PDA

Zobacz pełną wersję : Pomnik Kazimierza Deyny

mafioso
20-07-2010, 20:33
Nie znalazłem odpowiedniego tematu dla tego zakładam nowy. Rusza konkurs na pomnik Kazimierza Deyny.

Pomnik dla piłkarza Legii. Rusza konkurs na projekt.

Do 20 sierpnia można zgłaszać projekty konkursowe na pomnik Kazimierza Deyny, który stanie przy zmodernizowanym stadionie Legii. Nagrodą jest 20 tys. zł.

Dwumetrowa figura wykonana z metalu ma stanąć na metrowym postumencie tuż przed wejściem na nowy stadion Legii Warszawa, od ulicy Czerniakowskiej. W podbudowie zostanie umieszczona tuba z wydrukowaną listą nazwisk osób, które poprą inicjatywę, wpłacając na ten cel choćby symboliczną złotówkę.

Komitet Budowy Pomnika, poparty przez żonę i syna Kazimierza Deyny ogłosił konkurs 1 lipca. - Dotychczas nadesłano dwa projekty oraz kilka pytań dotyczących szczegółów - mówi Wojciech Cłapiński, przewodniczący komitetu. - Mamy jednak nadzieję wybierać z co najmniej kilkunastu projektów - dodaje. Inspiracji można szukać na Facebooku w grupie Pomnik Deyny.

Każdy, kto weźmie udział w konkursie, musi się liczyć z tym, że jeśli jego projekt zostanie zakwalifikowany do II etapu, będzie zobowiązany do przygotowania jego pięćdziesięciocentymetrowego modelu, kalkulacji kosztów i harmonogramu prac.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać od 3 do 8 rzutów, w formacie JPG lub PDF wraz z opisem ideowym, technicznym i danymi autorów. Spośród zgłoszonych rysunków specjalnie powołana komisja wyłoni finalistów, których nazwiska ogłoszone zostaną na stronie www.pomnikdeyny.pl 1 września tego roku. Od 15 września do 23 października potrwa głosowanie internautów, dzięki któremu zostanie wybrany zwycięzca. Projekty należy wysyłać na adres konkurs@pomnikdeyny.pl.

Kazimierz Deyna był jednym z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Z Legią związany był przez 12 lat, grał w jej barwach w latach 1966-1978 stając się ikoną klubu z Łazienkowskiej.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8159289,Pomnik_dla_pilkarza_Legii__Rusza_k onkurs_na_projekt.html

Pan Artysta
20-07-2010, 20:46
internauci wybiora zwycięzce - ******* nic sie nie nauczyli
juz trybuny sa zje.bane przez takie wybory

KIBICE,NR kart rozumiem ale internauci - ja pier.dole nawet nie wiadomo czy coś nie zostanie sfingowane
tragedia
chciałem wysyłac projekt ale przy takim postawieniu sprawy mija się to z celem

Rusfeld
20-07-2010, 20:52
Z tego co widzę to za tą inicjatywą nie stoi Klub więc nr kart kibica odpadają...

detoxizer
20-07-2010, 21:36
Jak można robić tak idiotyczne głosowanie? Internauci? :kurde:

Kubal
21-07-2010, 13:53
Reklama tego konkursu pojawiła się na TV w metrze...

AutoDeco
20-08-2010, 10:34
Do głosowania będą przystępować internauci,nr karty kibica nie ma tutaj nic do rzeczy ponieważ nie była to inicjatywa klubu. A co do sfingowania wyników to raczej nie sądze aby to miało miejsce.

Mario80
26-08-2010, 18:42
witajcie,
z racji tego, ze posiadam kilka unikatowych zdjęć Kazia Deyny postanowiłem umieścić tą infiormację w tym miejscu, dla zainteresowanych wiecej info pod
mariuszkrak22@interia.pl
pozdrawiam kolekcjonersko

Eman
26-08-2010, 19:00
W dniach 28-29 Sierpnia, po raz pierwszy w Connecticut na boisku Falcon Field (Polanka) przy 720 Farmington Ave w New Britain odbędzie się 21 turniej piłkarski organizowany przez ZPKP o Memorial Kazimierza Deyny.

http://vistulagarfield.futbolowo.pl/vistulagarfield/news,547545,21-turniej-zpkp-o-memorial-k-deyny-.html

Tuzin
01-09-2010, 21:02
http://pomnikdeyny.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=2

Nie no jak dla mnie to zdecydowanie ten pierwszy. Drugi to jakaś tablica a nie pomnik. Dość mamy takich dziwactw w Warszawie, a brakuje normalnych, dynamicznych pomników przedstawiających ludzką postać.
"Cieszy", że znowu zdecydują internauci...

