PDA

Zobacz pełną wersję : Futbolowe ksiażki/filmy/muzyka

bkt
26-02-2010, 19:44
Korzystając z podobnego wątku wygooglowanego - z forum Lecha wklejam tytuły wspomniane na niniejszym i czekuje na waszą opinię. Może niepotrzebnie tworze nowy wątek ale mam ochote poczytac tego typu lekture, a przy okazji wyselekcjonowac filmy czy muzyke.

Tytuly ksiazek ktore tam sie pojawiaja:
Jak futbol wyjaśnia świat - czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji - Franklin Foer
Dzięki Bogu - Grazie Dio
Soul Crew" - D.Jones, T.Rivers.
30 years of hurt - C.Pennant, A.Nicholls
The men in black" - T.O'Neill
Congatulations you have just met the ICF" - C.Pennant.
"Naughty..." - M.Chester.
Roman Zieliński - "Liga chuliganów"
Roman Zieliński - "Pamiętnik kibica"
Radosław Kowalski - "Szalikowcy. Potomkowie Hooligana "
Ryszard Kapuściński - "Wojna Futbolowa"
Przemysław Piotrowski - "Szalikowcy"
Tomek Milcarz - "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganów piłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
Jerzy Dudała - „Fani-chuligani
Paint it white
Playing away
Kicking off
When Saturday comes
Biało-zielona Solidarność
Nasza historia staje się legendą
Futbolowa gorączka" Nicka Hornby'ego
Fani futbolowi. Historyczno - społeczne studium zjawiska kibicowania
Hoolifan" Martina Kinga i Martina Knighta byc moze to to samo co ponizsza pozycja
Modern football is rubbish

Jakies opinie?
Moze ktos ma te ksiazki na wypozyczenie, albo pdfy/doc ?

wrc
26-02-2010, 20:10

http://rapidshare.com/files/356301861/Liga_Chuligan__w.doc.html

Książka Tomka Sahaja kibica Lecha. Można ją złapać gdzieś w sklepach internetowych. Ceny w przedziale 60-69zł.
Planuje zakupić w najbliższym czasie i przeczytać jak skończę sesję:)

bkt
26-02-2010, 20:39
Lige akurat mam hehe ale dzieki. Najbardziej zachecajaca wydaje misie obecnie ksiazka o Icf, w wersji polskiej. Ma ktos skany? Szkoda troche kasiorki.

Ardiano
26-02-2010, 21:41
jak ktoś chętny to mam Futbolową gorączkę do pożyczenia

Bootleg
26-02-2010, 22:05
Ja od siebie mogę na 100% polecić książkę Ryszarda Kapuścińskiego "Wojna futbolowa", może nie traktuje stricte o kibicach, ale świetnie ukazuje jak wielki wpływ na politykę może mieć sport... ponadto wiele ciekawych faktów zarówno z kontynentu Afrykańskiego jak Ameryki Łacińskiej... no i oczywiście Honduras - Salwador. Jak najbardziej godna polecenia! ;)

bkt
02-03-2010, 18:47
A czytal ktos z Was inne niz o Legii ksiazki z serii kolekcja klubow fuji? Warto ktores ogarniac?

KBK
02-03-2010, 20:39
http://www.sektorgosci.com/

Kempes
02-03-2010, 21:46
''Jak futbol wyjaśnia świat'' (ta z listy z pierwszego posta) - świetna książka. Można powiedzieć socjologiczno-kibicowska. Pokazuje mieszanie się aspektów kibicowania i rzeczywistości polityczno-społecznej w różnych krajach. Od bojówek politycznych w Jugosławii, do przekrętów w Brazylii. Polecam. I chyba szeroko dostępna.

ps. Dobra dla osób piszących magisterkę

BladaTwarz
02-03-2010, 22:18
''Jak futbol wyjaśnia świat'' (ta z listy z pierwszego posta) - świetna książka. Można powiedzieć socjologiczno-kibicowska. Pokazuje mieszanie się aspektów kibicowania i rzeczywistości polityczno-społecznej w różnych krajach. Od bojówek politycznych w Jugosławii, do przekrętów w Brazylii. Polecam. I chyba szeroko dostępna.

ps. Dobra dla osób piszących magisterkę

Także polecam....troche jest o stosunkach narodowościowych i politycznych w futbolu.

el majoneze
02-03-2010, 22:49
dziękować, przyda się:)

Czy któraś z wymienionych pozycji może przydać się przy opisywaniu kibiców jako grupy społecznej? Zależy mi na pozycji, która robiła by to rzetelnie, a nie na zasadzie, że kibiców łączy nienawiść do wroga, a zasady w nich panujące, to zabijać wrogów, pomagać swoim i sprzedawać na trybunach kradzione samochody

legart
03-03-2010, 08:52
Jakby kto miał dostęp do czeskiego filmu "Proc" albo angielskiego "the Firm" (starego z 1988 z Oldmanem) to niech da mi znać....

wfh85
03-03-2010, 09:58
The Firm
ew linki na PW

PabloMag
03-03-2010, 17:18

Ryszard Kapuściński - "Wojna Futbolowa"

Nasza historia staje się legendą

Jakies opinie?

