyć ale racjonalnie rzecz biorąc nie widzę opcji żeby na dłuższą metę bylibyśmy świadkami tak dolara po ~ 2.50 (+/- 30gr).

Przy obecnych cenach lokat. (pomijając giełdę) to zarobek 30%- 40% w mniej niż rok to uważam bardzo dobry zarobek.

A jeśli będzie okazja kupowania dolców po 2.20-2.30 to ja jestem w tym. Nawet jeśli będę "musiał" je sprzedać po 3.00 zł to i tak będę zachwycony.

Ps. przypominam czas czerwca - lipca 2008 roku. ;) Niby środek kryzysu niby było wiadomo, że dolar urośnie.
Nie wiem tylko czy teraz sytuacja się nie powtórzy.

troche ryzyk fizyk, no ale kto nie ryzykuje nie pije szampana ;)

daimler
19-10-2010, 12:56
troche ryzyk fizyk, no ale kto nie ryzykuje nie pije szampana

za robotę się weź, a nie na fart liczysz! :lol:

Bugi B.
19-10-2010, 13:09
planuje ktoś zapisać się na akcje GPW? jak przemyslenia nt tego debiutu?

reverte
19-10-2010, 16:06
Podbijam temat akcji GPW, bo..juz się zapisałem. Blade mam pojęcie co z tego wyjdzie, jak i o inwestowaniu i o tym, o czym, była mowa na poprzedniej stronie, ale chętnie się podciągne.

Endrju
19-10-2010, 19:35
Przede wszystkim wygląda na to, że będzie gigantyczna redukcja zapisów na GPW, także kokosów nie należy się spodziewać ;)

Piknik z Poludniowej
21-10-2010, 15:45
dokladnie. ciezko teraz cos powiedziec ciekawego. Redukcja pewnie bedzie, a sam pakiet startowy 4300 to malo. Ja zapisalem sie na 3 rachunkach rodzinnych ;P kokosow sie nie spodziewam, ale dla zasady sie zapisale. Debiuty w dluzszym okresie, Tauron - 18% i PZU 20% z groszem byly udane.

midzi
21-10-2010, 16:33
Ja wziąłem GPW na dwóch rachunkach, ale redukcja może być naprawdę spora. Wydaje mi się, że jeśli ktoś ma sensowne fundusze (100-500k) to długoterminowa inwestycja w akcje GPW może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Liczę że wzrost pierwszego dnia będzie w okolicach 12-13%, a cena na zamknięcie nie przekroczy 49 zł.

Citlivu
22-10-2010, 13:30
Ja poczekam. Jak policzyłem, że musiałbym rozdzielić kasę z przynajmniej na 10 rachunków po rodzinie to odpuściłem. Starczy mi symbolicznie przed 9 listopada.... Liczę, że więcej dobiorę w lepszej cenie/bez bujania się na kilkanaście rachunków... po 9 listopada.

PS. Cena taka mało atrakcyjna ale nie dziwię się... jest taki boom, że i po 50zł poszłyby wszystkie akcje.. a może nie było by aż takich mega redukcji

księciuniu
24-10-2010, 23:06
a jaką redukcję w przypadku GPW przewidujecie ??

Kijek
25-10-2010, 10:07
chyba korektę?

h_L
25-10-2010, 11:03
Może forumowi specjaliści się wypowiedzą. Czy opłaca się brać w takim razie pełny pakiet akcji GPW?Interesuje mnie jednorazowy zarobek kilku stówek. Na giełdzie nie grałem, więc traktujcie mnie jako laika w tym temacie;)

kiubz
25-10-2010, 11:57
Może forumowi specjaliści się wypowiedzą. Czy opłaca się brać w takim razie pełny pakiet akcji GPW?Interesuje mnie jednorazowy zarobek kilku stówek. Na giełdzie nie grałem, więc traktujcie mnie jako laika w tym temacie;)

Specjalistą nie jestem ale sam się zastanawiam czy wchodzić w to, wiele zależy od ceny po jakiej będą faktycznie akcje. Cena 43 zł jest dość wysoka i jeśli po takie będą przyznawane to zarobku w ciągu pierwszych kilku sesji na poziomie kilkunastu % może nie być. Druga sprawa to redukcja, jeśli prawdą jest, że zapisy są rekordowe to dla mnie bez sensu blokowanie sobie 4 tys na 2 tygodnie, tracenie odsetek z konta oszczędnościowego czy lokat, po to, żeby faktycznie dostać akcje za 1 tys zarobić może 100, może maksymalnie 200 zł a po opłaceniu prowizji i podatku odpowiednio mniej.

Reasumując, teoretycznie z nastawieniem, żeby sprzedać na debiucie nie powinno się stracić, ale też zarobek nie będzie oszałamiający. W dłuższej perspektywie pewnie będzie rosło, ale ile to już nie wiem :)

jarecki_
25-10-2010, 15:11
Również uległem presji i założylem konto maklerskie w PKO bp przy swoim koncie. Radukcja będzie spora i moze sięgnąć nawet 70%.

Pytanie do specjalistów. Jestem laikiem, ale skorym do nauki. Podstawowe terminy itp są przeze mnie opanowane, ale... co czytać?co śledzic? ;)

jasin
25-10-2010, 17:41
Patrząc na ten wątek aż ciśnie się na usta stara giełdowa prawda: jak już sprzątaczka u Ciebie w biurze mówi o akcjac to znaczy, że najwyższa pora sprzedawać akcje. No offence.

Piknik z Poludniowej
25-10-2010, 17:46
Patrząc na ten wątek aż ciśnie się na usta stara giełdowa prawda: jak już sprzątaczka u Ciebie w biurze mówi o akcjac to znaczy, że najwyższa pora sprzedawać akcje. No offence.

na hosse jeszcze czas wiec jst bezpiecznie nawet dla laikow. oczywiscie jesli beda robic z glowa swoje inwestycje. nie ma co wyjezdzac z takim tekstem ;p

co czytac?

cala gospodarke, wszystko co sie dzieje na swiecie, codziennie.

www.parkiet.com
www.pb.pl
www.bankier.pl fuuu ;p
http://www.gpwinfostrefa.pl/ podstawa
www.stockwatch.pl

itd

z ksiazek zacznij od Elder'a

zobacz co bardziej Cie kreci, fundamenty czy kreski ...

pzdr

Kijek
25-10-2010, 17:56
O to to.
Szczególnie jeśli chodzi o akcję GPW.

Podobnie jak kilkanaście ładnych miesięcy temu z Funduszami Arki. Jak pierdolnęło to pół Polski w płacz.

jarecki_
25-10-2010, 18:51
Akurat mój kierunek studiów jest całkowicie z tym związany, z tym że są to moje pierwsze kroki, więc uszczypliwości... ;)

No chyba, że Wy zaczeliście się interesować giełdą w momencie jak juz wszystko wiedzieliście? No offence ;)

Citlivu
25-10-2010, 18:56
O to to.

Podobnie jak kilkanaście ładnych miesięcy temu z Funduszami Arki. Jak pierdolnęło to pół Polski w płacz.

Uważam że GPW jest specyficznym debiutem gdyż jeśli ktoś dysponuje w miarę pewnym, ciągłym dopływem gotówki (etat), i może sobie pozwolić na tzw uśrednianie w dół (tak wiem, to może skończyć się katastrofą, ale moim zdaniem nie przy GPW)...., ma minimalne szansę na stracenie kasy. Jeżeli giełda miałaby zbankrutować to musiał by być jakiś armagedon i pieniądze na ciągłe dokupowanie GPW i tak by przepadły.

Dwa dodatkowe zastrzeżenia:

a) niedokupowanie na łapu capu, tylko w ramach jakichś zasad, których będziemy się trzymać i odpowiednie rozplanowanie gotówki jaką posiadamy na ten cel.

b) Mamy czas na zamrożenie kasy.

A teraz pytanie do userów, czy ktoś widzi jakieś niebepieczeństwo tej metody jeśli chodzi o GPW, które ja mogłem przeoczyć ? :D

Btw

Wielkie kolejki do biur maklerskich - tak wyglądała oferta publiczna Banku Śląskiego.

A, od dnia debiutu rozpoczął marsz w dół, który zakończył się wiosną 95 roku, a cenę z pierwszego dnia notowania osiągnął gdzieś w okolicy 2006 roku:jezor:

Co prawda ten debiut odbył się przy niskiej cenie w ofercie publicznej, która to została wywindowana bardzo wysoko w pierwszym dniu notowania (więc każdy kto wszedł w oferte publ. był bardzo ładnie zarobiony:jezor:).

Przy GPW ta cena już jest ładnie wywindowana w ofercie publicznej.... i to Skarb Państwa może być tym ładnie zarobionym w perspektywie paru lat....

Debiut Banku Śląskiego to również koniec pierwszej hossy na naszej giełdzie...

Takie moje, przemyślenia

Piknik z Poludniowej
25-10-2010, 19:05
O to to.

mistrze lapania dolkow ;p

spokojnie, ten temat ma pomoc ludziom w nauce o finansach, ze nie tylko jest skarpeta, ale takze inne metody. Kazdy jest kowalem swojego losy, a\zdy swoj portfel ma i sie nim opiekuje. Jak sie czlowiek nie zna to niech nie inwestuje nawet w fundusze.

midzi
25-10-2010, 20:47
Niestety, ale świadomość ludzi w naszym kraju o oszczędzaniu jest znikoma. Poza lokatami, które przynoszą głodowe zyski i funduszami, na które była swego czasu moda to zwyczajny Kowalski trzyma dalej pieniądze w skarpecie. Dywersyfikacja jest podstawą jeśli chodzi o inwestycje i każdy powinien wybrać sobie strukturę własnego portfela inwestycyjnego.

A jest tyle ciekawych metod na inwestowanie swoich pieniędzy:
- nieruchomości
- antyki
- malarstwo (szczególnie współczesne)
- dewizy
- obligacje skarbowe
- giełda
- Forex
- złoto
- filatelistyka
- numizmatyka

Kijek
25-10-2010, 20:54
To nie chodzi żeby każdy był mistrzem "łapania dołków" bo żaden Karkosikiem nie zostanie.

Chodzi o to aby wiedzieć na co się decyduje człowiek.
Jeśli idzie w giełdę to musi zdawać sobie sprawę, czym to grozi.

- nieruchomości
- antyki
- dewizy
- obligacje skarbowe
- giełda
- Forex
- złoto
- filatelistyka
- numizmatyka

Ile znasz banków/ instytucji finansowych w Polsce oferujących profesjonalne doradztwo w tej kwestii ?* I ile trzeba mieć dochodu ew. majątku aby w ogole się tobą zainteresowali. W Polsce nadal to jest utopia i jeszcze długo będzie.

Jacy milionerzy, taka oferta, takie doradztwo etc.

*Mi tak na szybko przychodzi do glowy może 5.

Kawa
25-10-2010, 21:15
Niestety, ale świadomość ludzi w naszym kraju o oszczędzaniu jest znikoma. Poza lokatami, które przynoszą głodowe zyski i funduszami, na które była swego czasu moda to zwyczajny Kowalski trzyma dalej pieniądze w skarpecie. Dywersyfikacja jest podstawą jeśli chodzi o inwestycje i każdy powinien wybrać sobie strukturę własnego portfela inwestycyjnego.

- nieruchomości
- antyki
- dewizy
- obligacje skarbowe
- giełda
- Forex
- złoto
- filatelistyka
- numizmatyka

Proszę Cię, podajesz takie formy oszczędzania które kwalifikują się jedynie dla profesjonalistów lub też do inwestowania poprzez fundusze, a to już nie musi gwarantować zysku. Jak niby wyobrazasz sobie budowanie protfela przez osobę która ma powiedzmy 200 tys?
- nieruchomości- w sumie da się kupić coś w okolicach 100km od Warszawy za 50 tys
- antyki- trzeba się świetnie znać
- malarstwo (szczególnie współczesne)- jw
- dewizy- typowa ruletka
- obligacje skarbowe- maleńki zysk
- giełda- trochę ruleta, chyba, że skupi się na kilku spółkach
- Forex- lewar który wykończy niemal każdego
- złoto- w zasadzie tylko przez TFI
- filatelistyka- jak antyki
- numizmatyka- jak antyki

Niestety, ale Kowalski ma szanse korzystania tylko w lokat, tfi, ew obligacji i polowania na debiuty, może oczywiście próbować kształcić się w stronę antyków, ale jeśli ma to robić na pół gwiazda to niech lepiej sobie daruje. Ważniejszą kwestią w mojej skromnej opinii jest kształcenie narodu przez banki i tfi co do strategii inwestycyjnej, momentów wejścia/wyjścia z inwestycji, niby część podmiotów coś tam próbuje robić w tej kwestii, ale tak naprawdę nikomu nie jest na rękę wyedukowanie "wszystkich" klientów.

jasin
25-10-2010, 22:47
No chyba, że Wy zaczeliście się interesować giełdą w momencie jak juz wszystko wiedzieliście? No offence ;)

oczywiście że nie, ja swój debiut giełdowy zaliczyłem kupując akcje efektu na rynku równoległym (koniec lat 90tych). zarobiłem na 486dx2 80 :) Niestety potem kiedy cała Polska kupowała, również kupiłem - tym razem polifarb cieszyn. i zesrało się kakao, bo straciłem ponad 50%. jak ktoś pamięta co to było 'os' albo 'rs91" przy notowaniach, to wie o czym mówię :)

dlatego napisałem no offence. giełdy trzeba się uczyć małymi krokami najlepiej na własnych błędach, jednak to co napisałem to czysta prawda - dwa ogromne załamania na polskiej giełdzie przyszły wtedy, kiedy cała polska mówiła, że będzie tylko rosnąć - w pierwszym przypadku akcje (lata 90 te), potem fundusze ;)

midzi
25-10-2010, 23:03
Częściowo się zgodzę, że taki Kowalski nie ma wiedzy co do antyków, czy do dzieł sztuki. Z drugiej strony czy taką wiedzę posiada jeśli chodzi o inwestowanie na giełdzie? Złudne jest właśnie to, że jak wszyscy grają to musi być to dobry interes. Widząc dzisiaj kolejki przed DM uświadomiłem sobie co by się jutro działo jakby akcje GPW zanotowały na otwarcie -10%. W wielu domach płacz i lament.

Nie zgodzę się natomiast jeśli chodzi o kupno działki pod inwestycję. Spokojnie w odległości 30 km od Warszawy można powalczyć o działkę circa 500m2 za 50-75 tys. zł. Czy jest to opłacalna inwestycja? Jak dla mnie tak, jeśli ma się świadomość, że zamrozimy pieniądze na okres od 5-ciu do kilkunastu lat. Więc nowej bety trójki nie będzie :)

Dla większych ryzykantów polecam przetargi Agencji Nieruchomości Rolnych.
http://www.anr.gov.pl/pl/

Nie wiem jak wygląda obecna sytuacja, bo ostatnio nie jeżdzę na przetargi, ale 2-3 lata temu zdarzały się kąski po 90 groszy za m2 w okolicach jeziora Śniardwy.

Poza tym jeśli ktoś chce kupić działkę i powiedzmy wybudować się za x lat to dobrym sposobem na kupno jest szukanie takiej działki po ludziach (nie przez ogłoszenia), a wtedy szansa że trafi się na coś ciekawego i za rozsądne zwiększa się nieporównanie, bo nie ma co ukrywać, że oferty internetowe, czy w gazetach z ogłoszeniami to są oferty najwyższego sortu. Nie, nie są i nie powinny stanowić obiektu naszego zainteresowania.

Wracając do meritum, czyli do dywersyfikacji to za 200 tys. można zbudować już naprawdę ładny portfel. To nie są wcale małe pieniądze jak na nasze realia, bo jakby zrobić sondę wśród spore próby mieszkańców (nie tylko Warszawy) to nie wiem, czy 5% gospodarstw domowych posiada taką ilość wolnych środków pieniężnych.