Pan Artysta
01-09-2010, 21:12
http://pomnikdeyny.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=2

Nie no jak dla mnie to zdecydowanie ten pierwszy. Drugi to jakaś tablica a nie pomnik. Dość mamy takich dziwactw w Warszawie, a brakuje normalnych, dynamicznych pomników przedstawiających ludzką postać.
"Cieszy", że znowu zdecydują internauci...

dokładnie drugi projekt nie jest zgodny z wytycznymi do konkursu
że tak powiem nie ma nic wsp. z pomnikiem przedstawiajacym postać

gawron
01-09-2010, 21:22
Dla mnie też lepszy pomnik od płyty. Autor musi jednak popracować nad twarzą Kaki, bo jakaś niepodobna i warto żeby na koszulce była (L)

Pan Artysta
01-09-2010, 21:45
Dla mnie też lepszy pomnik od płyty. Autor musi jednak popracować nad twarzą Kaki, bo jakaś niepodobna i warto żeby na koszulce była (L)

płytę projektuje zazwyczaj gamoń który ch. wie o rzeźbieniu !
znaczy omija regulamin bo i tak wie że nie sprosta warunkom konkursu :lol:

Kubal
01-09-2010, 21:49

Nic dodać,nic ująć,tak samo uważam :)

Mientah Warszawski
01-09-2010, 21:54
Wiecie może w jaki sposób sfinansowana będzie realizacja pomnika Kazika? WAŻNE.

Emkaen
01-09-2010, 21:55
Witam,

nie chcę zakładać nowego topicu więc napiszę tutaj.

Pamiętam jak jeszcze z 10 lat temu ludzie mówili "marzy mi się stadion, taki na 40 tyś, im. Kazimierza Deyny". Pamiętam, że właśnie patron stadionu był mocno podkreślany.
Jak to wygląda w tej chwili? Czy jest szansa na to by stadion nosił imię Kazimierza Deyny?

Pan Artysta
01-09-2010, 21:57
Wiecie może w jaki sposób sfinansowana będzie realizacja pomnika Kazika? WAŻNE.

chyba ??? komitet jego budowy
on zbiera kase

Mientah Warszawski
01-09-2010, 21:59
chyba ??? komitet jego budowy
on zbiera kase

A nie wiesz może kto wchodzi w jego skład? Bo wymyśliłem taką opcję, żeby zamówić kilkanaście koszulek z wizerunkiem Kazika i cały hajs z nich przeznaczyć na pomnik, tylko wolałbym wiedzieć kto się tym zajmuje;)

Piotrek WWY
01-09-2010, 22:01
Obstawiam pomnik T.Radziewicza, żeby tylko twarz była nie taka jak na projekcie, bo rzeczywiście nie przypomina Deyny.
Jeśli chodzi o głosowanie, to nie spodziewam się jakiegoś tam podstępu, ale wynik może być wypaczony, oby tylko nie na korzyść tablicy. Wydaje sie póki co, że sporo ludzi jest za pomnikiem.

Pan Artysta
01-09-2010, 22:02
A nie wiesz może kto wchodzi w jego skład? Bo wymyśliłem taką opcję, żeby zamówić kilkanaście koszulek z wizerunkiem Kazika i cały hajs z nich przeznaczyć na pomnik, tylko wolałbym wiedzieć kto się tym zajmuje;)

nie wiem czy Senator z kibice.net w to się nie bawi ?
moze coś więcej jest na stronie dotyczącej budowy pomnika i samego konkursu

b.
01-09-2010, 22:02
A nie wiesz może kto wchodzi w jego skład?