1. Trudno cokolwiek napisać, bo chyba każdy zna. Punkt widzenia mocno subiektywny, o co niektórzy mieli pretensje, co przyznaje sam autor. Powiew przeszłości, można poczuć troszkę dawne klimaty. Dużo anegdotek, próba napisania czegoś zabawnego i ciekawego o każdej ekipie. Jakby nie patrzył spore źródło historyczne, które trzeba jednak traktować z dużym dystansem

2. Futbol głównie w tytule. Seria reportaży głównie z podróży autora do Ameryki Płd. Bardzo dobra, ciekawa i wciągająca lektura. Tytuł dotyczy jednej historii, a mianowicie wojny, do wybuchu której pretekstem stał się mecz między Hondurasem a Salwadorem w 1969 roku.

3. Książka o fanatykach ŁKS-u. Autor anonimowy. Dużo historii klubu od założenia do czasów współczesnych. Trochę o latach dwudziestolecia międzywojennego, więcej o czasach późniejszych. Początek ruchu na Galerze, coś o każdej dekadzie. Trochę wspomnień z meczów, między innymi z dużego dymu na Ruchu. Spory fragment o stosunkach z Widzewem i derbach. Od siebie dodam, że fragmenty o relacjach obu klubów mocno subiektywne, mimo wszystko trochę niedoceniające siły Widzewa, wyśmiewające przeciwnika. Fragmentami próba udowodnienia, że tylko Widzew ma korzenie żydowskie, choć ŁKS też ma cośtam na kartach historii w tym temacie :) co się stara jakby ominąć, wybielić hehe

4. Ciekawa książka naukowa, socjologiczno-historyczna. Próba opisania środowiska. Czy udana? Hmmm.. może bardziej obiektywna niż niektóre publikacje, może bliższa prawdzie. Z punktu widzenia historii piłki i zjawiska ciekawa. Zawiera fragmenty o kibicach od starożytności, przez średniowiecze, do współczesności. Do poczytania, nie kuje w oczy. Autor jest fanem Lecha. Myśle, że warta przejrzenia. Dostępna do wypożyczenia np. w bibliotece na Ochocie.

legart
03-03-2010, 19:07
dzięki wth85 moiżesz już skasować linki coby piractwa nie promować... :)

bkt
25-07-2010, 14:17
Lige akurat mam hehe ale dzieki. Najbardziej zachecajaca wydaje misie obecnie ksiazka o Icf, w wersji polskiej. Ma ktos skany? Szkoda troche kasiorki.

Ktos wie gdzie to dostac po polsku? Do tej pory nie znalazlem w sklepach w Warszawie.

Śwwięty
25-07-2010, 14:29
Słyszałem, że ""Congratulations, you have just met ICF" jest słabe. Zachęcam jednak do sprawdzenia osobistego, sam zamierzam sięgnąć.

MałyJohn
25-07-2010, 18:06
Ktos wie gdzie to dostac po polsku? Do tej pory nie znalazlem w sklepach w Warszawie.

http://www.sendsport.pl/cat-pol-1198108763-Pilka-nozna-Kibice.html
w ABJ też swego czasu była,możliwe,że jeszcze tam jest

Nowosiel
25-07-2010, 18:15
A czytal ktos z Was inne niz o Legii ksiazki z serii kolekcja klubow fuji? Warto ktores ogarniac?

Czytał. Prawie wszystkie - zależy czego szukasz w książkach tego typu . Mi się podobały:)

Doktor Burski
20-01-2011, 23:44
Panowie, szukam książki, która zawierałaby historię ruchu ultras na świecie. Ew. w Polsce. Powód: praca licencjacka, rozdział pierwszy. Z góry dziękuję :)

Dyzio
21-01-2011, 21:49
W ksiazce zajęto się problematyką chuligaństwa na stadionach, subkulturą kibiców, wyjaśnieniem przyczyn, czynników kształtujacych zachowania, analizą zjawiska w sposób naukowy. Ksiazka zainteresuje socjologów i psychologów społecznych, a także pedagogów i samych kibiców.
Autor podejmuje problematykę nowatorską, teoretycznie i metodologicznie trudną oraz praktycznie doniosłą. Jest ona nowatorska bowiem socjologowie i psychologowie społeczni zaczęli się nią interesować dopiero w latach 70, a ich dorobek w tym zakresie, szczególnie w Polsce, jest niezbyt obfity i przede wszystkich analityczno – hipotetyczny, a więc bardziej zbliżony do ujęć publicystycznych aniżeli empirycznie zweryfikowanego systemu stwierdzeń. Zaś trudności teoretyczno – metodologiczne biorą się stąd, że zjawisko chuligaństwa młodzieży na stadionach i poza nimi wymaga zgłębienia wielu pól eksploracyjnych: wychowania i socjalizacji, ruchów kontrkulturowych i młodzieżowych subkultur, dewiacji i patologii, procesów globalizacji i laicyzacji kultury, a także atrofii więzi pierwotnych zachodzących w społeczeństwach zurbanizowanych.
W wyniku analizy przeprowadzonych badań otrzymaliśmy interesujące dane, które ukazane w kontekście części teoretycznej, stanowią ważny przyczynek do nowej wiedzy o najaktywniejszej części widowni sportowej, jaką stanowią zdecydowani kibice klubów sportowych.