Spokojnie można za to kupić:
- dwie działki, pierwsza rolnicza na Mazurach, powiedzmy 1,5 ha za 40 tys. zł, a druga to budowlanka na prawej stronie Wisły, np. okolica Wiązownej ok. 60 tys. zł za 600 m2 działki.
- po 20 tys. w 2-3 prężnie rozwijające się spółki na GPW (łącznie ok. 50 tys. zł)
- resztę zostawić na jakiejś dobrze płatnej lokacie, albo zastanowić się nad kupnem 10-letnich obligacji.

Kijek
25-10-2010, 23:58
Biorąc pod uwagę, że średnia kwota Polaka na lokacie to coś koło 15.000 PLN to nijak się to ma do możliwości kupowania działki pod inwestycję i inwestowania jeszcze w giełdę.

Niech taki Kowalski z lokatą 15.000 PLN pójdzie w jedno z tych miejsc:
http://www.nwai.pl/

http://www.kblpolska.pl/wps/portal/kblpolska?LANG=pl

http://www.noblebank.pl/

http://www.brebank.pl/bankowosc_prywatna/

I ciekawe jaka będzie reakcja osób odpowiedzialnych za przygotowane propozycji dla takiego człowieka. W tych miejscach ludzie zaczynają rozmowę mniej więcej od 30.000 netto dochodu ew. 1mln euro na depozytach, w nieruchomościach itp.

A zwykle banki detaliczne nie są przygotowane w jakikolwiek sposób do propozycji inwestycyjnych w sztukę, konie, nieruchomości etc.

Citlivu
26-10-2010, 22:01
a może ktoś wszedł w Agroton ?

http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/investor/agroton-zbierze-z-gpw-170-mln-zl--debiut-w-listopadzie,7257,1

Citlivu
28-10-2010, 09:35
http://gpwnagpw.pl/2252539,80067,drobni-mogliby-objac-cala-oferte-gpw

Indywidualni gracze dostaną najwyżej 30 proc. z puli 26,8 mln sztuk akcji GPW, a redukcja wyniesie 70 proc.
Zapisy na akcje GPW w transzy indywidualnych inwestorów już się zakończyły. Zainteresowanie akcjami było rekordowo wysokie. Już w poniedziałek informowaliśmy, że chętnych może być 300 tys. Wczorajsze rozmowy z przedstawicielami biur maklerskich utwierdziły nas w przekonaniu, że tyle zapisów złożono.

— Popyt na akcje GPW jest bardzo duży. Jest gorąco, ale podjęte działania pozwalają nam panować nad sytuacją. Zanotowaliśmy już rekordową liczbę zapisów i otwartych rachunków. Wynika to z konstrukcji oferty. Obawa o dużą redukcję, a właściwie znaczące zmniejszenie maksymalnego limitu akcji możliwego do nabycia, powoduje, że niektórzy inwestorzy składają zapisy na mniejszą liczbę akcji niż maksymalna i rozkładają zlecenia na kilka osób — mówi Marek Jaczewski, główny specjalista ds. IPO w Biurze Maklerskim Banku BGŻ.

Dzieje się

Piknik z Poludniowej
28-10-2010, 17:59
pakiet za 1075 na leb. dobrze ze mam na 3 rachunkach, moze na flaszake bedzie ...

Citlivu
29-10-2010, 08:39
Ja mam GPW na dwoch rachunkach, jak mówiłem symbolicznie podzszedłem.... żałowałbym pewnie tego gdyby nie to że kasę pierwotnie przeznaczoną na zakup GPW wrzuciłem w Mostostal Płock poniżej 45zl, tak więc tu już się trochę odkułem. (Dobrałbym pewnie jeszcze więcej ale w czwartek przesunelii publikację raportu na wtorek i komuś zaczęło się śpieszyć:/

Dobrałem też wczoraj Ciech delikatnie i obserwuję. Czekam również na debiut Agrotonu....

Piekutoszczak
29-10-2010, 09:10
http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=ogieldzie&i=katarchiwum&nagnaz=Wydarzenia&ktore=017956_2&sky=1

Warszawa, 26 października 2010 r.

Wobec odnotowanego doniesienia medialnego Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że Zarząd Giełdy, ani w szczególności Prezes Zarządu nie wypowiedzieli się o wysokości ceny maksymalnej dla inwestorów instytucjonalnych i jej ewentualnej zmianie, w ramach IPO GPW, i jakiekolwiek doniesienia w tej kwestii nie pochodzą od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

:kawa:

Citlivu
29-10-2010, 09:25
http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=ogieldzie&i=katarchiwum&nagnaz=Wydarzenia&ktore=017956_2&sky=1

Poszedł przeciek wcześniej i próbowali go ukryć

http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=relacje_inwestorskie&sky=1&i=index&nagnaz=Relacje%20inwestorskie

W dniu 28 października 2010 roku Akcjonariusz Sprzedający, w uzgodnieniu z Globalnymi Koordynatorami oraz w porozumieniu z Oferującym ustalił, w formie Aneksu Cenowego, o którym mowa w Prospekcie:
- cenę sprzedaży Akcji Sprzedawanych (i) dla Inwestorów Indywidualnych w wysokości 43,00 PLN za jedną Akcję Sprzedawaną oraz (ii) dla Inwestorów Instytucjonalnych w wysokości 46,00 PLN za jedną Akcję Sprzedawaną,
- ostateczną liczbę Akcji Sprzedawanych oferowanych w ramach Oferty na 26.786.530 Akcji Sprzedawanych,
- ostateczną liczbę Akcji Sprzedawanych oferowanych: (i) Inwestorom Indywidualnym na 8.035.959 Akcji Sprzedawanych oraz (ii) Inwestorom Instytucjonalnym na 18.750.571 Akcji Sprzedawanych

Piekutoszczak
29-10-2010, 09:39
Poszedł przeciek wcześniej i próbowali go ukryć

....albo ktoś próbuje mieszać w temacie... :|

Citlivu
29-10-2010, 10:19
....albo ktoś próbuje mieszać w temacie... :|

Nie sądze, niby po co ? I tak chętnych na akcje wśród indywidualnych było wielu i już w zeszłym tygodniu było jasne, że nie starczy dla każdego po 100 akcji, cena dla indywidualnych też była znana.

Spójrz na daty wiadomość. 26 albo nawet 25 pażdziernika, kiedy był jeszcze czas by się zapisać pojawiły się przecieki, że cena dla instytucjonalnych ma być 46, czyli wyższa niż dla indywidualnych oraz informacja, że jest o ok. 20 razy za mało akcji dla instytucjonalnych. Tak, więc dość oczywistym jest, że kupując po 43zl, nie powinieneś mieć problemu ze sprzedaniem chociażby po 46zl

Poszło dementi od GPW, że oni nic o cenie nie mówili bla bla. 29 pażdziernika się okazuje, że przeciek był prawdziwy cena wynosi 46zl dla instytucjonalnych, potwierdzone przez samą giełdę.

Przy tak dużej operacji i tylu osobach z tym związanych o przeciek było bardzo łatwo, a gazety miały newsa na strony.

Piekutoszczak
29-10-2010, 11:42
Citlivu wszytsko się zgadza.... ale to, że dla instutucjonalnych cena jest taka, a nie inna na 100% wiesz dopiero dzisiaj.
W tym momencie możemy tylko przypuszczać co by było gdyby 26 "poszedł przeciek", że widełki ceny dla instytucji się nie zmienią. Przecież nigdzie nie było napisane, że cena dla instytucjonalnych musi być wyższa ona mogła być wyższa...MSP (http://www.msp.gov.pl/portal/pl/29/12708/Cena_maksymalna_akcji_Gieldy_Papierow_Wartosciowyc h_w_Warszawie_SA_ustalona.html).

Ilu "niedzielnych" inwestorów poleciałoby "na łeb na szyje" zakładać rachunki?
Czy mielibyśmy taką redukcję? itp..itd

W tym wypadku cena, o której wcześniej trąbiły media powołując się na Bloomberg (http://www.parkiet.com/artykul/975513,980298.html) się potwierdziła... i teza o zwykłym przecieku z giełdy jest jak najbardziej prawdopodobna... jednak zawsze jest to małe ale... :)

Citlivu
29-10-2010, 12:19
Citlivu wszytsko się zgadza.... ale to, że dla instutucjonalnych cena jest taka, a nie inna na 100% wiesz dopiero dzisiaj.
W tym momencie możemy tylko przypuszczać co by było gdyby 26 "poszedł przeciek", że widełki ceny dla instytucji się nie zmienią. Przecież nigdzie nie było napisane, że cena dla instytucjonalnych musi być wyższa ona mogła być wyższa...MSP (http://www.msp.gov.pl/portal/pl/29/12708/Cena_maksymalna_akcji_Gieldy_Papierow_Wartosciowyc h_w_Warszawie_SA_ustalona.html).

Ilu "niedzielnych" inwestorów poleciałoby "na łeb na szyje" zakładać rachunki?
Czy mielibyśmy taką redukcję? itp..itd

W tym wypadku cena, o której wcześniej trąbiły media powołując się na Bloomberg (http://www.parkiet.com/artykul/975513,980298.html) się potwierdziła... i teza o zwykłym przecieku z giełdy jest jak najbardziej prawdopodobna... jednak zawsze jest to małe ale... :)

Ok, mogę się zgodzić czemu taki a nie inny przeciek poszedł. Sam się zacząłem zastanawiać. Raczej nie patrzyłbym jednak przez pryzmat, że miało to zaszkodzić/dopomóc indywidualnym... Raczej, może ktoraś instytucja zdecydowała się na takie zagranie w jej tylko wiadomym celu...

Tak czy inaczej czekamy teraz na 9 listopada :) Jako, że mam mało akcji to chciałbym dla siebie osobiście spadkowego debiutu;)... ale to raczej nierealne.

jasin
29-10-2010, 15:24
Tak czy inaczej czekamy teraz na 9 listopada :) Jako, że mam mało akcji to chciałbym dla siebie osobiście spadkowego debiutu;)... ale to raczej nierealne.

dlaczego nierealne? sporo osób indywisualnych kupiło na zasadzie "bo mówili w tv", "bo debiuty zawsze są na plus" z założeniem szybkiej sprzedaży z zyskiem. co więcej przy takiej redukcji część się pozbędzie akcji nawet ze stratą (kurde nie wzrosło, nie znam się to dalej się nie bawię). Moim zdaniem trzeba obserowować piewsze sesje i wydaje mi się, że kupno poniżej ceny emisyjnej jest całkiem możliwe ;)

Piekutoszczak
29-10-2010, 15:42
Jasin...tylko... w przypadku tegorocznych emisji (PZU, Tauron) kwota, którą się "zamrażało" była znacznie wyższa niż obecnie - pisze oczywiście o max liczbie papierów. Wtedy "owczy pęd", o którym piszesz był możliwy.. ale teraz.. jeśli dobrze pamiętam to kwota jest 10 krotnie (PZU) i 5 krotnie (Tauron) mniejsza... więc i "niedzielny" inwestor może zacisnąć poślady. Dodatkowo wystarczy zobaczyć, że w przypadku wspomnianych emisji opłacało się trzymać to i zwieracze trzymają na otro.. :) Dlatego naprawdę daleki jestem od stwierdzenia, że część się pozbędzie akcji nawet ze stratą
Dodatkowo trzeba pamiętać o graczach instytucjonalnych, którzy zwykle właśnie skupują na otwarcie więc może być się ciężko wstrzelić w dobre oferty po drugiej stronie.

jasin
29-10-2010, 17:56
Jasin...tylko... w przypadku tegorocznych emisji (PZU, Tauron) kwota, którą się "zamrażało" była znacznie wyższa niż obecnie - pisze oczywiście o max liczbie papierów. Wtedy "owczy pęd", o którym piszesz był możliwy.. ale teraz.. jeśli dobrze pamiętam to kwota jest 10 krotnie (PZU) i 5 krotnie (Tauron) mniejsza... więc i "niedzielny" inwestor może zacisnąć poślady. Dodatkowo wystarczy zobaczyć, że w przypadku wspomnianych emisji opłacało się trzymać to i zwieracze trzymają na otro.. :) Dlatego naprawdę daleki jestem od stwierdzenia, że część się pozbędzie akcji nawet ze stratą
Dodatkowo trzeba pamiętać o graczach instytucjonalnych, którzy zwykle właśnie skupują na otwarcie więc może być się ciężko wstrzelić w dobre oferty po drugiej stronie.

po chwili zastanowienia przyznaję Ci rację, trochę nie wziąłem wszystkiego pod uwagę :)

Ardiano
29-10-2010, 18:37
napisałem już w innym temacie, ale widzę, że dyskusja ostatnio przeniosła się tutaj...

Gdzie teraz warto założyć lokatę walutową, mając do dyspozycji kwoty rzędu 150 dolarów, 100 euro?

Kijek
29-10-2010, 20:30
Nigdzie?
Skoro oprocentowanie lokaty walutowej jest maksymalnie 1% rocznie.

Ardiano
29-10-2010, 21:00
dziex

Viola
30-10-2010, 00:08
Tym bardziej, że lokaty jak i fundusze zakłada się z reguły od wyższych kwot - niestety ale takie kwoty można trzymać tylko w skarpecie ;)

Viola
30-10-2010, 00:10
Zakladanie konta oszczednosciowego w Polbanku jest dosc ryzykowne zwazywszy na fakt ze nie korzysta on z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Lepiej skorzystac chyba z konta Osczednosciowego w Kredyt Banku - Swobodna Lokata, który przewiduje 5,3% ( przy wkladzie do 14,9 tys) w skali roku, odsetki sa kapitalizowane codziennie. Mozna zalozyc tylko jedno konto. Zawarcie konta nie jest rownoznaczne w koniecznoscia prowadzenia rachunku bankowego w tym banku.

Bardzo błędne założenie - korzysta jak najbardziej, ale z Greckiego. Środki w Polbanku są więc jak najbardziej gwarantowane tyle, że przez Grecję ;)

Fajne są certyfikaty w DB - teraz bodajże jest do dyspozycji Brazylijski ekspres i Worst of Expres - obie oferty bardzo przyjemne i mogące wygenerować zysk na poziomie nawet 16% :) Przy czym masz mocno chroniony kapitał.

Kawa
30-10-2010, 00:21
Nigdzie?
Skoro oprocentowanie lokaty walutowej jest maksymalnie 1% rocznie.

Troszkę więcej, ale i tak się majątku nie zbije.

Viola proszę Cię z tymi strukturami, zysk przynosi 1 na 10, trwają przynajmniej 2 lata, doskonały interes.

Viola
30-10-2010, 00:44
Proponuję certyfikaty a nie struktury Kawa, ja nic nie piłam ;)

Sharn
30-10-2010, 07:18
dlaczego nierealne? sporo osób indywisualnych kupiło na zasadzie "bo mówili w tv", "bo debiuty zawsze są na plus" z założeniem szybkiej sprzedaży z zyskiem. co więcej przy takiej redukcji część się pozbędzie akcji nawet ze stratą (kurde nie wzrosło, nie znam się to dalej się nie bawię). Moim zdaniem trzeba obserowować piewsze sesje i wydaje mi się, że kupno poniżej ceny emisyjnej jest całkiem możliwe ;)

Jasin te czasy już lekko minęły. Klienci prywatni (tzw. plankton) poparzyli się na TFI i na ostatniej prywatyzacji (nie pamiętam co to było). Teraz już tak dużo zapisów nie ma, więc i redukcje są niższe. Mniejsza spekulacja początkowa jak i niższe wahania. IMHO zarobić można w dłuższej perspektywie, kto liczy na strzały roczne czy krótsze ze zwrotem 20% ten jest głupkiem.