Wojciech Cłapiński - Przewodniczący Komitetu
Ewa Malinowska-Grupińska
Jacek Wojciechowicz
Janusz Dorosiewicz
Stefan Szczepłek
Andrzej Strejlau
Stefan Białas
Andrzej Piórkowski
Michał Wójcik - rzecznik Komitetu
Dariusz Latoszek - skarbnik Komitetu
Rafał Pawłowski
Tomasz Alchimowicz
Edward Wójcikowski
Grzegorz Kuć
Artur Kowalski
Marek Musiał
Norbert Klimek
Arkadiusz Domińczak

Tuzin
01-09-2010, 22:06

Odpowiedź na WSZYSTKIE swoje pytania masz w linku, który wkleiłem.

Mientah Warszawski
01-09-2010, 22:11
Dzięki za pomoc :)

arczi
01-09-2010, 22:14

Wejdź na oficjalną klubu, tam dziś pojawiło się kilka newsów o dzisiejszych uroczystościach oraz o samej istocie powstania i finansowania pomnika.

Płaskorzeźba Urbanka nie przekonuje, choć jakimś straszliwym dramatem nie jest. Wolałbym jednak tradycyjną rzeźbą Radziewicza, która w przeciwieństwie do płaskorzeźby, była by widoczna z każdej perspektywy. Podoba mi się bardzo jej podświetlona podstawa, ale nieco mniej już sama sylwetka Kazia. Widziałbym coś innego, bardziej charakterystycznego i kojarzącego się z Deyną.

casual
01-09-2010, 22:34
Ale ten projekt Radziewicza to ostateczna wersja? Czy jakieś zmiany samego projektu są jeszcze możliwe? Bo do rewelacji to jeszcze nieco brakuje moim zdaniem.

Pan Artysta
01-09-2010, 22:36
Arczi dramatem nie jest ale nie jest rzeźbą :)

arczi
01-09-2010, 22:49
A musi być?
Wiem że to Ty tu jesteś artysta, więc polemizowanie z Tobą z góry jest skazane na pożarcie ;)
Płaskorzeźba nie jest rzeźbą?
Rozumiem że wykluczają się ze sobą wymiary, 2D i 3D, tak? I że w regulaminie konkursy był zapis "rzeźba"?

Pan Artysta
01-09-2010, 22:55
A musi być?
Wiem że to Ty tu jesteś artysta, więc polemizowanie z Tobą z góry jest skazane na pożarcie ;)
Płaskorzeźba nie jest rzeźbą?
Rozumiem że wykluczają się ze sobą wymiary, 2D i 3D, tak? I że w regulaminie konkursy był zapis "rzeźba"?

tak był :lol: i tak musiał być
bo jak by nie miał być to po ch. pisac warunki konkursu ?
trój - wymiarowa postać w skali 1:1
tak więc płyta nie jest rzeźbą nie ma ch, we wsi

Z.
01-09-2010, 23:13
Ja to sie nie znam, ale z jednego projektu wizałbym 3D, a z drugiego sylwetkę Deyny. Rozumiem, że ta wersja 3D ma pokazywać charakterystyczny balans ciałem, ale wyszło troche jakby prądem oberwał..

Średnio.

daimler
02-09-2010, 07:47
Ja również jestem za wersją Radziewicza, jedno mnie tylko "boli". Czy ta rzeźba będzie na równi z chodnikiem?

Wg. mnie powinna być jakoś podniesiona na jakimś cokole, tak żeby był wyższy i przez to bardziej widoczny. Bo jeśli będzie w naturalnej skali, to zniknie w tłumie trochę...

No i sprawa tego żeby miał koszulkę z eLką i facjata do liftingu.

milton
02-09-2010, 08:34
Nie będę odnosił się indywidualnie do poszczególnych wypowiedzi, ale kilka wypowiedzianych z przekonaniem o swojej racji nieścisłości tu się pojawiło. Płyta czy obelisk też są formą pomnika...

Co do prac, obie są niezłe, choć bardziej podoba mi się ta 3D.

Pan Artysta
02-09-2010, 10:16
Płyta czy obelisk też są formą pomnika...