Fani chuligani w formie pdf

LYNK (http://hotfile.com/dl/66484140/adc6226/Jerzy_Dudaa_-_Fani_chuligani.rar.html)

phantom
09-09-2011, 13:01
Pilnie poszukuje książki "Biało - Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981 - 1989", a zwłaszcza jej fragmentu dotyczącego legionistów!!!

książki tej nie ma w buwie, narodowej i kilku innych mniejszych bibliotekach, a w sprzedaży internetowej jest już niedostępna (np Biało - Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981 - 1989)...

potrzebuje jej do magisterki.

mam nadzieję, że znajdzie się jakiś szczęśliwy posiadacz tego materiału!

Mini
09-09-2011, 17:45

Ja ogarniam wszystkie. Jako małolat byłem nimi zajarany bo od A do Z zebrane były mecze ze wszystkich ważnych wydarzeń. Jak podrosłem i przestałem się wpatrywać tylko w nazwiska strzelców bramek i wyniki i zacząłem czytać artykuły które są w tomach innych niż roczniki to też mi się podobało, ale teraz mając porównanie wieloletnie ich twórczości to niestety tak jak z wieloma rzeczami - nowe = gorsze. Opisy z tomów: 4 (o PEMK do 1992), 6 (o PZP), 10 (o MŚ 1994) super, opisali jak powstawały drużyny, jak zawodników z jakichś dziur wyciągali którzy tworzyli te ekipy.... a z biegiem lat to trochę wygląda tak jakby na odpierdolsie pisali.
No i jeszcze jedna sprawa - kiedyś komentarz Gowarzewskiego do rzeczywistości pojawiał się tylko w kalendarium na początku roczników, a teraz są też dodatkowo wstawki na pół strony krytkujące wszystko i wszystkich i niestety bardzo często przebijają jego żale które wynikają głównie z tego że Ruch nie walczy jak równy z równym z Legią i Wisłą tylko z jakimiś Piastami, Bełchatowami itp. + jakieś fochy i czasowe zawieszenie publikowania pełnego zestawienia danych ligowych do C klasy bo ktoś tam nie chciał wysyłać do nich danych, narzekania że ktoś przedrukował pół strony od nich itd.
Mimo tych paru uwag to jednak dalej jest to bardzo dobrze przygotowany zbiór informacji o wszystkich seniorskich rozgrywkach na świecie.

Czytało się bardzo fajnie, ale wcześniej nie zgłębiałem tematu chuligańskiej Anglii i wiedziałem tyle ile trafiłem gdzieś przypadkiem czytając/oglądając co innego więc to było coś nowego. Jeśli ktoś się bardziej interesuje tematem i sporo wie o tym co się u nich działo to trudno mi powiedzieć czy będzie zadowolony.
Plusem książki jest to że nie jest to tylko jeden punkt widzenia autora, tylko bardzo dużo relacji z awantur i wyjazdów jest autorstwa innych członków ICF.

Hoolifan też mi się przyjemnie czytało i czytałem go przed obejrzeniem Football Factory więc nie miałem wyczulenia na żadnym punkcie że czytając czekałem aż pojawi się jakaś znana akcja, albo że coś się nie zgadza.

"When Saturday comes" - EDIT - tu coś pochrzaniłem z jakimś innym filmem.
Jimmy Muir i Sheffield. Dawno nie oglądałem, historia kopciuszka, który trafia do Sheffield United, potem wpada w kłopoty, odbudowuje się, wychodzi na boisko w meczu z ManUtd i strzela zwycięskie bramki... Młodszym warto polecić, starszym może się nie spodobać

Ciekawą pozycją (tylko że nie o kibicach) jest też "Kto wykiwał kibiców" Davida Yale'a o tym jak to FIFA i jej szef Joao Havelange i jego teść, szef brazylijskiego zpn robili dokładnie to samo co Lato z Kręciną.

bianconero
27-02-2014, 18:44
siemka, odkopuję temat po latach

Aktualnie jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej na dość kontrowersyjny temat "Rola policji w zabezpieczeniu imprez masowych na przykładzie meczów piłki nożnej". I tu moje pytanie, czy ktoś byłby w stanie pomóc w jakikolwiek sposób? Np. jakieś ciekawe linki lub pdf z artykułami, książkami na temat ochrony meczów piłki nożnej itp.

Pozdrawiam

PabloVK
08-05-2014, 15:25
to ja też podbije temat. czy posiada ktoś z as Biało - Zieloną Solidarność Jarosława Wąsowicza i czy mógłby ją pożyczyć odsprzedać, zrewanżował bym się jakimś piwkiem. do magisterki jest mi potrzebna :)