P.S. Miło, że temat jest na poziomie.
P.S.2 Cześć Viola. :)

Kawa
30-10-2010, 07:41
Proponuję certyfikaty a nie struktury Kawa, ja nic nie piłam ;)
Zasada podobna w sumie, nie będę wnikał w historyczne wyniki innych certyfikatów ;)

Viola
30-10-2010, 07:58
Zasada jest podobna ale te drobne różnice dają znaczną przewagę certyfikatom :)

P.S.
Hejo Sharn :)

Citlivu
30-10-2010, 08:31
Nie uważam by się indywidualni poparzyli, a jeśli nawet to już się wylizali z ran... Chciwość wygrywa narazie ze strachem. Kolejna redukcja:

Redukcja zapisów na akcje Agrotonu w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 76,9 proc. Spółka pozyskała z emisji 153 mln zł brutto - poinformował Agroton w komunikacie.
Agroton Public Limited przydzielił łącznie 5.670.000 akcji, czyli wszystkie oferowane w ofercie publicznej. Inwestorzy instytucjonalni objęli 90 proc. oferty, czyli 5.103.000 akcji, a inwestorzy indywidualni 10 proc., czyli 567.000 akcji.

Cena emisyjna akcji Agrotonu wynosiła 27 zł.

A miało być tak pięknie, za cholerę nie sądziłem, że aż taką redukcję zrobią. Zapisy były równolegle z zapisami na GPW i od cholery ludzi rzuciło się na giełdę a Agroton tak troszkę na bocznym torze zainteresowania był.... Dostanę tych akcji co prawda więcej niż GPW ale i tak tyle co kot napłakał. Dałem ciała, nie doceniłem rodaków:hyhy:

Sharn
30-10-2010, 10:31
Oj indywidualni się poparzyli i to bardzo. Mówię tu oczywiście o zwykłych ciułaczach nie o prestiżowych klientach. Oczywiście chciwość jest potęgą i wiele osób ponownie się skłania ku ryzykownym produktom nie tylko lokatom, ale odbudować rynek taki jak przed kryzysem będzie wymagało czasu.

Citlivu
30-10-2010, 12:03
(...) ale odbudować rynek taki jak przed kryzysem będzie wymagało czasu.

Jak będzie tak jak przed kryzysem to będzie dla mnie znak, że pora przejść na lokatę;) :hyhy:

Żeby nie rozmywać. Debiut GPW za nami (zapisy) kolejnym debiutem i okazją do zapisów będzie pewnie BGŻ, póżną wiosną przyszłego roku. Jest więc jeszcze trochę czasu ale warto już gromadzić gotowkę;) W 2008 roku gdy podchodzono do tego tematu po raz pierwszy, BGZ wyceniany był na 2-3 mld zł. obecnie szacuje się, że jest to ok 0,8 mld.

Właścicielem jest holenderski Rabobank - 59,35 proc., SP ma 37,29 proc. i tyle też będzie pewnie chciał puścić

W 2009 roku zysk netto BGŻ wyniósł 108 mln zł. W tym samym czasie jego większościowy właściciel wypracowal ok. 8 miliardów zł netto. Ciekawe jak zamknńa oba bank 2010 rok.

Kijek
30-10-2010, 14:53
W 2009 roku zysk netto BGŻ wyniósł 108 mln zł. W tym samym czasie jego większościowy właściciel wypracowal ok. 8 miliardów zł netto. Ciekawe jak zamknńa oba bank 2010 rok.
Słabym.

Citlivu
31-10-2010, 06:51
Słabym.

Jeżeli cena przy debiucie będzie to uwzględniała, nie będę miał nic przeciwko temu.

Zresztą, z chęcią się dowiem szczegółów?

Kijek
31-10-2010, 10:50
Jeżeli cena przy debiucie będzie to uwzględniała, nie będę miał nic przeciwko temu.
To jest w miare oczywiste, że z punku widzenia nabywcy akcji chcesz/chcemy aby wycena firmy była jak najsłabsza ale z punktu widzenia zarządu firmy która wprowadzą ją na rynek jest zupełnie przeciwnie.

Zresztą, z chęcią się dowiem szczegółów?
Nie znam. ;)

O debiucie na GPW BGŻ tak jak zresztą kilku innych banków także mówi się gość głośno od kilku lat. Ale jak to się ma do realnych działań krótkoterminowych to zupełnie inna sprawa. A ruchy pozorne, udawane itp. to inna kwestia. Bo można robić coś coś co w skali całego Banku można odbierać jako rzeczywiście podchody do wejścia na giełdę ale chyba nie tak szybkie jak się o tym mówi, że by się chciało.

Może i tak ale nie zdziwię się jak inne kroki zostaną wykonane wcześniej. Takie pomiędzy Rabo a Skarbem Państwa ;)

Piekutoszczak
02-11-2010, 11:53
.....Klienci prywatni (tzw. plankton) poparzyli się na TFI i na ostatniej prywatyzacji (nie pamiętam co to było).

...Oj indywidualni się poparzyli i to bardzo....

Kolego jakbyś sobie przypomniał jaka to była ostatnia godna uwagi prywatyzacja, na której tak plankton stracił... to mógłbym się jakoś do tego odnieść.... a tak to ..... :kawa:

Baklazan
02-11-2010, 16:05
Jak brali kredyty na PGE to rzeczywiście mogli się sparzyć.

Piekutoszczak
03-11-2010, 07:53
Jak brali kredyty na PGE to rzeczywiście mogli się sparzyć.

aaa... bo w takich wypadkach to trzeba być lepszym "lewarem", a nie szaraczkiem.... :|

raff
04-11-2010, 16:21
Informujemy, że przydział akcji w ofercie publicznej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. nastąpi 8 listopada 2010 r. W związku z dużą ilością zapisów, a co za tym idzie redukcją na poziomie 75%, maksymalny przydział wyniesie 25 akcji. Nadwyżka środków finansowych z zapisów zostanie zwolniona w dniu przydziału. Ponadto przypominamy, że debiut akcji Giełdy Papierów Wartościowych odbędzie się 9 listopada br. o godzinie 8:45.

:|

Redukcji można było się spodziewać, ale żeby aż takiej...

Cinkowski
04-11-2010, 22:38
Właśnie jak najbardziej taka redukcja była spodziewana.
Już od miesiąca było słychać że może być ok 70%
Mi szkoda było zachodu i blokowania na minimum 3 tygodnie 4 tysi by zarobić na dużą flaszkę
Już lepiej mieć w obrocie te pieniądze i spokojnie można zarobić te kilka% w takim samym czasie.

Piknik z Poludniowej
05-11-2010, 18:49
Moje podpwiedzi:

Giełda dla kumatych. Polecam IDMSA, MCI i GANTa.

lekkie podsumowanie 2 miesiecy moich rekomendacji:

IDM SA - 15% w gore

MCI - 5% w gore

Gant - 6% w plecy

co dalej? trzymac!

Citlivu
08-11-2010, 09:50
Dziś pierwszy debiut z dwóch:

Agroton +7% :)

Obroty na obecną chwilę, pod 14 milionów : ]

Piekutoszczak
09-11-2010, 08:20
9:15 poszły konie po betonie.... :)
20% na otwarcie.... i jedzie do góry....

midzi
09-11-2010, 08:58
9:15 poszły konie po betonie.... :)
20% na otwarcie.... i jedzie do góry....

Stawiałem na to, że 50 zł nie przekroczy.

Teraz można powiedzieć: WOW!
A zarazem smucić się, że była taka redukcja i za mało akcji się kupiło.

Piekutoszczak
09-11-2010, 13:31
i teraz 53 z małym kawałkiem... już sie rozwodzą, że to sukces nad sukcesy...

Citlivu
09-11-2010, 13:43
i teraz 53 z małym kawałkiem... już sie rozwodzą, że to sukces nad sukcesy...

Wolę swój Agroton :] druga sesja plus 6% i bez takich redukcji się odbyło: ] Z debiutu GPW, zarobiłem na dobrą kolację... więc żal mi sprzedawać. Potrzymam może uda się kiedyś dokupić taniej jakiś konkretny pakiet.

Piekutoszczak
09-11-2010, 13:58
i bez takich redukcji się odbyło: ] Z debiutu GPW, zarobiłem na dobrą kolację... więc żal mi sprzedawać. Potrzymam może uda się kiedyś dokupić taniej jakiś konkretny pakiet.

popraw mnie jeśli się mylę... Agrotonu redukcja 76,9... GPW 75%...

jeśli idzie o dokupienie... to patrząc dzisiaj na wolumen....... może być ciężko dokupić po jakiejś dobrej cenie (w stosunku do emisyjnej)... ale kto wie... poczekamy zobaczymy....

midzi
09-11-2010, 15:58
jeśli idzie o dokupienie... to patrząc dzisiaj na wolumen....... może być ciężko dokupić po jakiejś dobrej cenie (w stosunku do emisyjnej)... ale kto wie... poczekamy zobaczymy....

Sam na to liczyłem, ale przez cały dzień mijało się to z celem. Wydaje mi się, że jutro znowu GPW może być na sporym plusie. Dopiero po kilku dniach to się uspokoi.

e(L)egion
09-11-2010, 16:05
Heh, moja żona wystawiła opcję zakupu na 46 zł i szybko się okazało jak marna to była oferta :)

Piknik z Poludniowej
09-11-2010, 17:34
ladny debiut, po czesci jest to zwiazane z duza redukcja. ceny sa juz bardzo wysokie co moze skutkowac malym popytem, choc mysle ze jeszcze nie jutro. szkoda tej duzej redukcji, ale taka to akcja z tym obywatelskim akcjonariatem.

Citlivu
10-11-2010, 10:40
popraw mnie jeśli się mylę... Agrotonu redukcja 76,9... GPW 75%...

Nie mylisz się :) Tyle, że limit zapisu to było 100.000, a nie 100 :). Zakładałem redukcję na poziomie 30%-40% na Agrotonie i odpowiednio dopasowałem zlecenie, "trochę" niedoszacowałem, ale i tak ładniej wyszło niż z GPW:). Tak więc, dla jasności bo zle się wyraziłem w poprzednim poście. Redukcja była na zbliżonym poziomie ale ilość akcji na jaką można bylo się zapisać była dużo większa i pozostawiała pole do manewru. Na GPW było 100 na rachunek i ani jednej więcej, a i tak dali po 25 na łebka. Na Agrotonie pod tym względem bylo lepiej

Aureliusz
30-11-2010, 18:55
Co się dzieje na giełdzie, że tak duże spadki? Korekta, czy dłuższy trend?

Piknik z Poludniowej
30-11-2010, 19:09
leci bo nie wiadomo co dalej. Irlandia z pomoca, Wlochy, Hiszpania a zwlaszcza portugalia mocno zagroxone pomoca. Do tego Koreance, WikiLeaks itd. Nie ma bodzcow do przodu to spada.

Pan Shat
30-11-2010, 19:30
O dziwo po wczorajszo-weekendowych spadkach na giełdzie, dzisiaj jest nieźle...

Citlivu
24-01-2011, 11:04
Informacyjnie, dziś pozbyłęm się resztek Agrotonu. Ogółem średnia wyjścia ( i po odliczeniu prowizji) to 39zl, brane po 27zl. tj 69% w niecale 3 miesiące :). Wyszedłem gdyż, w międzyczasie zrealizowały mi się stopy co uszczupliło mój pakiet, i nie było sensu trzymać reszty, więc manualnie pogoniłem. Liczę na lepszy zarobek na takich spólkach jak MAKOLAB i MAKRUM które sukcesywnie dobierałem. Uprzedzam, że to ryzyk-fizyk z mojej strony. Zobaczymy czy się nie przejade. Żal mi Ciechu :(, kusiło by go dobrać jak bujał się w listopadzie w okolicach 20zl ale nie miałem wolnych środków:(. Czekam na debiut Agroligi w lutym. Żałuję, że nie wziąłem w nim udziału pomimo kontaktowania się z ludzmi, ale na przeszkodzie był brak wolnego kapitału jak i odwagi: ]. Jeżeli nie odjadą za szybko to postaram się coś dobrać. Oprócz tego trzymam Liberty od sierpnia które brałem ze średnią 79 groszy. Od dziś postaram się w miarę regularnie tu wpisywać

d.a.r.o.
24-01-2011, 11:26
ja ciągle podkreślałem ze w Agrotonie siła:) równiez dzieki niemu zarobiłem

jedyna uwaga to między 27 a 39 nie jest 69%

Citlivu
24-01-2011, 11:35
Jak ja to policzylem? :D Tak to jest jak się transakcji nie zamknie jednym zleceniem i trzeba samemu liczyc, a sie nie umie ;) Racja, zwracam honor :D 40% z małym haczykiem:)

Co do Agrotonu to bardzo prawdopodobne, sam zresztą liczyłem na okolice 60zl, ale zadziałały SL i TP po drodze i wygląda na to, że dałem się wyleszczyć (zwłaszcza, żal mi tych SL bo jak widać były zbyt pochopnie ustawione, a z tym co mi zostało nie było sensu już trzymać, zwłaszcza, że wydaje mi się, że znalazłem lepsze okazje.

Noris
07-04-2011, 10:00
W sumie tutaj chyba pasuje najbardziej:

Nie tylko insiderzy TVN wyprzedaja masowo akcje spolki. Sama ITI sprzedala po cichu ponad 12 milionow akcji TVN w ciagu ostatnich 4 miesiecy. Pozostale akcje TVN zostaly zastawione jako gwarancja emisji obligacji smieciowych ITI, Senior Notes 2017.

W ciagu ostatnich tygodni kierownictwo TVN ruszylo z nowa fala masowej wyprzedazy akcji spolki, z planu opcji menedzerskich, jak informuja o tym raporty biezace TVN.
Co wiecej, w ciagu ostatnich 4 miesiecy sama grupa ITI sprzedala 12 milionow akcji TVN. W dniu 18 pazdziernika 2010, ITI miala jeszcze 56,36 % akcji TVN (192.451.432 akcji). W dniu 30 marca 2011, w rekach ITI pozostalo juz tylko 52,68 % akcji TVN (180.355.430 akcji).
I to nawet nie w rekach ITI, jako ze pozostale akcje TVN sa zastawione jako gwarancja jesiennej emisji przez ITI 260 milionow Euro obligacji smieciowych (junk bonds) o nazwie Senior Notes 2017 i sa ulokowane w specjalnej holenderskiej spolce Polish Television Holding BV, ktora wyemitowala owe obligacje.
Dokladnie 51.7% akcji TVN jest zastawionych jako gwarancja emisji i do tego dochodza enigmatycznie zdefiniowane przez ITI (cytat) "srodki pokrywajace 4 polroczne wyplaty odsetek naleznych z tytulu obligacji".
Wycena zastawu pozwala oszacowac wartosc calego TVN w oczach zagranicznych wyspecjalizowanych funduszy ktore zainwestowaly w obligacje smieciowe ITI: to okolo 500 mln Euro, czyli okolo 2 mld PLN, wiec 3 razy mniej niz aktualna wycena TVN na GPW.
Kto sie wiec myli co do wyceny TVN: doswiadczeni zagraniczni inwestorzy czy tez polscy gracze gieldowi ? Temat do goracej dyskusji dla ekspertow w krawatach w TVN CNBC, czekamy na nia z niecierpliwoscia, w imie "calej prawdy, cala dobe".
Do tego, w grudniu 2010 ITI poinformowalo Gielde luksemburska (na ktorej obligacje smieciowe sa notowane) ze ITI "zrezygnowalo" z uzyskania ratingu Moody's dla swoich obligacji, w zwiazku z czym odsetki od obligacji wzrosly (retroaktywnie) o 0,25 % do 11.25 % rocznie, w Euro oczywiscie.

http://monsieurb.nowyekran.pl/post/9417,iti-wyprzedaje-po-cichu-akcje-tvn

Endrju
18-04-2011, 19:23
http://www.xtb.pl/strona.php?info=2477

pewnie zainteresowani już wiedzą, jednak jakby kogoś ominęło a chciał się pobawić... ;) tylko niestety milion euro już jest zarezerwowane dla mnie :P

Bugi B.
19-04-2011, 07:23
http://www.xtb.pl/strona.php?info=2477

pewnie zainteresowani już wiedzą, jednak jakby kogoś ominęło a chciał się pobawić... ;) tylko niestety milion euro już jest zarezerwowane dla mnie :P

heh:) jak coś to zajmiemy 1 miejsce ex aequo :oczko:

Własnym sianem też próbujesz?