.

przeczytaj warunki konkursu i to jak ta praca (projekt) miała wyglądać :) warto

Istnieje wiele sposobów klasyfikacji rzeźby, m.in.:

* rzeźby pełne---> o taką tu chodziło
* płaskorzeźby – reliefy ---> to wykonał drugi z "artysta" :)

Wojtek Kowalczyk
03-09-2010, 13:02
Szkoda, że zamiast dwóch świetnych projektów, mamy dwa - powiedzmy - z wadami. A też dziwne, że są dwa, a nie trzy czy cztery.

Projekt Radziewicza nawiązuje do klasycznych pomników piłkarskich (jak np. pomnik Eusebio przed stadionem Benfiki) i byłby strzałem w dziesiątkę, gdyby nie - co by nie mówić - karykaturalnie paralityczna sylwetka. Postać składająca się do strzału byłaby o wiele lepsza. Druga sprawa, to wspomniana już wielokrotnie marnie odwzorowana twarz, która jest przecież tak charakterystyczna i dla wszystkich fanów tak ważna. L-ka na piersi? Moim zdaniem chybiony pomysł, ale przy odpowiednim wykonaniu i wkomponowaniu w zamysł artystyczny całości na pewno dałaby radę. A cokół? Deyna to był prosty chłopak, jeden z nas. Nie chciałby stać na cokole. Poziom zero daje możliwość zrobienia sobie fajnego zdjęcia, dotknięcia, czy czegokolwiek innego, czego nie można zrobić z innymi pomnikami. Ten projekt to mój faworyt, aczkolwiek trochę jako mniejsze zło. Sylwetka pewnie się nie zmieni, twarz może da się podrasować, ale to już kwestia do autora i członków komisji.

Drugi projekt autorstwa Urbanka nie jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, ale jednak rozmija się z oczekiwaniami kibiców, którzy nie chcą płyty i "jakiejś" płaskorzeźby, ale pełnowymiarową sylwetkę naszej legendy. Nie wróżę temu projektowi sukcesu, chociaż sama sylwetka Deyny jest tutaj o wiele lepsza niż w projekcie Radziewicza.

milton
03-09-2010, 13:08
Przecie to chyba koncept jest, a nie gotowy projekt, nie powiesz, że odlew twarzy Kazimierza Deyny jest już gotowy. Zawsze można to podrasować, choć istotnie postać składająca się do strzału mogłaby się prezentować ciekawie. Coś jak to, tylko nie tak karykaturalnie:

http://www.timmonet.co.uk/assets/images/Brew_Milburn.jpg

SpideyPL
16-09-2010, 08:16
Pewnie większość wie, ale na wszelki wypadek.

http://www.pomnikdeyny.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=2&Itemid=3#up

Głosowanie rozpoczęte.

(L)Gaju(L)
16-09-2010, 09:06
Jak dla mnie zdecydowanie projekt Radziewicza, jednak z kilkoma poprawkami:
1. Postument.
2. Poprawiona twarz i sylwetka - najlepiej składająca sie do strzału.
3. e(L)ka na piersi , "10" na plecach , opaska kapitana (niby niuanse ale rzeczy symboliczne dla Kaki)

Damian87
16-09-2010, 10:33
Jak się dobrze przyjrzysz to w projekcie Pana Radziewicza można dostrzec e(L)kę na piersi. Szkoda że nie pokazano więcej zdjęć projektów w dobrej jakości, aby można było dostrzec więcej detali.

dunham
16-09-2010, 12:09
zdecydowanie pozycja 1. eLka na piersi jest, tylko nie wiem czy na lewym ramieniu to opaska kapitanska czy rekaw koszulki. twarz mimo wszystko podobna ale wiadomo, ze zawsze moze byc lepiej.

gawron
17-09-2010, 17:12

http://pomnikdeyny.pl/images/Tomasz-Radziewicz_m.jpg

Autor się zastosował do moich oczekiwań ;)

(L)Gaju(L)
17-09-2010, 22:56
Jak się dobrze przyjrzysz to w projekcie Pana Radziewicza można dostrzec e(L)kę na piersi. Szkoda że nie pokazano więcej zdjęć projektów w dobrej jakości, aby można było dostrzec więcej detali.

Dziś kupując bilet na Den Haag, przyjrzałem się na makiecie, i niestety (L) tam niema...

SpideyPL
18-09-2010, 10:57
Dziś kupując bilet na Den Haag, przyjrzałem się na makiecie, i niestety (L) tam niema...

Ale na tej fotce ma na 100%, zobaczymy za jakiś czas która wersja jest aktualna.

Wojtek Kowalczyk
24-09-2010, 02:18
http://pomnikdeyny.pl/images/urbanek/r_1.jpg

Bardzo spodobał mi się ten projekt po poprawkach, może autor czytał nasze forum. :) Generalnie nawet paseczki adidasa będą, więc koncepcja z artystycznej poszła w stronę realistycznej. Mi pasuje, czekam niecierpliwością na wyniki konkursu, ale myślę, że do pomyłki nie dojdzie. Oby nie było powtórki jak z układem krzesełek, do którego niby się przyzwyczajam, ale jednak te równoległe pasy zamiast mozaiki byłyby o wiele lepsze.

A brak cokołu dla mnie strzał w dziesiątkę.

Zdzisiek
24-09-2010, 14:06
Parę razy próbowałem się "wgłębić", dokładniej przyjrzeć twarzy Deyny
na w/w projekcie, ale nie mogłem znaleźć nawet jednego szczegółu
który by przypominał Deynę (oczywiście, nie dotyczy bokobrodów, bo te to miał "zawodowe" !!!) ;)
Projekt bardzo fajny, ale tak jak napisałem - korekta twarzy, jest konieczna.

kowalcwks
27-09-2010, 19:16
A ja chciałem zwrócić uwage na sposób zbierania pieniędzy na pomnik Kaki przed meczem z Leszkiem. O ile przy wejściu na Żyletę gość obok puszki namawiał wszystkich do wrzucania na pomnik tak przy wejściu na "wschodnią" gośc z puszką stał i milczał. Nie wszyscy kibice wiedzą wszystko co się dzieje na Legii.

Huxley
27-09-2010, 20:07
A ja chciałem zwrócić uwage na sposób zbierania pieniędzy na pomnik Kaki przed meczem z Leszkiem. O ile przy wejściu na Żyletę gość obok puszki namawiał wszystkich do wrzucania na pomnik tak przy wejściu na "wschodnią" gośc z puszką stał i milczał. Nie wszyscy kibice wiedzą wszystko co się dzieje na Legii.

dokładnie, akcja na wschodniej była niezbyt głośna, na przyszłość - nie wstydźcie się ;)

b.
21-10-2010, 16:22
Tylko do soboty, do godziny 12 możecie oddawać głosy na projekt pomnika Kazimierza Deyny, który stanie przy nowym stadionie Legii. Do wyboru jest jeden z dwóch projektów, przygotowanych przez Tomasza Radziewicza i Marcina Urbanka. Do tej pory udział w głosowaniu wzięło niespełna 6 tysięcy fanów. Przypominamy również, że cały czas trwa zbiórka pieniędzy na budowę pomnika. Oddaj swój głos!
Ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się podczas uroczystego otwarcia Muzeum Legii zaplanowanego na 25 października.

Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, w ramach którego działa Komitet Budowy Pomnika Kazimierza Deyny, uruchomiło specjalny rachunek bankowy, na którym gromadzone będą środki przeznaczone wyłącznie na rzecz budowy pomnika Kazimierza Deyny.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do budowy pomnika, wpłacając choćby symboliczną złotówkę na rachunek:

Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa
Bank Pekao S.A. V O. w Warszawie
47 1240 1066 1111 0010 2558 0009
Tytuł wpłaty: Pomnik Deyny

Przypomnijmy, że podczas zbiórki prowadzonej przed meczem z Lechem, fani uzbierali 18,7 tysiąca na budowę pomnika. Całkowity koszt budowy pomnika jest uzależniony od tego, który projekt zwycięży w głosowaniu. W jednym przypadku jest to kilkadziesiąt tysięcy, a w drugim ponad sto tysięcy złotych.