Endrju
19-04-2011, 07:35
Niestety jako biedny polski student nie mam chwilowo środków, którymi można by w miarę sensownie obracać, a które ewentualnie mógłbym wtopić ;) ale nie ukrywam, że rozważam w przyszłości zajmowanie się tym, może nawet zawodowo? Ale to jeszcze wieeeeeele nauki przede mną.

ichuj
30-04-2011, 10:41
znajomy posiada trochę akcji, które odziedziczył (w ogóle się na tym nie zna), wiadomo że na giełdzie nic nie można przewidzieć, jednak mam pytanie... sprzedawać, czy czekać licząc na wyższe notowania?

http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=PKOBP

I drugie pytanie, w jakim banku najlepiej zrobić lokatę (chodzi o kwotę do 50 tys.)? Póki co na pół roku.

księciuniu
10-05-2011, 22:49
Pytanie do zorientowanych - zapisy na BGŻ, warto ?? :zapomnialem:

Strzałek
11-05-2011, 08:45
Pytanie do zorientowanych - zapisy na BGŻ, warto ?? :zapomnialem:

http://appfunds.blogspot.com/2011/05/czy-warto-kupic-akcje-banku-bgz.html
http://appfunds.blogspot.com/2011/05/zamiast-akcji-banku-bgz-wybieram-lokate.html

midzi
11-05-2011, 09:39
W BGŻ nie wchodzę, bo znam trochę tą sytuację od środka. Jak wejdą tam do końca Holendrzy to wymiotą połowę politycznego towarzystwa i może być różnie.

Wg. wybiórczej zainteresowania akcjami jest słabe co może wróżyć spadek na otwarciu.

Słabe zainteresowanie akcjami BGŻ

W pierwszej połowie zapisów na akcje banku BGŻ w biurach maklerskich panował niewielki ruch. Mimo że maklerzy kuszą promocjami przy otwieraniu rachunków, to nowych inwestorów jest jak na lekarstwo

Zysk netto BGŻ w I kw. wzrósł o 250 proc. rok do roku
Kolejny duży bank idzie na giełdę. Kolejna szansa na zarobek?
BGŻ da zarobić, ale raczej w długim terminie

Prywatyzacja BGŻ

Zapisy indywidualnych inwestorów na BGŻ ruszyły w ostatni czwartek i potrwają do północy w poniedziałek 16 maja.

- Otworzyłam rachunek i zapisałam się na akcje banku w Krakowie. Przez godzinę załatwiałam formalności, a nikt inny nie przyszedł i nie zapytał się nawet o BGŻ. To bardzo dziwne, że nie ma takiej powszechnej informacji o tej ofercie - powiedziała "Gazecie" emerytowana nauczycielka z Krakowa, która w zeszłym roku skusiła się na akcje innych prywatyzowanych firm.

Przedstawiciele biur maklerskich, z którymi anonimowo rozmawialiśmy, potwierdzają, że na razie są zaskoczeni słabym odzewem wśród inwestorów.

- Mamy aż kilkakrotnie mniej zapisów na tym samym etapie oferty niż przy PZU czy GPW. Otwieramy nowe rachunki, ale bardzo mało. Jestem zaskoczony, że oferta jest słabo komunikowana rynkowi. Ale być może rozkręci się dopiero w ostatnich dniach zapisów - powiedziała nam osoba z jednego z dużych biur maklerskich.

- Tak źle jeszcze nie było. Zainteresowanie jest bardzo nikłe. Nie można tego absolutnie porównać z żadną z zeszłorocznych ofert skarbu państwa - wtóruje przedstawiciel innego domu maklerskiego. Na akcje PZU zapisało się ćwierć miliona indywidualnych chętnych, na Tauron - 231 tys., a rekord padł przy GPW - zapisy złożyło aż 323 tys.

Na rynku można spotkać się z opinią, że skromne zainteresowanie BGŻ to efekt strategii resortu skarbu, aby nie sprzedawać tych akcji pod hasłem budowy "akcjonariatu obywatelskiego", tak skutecznie rozpropagowanym przy okazji PZU, Tauronu i GPW.

- Akcjonariat obywatelski jest tam, gdzie wiodącym udziałowcem jest skarb państwa - tłumaczył przy prezentacji prospektu emisyjnego BGŻ wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak. Tego kryterium nie spełnia BGŻ, bo choć skarb sprzedaje potężny 37-proc. pakiet akcji, to bank ma już ponad 50-proc. strategicznego akcjonariusza - holenderski Rabobank. Dlatego właśnie oficjalnie BGŻ nie jest sprzedawany pod hasłem "akcjonariatu obywatelskiego". Ale pod względem technicznym oferta dla detalicznych inwestorów jest skonstruowana dokładnie tak samo w prywatyzacjach pod tym szyldem. Każdy chętny ma możliwość zakupu pakietu do 120 akcji BGŻ wartego maksymalnie 10 800 zł bez konieczności zaciągania kredytu.

Dla drobnych inwestorów minister skarbu przewidział 25 proc. akcji i może dorzucić jeszcze ekstra 5 proc. W sumie po cenie maksymalnej 90 zł oferta dla detalu może być warta do 433 mln zł. Gdyby wszyscy zapisywali się na maksymalny pakiet akcji, to bez redukcji wystarczy dla nieco ponad 40 tys. chętnych.

Sprzedaż BGŻ odbywa się za pośrednictwem systemu informatycznego warszawskiej giełdy. Dlatego chętny musi mieć rachunek inwestycyjnego w domu maklerskim lub banku. Brokerzy często kuszą nowych inwestorów darmowym otwarciem rachunku i brakiem opłaty za prowadzenie.

Kijek
11-05-2011, 13:38
To zależy od wyniku PSL w wyborach, bo to ich bank.

Może kilka lat temu miało teraz to znaczenie.

W BGŻ nie wchodzę, bo znam trochę tą sytuację od środka. Jak wejdą tam do końca Holendrzy to wymiotą połowę politycznego towarzystwa i może być różnie.

Różnie, czyli wg. Ciebie lepiej czy gorzej jakby "weszli tam do końca Holendrzy" ? Moim zdaniem polityka tam się już dawno temu skończyła teraz został zwykły korporacyjny wyścig "kto z kim za ile i komu".

Ps. moim zdaniem cena obecna jest zdecydowanie za wysoka.
Ps2. jako bank sam w sobie to zmiany dla klientów są bardzo pozytywne.
Inna sprawa, jaki to ma wpływ na wynik finansowy Banku i co robiono aby ten wynik był jak najlepszy. ;) No ale chyba tak to wygląda w każdej spółce, która zamierza wejść na giełdę.

Jastrząb
11-05-2011, 13:55
dobra ***** gwiazdory,

mam akcje BGZ - opierdolic od razu, czy czekać. pierwszego dnia moge sprzedac ot tak od reki - -trzymajac dłużej trzeba jakies konto zakładac. ile takie cos kosztuje i ile mi zydy zapierdola procentu później?

kiubz
04-08-2011, 20:47
Kuuurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwaaaaa

Citlivu
04-08-2011, 21:14
Nie może rosnąć wiecznie :D Daj szansę innym (mnie):D dobrać akcji dobrych społek po nizszej cenie:D

Pan Shat
04-08-2011, 21:21
Nie może rosnąć wiecznie :D Daj szansę innym (mnie):D dobrać akcji dobrych społek po nizszej cenie:D

To kupuj i kończymy ten cyrk. Zajebać się można.

Citlivu
04-08-2011, 21:24
Teraz to by było łapanie spadającego noża ;) poczekam na pierwsze objawy szansy, że nie polecimy dalej :]

Citlivu
09-08-2011, 15:33
Delikatnie poczęstowałem się dziś GPWu:imprezowicz:
Edyta:

Przy okazji:

http://10-procent-rocznie.blogspot.com/

księciuniu
09-08-2011, 15:34
A coś konkretniej, jeżeli można zapytać ...

E:

Edyta:

Przy okazji:

http://10-procent-rocznie.blogspot.com/

Ale ja liczyłem na jakieś proste podpowiedzi - tj. kupić to i tamto ;) a nie lekturę w chińszczyźnie :efoch:
:)

Citlivu
09-08-2011, 16:04
Podzieliłem pewną sumę na paręnaście części. Dziś najmiejszy pakiet. Specjalnie na inwestycję w GPWu. Zeszliśmy mocno poniżej ceny debiutu. Dziś uzyskałem średnią zakupów 40,08 (już po doliczeniu prowizji). Widać na rynkach zmęczenie już tymi spadkami, przynajmniej mnie już przestały dziś podniecać newsy na tvn24 jak to zle na rynku ;) + politycy wreszcie zaczeli "przemawiać". Być może niedługo Bernanke zapowie jednak trzeci dodruk... Jeżeli to ma być tylko korekta, to pora ją kończyć, wystarczy przejrzeć historyczne dane i porównać.

Jednak jeżeli dalej będziemy lecieć w dół gdyż wchodzimy w Bessę, to do tego mam pozostałe części aby jak to się ładnie mówi uśredniać w dół:hyhy:. Od razu zaznaczam, że coś takiego robię świadomie, wyznaczyłem sobie poszczególne poziomy dokupowania i robię tylko na GPWu. <Jestem być może ograniczony i czegoś nie dostrzegam ale jeżeli taka firma jak GPWu jako spółka zbankrutuję... to na świecie będzie taki meksyk, że ten zapis elektroniczny na moim koncie będzie i tak uja warty;) >.

To taki test pewnej strategii, nie spekulacja... na papierze i różnych historycznych danych miało to sens i przynosi większy zysk niż lokata w tym samym okresie czasu. Spekulować można, gdy zaistnieje np cos takiego:

•Trade on the side of the trend. Use a 10-week moving average to define the trend. If it is pointing up, you only take trades on the long side. If it is pointing down, you only take trades on the short side.

http://commodities.about.com/od/researchcommodities/fr/book_williams.htm

narazie średnie wskazują, że będziemy lecieć dalej, w tym względzie nic się nie zmieniło vs 4 sierpnia. Jednak dziś osiągneliśmy pierwszy poziom z mojej strategii, więc chcąc nie chcąc musiałem zacząć działać :)

Żeby nie było tak słodko nadal posiadam akcje Makolabu i E-Muzyki, więc obecne spadki i mnie dotykają... czekam jednak na kolejne raporty mam nadzieję, że mnie zarządy tych spółek nie zawiodą... wyjścia i tak nie mam... obrót na nich jest taki, że wychodzić musiałbym tygodniami, a firmy nie rozwinęły się jeszcze tak jak oczekiwałem, a moim subiektywnym zdaniem nadal mają na to szanse...

księciuniu
09-08-2011, 16:20
:-/
Wiem, że się starałeś napisać jasno i prosto - wina leży po mojej stronie ;)

Ale tak czy siak liczę na realizację wcześniejszej deklaracji:

...
Od dziś postaram się w miarę regularnie tu wpisywać

:)

Citlivu
09-08-2011, 21:18
Wpisuję się regularnie... z regularnością co paro-miesieczną;)

Co do niejasności to przepraszam :) Podobno jeden obraz wystarcza za tysiąc słów, a więc proszę:):

http://www.image-share.com/upload/841/138m.png (http://www.image-share.com/ipng-841-138.html)

Indeks Wig20

Tak w skrócie, to prawie wszystko przemawia, że jutro będziemy lecieć w dół. Fioletowa linia na pierwszym obrazku to średnia z zamknieć z ostatnich 17 dni. Jak widać leci w dół. Ja zwykle przy spekulacji, zastanawiam się nad kupnem akcji dopiero gdy dwa razy pod rząd ceny zamkną się powyżej tej linii, inaczej zupełnie ignoruję dany instrument. Na drugim obrazku, gdy ta czerwona linia jest w pobliżu wartości 30-40, to nie kupuję bo statystycznie jest spora szansa że akurat złapię lokalną górkę. Trzeci obrazek to takie tam kolorowe bzdety, a czwarty to pomysł Eldera, wskazujący siłę trendu spadkowego... jak widać jest nadal mega silny co zresztą każdy z nas odczuł więc nic nowego ;). Same te obrazki nic nie dają tak naprawdę jest ważna strategia jaką będzie się stosować, zasady, plan na każdą ewentualność najlepiej;) i przeczucie.

Jako, że ostatnio postanowiłem przetestować nową strategię, opartą na dokupowaniu walora. Olałem ewidentnie negatywną wymowę tych obrazków... no prawie wszystkich, ale detale zachowam dla siebie ;) Dodatkowo miałem przeczucię, że narazie będzie odpoczynek od spadków, a może nawet powrót do wzrostów to łatwiej było mi podjąć decyzję o zakupie... grunt to trzymać się swoich zasad jeśli wierzymy, że przyniosą nam sukces nawet jeśli wszystko jest against... normalnie jak w życiu ;) Dlatego mimo, że sporo mówiło, że może być zwała nie odważyłem się sprzedać E-Muzyki i Makolabu... gdybym się pomylił, nie chciałbym tych dwóch spółek gonić, bo płynność jest tam makabryczna i bym pewnie sporo przepłacił... innych żal mi nie było.
Btw
Amerykanie idą do góry mimo karuzeli... wieć chyba faktycznie jutro będzie zielono i u nas

http://stooq.pl/q/?s=^spx

Ufff. The End ;)

księciuniu
09-08-2011, 21:26
Citlivu, ujmę to tak - wielkie dzięki za włożony trud i dobre chęci :uklony:

... ale to chyba temat nie dla mnie ;)

Citlivu
09-08-2011, 21:33
Dupa ze mnie nie nauczyciel :jamaica:

midzi
09-08-2011, 21:36
Jutro wielkie oczekiwanie na otwarcie. Ja mam taki scenariusz na dzień jutrzejszy, że do 11-12 górka, ale zbliżając się do otwarcia w juesej (prawdopodobnie można się spodziewać korekty po dzisiejszych wzrostach rzędu 1-2%) giełda będzie zbliżała się do poziomów z otwarcia. Duże znaczenie będzie też miało to co będzie się dziać w Azji dzisiaj w nocy.