http://legionisci.com/news/39848_Wybierz_projekt_pomnika_K_Deyny_-_glosowanie_tylko_do_soboty.html

A na tej (http://www.pomnikdeyny.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=2&Itemid=3) stronie można oddać swój głos - pozostało niespełna 2 dni.

księciuniu
25-10-2010, 15:35
wygrał projekt T.Radziewicza czyli figurka, a nie blaszka : http://legionisci.com/news/39925_Pomnik_Kazimierza_Deyny_wybrany.html
Teraz trzeba go "tylko" zrealizować :trans3:

WESOŁY DIABEŁ
25-10-2010, 17:13
Osobiście wybrany projekt pasuje mi jako symbol pamięci o naszej Legendzie.
Dynamiczny ale klasyczny i majestatyczny. Będzie godnie wyglądał przed naszym Estadio WP.:trans3:

Hubalczyk
25-10-2010, 17:43
Ogólnie cała akcja na plus natomiast szkoda, że oba projekty nie były ze sobą połączone tzn. gdyby był to pomnik Kazika z tablicy.

Tyler_Durden
25-10-2010, 17:45
Obawiam się o to, jak będzie w rzeczywistości wyglądał ten pomnik. Szczególnie mam tu na myśli piłkę. Jest "przyklejona" do kolana. Może to dziwnie wyglądać. Dodatkowo ręce tak ułożone "ryzykownie". Pomnik bazujący na patencie tego wklejonego przez FANTYCZNEGO byłby bezpieczniejszy...chyba:oczko:

Tak czy owak, cieszę się kurde bardzo. :klaszcze:

ormo
10-04-2011, 00:01
Od rozstrzygnięcia konkursu jest cisza na temat pomnika K. Deyny. Jak aktualnie wygląda sytuacja z pomnikiem Kazika?

hummel
10-04-2011, 00:14
Od rozstrzygnięcia konkursu jest cisza na temat pomnika K. Deyny. Jak aktualnie wygląda sytuacja z pomnikiem Kazika?

Z tego co pamiętam było mówione , że napewno nie powstanie przed Euro 2012

damian(L)JLB
08-08-2011, 19:30
Świetny pomysł skoro jest rozważanie nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego to pan Kazimierz powinien pomnik mieć już dawno
Szacunek Kaziu

ormo
22-11-2011, 23:47
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/380069_323584534334057_323526811006496_1358446_588 324320_n.jpg

oto fragment zdjęcia z pracowni Tomasza Radziewicza, gdzie powstaje pomnik Kazimierza Deyny! więcej jutro na stronie Legionisci.com.

levy75
20-12-2011, 16:34
za Rzeczpospolitą 20.12.11:

"Rozmowa: Tomasz Radziewicz, rzeźbiarz, autor pomnika Kazimierza Deyny

Czy prace nad pomnikiem zostały zakończone?

Tomasz Radziewicz: Na etapie rzeźbienia w glinie – tak. Kilka dni temu do mojej pracowni w Gdańsku przyjechał przewodniczący komitetu budowy pomnika pan Wojciech Cłapiński, aby odebrać pracę.

Miał jakieś zastrzeżenia?

Nie, ponieważ realizowałem projekt, który wygrał konkurs. Tyle że kiedy rzeźba jest gotowa, więcej widać i pojawiają się różnego rodzaju pytania. To jest pomnik konkretnego piłkarza, którego wiele osób pamięta jeszcze z boiska. Nie mogą mieć poczucia, że coś się w sylwetce Deyny nie zgadza. Ja urodziłem się w roku mistrzostw świata w RFN, pan Wojtek jest w podobnym wieku, więc wielu szczegółów nie znamy. Oglądamy stare zdjęcia i filmy, żeby rozwiać wątpliwości i być w zgodzie z faktami. A i tak pytamy rówieśników Deyny o pewne szczegóły.

Jakie na przykład?

Drobiazgi, ale istotne dla rzeźby. Wiadomo, że Deyna na pomniku będzie miał literkę L na koszulce i numer 10 na plecach. Ale czy legioniści w jego czasach nosili numery na spodenkach? Czy Deyna grał w ochraniaczach? W jakich butach najczęściej biegał i ile miały kołków na podeszwie? Tylko z piłką przy nodze nie ma wątpliwości. To będzie charakterystyczna dla czasów Deyny "biedronka".