W tym momencie nie ma co patrzeć ani na techniczną, ani na fundamenty. Albo płynąć z nurtem, albo w przeciwną stronę na szalupę ratunkową :D

Bugi B.
09-08-2011, 21:38
Mnie to normalnie kuszą kontrakty na waluty... przy obecnym poziomie franka, powrót do jego jeszcze niedawnej wartości oscylującej wokół 3,30-3,40, to jest normalnie kopalnia kasy... "Ktoś" takie lody na tym kręci, że to jest po prostu niewyobrażalne...Problem tylko w tym, że nie mam kasy, którą mógłbym ot tak stracić w razie niepowodzenia:jezor:

księciuniu
09-08-2011, 21:39
Dupa ze mnie nie nauczyciel :jamaica:

Nie, to tak jakbyś chciał nauczyć Iwańskiego pressingu, Skaby gry na przedpolu, Machowskiego medycyny albo Miklasa myślenia - miszyn imposybol :D

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to ew. w najbliższych dniach można kupić akcje GPW - bo kiedys powinno pójśc w górę :)
I nie martw się - o moje złe zrozumienie będe miał pretensje tylko do siebie - disclaimery niepotrzebne :)

midzi
09-08-2011, 21:41
A dla mnie to głupota ładować się teraz w jakieś średnioterminowe kontrakty walutowe. W tej chwili gdy kurs CHF/PLN jest na karuzeli dziennej rzędu 10% każdy scenariusz jest możliwy i nie zdziwiłbym się gdyby kursy utrzymały się na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Pamiętam jak kilku znajomych laików chciał zarobić na $ ze 3 lata temu. Zarobili :p

Bugi B.
09-08-2011, 21:45
A dla mnie to głupota ładować się teraz w jakieś średnioterminowe kontrakty walutowe. W tej chwili gdy kurs CHF/PLN jest na karuzeli dziennej rzędu 10% każdy scenariusz jest możliwy i nie zdziwiłbym się gdyby kursy utrzymały się na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Pamiętam jak kilku znajomych laików chciał zarobić na $ ze 3 lata temu. Zarobili :p

Jest ryzyko, jest zabawa:D jako, że nie mogę sobie pozwolić na utratę jakichkolwiek funduszy, to stoję z boku i się przyglądam. Aczkolwiek, możliwości, a zarazem skutki kontraktów działają na wyobraźnię:)

Buziek_LG
09-08-2011, 21:50
Mój doradca odradza mi krótkoterminową sprzedaż franka. Twierdzi że w perspektywie 6-8 miesięcy kurs nie powinien spaść poniżej 3.75, co więcej prawdopodobnie wzrośnie. Zaś mój doradca pomylił się tylko raz w ostatnich 4 latach...

midzi
09-08-2011, 21:51
Nie wiem, ja już tak od 6-7 lat za namową ojca przerzuciłem się w 90% na nieruchomości. Giełdę i rynek walutowy obserwuję niby na bieżąco, ale ryzyko na dziś dzień jest za duże, abym nawet z 10k włożył w taką zabawę. Gdybym miał jakieś większe fundusze to czekałbym na stabilizację i z 60-65% przeznaczył w 2-3 spółki z niezłymi perspektywami (energetyczne, bądź chemiczne).

Buziek ja mam podobną opinię na ten temat, ale doradców nie słucham. Oni już płaczą, że znowu czeka ich zmiana roboty, bo jelenie przestaną wpłacać im na fundusze inwestycyjne i schowają kasę w skarpetach. Kto teraz sobie wybraża kurs USD w okolicach 2 zł? Chyba nikt. Tak samo kurs CHF poniżej 3 zł może pozostać tylko w naszej pamięci.

Citlivu
09-08-2011, 21:52
Księciuniu... eee nie :gwizdze: Ja wybrałem GPWu dlatego, że jeżeli ta firma miałaby splajtować to rzeznia na rynku by była, i tak i tak te pieniądze bym stracił :gwizdze: a mam dość kasy "zbędnej" by przetestować pewną strategię z dokupowaniem... na żadnej innej spółce bym sobie na coś takiego nie pozwolił raczej. Tutaj mogę też liczyć na dywidendę. Gdybym miał kasę na jakiś jednorazowy zakup... to w tej chwili bym siedział na gotówce i czekał, aż by się jasniej określili czy idziemy w recesję czy boom gospodarczy :D. Z całego tamtego monologu jeśli masz zapamiętać jedną rzecz... to patrz na średnią (dostępna np w isopagu )

https://ssl2.ingsecurities.pl/sidoma8/ispagpro10.50/program/i01.html

Ciało raz puszczone w ruch zwykle rucha się dalej :lol3:, wiec jak srednia leci w dol to przyjmij ze tak bedzie nadal i pod zadnym pozorem nie kupuj akcji... jak idzie w gore to MOZESZ rozwazyc zakup ;) Stad np apropo walut to narazie czekam... srednia idzie w gore wiec nadal moze :gwizdze:

Buziek_LG
09-08-2011, 22:01
Doradców którym wpłaca się pieniądze na fundusze inwestycyjne ja również nie słucham. Z moim doradcą rozliczam się butelkowo....

midzi
09-08-2011, 22:03
Ja też mówię o ziomkach... którzy przy każdej okazji jednak zadają pytanie o to czy nie wspomógłbym ich planu miesięcznego drobną kwotą :D

dostojny kocur
09-08-2011, 22:20
Frank prędko nie spadnie, ja raczej przewiduje jego wzrost. Podejrzewam, że przy polityce finasowej UE i USA wiele państwa właśnie na potęge skupuje franka i póki to się nie uspokoi (a szybko się to nie stanie) to nie ma szans, żeby nagle kurs spadł.

Jeśli chodzi o giełdy przegapiłem zajebisty moment na sprzedaż, zawahałem się i teraz żałuje, było to kilka dni przed tymi wielkimi spadkami.

Teraz pozostaje nic innego jak czekać. :)

midzi
09-08-2011, 22:27
Tylko nie czekaj za długo. Jeśli WIG20 zacznie pikować szybko w okolice 2000 punktów to szykuje się 3 do 5 lat zanim to odrobisz.

dostojny kocur
09-08-2011, 22:29
Młody jestem mam czas. :mpiwo:

midzi
10-08-2011, 15:26
Chyba muszę zmienić branżę. Od 11 zaczął się zjazd w dół. Swoje dorzuciło juesej i finał jest taki jak miał być. Ten tydzień już dla wielu powinien się kończyć, ale jak to się mówi "show must go on" :D

Citlivu
10-08-2011, 15:32
Z rana handlują amatorzy, a zamknięcie robią profesjonaliści;).... tak więc szykuje się dalsza jazda na południe, to dobrze, może zaliczymy mój kolejny poziom i dobiorę GPWu taniej. Środki mam podzielone do poziomu około 6 PLNów... ale aż tak to chyba nie dojedziemy, bo będe w kropce :D. Najśmieszniej będzie jak koło 21 jednak juesej pójdzie do góry... znowu Europejczycy będą z rana musieli gonić ;)

http://stooq.pl/q/?s=^ndq

To jest ciekawa perspektywa.... widać jak na ostatnie 20 minut każdej sesji od paru dni wzrastają obroty....

midzi
10-08-2011, 15:39
Ciekawą kwestią dla fundamentów jeśli będzie można się opierać na nich w jakikolwiek sposób będzie zachowanie się Niemiec, Francji i W. Brytanii wobec swoich koronnych przedsiębiorstw. Nie wierzę, że znowu Merkel z Sarkozym wpompują miliardy w rynek samochody, którzy jeszcze nie doszedł do siebie po ostrym spadku sprzedaży. Będzie zapewne balans na krawędzi i jednym może się udać, a drugim nie. Włochy i Hiszpania już teraz są spisane na spadek do drugiej ligi co mnie cieszy w kontekście tego, że jeśli GPW przetrwa najbliższy okres to może być naszym koniem napędowy za dwa/trzy lata.

Też to zauważyłem. Końcówki teraz są bardzo istotne, bo każdy liczy na to, że odwróci się karta i może zanotuje się jakiś dzienny zysk.

Dzieje się już. Chcą obniżyć raiting Francji z AAA ;)
http://www.ft.com/cms/s/0/ce3abe42-c2a6-11e0-8cc7-00144feabdc0.html#axzz1UdumO8Lx
http://stooq.pl/n/?f=497299

Buziek_LG
10-08-2011, 18:55
A w jakiej perspektywie będziesz chciał sprzedać?

midzi
10-08-2011, 19:10
Drobną ilość akcji JSW można już kupić, ale ja bym jeszcze chwilowo się wstrzymał. Taka silna przecena nie powinna trwać dłużej niż 2-3 tygodnie (tak sądzę) i wtedy będziemy mieli pewien rodzaj stabilizacji i do tego ruchy korygujące w jedną, bądź drugą stronę.

emse
10-08-2011, 20:18
Dwa dni temu JP Morgan wydało neutralną opinię dla JSW z ceną docelową 136 zł, ale to było dwa dni temu i JSW było 30 zł droższe/szt.

kiubz
10-08-2011, 20:56
Ja totalnie spierdoliłem. Mogłem sprzedać wszystko w pinechy w czerwcu, mogłem jeszcze 2 tygodnie temu. Trzymałem, zaczęły się spadki i trzymałem, bo uważałem, że to jest niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i zaraz musi się odbić. A teraz chuuj, mogę płakać i nic mi to nie da. Codziennie mi się wydaje, że to dno a jednak nie.

Juesej w dupala na zamknięciu, boję się myśleć co będzie jutro.

Citlivu
11-08-2011, 07:07
Co myślicie o kupieniu teraz JSW? Warto?

Jak masz, kasę by w razie czego następnie dokupić w razie gdyby spadło mocniej to kupuj:jezor:. W tej chwili nie ma żadnych przesłanek, że to już dno i niżej nie będzie:

http://img143.imageshack.us/img143/7431/pick2z.png (http://imageshack.us/photo/my-images/143/pick2z.png/)

Jeżeli Twoją strategia jest rodem z kasyna tj. Czarne wygrywa, czerwone przegrywa, to również możesz kupić i liczyć na szczęście ;)

Jeżeli chcesz tylko jednorazowo kupić, to na Twoim miejscu poczekałbym na jakiekolwiek oznaki, przesłanki, że już jesteśmy blisko "dna". Jeżeli wycena JP Morgan miałaby się zrealizować to i tak jest jeszcze sporo miejsca na wzrost, a zminimalizujesz szansę na wtopę.

Co do linków, to jest tego pełno. Zajrzyj na blog który podrzuciłem Księciuniu w poprzednim wpisie. Dodatkowo:

www.stockwatch.pl i www.atinwestor.pl www.berkshirehathaway.com
www.stopazwrotu.pl
Narazie starczy;) Pamiętaj, że nie ma złotego Graala:)

emse
11-08-2011, 10:16
Bank Goldman Sachs wydał JSW rekomendację „neutralnie” z ceną docelową 147 zł, a więc o 11 złotych wyższą od ceny emisyjnej. Też 8 sierpnia.

Jak na razie odbudowuje się po porannym spadku, ale zobaczymy jak to po 15 będzie :D

Mściwy
11-08-2011, 11:21
Ja sprzedałem wszystkie swoje akcje i fundusze 3 tygodnie temu, bardziej na nosa niż w oparciu o jakąś głęboką analizę. Teraz tylko zastanawiam się czy iść w złoto (tu pojawia się ryzyko słabnięcia dolara) czy w zwykłą lokatę. Na tyle wytrawnym graczem nie jestem, by przewidywać jakieś chwilowe odbicia (choć trochę technicznej liznąłem), a w dłuższej perspektywie czekają nas poważne turbulencje, więc póki co giełdę (a więc i fundusze akcyjne i mieszane) odpuszczam.

Endrju
11-08-2011, 11:42
Uff, dobrze, że jest ten temat, bo już myślałem, że to tylko ja przegapiłem moment, w którym trzeba było wysiąść. Swoją drogą to, co się dzieje teraz na giełdach to jest jakaś jedna wielka, tragiczna spekulacja, żadne analizy techniczne ani fundamentalne nie mają najmniejszego sensu... Bo 8 (a zanosi się na 9 właśnie) spadkowych sesji, nie było podobno nawet w tym wielkim ostatnim kryzysie (zaznaczam, że gdzieś wyczytałem taką informację, sam wtedy jeszcze średnio się interesowałem notowaniami). Nic, mam nadzieję, że wiecznie spadać nie będzie, w końcu w dłuższym okresie czasu powinno choć trochę odbić, wszelkie fundusze itd. muszą w końcu gdzieś zacząć porządnie zarabiać.

W każdym razie wchodząc na giełdę, założenie było, żeby trochę się pouczyć. No to się nauczyłem...

Citlivu
11-08-2011, 12:20
Ale przecież zarabiają. Obecnie na Franku, złocie, na krótkich pozycjach itp itd. Nie są do tego potrzebne wzrosty akcji. Co do szeregu spadków to wielkość kryzysu nic do tego nie ma. Np. w maju 2006r gdzie mieliśmy jedynie do czynienia z korektą, przed przyszłymi mega wzrostami aż do lipca 2007 i zwały, było 7 kolejnych spadkowych sesji. Podczas kryzysu były, ze dwie fale wyprzedaży gdzie ilość spadkowych sesji pod rząd byłoby więcej niż 8 pod rząd, ale traf chciał, że po 6 spadkowych byla wzrostowa np na plus 0,3+ a następnie znów 6 spadkowych, więc sumarum było jeszcze gorzej niż teraz;) Oczywiście, że kiedyś akcje odbiją ale jeśli chodzi o mnie osobiście to wolałbym trochę pózniej ;) Przecież to umożliwia zakup fajnych firm w lepszej cenie;):pije: Jak jest przecena w sklepie to każdy się cieszy, poza tymi co kupili buty dzień przed przeceną;) Teraz jest tak samo:cinkciarz:

księciuniu
11-08-2011, 12:26
...Przecież to umożliwia zakup fajnych firm w lepszej cenie;):pije: Jak jest przecena w sklepie to każdy się cieszy, poza tymi co kupili buty dzień przed przeceną;) Teraz jest tak samo:cinkciarz:

Kiedy i jakich konkretnie, to oczywiście nie omieszkasz natychmiast poinformować w tym temacie, prawda ?? :modli: ;)

Endrju
11-08-2011, 12:39
Ale przecież zarabiają. Obecnie na Franku, złocie, na krótkich pozycjach itp itd. Nie są do tego potrzebne wzrosty akcji.

Wiem, ale po pierwsze coś jest przebąkiwane o zamrożeniu kursu franka (swoją drogą ten to lata jak chce :cinkciarz:), po drugie wydaje mi się, że na dłuższą metę nie wszyscy "zmieszczą się" na tych innych rynkach. W każdym razie na pewno b. wielu osobom według mnie na rękę byłaby chociaż częściowa stabilizacja, gdzie do głosu doszłoby coś innego niż emocje.

Citlivu
11-08-2011, 12:49
Kiedy i jakich konkretnie, to oczywiście nie omieszkasz natychmiast poinformować w tym temacie, prawda ?? :modli: ;)

Nie chcę tego robić. Chcę wam móc kiedyś spojrzeć w oczy na trybunie lub przy piwie, a nie od razu zaliczyć plombę :jezor: Mogę co najwyżej odradzać kiedy kupowanie uważam, za nieporozumienie jeśli ma się dość ograniczony kapitał :) Nie jestem nieomylny, gdybym byl nie siedziałbym na forum tylko grzał tyłek na karaibach;) Sam w ostatniej bessie, np trzy razy Lotos kupowałem i po paru dniach byłem zmuszony sprzedać ze stratą nim się wstrzeliłem w 2009 roku i zarobiłem godnie :) Z moich ostatnich inwestycji, to fakt zarobiłem na Liberty, tyle, że nie tyle ile planowalem bo losy spółki inaczej się potoczyły i musiałem się ewakuować ale np Makrum pożegnałem ze stratą. E-muzykę i Makolab trzymam nadal więc kto wie jak się ta historia potoczy ale np narazie ich nie dokupuję. Po drodze przesypiając mega wzrosty chociażby na Krezusie. :box: Dlatego też cieszę się z tej przeceny obecnej, bo już głupi byłem co kupić :):jezor:

Piknik - senator
11-08-2011, 12:56
kto nie gra przegrał życie, łapcie spadające noże.

księciuniu
11-08-2011, 13:00
Oj tam, oj tam - pisałem, że disclaimery nie są potrzebne ;)
To nie pisz, że kupujesz, tylko, że kolega kupił - jak ktoś się posłucha Twojego kolegi, to już jego strata i do Ciebie nie może mieć pretensji :D

Nie jestem nieomylny, gdybym byl nie siedziałbym na forum tylko grzał tyłek na karaibach;)

:efoch: A co to forumka tylko dla biedoty !? Na karaibach nie ma neta czy jak ? Zarobi taki na spekulacjach i już mu forumowe, kibolskie towarzystwo nie w smak. :efoch:

Citlivu
11-08-2011, 13:07
kto nie gra przegrał życie, łapcie spadające noże.