Znalazł pan odpowiedzi?

Już teraz tak, ale nie zawsze są jednoznaczne. Muszę sam podjąć decyzję, bo biorę pod uwagę nie tylko fakty historyczne, ale i to, co jak może wyglądać na pomniku, żeby przykuwało uwagę. Zarzucono mi na przykład, że na pomniku Józefa Piłsudskiego mojego autorstwa w Gdańsku-Wrzeszczu marszałek ma niedbale rozpięty płaszcz, i że to nie licuje z godnością tej postaci. Pomnik się podoba, a niech mi ktoś powie, że Piłsudski chodził zawsze w płaszczu zapiętym pod szyję. Nie wiem, jak będzie z pomnikiem Deyny, ale oprócz wspomnianych już rozwianych wątpliwości, zastanawiam się na przykład, w jaki sposób pokazać jego charakterystyczne długie baczki, nazywane w tamtych czasach pekaesami. Muszą być widoczne, a nie mogą być karykaturalne.

Jak wygląda harmonogram dalszych pańskich prac?

Teraz na glinę trzeba położyć gips, czyli negatyw. Po odlewie w gipsie powstaje pozytyw, wyrzuca się glinę, pozostaje płaszcz gipsowy. Jest biały, więc widać na nim więcej niż na glinie i można zrobić ostatnie poprawki. Potem model pocięty na 12 kawałków pojedzie do odlewni w Poznaniu. Tam zostanie odlany, zespawany i poskręcany. Powinien być gotowy do końca lutego.

Z jakiego materiału będzie pomnik?

Z brązu. Figura piłkarza ma 2,15 – 2,20 metra wysokości, do tego dojdzie niezbyt wysoki cokół, aby sprawić wrażenie, że Deyna nie wywyższa się, ale jest pośród kibiców. Trzeba też odpowiednio dobrać materiał i patynę, ponieważ pomnik stanie obok stadionu Legii, w miejscu dużego ruchu, narażony więc będzie na spaliny i inne zanieczyszczenia powietrza. Zostanie odsłonięty 7 czerwca, w przeddzień otwarcia mistrzostw Europy.

Zapłacą kibice

Pomnik Kazimierza Deyny stanie obok jednego z głównych wejść na stadion Legii przy Łazienkowskiej, od strony Wisłostrady, na wysokości głównego wejścia na Torwar. Mniej więcej w tym miejscu znajdował się Ośrodek Sportowy Legii, w którym Deyna mieszkał, nim otrzymał od klubu pierwszą kawalerkę w Warszawie. Obok na basenie, z którego korzystali także piłkarze, toczyło się życie towarzyskie stolicy w latach 60. i 70. Dokładna lokalizacja jest uzgadniana z władzami miasta i architektami, którzy budowali nowy stadion.

Pieniądze na pomnik pochodzą wyłącznie od osób prywatnych. Można wpłacać na konto, kupować w sklepie firmowym Legii koszulki-cegiełki lub wrzucać pieniądze do skarbonek na stadionie. Tylko podczas meczu z Rapidem Bukareszt wolontariusze zebrali ponad 33 tys. zł.

Jak powiedział "Rz" przewodniczący komitetu budowy pomnika Wojciech Cłapiński, do tej pory zebrano ok. 130 tys. zł. Potrzeba 200 tys."

Crammer
21-12-2011, 18:53
2 foty z fejsa:
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/405426_221762837899108_143837309024995_496866_1715 148492_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/397145_221762331232492_143837309024995_496865_1406 884352_n.jpg

Kujawiak
21-12-2011, 20:25
To ma być Kazik w skali 1:1 czy większy? Bo na tych fotach wydaje się troszkę większych rozmiarów, ale może tak mi się tylko wydawać. ;)

Szejdi
21-12-2011, 20:31
Gdzieś czytałem że ma mieć ok. 2m 20cm

ED: O mam

Figura piłkarza ma 2,15 – 2,20 metra wysokości, do tego dojdzie niezbyt wysoki cokół, aby sprawić wrażenie, że Deyna nie wywyższa się, ale jest pośród kibiców.