Piknik, nie psuj kolejnego tematu swoją osobą. Apropo nieudanych inwestycji. Jak tam MCI ? To nie Ty czasem zachwalałeś tą spółkę gdy była koło 8 zl? wkrótce dobiła do 9,2...a następnie zaczął się zjazd, teraz jest w okolicach 4 zl :zdziwiony:

Piknik - senator
11-08-2011, 13:53
Piknik, nie psuj kolejnego tematu swoją osobą. Apropo nieudanych inwestycji. Jak tam MCI ? To nie Ty czasem zachwalałeś tą spółkę gdy była koło 8 zl? wkrótce dobiła do 9,2...a następnie zaczął się zjazd, teraz jest w okolicach 4 zl :zdziwiony:

ja psuje?

odradzam wchodzić, zwłaszcza amatorom którzy się tu wypowiadają. Teraz to łapanie spadających noży. Nic się kupy nie trzyma (fundamentów), technicznie lipa straszna. Twoje dobieranie i uśrednianie w dół jest bez sensu. Raz, że mrozisz kasę, dwa że tracisz zyski. Pamiętaj że jak coś spadło o 10%, musi wzrosnąć o 20% żebyś był na 0.

Co do moich typów. Dawałem 3. MCI, GANT oraz IDM SA. Spójrz na wykresy, kiedy dawałem podpowiedzi i zobacz gdzie wylądowały. Jedynie GANT słabo, ale na skokach można było zarobić lub wyjść na plus. W długim poszło słabo. Za to 2 pozostałe dały sporo, zwłaszcza IDM.

Jak któs ma mocne nerwy, czas żeby wszystko poanalizować można pobawić się w spekułe i zarabiać na odbiciach i czkawkach. Ja nie mam, więc czekam z zakupami aż pierdyknie jeszcze niżej. Znacznie niżej. Koszyki ustawie. POźniej pojade jak na KGHMie przeszło 2 latka temu :D

p.s. ale błysnąłes dając linka do firmy Buffeta. Po co to komu w Polsce?

ps2. dla amatorów i ciekawskich: czytać pap, przeglądać stooq, stockwatch i najważniejsze czytać newsy z GPWInfoStrefa. Nauczyc się czytać kreski - ale to już bardziej pro.

Citlivu
11-08-2011, 14:22
ja psuje?

odradzam wchodzić, zwłaszcza amatorom którzy się tu wypowiadają. Teraz to łapanie spadających noży. Nic się kupy nie trzyma (fundamentów), technicznie lipa straszna. Twoje dobieranie i uśrednianie w dół jest bez sensu. Raz, że mrozisz kasę, dwa że tracisz zyski. Pamiętaj że jak coś spadło o 10%, musi wzrosnąć o 20% żebyś był na 0.

Co do moich typów. Dawałem 3. MCI, GANT oraz IDM SA. Spójrz na wykresy, kiedy dawałem podpowiedzi i zobacz gdzie wylądowały. Jedynie GANT słabo, ale na skokach można było zarobić lub wyjść na plus. W długim poszło słabo. Za to 2 pozostałe dały sporo, zwłaszcza IDM.

Jak któs ma mocne nerwy, czas żeby wszystko poanalizować można pobawić się w spekułe i zarabiać na odbiciach i czkawkach. Ja nie mam, więc czekam z zakupami aż pierdyknie jeszcze niżej. Znacznie niżej. Koszyki ustawie. POźniej pojade jak na KGHMie przeszło 2 latka temu :D

p.s. ale błysnąłes dając linka do firmy Buffeta. Po co to komu w Polsce?

ps2. dla amatorów i ciekawskich: czytać pap, przeglądać stooq, stockwatch i najważniejsze czytać newsy z GPWInfoStrefa. Nauczyc się czytać kreski - ale to już bardziej pro.

Dały sporo? "zapomniałeś" powiedzieć kiedy wyjść/kiedy wyszedłeś:pije: Napisz jeszcze mi, że idealnie łapeś dołki i górki:pije: Podaj nicka na parkecie bo widzę, że typowy leszczyk stamtąd jesteś, ten sam mierny poziom. Do Ganta sam się przyznałeś o MCI, już napisałem przechwalałeś tą spółkę nadal gdy była w okolicach 8zl, zamiast pisać wtedy że w sumie pora się powoli ewakuować, dobiła raptem do 9,20 teraz jest po 4 zł. W momencie gdy po raz pierwszy napisałeś o MCI to każda jedna spóła szła w górę, która nie miała etykietki "bankrut" co to więc za zaleta? Co do uśredniania, jasno napisałem, że robię to świadomie i tylko na GPWu. Kaska ładnie podzielona na transze, do wykorzystania aż do 6zl, narazie wykorzystana pierwsza najmniejsza transza, reszta spokojnie leży sobie na koncie, więc pracuję. Nie znasz założeń strategii więc się młotku nie wypowiadaj. Natomiast, za tą pierwszą transzę kupiłem sobie de-facto prawo do dywidendy w przyszłym roku więc również nie jest zamrożona. Czy drogo? Zobaczymy, nie jestem taki turbokozak co to trafia w dołki i górki jak Ty:pije: Co do Buffeta, młotku, to wystarczy byś pamiętał, że przed poprzednim odpałem w 2009 roku, ukazał się wywiad z Buffettem na poznej jesieni 2008, sugerujący, że rozpoczął skupowanie akcjii. Jak widać na historii miał rację. nigdy więc nie wiadomo, co znajdzie się na tej stronie znowu. Twoim zdaniem to co inwestorzy robią w USA, nie ma znaczenia na GPWu, typowa filozofia leszczyka z parkietu. Spływaj

Citlivu
11-08-2011, 14:35
Jak jesteś taki kozak to chodz się zmierzymy tu na forum. Dajmy na to mamy wirtualne 100.000zl, gramy tylko na spółkach z wig20, żeby w "realnym" świecie dane zlecenia miały szansę się zrealizować, a nie jakieś gnioty bez obrotu. Wpisuj tu zlecenia kupna z rana, a następnie poziomy sprzedaży i ceny z realnych notowań czy miały szansę się zrealizować w danym dniu. powiedzmy w ciągu najbliższego półrocza. Czysto wirtualnie, będzie Ci łatwiej bo mniejsze emocje, zobaczymy komu lepiej pójdzie.

księciuniu
11-08-2011, 14:40
:popcorn:

:cf:

midzi
11-08-2011, 14:43
Ja mogę się mierzyć :D

Możemy się pobawić do końca roku.

Citlivu
11-08-2011, 14:45
Swoją szosą to w sumie niezły pomysł na rozruszanie tego tematu :krolewskie: Mogę w sumie cos podobnego zorganizować jak typer tyle, że inwestycyjny o ile modowie pozwola:P

Piknik - senator
11-08-2011, 14:45
Dały sporo? "zapomniałeś" powiedzieć kiedy wyjść/kiedy wyszedłeś:pije: Napisz jeszcze mi, że idealnie łapeś dołki i górki:pije: Podaj nicka na parkecie bo widzę, że typowy leszczyk stamtąd jesteś, ten sam mierny poziom. Do Ganta sam się przyznałeś o MCI, już napisałem przechwalałeś tą spółkę nadal gdy była w okolicach 8zl, zamiast pisać wtedy że w sumie pora się powoli ewakuować, dobiła raptem do 9,20 teraz jest po 4 zł. W momencie gdy po raz pierwszy napisałeś o MCI to każda jedna spóła szła w górę, która nie miała etykietki "bankrut" co to więc za zaleta? Co do uśredniania, jasno napisałem, że robię to świadomie i tylko na GPWu. Kaska ładnie podzielona na transze, do wykorzystania aż do 6zl, narazie wykorzystana pierwsza najmniejsza transza, reszta spokojnie leży sobie na koncie, więc pracuję. Nie znasz założeń strategii więc się młotku nie wypowiadaj. Natomiast, za tą pierwszą transzę kupiłem sobie de-facto prawo do dywidendy w przyszłym roku więc również nie jest zamrożona. Czy drogo? Zobaczymy, nie jestem taki turbokozak co to trafia w dołki i górki jak Ty:pije: Co do Buffeta, młotku, to wystarczy byś pamiętał, że przed poprzednim odpałem w 2009 roku, ukazał się wywiad z Buffettem na poznej jesieni 2008, sugerujący, że rozpoczął skupowanie akcjii. Jak widać na historii miał rację. nigdy więc nie wiadomo, co znajdzie się na tej stronie znowu. Twoim zdaniem to co inwestorzy robią w USA, nie ma znaczenia na GPWu, typowa filozofia leszczyka z parkietu. Spływaj

PISdzielcu czego skamlesz, tylko tyle potrafisz? Nie umiesz odpowiedzieć w normalnym tonie,tylko musisz rzucać wyzwiskami i oskarżać? Co za typ???

Jakbyś zobaczył wpisy i daty to MCI sugerowałem po 7,10, jak dla Ciebie mało ~30% to wielki ukłon dla Ciebie. Gratuluje ponadprzeciętnych zysków. MCI wtedy dopiero ruszał, więc o jakim wyjściu mówisz. Poczytaj chłopcze co się wtedy działo na spółce (skup, sprawa w sądzie za odszkodowanie itd.).

GPW uśredniasz i czekasz na 6 zł. Niezła ta Twoja strategia. Dla dywidendy? 3 zł na akcje? To już większe ruchy są w tygodniu żeby tą dywidende zrobić w kilka dni. A Ty chcesz czekać tyle czasu.

Co do Buffeta i jego wywiadu. Powiedz to co napisałeś standardowemu inwestorowi na GPW który ma 10k PLN na akcje i wszedł późną jesienią za całość. W okresie styczeń/marzec zostału mu malutko. Nie kompromituj się ynwestorze.

Górki i dołki są dla takich chłopczyków/walczyków jak Ty.

ps. od pół roku gram na kontraktach, akcji nie mam.

Jak jesteś taki kozak

to nie ja się przechwalam. Wchodzę. Chcesz od dziś?

daimler
11-08-2011, 14:48
PISdzielcu
za to powinieneś zostać dyscyplinarnie wypierdolony z tego forum.

TNTP
11-08-2011, 14:49
te jak jesteś taki pro, to się pochwal, ile w tym roku jesteś na +

MCI dawałeś jak kosztowało 7,5 max co osiągnęło to było 9, dziś jest 4
maksymalnie mogłeś zyskać 20% stracić prawie 50%
IDMSA kosztowało 3,5 max co osiągnęło to 3,75, dziś jest za 1,5
maksymalnie zyskałbyś 7%, straciłbyś prawie 60%.
GANT kosztowało 21,00 max co osiągnęło...20,50 (tak, tak po Twoich typach GANT tylko spadał w dół) dziś kosztuje 8,50 strata równe 60%

tada
a teraz najlepsze grając na samym WIG20, mógłbyś mieć znacznie lepsze rezultaty, niż na tych twoich typach
połowa IX2010 -2500pkt, max 2900pkt (czyli prawie 20%), dziś 2200pkt, czyli trochę ponad 10%
podobna zależność występuje z WIG.

Zasadniczo oznacza to, iż losując 3 byle jakie spółki, mogłeś osiągnąć znacznie lepsze wyniki, niż grając na swoich analizach.
Co lepsze żeby zyskać te 7% na IDMSA musiałbyś sprzedać te akcje na przestrzeni kilku dni, bo zaraz po krótkim okresie zwyżki (2miesiące po twoich rekomendacjach:)) poleciały na pysk...i lecą...lecą...lecą.

Piknik - senator
11-08-2011, 14:57
te jak jesteś taki pro

nigdzie się nie chwaliłem wynikami, więc nie wiem o co chooo..

skończmy te dywagacje, bo nie wiesz kiedy wchodziłem i kiedy wychodziłem.

Gramy? Zwykła rywalizacja, bez podniety.

3 spółki z GPW. obstawiamy max cene kupna i min cene sprzedaży oraz okres. Jak się nie zmieści edytujemy posty i dajemy jako nowy. Podsumowujemy tygodniowo, może być Citlivu jako pomysłodawca.

Citlivu
11-08-2011, 15:01
PISdzielcu czego skamlesz, tylko tyle potrafisz? Nie umiesz odpowiedzieć w normalnym tonie,tylko musisz rzucać wyzwiskami i oskarżać? Co za typ???

Jakbyś zobaczył wpisy i daty to MCI sugerowałem po 7,10, jak dla Ciebie mało ~30% to wielki ukłon dla Ciebie. Gratuluje ponadprzeciętnych zysków. MCI wtedy dopiero ruszał, więc o jakim wyjściu mówisz. Poczytaj chłopcze co się wtedy działo na spółce (skup, sprawa w sądzie za odszkodowanie itd.).

GPW uśredniasz i czekasz na 6 zł. Niezła ta Twoja strategia. Dla dywidendy? 3 zł na akcje? To już większe ruchy są w tygodniu żeby tą dywidende zrobić w kilka dni. A Ty chcesz czekać tyle czasu.

Co do Buffeta i jego wywiadu. Powiedz to co napisałeś standardowemu inwestorowi na GPW który ma 10k PLN na akcje i wszedł późną jesienią za całość. W okresie styczeń/marzec zostału mu malutko. Nie kompromituj się ynwestorze.

Górki i dołki są dla takich chłopczyków/walczyków jak Ty.

uuuu zabolało widzę, oddychaj leszczyku. 30%? a skąd byś wiedział/wyszedłeś po 9,20. Lapiesz gorki i dolki? respect. Ja tak nie umiem. Co do tego ze krytykujesz moja strategie nie znajac jej zalozen, to samo to wystawia Ci swiadectwo o tobie i zaslugujesz by zwracac sie do Ciebie per mlotek lub per leszczyk. Oswiece Cie leszczyku. Zalozmy ze dysponuje kwotą 100.000, nie mowie ze taka dysponuje ale zalozmy. Gdy pierwsza transza stanowi 5% kapitalu, a ostatnia 40% i jest najwieksza, a tych transzy jest wytyczonych przy 4-5 mozliwych wejsciach max. Nie mowie, ze tak jest w moim przpadku dokladnie W momencie kiedy kasa nie jest uzywana zarabia na krotkoterminowych lokatach. To sobie policz wszystko. Ja wiem, że Ty idealnie lapiesz dolek i gorkę i nie potrzebujesz zarzadzac swoim kapitalem. Powodzenia, ja obecnie nie wiem czy to korekta, czy mega zjebka, dostalem sygnal kupna wiec pierwsza, najmniejsza transze uzylem, aby nie byc calkiem poza rynkiem. Nastepna bedzie miała albo przy kolejnej fali spadkowej lub przy wykreowaniu sie trendu wzrostowego. Jednak Ty Guru wolisz szydzic nie znajac tła. Zyczę więc powodzenia. Co do Buffetta, jeżeli dla Ciebie jeden artykuł to już powód do wejścia na rynek to gratuluję strategii:/ Dla mnie to ważna sugestia, że warto przygladać się sytuacji i sprawdzić pozostałe rzeczy i dopiero podjąć decyzję.

księciuniu
11-08-2011, 15:02
... (tak, tak po Twoich typach GANT tylko spadał w dół) dziś kosztuje 8,50 strata równe 60%

... zaraz po krótkim okresie zwyżki (2miesiące po twoich rekomendacjach:)) poleciały na pysk...i lecą...lecą...lecą.

Pocałunek śmierci :chees:

Grajcie Panowie, tylko z fartem :)

P.S.

za to powinieneś zostać dyscyplinarnie wypierdolony z tego forum.