Zdzisiek
21-12-2011, 20:52
http://i39.tinypic.com/3509wxz.jpg

http://pomnikdeyny.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=2&Itemid=3

Ciekawa sprawa z umiejscowieniem. Dobrze by wyglądał na cokole,
ale po obejrzeniu projektów, pomysł z "wysepką" podświetloną od dołu,
zdecydowanie najlepszy !!! :brawo:

Kujawiak
21-12-2011, 21:03
Gdzieś czytałem że ma mieć ok. 2m 20cm

ED: O mam

Dzięki ;)

xxxxx
30-12-2011, 16:02
Pewnie się wielu osobom narażę, ale jak usłyszałem o pomniku Pana Kazika to mam mieszane uczucia, nie tyle dotyczące, jego wybitnych umiejętności (bo to nie podlega wątpliwości) ale tego czy nie było w Legii wybitniejszych piłkarzy, którzy bardziej na niego zasługują. Rzeczywiście pan Kazimierz jest już osobą nie żyjącą jednak nie możemy zapomnieć że to się stało z jego własnej winy. Najprawdopodobniej jego kult powstał bo już nie ma go wśród nas (koszulki z podobizną, gadżety, oprawy i ciągłe hasła z nim związane). Jednak uważam że wśród nas jest jedna wybytniejsza osoba która w Legii jest już ponad 60 lat, strzeliła najwięcej bramek w historii klubu. Nie mówię że Panu Lucjanowi Brychczemu nie oddaje się szacunku, jednak myślę że to On powinien być większą ikoną tak wspaniałego klubu niż Pan Kazimerz.

Yanks
31-12-2011, 08:24
Jednak uważam że wśród nas jest jedna wybytniejsza osoba która w Legii jest już ponad 60 lat, strzeliła najwięcej bramek w historii klubu.

Pan Brychczy jest na każdym meczu i jakoś nie wyobrażam sobie, żeby przychodząc na Legię, przechodził obok własnego pomnika. Stawianie pomników za życia to, delikatnie mówiąc, nietakt. Wyłączając z tej reguły Jana Pawła II, rzecz jasna (tłumaczyć nie muszę). A już zdanie typu:

Rzeczywiście pan Kazimierz jest już osobą nie żyjącą jednak nie możemy zapomnieć że to się stało z jego własnej winy.

... to już nie to forum.

slownie200
13-04-2012, 10:45
Deyna znalazł się w ścisłym gronie postaci historycznych zabiegających o miano Polaka Wszech Czasów na takiej nowej stronie, jeśli uda nam się go podpromować może zwiększą się szanse na pomnik..

PS jestem nowy przepraszam z góry za wszelkie działania nie przyjęte..:impreza:

Buzz
22-05-2012, 14:39
Nieprawda. Dzisiaj właśnie rozpoczęto stawianie cokołu na pomnik przed wejściem na Legię od Czerniakowskiej. :) Telewizja kłamie! :D

Unii E. mówiący NIE !!!
22-05-2012, 21:52
Przed chwilą w wiadomościach na jedynce pokazywali pomnik w kontekście euro,że ma stanąć przy narodowym?prawda li to?

Radio Erewań odpowiedziałoby na Twoje pytanie tak:
Słuchacze:
Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?
Radio Erewań odpowiada:
Tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

Tak to jest z mediami...

A na poważnie to lokalizacja pozostaje bez zmian. Pomnik Kazia Deyny stanie na promenadzie prowadzącej do bramek wejściowych na Żyletę.

http://pomnikdeyny.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=5&Itemid=6

Robo77
24-05-2012, 18:00
general.C

Na pewno nie :)

owca
05-06-2012, 14:49
Czy zebrano już całość kwoty potrzebnej na wybudowanie pomnika?

G(L)
07-06-2012, 12:24
Kazio nareszcie w domu, a pomnik przed stadionem!

Cielo
07-06-2012, 15:59
Piękny widok :)

UuQYaG0c-qs

ps. Koleżanka w 0:57 ma jakieś tiki chyba ;)