Nie przesadzaj - nie trawię typa, ale po tych wszystkich "popaprańcach" i "lemingach" których dostał, to byłaby hipokryzja.

TNTP
11-08-2011, 15:03
Jakbyś zobaczył wpisy i daty to MCI sugerowałem po 7,10, jak dla Ciebie mało ~30% to wielki ukłon dla Ciebie.

dawałeś ją nie za 7,10 tylko 7,40, najwidoczniej jesteś ostro zarobiony skoro dla ciebie 5% to jeden ****. Max to był 8,86 czy nie zarobiłbyś (zakładając, że sprzedałbyś akurat tego jednego, jedynego dnia od 330 które upłyneły od twych rekomendacji) tylko coś kołoe 21%. 30% czy 20% graj z piknikiem, emocje gwarantowane

Citlivu
11-08-2011, 15:07
Dobra panowie, przez weekend przygotuję zasady gry i w połowie tygodnia myślę będziemy mogli wystartować. Typer potrwa do końca roku kalendarzowego

Narazie, jak rozumiem, Ja, midzi, piknik i TNTP?

TNTP
11-08-2011, 15:30
Dobra panowie, przez weekend przygotuję zasady gry i w połowie tygodnia myślę będziemy mogli wystartować. Typer potrwa do końca roku kalendarzowego

Narazie, jak rozumiem, Ja, midzi, piknik i TNTP?

ja odpadam, bo najbliższe 2 miechy spędzę raczej z dala od kompa.
Jak co to mogę zrobić pseudoanalizę rynku:) i rzucić kilka nazw, tak w perspektywie do końca roku.

ps. gra na GPW w obecnej sytuacji....mhhhh no nie nazwałbym tego asekuranctwem\')
ogólnie grozi nam załamanie systemu walutowego, nie wiadomo co się do końca dzieje w Indiach/Chinach. złoto panowie tylko złoto:) (że nie jestem odosobniony w swoim pesymizmie świadczą ceny tego kruszcu)

Citlivu
11-08-2011, 15:31
Ja wolę sreberka ;) Wsiadlem w zeszłym roku... przed zlotem miałem opory psychologiczne, wydawało mi się, że już wyżej się nie da, a srebro dopiero przymierzało się do nadgonienia straty do złota... Jak widać i złoto poleciało więc w sumie było wszystko jedno

TNTP
11-08-2011, 15:41
ale, żeby nie było, że będę współodpowiedzialny za załamanie światowej gospodarki (bo jeszcze jakiś forumowicz pod wpływem mojego czarnowidztwa, nie uruchomi swoich zaskórniaków) to wklejam głos rozsądku...tako rzecze MINISTER FINANSÓW

"Rentowności naszych obligacji zbytnio się nie zmieniły w reakcji na tę (obniżenie ratingu przez Standard & Poor's - PAP) decyzję. To chyba najlepszy dowód na to, że nie ma ona negatywnego wpływu na przykład na nasze finanse, w tym dług. Jesteśmy dość dobrze przygotowani na obecną sytuację, po pierwsze zabezpieczając finansowanie potrzeb pożyczkowych, (...) i po drugie - dysponując możliwością sięgnięcia, gdyby była taka potrzeba, po elastyczną linię kredytową z MFW" - powiedział Kotecki w wywiadzie dla portalu obserwatorfinansowy.pl.

"Co więcej: Polska może relatywnie zyskiwać, skoro ocena innych krajów pogarsza się, a nasza pozostaje pozytywna i stabilna" - dodał."

"Rentowności naszych obligacji zbytnio się nie zmieniły w reakcji na tę decyzję. To chyba najlepszy dowód na to, że nie ma ona negatywnego wpływu na przykład na nasze finanse" - jeszcze lepszym dowodem, jest to, że nie podrożał po tej decyzji chleb

"Jesteśmy dość dobrze przygotowani na obecną sytuację...i po drugie - dysponując możliwością sięgnięcia, gdyby była taka potrzeba, po elastyczną linię kredytową z MFW" - no nie są wyśmienicie przygotowani na taką sytuację, jak mi ukradną samochód to wezmę kredyt (ELASTYCZNY!!:)) i kupię sobie nowy - ergo jestem przygotowany na kradzież.

i teraz najlepsze
"Co więcej: Polska może relatywnie zyskiwać, skoro ocena innych krajów pogarsza się, a nasza pozostaje pozytywna i stabilna" - relatywnie, to jeśli sąsiad ma 8krów i zdechną mu 4, a ja mam 2 i obie mi padną to, według Pana Ministra też relatywnie zyskam.

Ja wiem, że Rząd niejako musi mówić takie rzeczy, ale de facto i tak nie jest żadnym partnerem dla inwestorów (zresztą nic nie robi, żeby być takim partnerem....wróć podwyższa obciążenie fiskalne) i tylko robi z siebie debila.

Peace
11-08-2011, 16:12
Dziś firmy z WIG20 zyskują.

Reakcja na posunięcia w sprawie Franka i uspokojenie, czy chwilowe wahnięcie i jutro znowu do dołu.. przekonamy się jutro/w ciągu paru dni :)

emse
11-08-2011, 16:13
Kolejne opinie o JSW

http://www.stockwatch.pl/artykuly/post/2011/08/11/JSW-moze-odbic-choc-wegiel-stygnie.aspx

dostojny kocur
11-08-2011, 17:37
Swoją szosą to w sumie niezły pomysł na rozruszanie tego tematu :krolewskie: Mogę w sumie cos podobnego zorganizować jak typer tyle, że inwestycyjny o ile modowie pozwola:P

Jestem za! ;)

Buziek_LG
11-08-2011, 19:14
Ja też mogę się pobawić

księciuniu
18-08-2011, 10:01
Tylko proponowałbym zalożyć na to nowy temat, a ten zostawić na te bardziej realne sprawy.

Tak się zastanawiam :hmm: - o giełdzie i ogólnie finansach nie mam zielonego pojęcia, nawet nie wiem dokładnie jak to działa, ale czytałem kiedyś, że były robione badania porównujące skuteczność gry giełdowej profesjonalnych graczy i małpy wybierajacej na chybił-trafił więc może też się skuszę na udział :D

(L)egionek
18-08-2011, 10:11
Tak się zastanawiam :hmm: - o giełdzie i ogólnie finansach nie mam zielonego pojęcia, Jak my wszyscy :) Ja swoje zakupy opieram tylko i wyłącznie na rekomendacjach osób, które się na tym znają(w tym konkursie będzie inaczej heh). I tak uważam, że giełdą sterują grube ryby, ale czasem można się załapać na obiad razem z nimi.

Citlivu
18-08-2011, 10:16
Tylko proponowałbym zalożyć na to nowy temat, a ten zostawić na te bardziej realne sprawy.

Jeśli modowie mogliby przenieść do oddzielnego tematu, wszystkie posty, poczynając od mojego z zasadami, było by super. Z góry dziękuję :)

Lol, mój pierwszy temat na forumce:piwo:

księciuniu
18-08-2011, 22:05
Citlivu, załóż może odrębny temat :) (modowie sami go nie założą)

midzi
18-08-2011, 22:09
Ja miałem wcześniej pisać, ale właśnie czekałem na temat. Jakiś PM do modów i będziemy mieli odrębny temat.

księciuniu
18-08-2011, 22:13
Ale założenie tematu to w porównaniu z grą na gieldzie żadna filozofia i każdy może - ale Citlivu cieszył się, ze będzi emiał swój pierwszy temat, więc niech zakłada ;)
Do tego modzi nie są potrzebni; ew. do przerzucenia postów z tego do nowego.

Citlivu
19-08-2011, 07:22
Zrobione, teraz tylko przerzucenie postów;)

Urban
06-09-2011, 15:48
Panowie/Panie gdzie najlepiej ulokować teraz wolną gotówkę? Zastanawiam się nad kontem oszczędnościowym lub lokatą ( półroczna lub roczna)? Jest teraz coś godnego polecenia na rynku?

Paluch
06-09-2011, 16:35
http://www.goldfinance.pl/

krollek
23-09-2011, 07:26
Panowie jak chcecie sie wzbogacic nie teraz, ale za ~4lata to śmiało kupować akcje GPW i to nie tylko WIG20 ale i mWIG40 czy sWIGu... nawet jak zejdzie odrobinę to potem będzie odbicie... sinusoida ;) :raca:

BTW. darujcie sobie tylko newconnect :)
jak giełda padnie to i tak każda waluta (wszystko) pójdzie w pizdu ;)

dostojny kocur
23-09-2011, 13:18
Ale się dzieje.

gizo
23-09-2011, 14:25
"Bankierzy obsługujący polski rząd przez pomyłkę podali, że przelał on 3 mld euro do zagranicznych banków. Te fałszywe ponoć dane zawiera ostatnio opublikowany bilans płatniczy Polski. Ten „drobny” błąd spowodował upadek złotówki i jest ciosem dla budżetu państwa. Spekulanci mogli na nim zarobić góry pieniędzy, a każdy z nas stracił niepostrzeżenie część tego, co posiadał".
http://niezalezna.pl/16570-zamach-na-nasze-portfele

krollek
26-09-2011, 15:27
my tam już wpompowaliśmy część kaski ;)
jeśli ktoś ma otwarty portfel to niech atakuje... choć to nie piątek i nie Dzień trzech wiedźm... ale zawsze warto zarobic, chyba, że wolicie czekać do jutra ;)

czym taniej tym lepiej dla biedniejszych "graczy"
inwestować, niż chować do skarpety :mpiwo:

Peace
10-11-2011, 11:57
OCB z akcjami TVN ? Niesamowicie spadły.

Buziek_LG
10-11-2011, 12:03
I dalej nurkuje. Czyżby nie udało się sprzedać spółki?

midzi
10-11-2011, 12:10
Kilka rzeczy się na to złożyło. Słabsze wyniki niż oczekiwano, przeciągające się negocjacje z C+ i to, że następuje konsolidacja udziałów ITI.

Peace
10-11-2011, 15:37
to się podniesie ? Bo opłacałoby się kupić..

midzi
10-11-2011, 15:38
To się zobaczy. Nie mam w tej chwili nikogo bardziej kompetentnego na linii, ale jak dam radę to się dopytam i napiszę.

Peace
10-11-2011, 15:45
Ok, byłbym wdzięczny :)

midzi
10-11-2011, 16:15
Krótko. Nie brać.

Ładnie gościu trafił z rana.
http://www.fxone.pl/analizy/102-analizy-bezplatne/27946-tvn-ponownie-ponizej-12-zl-za-akcje

księciuniu
05-12-2011, 14:00
Jest gdzieś jakaś dobra strona gdzie będą łatwo dostępne informacje o wypłaconych, a w szczególnosci planowanych dywidendach spółek giełdowych (daty, kwoty, profgnozy - wystarczy WIG20) ?

krzysiek_czesia
05-12-2011, 15:30
www.gpw.pl

Zajacc
06-12-2011, 14:05
Dobry to pomysł, żeby zamiast na lokate wrzucać kase to wymienić ją na dolary?

jarecki_
11-12-2011, 17:05
Ma ktoś pomysł jak można zbadać słowacki rynek badań genetycznych ?

dostojny kocur
05-01-2012, 13:03
Widzę, że średnio ktokolwiek tutaj pisze, ale mam pytanie podatkowe ktoś ogarnia sprawę? Chodzi o podatek ze sprzedaży akcji i jak to wygląda jeśli chce się zainwestować w coś innego.

koral
06-01-2012, 10:37
Widzę, że średnio ktokolwiek tutaj pisze, ale mam pytanie podatkowe ktoś ogarnia sprawę? Chodzi o podatek ze sprzedaży akcji i jak to wygląda jeśli chce się zainwestować w coś innego.

Nie wiem czy do końca o to Ci chodzi, ale biuro maklerskie wysyła Ci PITA za cały rok uwzględniając wszystko co sprzedałeś i kupiłeś. Jeśli poniosłeś stratę to możesz ją uwzględnić w ciągu następnych 5 lat.

L. Mo BeMoWo
09-03-2012, 18:26
Jako laik szukam w miarę pewnej inwestycji długoterminowej (5-10 lat). Powiedzmy, że ok 600-1000 pln miesięcznie jestem w stanie odkładać na bierząco.
Poważnie zastanawiam się nad złotem i srebrem (inna kwestia to forma - rozważam to: http://zloto.bullionvault.pl/), nie jestem pewien tylko czy bajka, która trwa na tym rynku od jakichś 5-7 lat nie urwie się wkrótce.
Z drugiej strony kruszce to chyba najlepsza inwestycja na kryzysowe lata.

Domino KG(L)
09-03-2012, 22:15
Jako laik szukam w miarę pewnej inwestycji długoterminowej (5-10 lat). Powiedzmy, że ok 600-1000 pln miesięcznie jestem w stanie odkładać na bierząco.
Poważnie zastanawiam się nad złotem i srebrem (inna kwestia to forma - rozważam to: http://zloto.bullionvault.pl/), nie jestem pewien tylko czy bajka, która trwa na tym rynku od jakichś 5-7 lat nie urwie się wkrótce.

Powiem kolego tak. Wszystko zależy od tego na jaki liczysz zysk. Giełda, nawet kruszce są zdradliwe ( wiem Ci co zainwestowali w złoto kilka lat temu zacierają ręce). Prawda jest taka jeśli chcesz mieć zysk pewny zainwestuj w obligacje skarbowe. Zysk mały ale pewny. Z drugiej strony stara maxyma głosi - Kto gra grubo wygrać musi! Jeśli nie masz kogoś ogarniętego kto Ci pomoże dawaj na priw.

Peace
10-03-2012, 02:10
Ogólnie polecam akcje PGE, Tauron, PKOBP, PEKAOSA i wiele innych..

.. co tu dużo mówić giełda jest w 30-40% niedoszacowana.

Endrju
10-03-2012, 08:35
O Tauronie to od debiutu słychać, że powyżej 7 zł to wjedzie spokojnie. Najmniej brakowało mu z tego co pamiętam 12 gr. I tak bujam się już od debiutu z tymi akcjami...

Peter
10-03-2012, 08:39
Ja od listopada trzymam akcje CDRED i czekam na światową premierę W2 na XBOX`a, zastanawiam się czy nie dobrać jeszcze trochę.

Peace
10-03-2012, 09:37
O Tauronie to od debiutu słychać, że powyżej 7 zł to wjedzie spokojnie. Najmniej brakowało mu z tego co pamiętam 12 gr. I tak bujam się już od debiutu z tymi akcjami...
No trochę poczekasz.. ale kupowałeś je za groszowe sprawy, nie?

Ja parę dni temu dobrałem sobie Tauron za 5,1zł i spokojnie powinno wrócić do 5,5zł ale więcej w najbliższym czasie nie pociągnie..

Marek.Only
10-03-2012, 17:17

Daruj sobie gielde. Tam mozna fajnie zarobic ale i stracic. Zarabiaja Ci co maja wiedze a traca tacy wlasnie jak Ty i powyzej ktorzy bawia sie w akcje PEKAO itp.
To co jest wazne, jesli zakladasz 5-10 lat to ciezko przewidziec cykl koniunkturalny wiec pomysl o dywersyfikacji ryzyka. Korzystaj z rynku pienieznego jak np w obligacjach (ale nie ograniczaj sie do Polskich skoro masz mozliwosc skupowac obligacje panstw czy korporacji z calego swiata), surowce (duzo lepiej ostatnio robi sie interesy na srebrze) graj na gieldzie (ale nie baw sie w WIG20 a korzystaj z takich spolek jak GAZPROM LUKOIL), inwestuj w rynek europejski, azjatycki, ameryke lacinska, kraje BRICS. Mozliwosci jest wiele, niestety nie ogarniesz tego na tym etapie sadzac po Twoim wpisie. Robiac to w ten sposob nie jestes zalezny od tego czy w danym momencie masz niska cene surowca czy wysoki kurs USD bo masz to rozlozone na wiele opcji.

Powyzsze rzeczy wykorzystasz za pomoca funduszy inwestycyjnych. Sprawdz sobie takie jak np Quercus, BlackRock, Templetony, HSBC ktore potrafily wyrobic kilkaset procent w kilka lat, a templeton rynku pienieznego (oblikacje, bony skarbowe etc) robi w skali 13% na rok. Wykupujac te fundusze w tradycyjny sposob wyjdzie Cie to drogo w porownaniu do platform inwestycyjnych dostepnych na polskim rynku (ok 0,9% w skali roku). Comiesieczny wklad rowniez przemawia za taka forma oszczedzania. Kwota wejscia do BlackRocka to 5000 USD, a na platformach mozesz juz to robic od 150zl.

Chcesz wiedziec wiecej to pisz na priv bo sie tym zawodowo zajmuje, a nie chce zeby to ktos traktowal jako reklame.

Peace
10-03-2012, 17:50
Zarabiaja Ci co maja wiedze a traca tacy wlasnie jak Ty i powyzej ktorzy bawia sie w akcje PEKAO itp..
Cóż za błyskotliwa logika, a na jakiej podstawie do tego doszedłeś? (Na PEKAO można było ostatnio zarobić prawie 20%)

Ja osobiście nie narzekam na GPW i WIGusie, a już trochę czasu gram :]

Zgodzę się, że trzeba mieć wiedzę, ale jak się ją ma to można spokojnie zarabiać na polskiej giełdzie. Tak samo jak można spokojnie zainwestować długoterminowo w spółki z WIGu20, czy mWIGu i na pewno się na tym nie straci.

Każdy robi co chce - ja bym pieniędzy na fundusz inwestycyjny nie dał :]

Marek.Only
10-03-2012, 19:02
pewnie ze mozna zarobic, ale ile i w jaki sposob jesli mowimy o perspektywie 5-10 lat z comiesiecznym wkladem. To jest sposob na inwestowanie, gre a nie lokowanie pieniedzy czy oszczedzanie

Z reszta jak juz gielda to nie takie spolki. Poza tym od kazdej tranzakcji odliczasz podatek co umniejsza ten zysk.

A fundusz inwestycyjny np Legg Mason Akcji oparty w 99% na WIGu to rozumiem nie gielda? :D podpowiem on wlasnie ma w portfelu m.in. PEKAO. Proste, nie znasz sie na gieldzie to nie grasz, ale korzystasz wlasnie z takich instrumentow zarzadzanych przez ogarniete osoby dodatkowo dywersyfikujac to sobie na rynek pieniezny, surowce, waluty, kontynenty etc

marmoon
16-03-2012, 14:53
W giełdę chyba bym się nie bawił bez odpowiedniej wiedzy, szczególnie teraz. Inwestycje w złoto chyba sa pewniejsze, czekam właśnie na spadek cen i chyba kupię sztabki inwestycyjne (http://www.bulioner.pl/pol_m_Zloto_Zlote-sztabki-inwestycyjne-171.html). Nawet Jim Rogers twierdzi, że tylko złoto ma sens, a to poważny autorytet dla mnie. Srebro też ma sens. Kruszce przynajmniej się inflacji opierają, więc nawet jeśli nie ma dużego zysku, to przynajmniej kasa jest bezpieczna.

jasin
17-03-2012, 10:41
kiedy już Twoja sprzątaczka mówi, że należy inwestować w złoto, bo to najpewniejsza inwestycja, to najwyższa pora sprzedawać udziały :prawi:

Kijek
17-03-2012, 11:17
Tylko kawa :prawi:

Niestety w Polsce nie ma instrumentów pozwalających grać na wzrost cen kawy na świecie.

Marek.Only
17-03-2012, 13:35
a ja powtorze. Ladowanie wszystkiego na jedna opcje typu zloto, kawa to jest jak budowanie stolu na jednej nodze. Zlamie sie i jestes w glebokiej d...

krzysiek_czesia
17-03-2012, 15:09
Tylko kawa :prawi:

Niestety w Polsce nie ma instrumentów pozwalających grać na wzrost cen kawy na świecie.

Co to znaczy, że w Polsce nie ma?

Niektóre platformy (nawet polskie) do Forexu dają możliwość grania na różne towary. W tym np. na kawe.

Kijek
17-03-2012, 15:53
A to nie wiedziałem.
Zainteresuję się ;)

TK.
17-04-2012, 22:50
Na początku kwietnia podpisałem umowę o ubezpieczenie na życie (Skandia). Niestety okazało się to zbyt pochopne i chciałbym teraz z tego zrezygnować. Czy to prawda że mogę to zrobić w ciąu 30 dni od podpisania umowy bez żadnych większych kosztów? W jaki sposób to zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc !

księciuniu
17-04-2012, 22:56
Ogólnie jeżeli chodzi o umowy ubezpieczenia:
Art. 812 § 4 Kc
Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni, od dnia zawarcia umowy. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia osobowe (w tym na życie) dodatkowo, niezależnie od uprawnień wynikajacych z art. 812 § 4 Kc:
Art. 830 § 1 i 2 Kc
§ 1. Przy ubezpieczeniu osobowym ubezpieczający może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem terminu określonego w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia, a w razie jego braku - ze skutkiem natychmiastowym.
§ 2. W braku odmiennego zastrzeżenia umowę uważa się za wypowiedzianą przez ubezpieczającego, jeżeli składka lub jej rata nie została zapłacona w terminie określonym w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia mimo uprzedniego wezwania do zapłaty w dodatkowym terminie określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia; w wezwaniu powinny być podane do wiadomości ubezpieczającego skutki niezapłacenia składki.

TK.
17-04-2012, 23:03
Ogólnie jeżeli chodzi o umowy ubezpieczenia:
Art. 812 § 4 Kc
Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni, od dnia zawarcia umowy. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia osobowe (w tym na życie) dodatkowo, niezależnie od uprawnień wynikajacych z art. 812 § 4 Kc:
Art. 830 § 1 i 2 Kc
§ 1. Przy ubezpieczeniu osobowym ubezpieczający może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem terminu określonego w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia, a w razie jego braku - ze skutkiem natychmiastowym.
§ 2. W braku odmiennego zastrzeżenia umowę uważa się za wypowiedzianą przez ubezpieczającego, jeżeli składka lub jej rata nie została zapłacona w terminie określonym w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia mimo uprzedniego wezwania do zapłaty w dodatkowym terminie określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia; w wezwaniu powinny być podane do wiadomości ubezpieczającego skutki niezapłacenia składki.

czyli nie zwrócą mi nic z tego co zapłaciłem? czy zwrócą kwotę pomniejszoną o te kilka dni obowiązywania ubezpieczenia?

księciuniu
17-04-2012, 23:09
Według mnie powinni zwrócić z potrąceniem skladki za okres od zawarcia umowy do odstąpienia od niej.

TK.
17-04-2012, 23:13
a wiesz może w jaki sposób złożyć rezygnację? wysłać jakieś podanie do siedziby głównej firmy?

wielkie dzięki za pomoc! :)

księciuniu
17-04-2012, 23:18
Żadna szczególna forma nie jest wymagana, wystarczy oświadczenie zlożone drugiej stronie; dla celów dowodowych dobrze byłoby zrobić to w formie pisemnej - wysłać poleconym (dla pewności za potwierdzeniem odbioru) na adres siedziby ubezpieczyciela [w piśmie z odstąpieniem powolaj się na ten art. 812 Kc i przy okazji od razu zażądaj zwrotu składki]

Buziek_LG
17-04-2012, 23:21
Wysłać im list(najlepiej polecony byś miał dowód przy ewentualnych trudnościach) z decyzją o wypowiedzeniu umowy. Mają obowiązek zwrócić Ci całość dokonanej wpłaty po potrąceniu już wykorzystanego ubezpieczenia(do 30 dnia miesiąca licząc od chwili wypowiedzenia). Dodatkowo jeśli minęło 30 dni od zawarcia ubezpieczenia w warunkach ogólnych ubezpieczenia znajduje się okres wypowiedzenia.

księciuniu
17-04-2012, 23:26
Wysłać im list(najlepiej polecony byś miał dowód przy ewentualnych trudnościach) z decyzją o wypowiedzeniu umowy. Mają obowiązek zwrócić Ci całość dokonanej wpłaty po potrąceniu już wykorzystanego ubezpieczenia(do 30 dnia miesiąca licząc od chwili wypowiedzenia). Dodatkowo jeśli minęło 30 dni od zawarcia ubezpieczenia w warunkach ogólnych ubezpieczenia znajduje się okres wypowiedzenia.

Z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy :prawi:

To tak w kwestii formalnej ;)

Buziek_LG
17-04-2012, 23:28
A to zależy czy minęło 30 dni ;)

e: fakt, nie przeczytałem postu zaczynającego dyskusję ;)

księciuniu
17-04-2012, 23:30
Nie minęło, TK zawarł umowę na początku kwietnia :p

Mario
03-09-2012, 10:04
Szukam dobrego e-maklera. Chciałem skorzystać z oferty mBanku, ale tam obsługują chyba tylko WIG20, a mi zależy, by był również dostęp do mWIG40 i sWIG80. Ktoś może coś polecić?

steadfast jazz
15-12-2015, 21:13
Odkopuję po 3 latach... Jakiego polecacie brokera forex dla początkującego gracza? W grę wchodzą głównie polscy brokerzy, bo nie chciałbym mieć problemów z US, ale jak macie jakiegoś zagranicznego pewniaka to też można wrzucić ;)

midzi
23-03-2016, 07:34
Elo, jak już musisz się wspomagać chwilówkami to dodatkowo nie spamuj ich ofertami. Pamiętaj, że chwilówki to zło, gdyż służą do manipulowania ludźmi, którzy sobie życiowo nie radzą.

Marymoncki Dżon
24-01-2018, 18:17
Dzisiaj GPW pobiła swój historyczny rekord. Hossa trwa, wydaje się, że tendencja wzrostowa powinna nadal się utrzymywać (przynajmniej tak twierdzą eksperci :) ). A Wy panowie coś inwestujecie na warszawskiej giełdzie? W co byście poradzili zainwestować w tym momencie?

https://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/wig-na-historycznym-szczycie-czy-sa-powody,173,0,2396845.html

Seba.Kolos
25-01-2018, 03:16
Chcialem zakladac nowy Temat, a tu widze jest cos podobnego!!

Paniowie! Czy ktos inwestuje w kryptowaluty??
Ostatnio kupilem XRP , Ethereum, i TRX za jakies $1000. Na razie maly spadek, ale licze ze bedzie dobrze :)
Ktos, cos??

midzi
25-01-2018, 08:31
O kryptowalut prawdopodobnie zacznie się nadchodzący kryzys gospodarczy. Połowa deweloperki stoi na tych mitycznych cypryjskich kryptokombajnach ;)

Hazardzista
25-01-2018, 08:51
Dzisiaj GPW pobiła swój historyczny rekord. Hossa trwa, wydaje się, że tendencja wzrostowa powinna nadal się utrzymywać (przynajmniej tak twierdzą eksperci :) ). A Wy panowie coś inwestujecie na warszawskiej giełdzie? W co byście poradzili zainwestować w tym momencie?

https://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/wig-na-historycznym-szczycie-czy-sa-powody,173,0,2396845.html

naganianko :D

Wszystko jest juz mocno na plusach, zwłaszcza z mWIG80.
Długoterminowo wszedłbym w energetyke, spólki typu Tauron nie odbudowały poziomów sprzed spadków a ich C/WK to 1/3 wartości. Może PiS posprząta i wyjdą na plus?

midzi
25-01-2018, 08:58
Prędzej sprzątną PiS ;)

meraś
25-01-2018, 09:10
lepiej napiszcie czy teraz kupowac dolka czy jeszcze poczekać :kowboi:

midzi
25-01-2018, 09:19
Na ostateczną zmianę prezesa FED zaczekać trzeba.

Hazardzista
25-01-2018, 09:21
A tak serio, to jak ktoś może schować kasiorę na dłuższy termin to do jutra są zapisy na obligację MCI. W pierwszym roku 5,3%, w kolejnych latach 3,5% + Wibor 6M. Dobra, stosunkowo pewna opcja na 4 lata, na lokacie tyle nie dostaniecie.

meraś
25-01-2018, 09:24
Na ostateczną zmianę prezesa FED zaczekać trzeba.

trzymam za słowo!

Makrel
25-01-2018, 09:34
naganianko :D

Wszystko jest juz mocno na plusach, zwłaszcza z mWIG80.
Długoterminowo wszedłbym w energetyke, spólki typu Tauron nie odbudowały poziomów sprzed spadków a ich C/WK to 1/3 wartości. Może PiS posprząta i wyjdą na plus?

Jak już wchodzić w energię to tylko Uran i spółki, które zajmują się jego pozyskiwaniem. Tauron niepewny jest

midzi
25-01-2018, 09:39
A tak serio, to jak ktoś może schować kasiorę na dłuższy termin to do jutra są zapisy na obligację MCI. W pierwszym roku 5,3%, w kolejnych latach 3,5% + Wibor 6M. Dobra, stosunkowo pewna opcja na 4 lata, na lokacie tyle nie dostaniecie.
Faktycznie Janusz jesteś. Im więcej takich, tym szybciej pierdolnie i w końcu przyjdą lepsze czasy ;)

Marek.Only
25-01-2018, 10:23
Jak juz na kibolskim forum padaja glosy by kupowac to trzeba sprzedawac :)

Hazardzista
25-01-2018, 11:39
Faktycznie Janusz jesteś. Im więcej takich, tym szybciej pierdolnie i w końcu przyjdą lepsze czasy ;)

Nie chcesz nie czytaj. Piechociński Ci coś podrzuci na tłiterku.

midzi
25-01-2018, 11:43
Nie chcesz nie czytaj. Piechociński Ci coś podrzuci na tłiterku.
Piechociński giełdy się nie tyka. Poza tym ma się dobrze ;)

Hazardzista
25-01-2018, 11:44
Piechociński giełdy się nie tyka. Poza tym ma się dobrze ;)

No tak, tylko ziemia!

midzi
25-01-2018, 12:50
Ziemia zamrożna w dużej mierze i czeka na lepsze czasy (czytaj zmiana rządów). Mimo wszystko to dobro ograniczone.

crolick
25-01-2018, 14:22
Chcialem zakladac nowy Temat, a tu widze jest cos podobnego!!

Paniowie! Czy ktos inwestuje w kryptowaluty??
Ostatnio kupilem XRP , Ethereum, i TRX za jakies $1000. Na razie maly spadek, ale licze ze bedzie dobrze :)
Ktos, cos??
Zależy co chcesz. Jak spekulujemy krótkoterminowo to moze da sie zarobić - ale to jest gra w totolotka bo wartość kryptowalut nie zależy od niczego poza popytem.
Sens maja jedynie kontrakty futures - ale to nie te zera na koncie ;)

gawron
25-01-2018, 14:37
Jak już wchodzić w energię to tylko Uran i spółki, które zajmują się jego pozyskiwaniem. Tauron niepewny jest

Widzę czytujemy ten sam blog ;)

Buziek_LG
25-01-2018, 14:57
Zależy co chcesz. Jak spekulujemy krótkoterminowo to moze da sie zarobić - ale to jest gra w totolotka bo wartość kryptowalut nie zależy od niczego poza popytem.
Sens maja jedynie kontrakty futures - ale to nie te zera na koncie ;)

Co udowodniła panika na napomknięcie(nie realne działania) jednego z chińskich oficjeli że "może będą musieli się przyjrzeć temu rynkowi"